info
info

Realme 7 Pro: Levný a nabitý za 36 minut! [recenze]

Tentokrát se pořádně zblízka mrkneme na Realme 7 Pro, jednoho z konkurentů pro neskutečně oblíbeného Pocophone X3, které se okamžitě po svém uvedení stalo trhákem letošního roku. Realme 7 Pro je ovšem víc než důstojným konkurentem a pokud pošilháváte po novém mobilním telefonu v podobné cenovce, rozhodně se pojďte mrknout, co je Realme 7 Pro zač.

Realme 7 Pro: Levný a nabitý za 36 minut! [recenze]

Co je značka Realme zač? 

Pro jistotu, snad už naposled, ve 2 větách představení značky Realme. Patří do stejného konsorcia jako Oppo, Vivo nebo Oneplus a na českém trhu působí zhruba rok. Značka Realme se soustředí na stejné zákazníky jako třeba Xiaomi nebo dříve Huawei, tím pádem zákazníky hledající nejlepší poměr ceny a výkonu. Hodně lidí volá poslední dobou po kompaktnějších telefonech a je fakt, že rozměry dnešních telefonů narostly pomalu už k dřívějším tabletům.

Design a konstrukce

Tím pádem je docela fajn, že Realme 7 Pro disponuje „jen“ 6,4“ displejem, což v kombinaci s plastovým rámečkem, plastovými zády a 4500mAh baterkou dává telefonu pořád ještě hodně slušných 182g. To může být právě i jeden z argumentů, když byste se rozhodovali mezi tímto Realme a Poco X3 NFC s 6,7“ displejem a váhou kolem 220g. Celkově se Realme 7 Pro v ruce drží hodně příjemně a kdyby byl rámeček na bradě tak úzký jako zbytek, byl by celý telefon ještě kompaktnější. Po konstrukční stránce se jedná o celoplastové provedení, samozřejmě kromě předku, který kryje Gorilla Glass 3+.

Záda by možná na první pohled na někoho mohla působit i jako sklo, ale nenechte se napálit, i tady se jedná o několikavrstvený plast s jemným designovým předělem a lehce vystupujícími foťáky. Koneckonců, ty ale stejně zakryjete přibaleným pouzdrem, takže asi ani nikomu nebude vadit, že se logicky docela zapatlají. Co by ovšem mohlo potěšit uživatele telefonů této budget kategorie je plnohodnotný slot na 2 SIM karty a paměťovou kartu nebo 3,5mm jack. Sluchátka ovšem přibalená nejsou a tak se budete muset spolehnout na svoje vlastní, na bezdrátová a nebo na celkem slušně hrající stereo reproduktory. Slušně hrají samozřejmě na svou třídu. Hodně nahlas, ale zvuk je trochu plochý a basy mu citelně chybí.

Rychlé 65W nabíjení

Co ovšem už přibalené je, je neskutečně na svou třídu, rychlá 65W nabíječka. Realme 7 Pro se tak jasně stává premiantem v rychlosti nabíjení nejen mezi svými souputníky, ale hravě porazí téměř kohokoli ve světě mobilních telefonů. Toto rychlé nabíjení ovšem funguje pouze s vlastním přibaleným adaptérem a dokáže telefonu už za 12 minut vrátit 50% kapacity nebo jej do plna nabít za plus mínus 35 minut.

Jediné, co mi tak u telefonu chybělo je možnost nastavit v menu jakýkoli režim chytrého řízení nabíjení. To znamená dobu, kdy má telefon nabíjet kvůli šetření baterky pomaleji. Musíte se tak spolehnout plně na automatiku nebo použít jinou, pomalejší nabíječku. V rámci výdrže se můžete spolehnout na 1,5 dne průměrné zátěže. 2 dny nedáte určitě, 1 den velké zátěže je však bez problému a to je důležité.

Displej

Je jasné, že v budgetové třídě 120Hz Amoled displej, nedejbože ještě ve větším než FHD rozlišení, nenajdete a tak si musíte vybrat do jakého tábora patříte. Buď vezmete telefon třeba se 120Hz IPSkem, jako má Poco X3 NFC nebo 90Hz loňské Realme 6 Pro, nebo skočíte právě po 60Hz Amoledu letošního Realme 7 Pro. Prostě buď preferujete rychlost, nebo hezčí displej. Já osobně se spíš přikláním k amoledovým displejům, ale ať se vy rozhodnete jak chcete ani v jednom případě si nevyberete špatně, protože toto je spíš otázkou preference.

Naopak, za důležitou vlastnost displejů považuju dobrou světelnost na sluníčku a tady mám pro vás dobrou zprávu, protože 580 nitů papírově vypadá stejně dobře jako můj subjektivní pocit z používání, i když podotýkám, že na podzimním a ne letním sluníčku. Snad jediné, co mě u displeje trochu překvapilo byl fakt, že ačkoli Realme nedeklaruje displej jako HDR10, YouTube jej tak vyhodnotí a přehrává obsah v HDR 10. Poslední věc, která by vás pak měla u displeje asi zajímat je zabudovaná čtečka otisků prstů a té dávám za rychlost a spolehlivost palec nahoru.

