info
info

Recenze POCO X4 GT: Když chcete ušetřit za herní telefon!

Telefon POCO X4 GT, který se minulý týden představil po boku POCO F4 a já jsem měl možnost jej posledních 10 dnů celkem intenzivně testovat. Až tak, že pokud sledujete můj Instagram, tak jste viděli, jak mi telefon málem při natáčení b-rollů pro tuto recenzi spadnul do Vltavy. Naštěstí se ale nakonec telefon odrazil o zábradlí u Národního divadla směrem k silnici místo do Vltavy, a tak nejenže můžu dát tuto veselou historku k dobru, ale ještě nemusím do Xiaomi vysvětlovat, co se stalo s jejich telefonem. Jestli máte chuť se dozvědět, jak na tom nové a celkem unikátní POCO X4 GT je, tak se pohodlně posaďte a jdeme na recenzi.

Recenze POCO X4 GT: Když chcete ušetřit za herní telefon!

Výkon

Chápu, že pro většinu běžných uživatelů telefonů, stejně jako aut, je asi nejméně sexy věc to, co je schováno pod kapotou. Ne, že by každý nechtěl, aby při sešlápnutí plynu auto mělo akceleraci z nuly na sto za tři vteřiny a přitom spotřebu 4l na 100km, ale asi těžko si otevřete kapotu, sednete si v garáži se sklenkou dobrého vína a budete dlouze obdivovat motor nebo vrtuli chladiče. Stejně tak asi nebudete obdivovat Mediatek Dimensity 8100, ale budete chtít, aby telefon s tímto procesorem jednoduše fungoval rychle, šetřil baterku a ideálně se nezahříval tak moc, jak to je často slyšet u Exynosů a Snapdragonů.


POCO X4 GT recenze také formou videa

Pochopitelně zahřívá se každý procesor a úkolem výrobců je pak ony procesory také spolehlivě uchladit, což se někomu daří lépe a někomu zase hůř. U nového POCO X4 GT se chlazení podařilo na výbornou a vzhledem k tomu, že výkonem je telefon na úrovni loňského nejlepšího Snapdragonu 888, neměl jsem ani po půlhodině hraní Genshin Impactu problém s tím, že by se telefon nějak extrémně zahříval nebo zpomaloval. K celkové plynulosti pak telefonu pomáhá navíc i 8GB operační paměti, 256GB úložiště a snad jediné úzké hrdlo, které by někomu mohlo vadit třeba při přenášení fotek do počítače je pak USB 2.0. V této kategorii ovšem vcelku standard.

Poco X4 GT


Design

Po designové stránce telefon vypadá tak trochu, jak kdyby pejsek a kočička vařily dort. Rovné hrany alá Apple, ale 2D zahnutý displej i matná plastová záda, na kterých i překvapivě dost ulpívají otisky prstů. Dost těžko říct, jestli ono „napůl zahnutí“ značí nějakou přechodovou fázi opět na kompletně hranaté telefony nebo jestli jde na dlouhou dobu finální design nebo jestli Xiaomi jenom nechce, aby telefon na první pohled vypadal jako Apple.

Jisté ovšem je, že úplně příjemně se telefon v ruce nedrží a pořád jsem měl takový pocit, jak kdyby mi telefon měl vyklouznout z ruky. Naštěstí tohle pro většinu lidí asi stejně vyřeší přibalené silikonové pouzdro, takže možná, že i mnoho povyku pro nic. Jinak po celkové designové stránce není telefon ničím extra výjimečný, relativně nudná a usedlá paleta barev, záda s ostrůvkem na 2 větší kamerky a 1 menší vypadají snad ani už ne jako z továrny Xiaomi, ale z továrny jakéhokoli jiného telefonu každého druhého výrobce, který si jen hraje s tím, na které místo zrovna naplácne 2MP makro či senzor pro rozostření pozadí. Na druhou stranu jde o GT, telefon zaměřený spíš než na kameru či design na hráče, takže určitě oceníte hodně slušně hrající stereo repráky, raritu v podobě zdířky na drátová sluchátka anebo v těchto vedrech infraport na ovládání klimatizace, abyste se nejen nemuseli zvedat z gauče, ale radši rovnou ani natahovat pro další ovladače domácích spotřebičů.

Co ale také rozhodně oceníte je skvělá výdrž na jedno nabití a před tou opravdu smekám. 5080mAh baterka s 67W nabíjením vydrží pekelně dlouho a často jsem neměl problém se v kombinované výdrži i s celkem dlouhým hraním pohybovat v pohodě i přes 8 hodin rozsvíceného displeje na 1 nabití. Asi není potřeba do detailů zjišťovat, jestli je to skvělým powermanagementem telefonu nebo optimalizovanějším procesorem, protože každého zajímá výsledek. A tenhle telefon vám s prstem v nose dá plný den výdrže, a ještě vám večer klidně 40% baterky zbyde. Já jsem se třeba vydal na 4 hodinový fototrip po Praze, během kterého jsem vyfotil téměř 400 fotek, natáčel videa a z baterky zmizelo jen pouhých 20%, což je oproti běžným 35-40% u jiných telefonů hodně hezké číslo.

