info
info

Recenze Motorola Edge+: Musíme si vážně promluvit!

Předpokládám, že vy, stejně jako já, máte značku Motorola zafixovanou s legendárním vyklápěčkou Razrem. Ať už tou minulou nebo současnou. Možná si pamatujete i pár let zpátky řadu Z s nacvakávacíma krytama, pak se ale po vlajkách od tohoto výrobce slehla zem a Motorola Edge+ je opět po dlouhé době tím telefonem, který by měl vrátit Motorolu na výslunní. No, schválně, jestli se to Motorole podaří.

Recenze Motorola Edge+: Musíme si vážně promluvit!

Originální design a kontroverzní displej

Motorola Edge+ je na první pohled nádherný telefon. Sendvič z kovu a skla, zploštělé hrany a dokonce jack na 3,5mm se opravdu ve vlajkách moc nevidí. Snad jedině kromě Xperie 1 Mark 2, která jacka naopak zase vrátila. Zpracování je samozřejmě prvotřídní, koneckonců, jde o vlajku za 33 000 Kč. Co vás ale na první pohled rozhodně zaujme je displej. Na první pohled nádhera. Na druhý pohled se pojďme trochu vrátit do minulosti. Pravděpodobně o Galaxy Round jste moc neslyšeli, ale většina lidí začala vnímat ohebné displeje zhruba o 2 roky později v Galaxy Note Edge. Psal se rok 2015 a od té doby se zahýbalo čím dál tím víc až tam, že dnes není problém displej ohnout o 180 stupňů.

To jsou ale zařízení na to speciálně určená a Samsung, který tenkrát ohýbání displejů začal, zjistil, že na jednu stranu to vypadá strašně cool, ale na druhou to není úplně skvělá věc pro uživatelský komfort. Ač se totiž snažíte, jak snažíte, aplikujete různé softwarové úpravy, stejně nakonec skončíte s nechtěnými dotyky dlaní telefonu. Zatímco Samsung rovná a Note 20 už má být s rovným displejem, ostatní výrobci si musí evidentně svoje ohebné období prožít na vlastní kůži. Asi možná kvůli tomu, aby bylo vidět, že my to umíme také. Zkrátka a dobře, u Motoroly je zahnutí 90Hz FHD+ displeje opravdu extrémní, dokonce tak, že tradiční ovládací tlačítka v bocích telefonu nejsou ve středu, ale jsou posunuté směrem na zadní hranu.

Fajn, displej vypadá hodně efektně, živé tapety skvěle, ale z praktického hlediska nechtěné dotyky jsou tady pořád. A druhá věc, neúměrně to zvyšuje cenu a katapultuje telefon nad hranici 30 000Kč, kde už jsou na dnešní dobu, ať se na mě Motorola nezlobí, etablovanější výrobci. Až na ono ohnutí je displej krásný, dobře čitelný na sluníčku, ale ovladatelný? Rozhodně ne. Zakřivený obraz si můžete samozřejmě vypnout, ale pak asi nedává moc smyslu si kvůli zakřivení za tento telefon připlácet. Zobrazování přes okraje se navíc dá vypnout pouze pro aplikace, ale ne pro celý systém. Dokonce když si zvolíte v menu vypnout pro všechny aplikace, tak jakákoli další nainstalovaná aplikace po této volbě má standardně zobrazení přes okraje zapnuto.

Takže pokud chcete mít vypnuto furt, po instalaci každé aplikace pěkně nepochopitelně do menu obrazovky a znovu vypnout. A samozřejmě taková nativní věc jako fotoaplikace zobrazuje náhled z foťáků zaoblený přes hrany ať to pro všechno vypnete nebo zapnete. A o ideální kompozici a potřebě hezkého zobrazení asi mluvit nemusím. I přesto, že je celý telefon poměrně tlustý, tak je docela těžko pochopitelné, že foťáky se ani tak nepodařilo do těla zapustit a při položení na stůl se to prostě celý kejve…

Výbavě není co vytknout

Když jsem si na začátku postěžoval na displej, vrátím Motorolu zpátky do hry za hardware a software. Snapdragon 865 je momentálně to nejlepší, co můžete v tuto chvíli dostat. Přibalte k tomu ještě 12GB RAM, 256GB UFS 3.0 úložiště a téměř čistý Android 10 a je vám asi jasné, že tato kombinace poběží jak po másle. Na rozdíl od slotu pro 2 SIM vám dokonce asi nebude chybět ani slot na paměťovky. Nezadrhne se nic, průchod systémem je prostě skvělý, aplikace nabíhají téměř okamžitě a tady fakt není co vytknout. Navíc, pokud jste Motorolu nikdy předtím neměli, brzo zjistíte, že lehká nadstavba je dost návyková. Stačí přiložit 3 prsty a hned máte screenshot obrazovky, 2x zatřepete a zapne se svítilna, 2x přetočíte a šup máte foťák.