Hardware a software

Po hardwarové stránce pohání Realme 7 Pro svižný Snapdragon 720G a tak si ani není moc na co stěžovat. Všechno běhá rychle a spolehlivě jednak kvůli použitému Snapdragonu a jednak i díky nadprůměrné 8 GB operační paměti. Úložiště je sice pořád UFS 2.1, ale v této cenovce jsem asi upřímně ani nic jiného nečekal. Mile pak potěší už avizované stereo repráky, Bluetooth 5.1 a podpora NFC pro český trh. Tady si dejte hodně pozor na šedé dovozy, protože pokud koupíte telefon mimo oficiální českou distribuci, nebo odněkud ze zahraničí, mohli byste koupit variantu bez NFC a to by byla škoda. U softwaru musím Realme hodně pochválit, protože za uplynulý rok ušlo poměrně velký kus cesty.

Ty tam jsou divné překlady, i celkově se prostřední hodně zjednodušilo a nechybí spousta možností uživatelských nastavení jako vysouvací boční panel s nejčastějšími aplikacemi nebo přepnutí typů a barev zobrazovaných ikon do trochu střízlivějšího podání než je výchozí barevný cirkus. Není divu, když dřív se prostředí jmenovalo Color OS. Každopádně, abych jen nechválil, trochu zamrzí, že telefon pořád běží na Androidu 10. Realme nicméně ohlásilo, že jak 7, tak 7 Pro budou v první vlně aktualizací. Kdy ale, to už bohužel neřekli.

Fotoaparáty

7 Pročko je na zadní straně vybaveno soustavou 4 fotoaparátů v konfiguraci hlavní 64 MP se světelností f/1.8, který doplňuje ještě 8 MP šířo, 2 MP makro a 2 MP pro rozostření pozadí. Oproti loňskému Realme 6 Pro zmizel 2 násobný zoom a naopak jej nahrazuje 2 násobný výřez a 5 násobný výřez z hlavního fotoaparátu. Pochopitelně se však jedná pouze o digitální výřezy a tak s vyšším zoomem letí kvalita rapidně dolů. U klasických fotek dostanete pak zhruba to, co od všech telefonů Realme a ani 7 Pro nijak nevybočuje z řady. Bohužel je tak i tady vidět, že u Realme nejsou foťáky úplně nějaká zásadní priorita.

Dynamický rozsah je průměrný, občas na obloze dochází k přepalům, barvy jsou někdy hrozně fajn, někdy to ale Realmečko prostě přežene nebo dokonce při náročnější scéně všechno slije do jedné mazanice. Jakmile se sešeří, rovnou doporučuji na hlavním objektivu zapnout noční režim. Bez něj je fotka hodně měkká a informace ve stínech úplně chybí. Naopak s nočním režimem už se přece jen snímek zostří, vytáhnou se stíny a pár fotek vypadá i docela pěkně. Pozor jen na to, že občas má noční režim snahu až nepřirozeně přiostřit, všechno vytáhnout a pak to spíš vypadá jak omalovánky. U širokoúhlého foťáku je to jedna a ta samá písnička jako u většiny konkurence.

8 MP šíro je to nejobyčejnější šíro, kteří všichni výrobci do podobné kategorie telefonů dávají a tak přes den jsou fotky celkem slušné, večer už je netřeba komentovat. U 2 MP makra jsou pak jeho největším omezením právě jen ty 2 MP a osobně bych raději podobný foťák včetně druhého 2 MP pro rozostření pozadí zrušil a ušetřené peníze investoval třeba do lepšího šíra. U videa umí Realme natáčet až ve 4K při 30 snímcích, nebo ve Full HD při 30 a 60. Pozor jen, že při 60 snímkové frekvenci nefunguje elektronická stabilizace. Jinak je video na svou třídu spíš takový průměr. Dynamický rozsah je slabší a celkově je video hodně měkké.

Závěrečné hodnocení

Realme 7 Pro pro je za svou cenu velmi dobrý telefon, který má samozřejmě jako jakýkoli jiný telefon v cenovce 7 990,- plusy a mínusy. Tady se rozhodně k plusům řadí velmi dobrý výkon, krásný Amoled displej, 65 W nabíjení, odolnost proti postříkání, oproti třeba Poco X3 NFC totálně čistý operační systém bez balastu , stereo reproduktory a pokud po Realme 7 Pro šáhnete právě z těchto důvodů, budete totálně spokojeni.

Na druhou stranu Poco X3 NFC nabídne o chlup lepší výkon a foťáky, ale zase jen IPSkový displej, byť se 120Hz. Alternativou může být i loňské Realme 6 Pro, které nabídne k hlavnímu i šíru ještě 2 násobný teleobjektiv, ale zase má jen IPSkový displej, byť s 90Hz obnovovací frekvencí. Záleží tedy hodně na vás po jakém telefonu šáhnete.

Novinky na e-mail...



Další podobné články

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 7 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 01.11.2022
TOP 5 mobilů do 7 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Máme za sebou videa do 3 a 5 tisíc korun a dnes se spolu podíváme zase o kousek dál.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.