info
info

Recenze Motorola Edge 30 Ultra: První telefon s 200Mpx foťákem! Je to ale dost ULTRA?

Když bych parafrázoval známé rčení: Čím víc pruhů, tím víc Adidas, dostal bych u foťáků něco v podobě čím víc megapixelů, tím lepší… Motorola? Dnes přináším recenzi Motorola Edge 30 Ultra. Jedná se o první u nás dostupný telefon, který láká na 200Mpx senzor hlavního fotoaparátu. Nezůstane ale pouze u kamerky. Označení Ultra jsme si zvykli u mobilních telefonů vnímat jako něco, co je nejprémiovější, co daná značka dokáže v danou chvíli vyrobit. Vzpomeňme jen na Galaxy S22 Ultra, nově představené Apple Watch Ultra a tak je zřejmé, že Motorola Edge 30 Ultra míří do nejlepšího segmentu. Jaký je? Dozvíte se v dnešní recenzi.

Recenze Motorola Edge 30 Ultra: První telefon s 200Mpx foťákem! Je to ale dost ULTRA?

Jak šel čas s Motorola Ege

Nemohu začít ničím jiným než úvahou. Motorola to s modely Edge nemá vůbec lehké. První Motorola Edge, z roku 2020 za cenu 30 tisíc korun a s displejem přetékajícím přes okraje, začal lidi zajímat až v momentě, kdy jeho cena klesla na půlku. Motorola Edge 20 Pro lákal na skvělý teleobjektiv, ale základní fotoaparát byl slabší, a tak letošní Motorola Edge 30 Ultra by logicky do třetice měl všechno opravit a přinést ideální kombinaci všeho. Musím uznat, že má k tomu všechny předpoklady.

Historie Motorola Edge

Pokud máte rádi zahnutý displej, je přítomný. Pokud nechcete utrácet enormní peníze, 22 tisíc korun na označení Ultra je vlastně levné a fotoaparáty, aspoň papírově, rozhodně nejsou k zahození. Po konstrukční stránce tak dostáváte telefon, který se opět po 2 letech rovných displejů vrací zpátky k původnímu Edge, i když je pravda, že tentokrát není displej naštěstí až tak extrémně zaoblený. A to rozhodně potěší hlavně kvůli nechtěným dotykům, na které už u Edge 30 prakticky nenarazíte.


Recenze Motorola Edge 30 Ultra k dispozici také formou videa


Co mi vadilo po konstrukční stránce nejvíc jsou celkem ostré hrany, které rozhodně pocítíte, pokud se rozhodnete telefon nosit bez pouzdra. Zbytek pak ocení, že pouzdro najdete přibalené v krabičce vyrobené kompletně z recyklovaného papíru. Motorola tak dělá radost všem ekologicky smýšlejícím.

Dalším lákadlem Motorola Edge 30 Ultra je 125 W drátové nabíjení, a tak pochopitelně nemůže chybět v balení i odpovídající nabíječka, která vše utáhne. Motorola neuvádí celkovou dobu nabíjení, ale snaží se vás ohromit, že pouhých 7 minut na nabíječce vám stačí pro celodenní výdrž. Já jen doplním, že k plnému nabití 4610mAh baterky do 100 % potřebujete zhruba 25 minut a už tradičně jsem byl hodně spokojený s výdrží. Za necelých 14 dní testování jsem totiž ani jednou neměl problém dostat se na 6 hodin a někdy i necelých 7 hodin celkové výdrže na jedno nabití, a to jsem měl i hodinové telefonáty, koukal na Netflix, fotil nebo natáčel videa.
 

Návyková gesta Motorola

Kde Motorola Edge 30 Ulta exceluje je hardware i software. Srdcem telefonu je Snapdragon 8+ Gen 1, nejnovější procesor (k datu 13.9.2022), který momentálně u nás najdete jen v ROG Phone 6, Zenfone 9 nebo nejnovějších ohebných telefonech Samsung. Můžete si být jistí, že vše běhá na jedničku a na zásek tady nenarazíte ani teď, ani až do něj dostanete spoustu dat. Důvod, proč byste měli o Motorola Edge 30 Ultra uvažovat, oproti podobné konkurenci, je hlavně v případě, kdy si potrpíte na čisté a minimalistické prostředí. Nenajdete zde vůbec žádný balast a nadstavba se omezuje pouze na ona typická návyková gesta, kdy dvojitým zatřesením pustíte svítilnu, otočením zase fotoaparát atp. – tohle zkrátka nikde jinde nenajdete a garantuji vám, že jestli někdy přecházíte z Motorola kamkoli jinam, gesta jsou první věc, která vám bude u konkurence chybět.