Poco X4 GT


Fotoaparáty

Sestava foťáků byla tentokrát nastavena na 64Mpx hlavní, 8Mpx širokoúhlý, 2Mpx makro. Dřív, než se k nim ale dostanu mi to ještě nedá, abych nezmínil jednu důležitou věc a to je neobvyklé výchozí nastavení fotoaparátu a vlastně tím i tak trochu odpověděl na jeden z dotazů, který občas dostávám týkající se rozlišení u fotek.

Možná jste si všimli, že v některých telefonech máte možnost si měnit rozlišení fotek ze standardního 4:3 na 16:9 nebo někdy také na 3:2. Jedná se o obdélníkový poměr stran výsledné fotky, kterou když byste na delší straně změřili třeba o délce 4cm, ta kratší by logicky měla centrimetry tři. Tento poměr stran není nijak náhodný, vychází totiž přesně z poměru stran senzoru, což je součástka na kterou čočkami fotoaparátu dopadá světlo a ta světlo převádí na výsledný obraz, který vidíte na displeji telefonu. Abyste tedy dostali co možná největší obraz zachycený senzorem, využijete logicky celou jeho plochu a výsledkem je právě ona fotografie v poměru stran 4:3. A abych vám vysvětlil, jak to funguje u videa v nejběžnějším formátu 16:9 nebo když si změníte v telefonu sami poměr stran, není to tím, že by najednou začal pracovat nějaký senzor, ale pouze se využívá jeho užší část a je to. U videa je to naprosto normální, protože video vychází historicky z širokoúhlých formátů, televize máte většinou doma všichni již modernější 16:9, ale v kinosálech se jde ještě dál směrem k 21:9. U fotografie je to ovšem jinak, zde se nejčastěji používá právě 4:3 nebo 3:2 podle toho jestli máte mobil nebo zrcadlovku a zase je to primárně z historického důvodu a zvyklosti. Pro promítání na televizi je asi 16:9 fajn, ale zkuste přijít někam do fotolabu si nechat vyvolat fotky a řekněte jim, že budete chtít 16:9 v matu – asi na vás budou docela koukat.

Důvod, proč to uvádím je fakt, že u POCO X4 GT je za mě malinko překvapením, že za výchozí formát pro fotografie výrobce zvolil právě 16:9 a tak pokud jste hlavně zvyklí si fotky z telefonu vyvolávat nebo je dávat třeba na Instagram na feed, rozhodně první, co udělejte je změňte si v aplikaci poměr stran.

Teď už ovšem k samotné kvalitě fotek, která vlastně bohužel odpovídá tomu, co jsem uváděl v průběhu článku a to, že telefon nebyl stvořen na fotky asi stejně jako Ferrari není auto stvořené na "polňačky". Jestli jste viděli na Instagramu moje storiečka z testování POCA, nedivím se vám, že jste je chválili – byly totiž extrémně příhodné podmínky a i v těch na desetitisícový telefon bylo až zbytečně moc chyb. Nebo lépe řečeno, dostanete obstojné fotky telefonu kolem 6-7 tisíc korun, ale pokud porovnáváte třeba s podobně drahým Realme 9 Pro+, OnePlus Nord 2, Galaxy S20 FE atd, dostanete o poznání horší fotky.

Největším překvapením je pro mě ovšem hlavní foťák. Občas dokáže vyprodukovat slušnou fotku, ale ve velké většině případů jsou fotky zkrátka hrozně měkké a vlastně vypadají jak, kdybych je bral nějakým obyčejným širokoúhlým objektivem. O to podivuhodnější pak je, že když stisknete v aplikaci tlačítko dvojnásobného zoomu, jde o pouhý digitální výřez z naprosto stejného objektivu, ale častokrát dostanete prostě lepší fotku. Lepší pochopitelně z pohledu ostrosti, ale o to jde ve fotce především. Těžko můžeme řešit dynamický rozsah, když toho na fotce není moc ostrého. Na dvojnásobném výřezu je ale zase naopak často až moc přeostřeno a protože to jsou fotky z jednoho senzoru, kdy evidentní problém působí software, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se to časem opraví v aktualizacích. Já ale musím hodnotit to, co vidím a ne říkat, jak by telefon mohl fotit třeba za pár týdnů či měsíc. A jestli mi nevěříte, stačí se jen podívat na 2 sady fotek z obou objektivů plus výřez.