Tohle jsou prostě naprosto skvělá gesta a pokaždé, když Motorolu znovu dostanu na test, je to jak kdybyste potkali po letech kámoše z dětství. Hned víte, kam zajdete na pivo, o čem si povídat a i když často chválím prostředí Samsung One UI nebo Oxygen OS, Motorolu nezmiňuju hlavně kvůli tomu, že jí tak málokrát testuju. Naopak, na co jsem si vůbec nezvykl je boční virtuální tlačítko, které by vám mělo ovládání ulehčit. Dost často jsem po něm přejel bez reakce a vlastně supluje klasická ovládací gesta, takže když jej nebudete používat, kromě panelů pro spuštění rychlých akcí po vzoru třeba Xperie, o nic zásadního nepřijdete. Zbytek výbavy až snad na chybějící voděodolnost už je celkem fajn a odpovídá vlajkovým lodím, tím pádem Bluetooth 5.1, Galileo, Wi-fi 6, docela slušné stereo repráky, vždyť to znáte.

Fotoaparáty nenadchnou

Hlavní 108MP Edge+ je HMX senzor od Samsungu spojující 4Px do jednoho. To znamená ten stejný, který najdete třeba v Mi 10 Pro. Teda už moc nenajdete, protože Xiaomi to s ní u nás zabalilo, ale rozumíme si. Za denního světla jsou fotky fajn, s dostatkem detailů a vlastně podařilo se mi udělat několik fakt krásných fotek. Barevné podání je tak něco mezi surovým Xiaomi a saturovanějším Samsungem, takže takovej ten sweet spot, který byste asi mohli chtít a za tohle jednoznačně velká pochvala do Motoroly. Tradičně trochu slabší, jak už to na tomto senzoru bývá je to s ostrostí fotek, teda spíš s hloubkou ostrosti, které je relativně hodně malá. Až moc malá, což je typická vlastnost 108MP senzoru.

Jak už ale víme, Samsung vyvíjí až 600MP senzor, ale vyvíjí také 50MP a jen čas ukáže, která cesta senzorů bude v mobilech správná. Vemte si příklad s displejema. Dlouho nám tvrdili, jak je skvělý zahnutý displej, až jej teď úplně narovnají. Každopádně, denní fotky fajn, večerní jsou také fajn, samozřejmě nezapomeňte zapnout už za šera noční režim, který fakt výrazně pomůže. Počítejte s tím, že rozsvícené oblohy, přeostřených detailů jako na Huaweii se nedočkáte a celkově se fotky hodně blíží takové S20 Ultra. U zoomového objektivu jsem byl ale doslova vytočený na maximální míru. Koho proboha napadlo pod označením trojnásobného zoomu dělat zoom minimálně 6 násobný? Pak vám ze zoomového foťáku lezou totální digitální příšernosti, které bych nepochválil ani u telefonu za 2 000 korun, natož tady.

A to ani nezmiňuju fakt, že v tomto režimu vám z 8MP teleobjektivu lezou 27MP snímky? Nechápu, že vůbec taková funkce projde kontrolou kvality nebo že ani v aktualizaci, která mi v průběhu testování přišla není toto opraveno. Pokud totiž chcete fotit na opravdový 3 násobný zoom, musíte nepochopitelně jít do manuálního režimu, kam si řekněme upřímně, že běžný uživatel fakt nechodí. Tohle musí být opravdu nějaký bug a ne vlastnost. Aspoň doufám. Třetím senzorem je 16MP šíro a i když fotí relativně slušně, má autofocus, což můžete využít i na makro i tady přetrvává bug v podobě upscalování 16MP fotek na 27MP. Večer už je samozřejmě šíro jen obtížně použitelné a ani noční režim na něj jakkoli nemyslí.

Další kapitola je video. Rozlišení 6K je opět v automatickém režimu nabízeno přes všechny 3 objektivy, nonsense, budu se zaobírat jen tím hlavním. Překvapivě je celkem fajn, jen počítejte s tím, že stabilizace funguje v tomto režimu jen optická a ta elektronická se přidává až ve 4k. Další nepochopitelnou věcí je absence 60fps ve 4k, které můžete využít až ve FullHD. Tam samozřejmě už ale zase chybí dostatek detailů.

Stojí vůbec za koupi?

Jak Motorolu Edge+ shrnout a lze jí doporučit? Víte, že recenze nemaluju na růžovo a tak vám rovnou řeknu, že za 33 000,- lze tento telefon doporučit jen hodně těžko. 5 000mAh baterka vydrží až překvapivě hodně dlouho a dokážete bez problému fungovat i 2 dny, což je de-facto jediná výhoda Motoroly Edge+ oproti jakékoli vlajkové konkurenci. Ve všem ostatním ale zaostává. Ať už je to „pouze“ 18W drátové a 15W bezdrátové nabíjení, chybějící voděodolnost, obtížně použitelný displej, titěrné zapínací tlačítko a ten zpackaný foťák.

Jestli hodláte investovat takové peníze do mobilního telefonu, uděláte ve všech případech líp, když sáhnete po Samsungu S20 Ultra, S20+, Oneplus 8 Pro, Mi 10 Pro – jestli ještě seženete, iPhonu 11 Pro atd. Opravdu upřímně jediné 2 důvody, proč bych si tuto Motorolu koupil je výdrž baterie a návyková motorolí gesta. A to dostanu vlastně i u Motoroly One Zoom za 7 000,-. Chápu, že pro Motorolu je Edge+ po dlouhé době vlajkový telefon, ale Motorolo, nebo vlastně Lenovo, pojďte zase zpátky na zem, rozhlédněte se jak to dělá konkurence, kolik si za svoje telefony účtuje vůči své pozici na trhu, opravte bugy a pojďte vyrobit Edge 2+. Tohle se totiž vůbec nepovedlo.

Novinky na e-mail...



Další podobné články

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.