Další samostatná kapitola je funkce Ready For, kdy telefon připojíte přes HDMI kabel k jakémukoli monitoru či televizi a můžete si užít desktopové prostředí, jak jej znáte na svém PC či Macu, ať už pro práci, surfování po internetu nebo připojíte přes Bluetooth gamepad a zahrajete si například Need for Speed. Často opomíjená věc, kterou u Xiaomi, OnePlus, realme a dalších nedostanete a jediný, kdo má podobné prostředí na vlajkových telefonech je Samsung se svým DeX. Problém není ani práce s více okny nebo rychlým přenášením souborů, protože Motorola Edge 30 Ultra dostanete rovnou s 12GB operační paměti a rychlým UFS 3.1 úložištěm. Slot na paměťovou kartu u modelu nehledejte, ale protože existuje jen jedna varianta s 256GB úložištěm, buď vám to bude vyhovovat nebo ne. Věřím ale, že pro drtivou většinu uživatelů to bude úplně dostačující.
 


Displej

Než přejdeme k fotoaparátům, málem bych zapomněl na informace týkající se displeje. Velikost displeje je 6,67“, což je o trošičku menší než v původním modelu Edge 20 Pro, má minimální rámečky na vrchu i vespod a technologicky jde o pOLED displej. Jedná se lehce upravený výrobní proces klasického OLED displeje, díky kterému je samotný displej trochu tenčí, než je standardně a tím pádem je tloušťka telefonu pouhých 8,4mm, a to i přes fakt, že v telefonu je cívka pro 50W bezdrátové nabíjení. Jinak jde o klasické FHD se 144Hz obnovovací frekvencí, podporou HDR10+ a maximální svítivostí na sluníčku 1250 nitů, což je sice o trochu méně než třeba u Xiaomi 12 nebo Galaxy S22, ale s čitelností jsem osobně neměl sebemenší problém. Rozhodně se tak jedná celkově o velmi dobrý displej.
Displej Motorola Edge 30 Ultra

Fotoaparát

Konečně se dostávám k jednomu z hlavních lákadel Motorola Edge 30 Ultra. Je jím 200Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací, který doplňuje 12Mpx dvojnásobný teleobjektiv rovněž s optickou stabilizací a celou svatou trojici uzavírá 50Mpx širokoúhlý senzor. Chápu, že na takovou foto-sestavu se asi těšíte nejvíce, ale upřímně z foťáků nadšený úplně nejsem. Všechny tři si vedou vcelku fajn za ideálního osvětlení, ale upřímně na takové fotografie nepotřebujete Ultra telefon. Jakmile světla ubývá, a to i při focení v interiéru, rapidně letí kvalita jak šíra, tak teleobjektivu dolů, fotky jsou neostré a ve stínech je patrný hodně silný processing. V podstatě tak zůstanete odkázaní hlavně na hlavní objektiv.

Kde naopak jsem byl příjemně překvapený jsou noční fotografie. Motorolu jsem měl hodně dlouho nastavenou jako benchmark toho, jak by neměla vypadat noční fotka. PřeHDRkované scény byly téměř na každé fotce a víc, než fotku starší Motoroly připomínaly olejomalbu. Naštěstí na tento problém už u Ege 30 Ultra nenarazíte a pokud se fotka zadaří a telefon správně vyhodnotí, že potřebuje aktivovat automatický noční režim, dostanete opravdu hezký snímek na hlavním a hodně použitelný na zbylých dvou objektivech. Dokonce až bych podotkl, že na širokoúhlém a teleobjektivu fotí Motorola lépe večer s nočním režimem než přes den bez něj.

Koneckonců je tak vidět nejen tady, ale i u spoustu jiných výrobců, jak strašně důležité je odladit finální software foťáku a kdo si dal tu práci a kdo by měl na fotkách ještě zapracovat. Ne nadarmo tak dnes dostáváme ty nejlepší výstupy z fotoaparátů telefonů od Apple, Google, Huawei či Samsung – od společností, které ladí výsledný výstup na desítkách tisíc fotek a investují enormní prostředky na to, aby byl právě onen výstup co nejlepší. Není tak třeba se úplně zlobit na Motorola, ale spíš je potřeba pochopit, že průměrné výstupy, které z telefonu dostáváte je momentálně to nejlepší, co Motorola umí a teoreticky se s postupem času a aktualizacemi bude telefon jen zlepšovat.

Mimochodem na plné rozlišení 200 Mpx si moc nemyslete, protože bez spojování pixelů dostanete výstup se špatným dynamickým rozsahem, a navíc ani ne moc ostrý. Podívejte se na Národní muzeum na 200 Mpx či spojených 12 Mpx.
 

Video

Co ale považuju za vyložený lapsus je video. Pokud byste čekali, že s tak silným procesorem dostanete 8K, ano, je přítomné. Pokud byste ale čekali, že se všemi třemi foťáky budete moci natáčet ve 4K60, už se nedočkáte. Dobře, přepnete na 4K30, ale ouha, ani širokoúhlá kamerka a ani teleobjektiv nepodporují ani ono nejobyčejnější 4K ve 30 snímcích a vy jste tak odkázáni s těmito dvěma objektivy pouze na FHD. Samotné video pak není úplně špatné, ale pochopitelně ve své třídě za Samsungem, Xiaomi a Applem ani nemluvě pochopitelně zaostává.
 