Totálně digitálně rozsypaný trávník, jak na širokoúhlém objektivu, tak na hlavním a celková neostrost vs relativní přeostřenost na dvojnásobném výřezu ve vilkové čtvrti nebo pražském hlavním nádraží. Pokud ovšem budete dávat fotky jen na storiečka, určitě u nich sklidíte i pár pozitivních hodnocení, protože po stránce kvality jsou sice malinko saturovanější než realita, ale minimálně na hlavním foťáku je třeba relativně slušný dynamický rozsah s minimem přepalů. S ubývajím světlem už to pak přestává být hitparáda úplně a víceméně jste pak rádi, že se vám občas podaří trochu obstojná fotka.


Pořízené fotografie z POCO X4 GT

Bez nočního režimu se tak pochopitelně už za dne neostrá fotka ještě zhorší a s nočním režimem se večer naopak přidají nechvalně známe totální HDR omalovánky z Motoroly a s nočními snímky bych se u desetitisícového telefonu pro jistotu vůbec nechlubil. Co je ale fajn, je portrétní režim. Telefon dokáže celkem hezky separovat popředí od pozadí, jen je možná často separace na výchozí nastavení až moc velká a fotka pak působí zbytečně až moc nepřirozeně – to si ale můžete bez problému dotunit v aplikaci dle libosti.

Jak je na tom video? Na 4k zapomeňte, pokud telefon nebude stát na stativu nebo nemáte místo lidské paže náhradní od terminátora. V ruce to fakt neudržíte a stabilizace na 4k bohužel nejede ani elektronická. U FullHD pak je video zas nedetailní, vypadá často jak digitálně dokreslované a na natáčení v protisvětle v klidu zapomeňte – dynamický rozsah je tady fakt slabý. Na to klasické domácí party točení to asi bude stačit, ale když byste tohle postavili i proti staršímu iPhonu SE z roku 2020 za stejnou cenu, asi byste se nestačili divit.

Poco X4 GT


Závěrečný verdikt

POCO X4 GT jsem za foťáky vcelku plísnil, protože jeho chyby jsou evidentní, ale také proto, že svou cenou telefon přesně odpovídá konkurenci jako OnePlus Nord 2, Realme 9 Pro+ nebo i starší Galaxy S20 FE. Naštěstí vám to ale nebude vadit, pokud jste cílovou skupinou, pro kterou Xiaomi tento telefon vytvořilo a tím jsou hráči. Pak neohrnete nos ani nad nic moc fotoaparády a ani nad tím, že displej není AMOLED, ale vysoce kvalitní IPS a naopak oceníte třeba jeho 144Hz obnovovací frekvenci nebo 270Hz odezvu na dotyk. A pochopitelně, když jde o IPS, asi nemusím říkat, že tím pádem je čtečka otisků prstů v bočním tlačítku a funguje naprosto rychle a spolehlivě.

Tak či tak, pokud jste hráči a nemáte v rozpočtu dostatek financí na POCO F4 GT, bude pro vás POCO X4 GT velmi dobrá volba se skvělým displejem, velmi dobrými repráky, výborným procesorem s ještě lepším chlazením a pokud hráči nejste, pak na něj v klidu zapomeňte – není to telefon pro vás. Ten pro koho je, ten jej ocení nejvíc a možná i o trochu víc až mu lehce spadne cena někam k 8 až 9 tisícům, místo současných deseti. Tam bych jej totiž viděl naprosto ideálně. 

 

 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze POCO X5 Pro 5G: Solidní výkon s dlouhou výdrží!

Petr Hudec | 20.02.2023
Recenze POCO X5 Pro 5G: Solidní výkon s dlouhou výdrží!

Už je to celkem dlouhá doba, co značka POCO debutovala se svým prvním telefonem POCO F1 a od té doby má za sebou pár úspěšných, a i méně úspěšných telefonů. Třeba právě po skvělém POCO X3 Pro před dvěma roky přišel dost velký „downgrade“ u loňského modelu POCO X4 Pro 5G, a tak má letošní verze s ...

Zobrazit celý článek

Nové POCO F4 a POCO X4 GT s nadupaným výkonem za rozumnou cenu

Kateřina Červená | 23.06.2022
Nové POCO F4 a POCO X4 GT s nadupaným výkonem za rozumnou cenu

POCO dnes představilo dva nové modely, které udělají radost především herním nadšencům. Telefony nabídnou solidní výkon, rychlé nabíjení a krásný displej a to vše za rozumné peníze. Pojďme si novinky představit.

Zobrazit celý článek

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Petr Hudec | 03.05.2023
Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Vsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100...

Zobrazit celý článek

Recenze ASUS ROG Phone 6: Konečně první herní telefon bez kompromisu!

Petr Hudec | 05.07.2022
Recenze ASUS ROG Phone 6: Konečně první herní telefon bez kompromisu!

Stejně, jako je SONY Xperia 1 IV telefon určený pro „niche“ skupinu fotografů a vyčítali jste mi, že půlka recenze byla pouze o fotoaparátu, dnes to opět bude recenze primárně pro skupinu milovníků herních telefonů. Aby ne, telefon se jmenuje ASUS ROG Phone 6 a zkratka ROG znamená Republic of Gam...

Zobrazit celý článek
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.