Závěrečný verdikt

Jak závěrem zhodnotit telefon, který výrobce nazývá slovem Ultra? Omlouvám se za anglický výraz, ale nemohu se zbavit toho, co mi jde na mysl a nejvíc by se slušelo: „Not Great Not Terrible“.  Největší problém mám primárně s tím, že si Motorola totiž vzala slovo „Ultra“ něco jako rukojmí. Slovo „Ultra“ má znamenat to nejvíce TOP, co momentálně lze v dané kategorii vyrobit. Je to jako kdyby si ŠKODA AUTO vypůjčila od Ferrari Maranello či od Lamborghini Diablo a pak šlo ve finále o automobil na úrovni Octavia.

Pochopitelně je Motorola Edge 30 Ultra velmi slušný telefon za svou cenu, který má rozhodně co nabídnout, ale rozhodně to není Ultra. Certifikace IP52 místo očekávaných IP68 rozhodně není Ultra, konfigurace fotoaparátů rozhodně není Ultra. Už onen teleobjektiv má jen 2násobný zoom a nějaký další, který byste v Ultra čekali tu chybí, a tak vlastně přemýšlíte nad tím, co by vás, jako zákazníka, mělo přesvědčit o tom, proč zvolit Edge 30 Ultra a ne cokoli jiného.  

Předně je jasným argumentem nejnovější procesor, opravdu rychlé nabíjení, absence jakéhokoli balastu, podpora 3 let velkých aktualizací Androidu a 1 rok navíc bezpečnostních záplat. Po Edge 30 Ultra tak šáhněte hlavně ve chvíli, kdy chcete čistý operační systém, Motorolí gesta, desktopový režim nebo třeba nechcete žádný „čínský telefon“. Ač totiž Motorola patří čínskému Lenovo, veškeré řízení firmy je kompletně západního charakteru vč. sídla firmy v Chicagu. Otázkou ovšem zůstává, kolik se takových zákazníků s tak nastavenými specifikacemi najde, a kteří radši nevyužijí některou z častých akčních pobídek na různé Trade-in či Cashback od Samsungu.

Dnešní Ultra by spíš snesla označení něco jako Edge 30 Pro Plus nebo něco, co neevokuje to nejtopovější z topu. Podobně, jako je třeba o 7 tisíc levnější Edge 30 Fusion, který se představil ve stejnou chvíli. Ten sice nabídne jen 68W nabíjení místo 125W, procesor má loňský Snapdragon 888, ale výstupní kvalita fotek je naprosto srovnatelná a jen mimochodem na něm natočíte i 4K video na druhém širokoúhlém objektivu. A znovu jedná se o rozdíl 7 tisíc korun.

Abych ale skončil trochu pozitivně, ač jsem vytkl Motorola Edge 30 Ultra opravdu spoustu věcí, pořád se jedná o velmi dobrý telefon, o kterém se vyplatí hodně uvažovat ve chvíli, kdy se rozhodujete mezi Xiaomi 12 Pro, OnePlus 10 Pro a dalšími. Určitě zde najdete spoustu věcí, proč byste zrovna mohli sáhnout po Motorola. Díky moc za přečtení, mějte se krásně a zase příště u další recenze.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Motorola Edge 40: Doslova vyvoněný telefon

Petr Hudec | 10.05.2023
Recenze Motorola Edge 40: Doslova vyvoněný telefon

Rády bych vám dnes představil neskutečně vyvoněnou Motorola Edge 40. Vyvoněná doslovně. Když totiž výrobci pro nás designují nové mobily, předhánějí se, čím vším by se dalo ještě zaujmout. Viděli jsme všechno možné od kovových zad, skleněných zad, kožených zad, průhledných zad, ale marně lovím v ...

Zobrazit celý článek

Motorola představila tři nové chytré telefony Edge

Kateřina Červená | 08.09.2022
Motorola představila tři nové chytré telefony Edge

Motorola představila tři nová zařízení Edge: Motorola Edge 30 Ultra, Motorola Edge 30 Fusion a Motorola Edge 30 Neo. Telefony kombinují nejnovější technologie s originálním designem.

Zobrazit celý článek

Recenze Motorola Razr 2022: Porazí konkurenta Galaxy Z Flip?

Petr Hudec | 25.10.2022
Recenze Motorola Razr 2022: Porazí konkurenta Galaxy Z Flip?

Pokud toužíte po ohebném telefonu ve tvaru pudřenky, prakticky jste odkázáni na 2 telefony. Samsung Galaxy Z Flip4 a Huawei P50 Pocket. Když ale vezmete do úvahy, že u Huawei je pro většinu populace stopka v podobě absencí služeb Google, jste odkázáni pouze na ohebné véčko od Samsungu. Nicméně kd...

Zobrazit celý článek

Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Petr Hudec | 03.05.2023
Významné milníky historie značky Motorola: od DynaTACu po Moto Mods

Vsadím se, že spousta z vás, kteří dnes drží v ruce mobilní telefon možná ani nikdy nepřemýšlela, kde se takový mobilní telefon vzal, protože tady byl s námi tak nějak už od nepaměti. Pochopitelně platí hlavně pro mladší generace. Starší naopak pamatují kufříkové telefony za 100...

Zobrazit celý článek
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.