info
info
Dle výrobce...
Příslušenství...
Dle OS...

Recenze Huawei P40 Pro: Bez Googlu poloviční telefon

Huawei P40 Pro je perfektní telefon za obvyklou cenu, který rozhodně musíte vidět. Je to totiž naprosto skvělý kousek dílenského zpracování i hardwaru a stejně jako každý rok jsme se na něj ohromně těšili. Jaké je ale P40 Pro skrývá tajemství?

Recenze Huawei P40 Pro: Bez Googlu poloviční telefon

Posun v designu

Jestli si jako já každý rok říkáte, kam až jde design posunout, budete překvapení. Tohle je rozhodně nejkrásnější telefon, který jsem měl možnost v ruce za poslední dobu držet. Všechno je fakt dotažené do maximálního detailu a jen škoda, že v P40 Pro nejsou ty nádherný keramický záda jako u Pro Plus. Místo toho tak dostanete klasickou kombinaci kovu a skla, ovšem připravte se, že v ruce klouže extrémně a kolikrát by se ve mě krve nedořezal, když mi P40 Pro málem vyklouzla z ruky. V každém případě P40 Pro vypadá hodně dobře, jen  trpí na klasické neduhy lesklých povrchů – otisky prstů budete mít za chvíli úplně všude. Ve vyleštěném stavu ovšem působí záda s modulem foťáků impozantně. Jasně, někomu to bude připadat odporný, ale mě se prostě tyhle moduly fotoaparátů jak u iPhonu 11, tak u S20, tak právě i tady líbí. Připadá mi to zdůraznění vlastnosti, které tyto telefony umí na skvělé úrovni. A že vyčnívají? Stejně to každý asi vyřeší krytem.

Sporný displej

Opravdu hodně impozantně vypadá 6,6” velký OLED displej s 90Hz a rozlišením, které je tak něco mezi FullHD a QHD. 1200 horizontálních řádků není zkrátka ani jedno, prostě něco mezi. U displeje si všimnete 3 věcí. Kromě zaoblení do boků je teď displej zaoblený i nahoře a dole a má působit dojmem přetékání přes okraje. Upřímně, je to spíš demonstrace technologie, kam až se dnes dají posunout displeje než praktičnost použití. Swipování zespoda je sice rozhodně daleko příjemnější, prst klouže daleko přirozeněji, ale přece jen bez pouzdra by pád na spodní hranu asi nemusel dopadnout úplně nějlíp. No a to zaoblení v rozích mi moc nevyhovovalo, protože kolikrát je třeba vpravo dole potvrzovací tlačítko jakoby ustřižené oním rohem a z pohledu uživatelského komfortu to působí hodně nedotaženým dojmem.

Druhá věc je absence sluchátka. Pro klasické telefonování se rozvibruje displej a zvuk z hovorů je naprosto v pohodě, ale pro poslech hudby už nefunguje a je potřeba využít spodní reproduktor. Ten hraje fakt dobře, ale bohužel je jen mono. No a třetí věcí, které si nejde nevšimnout je ten atletický ovál skrývající přední kameru a infračervené přisvíceni pro bezpečnější a noční odemknutí obličejem. Já vám ale nevím lidičky, osobně bych byl radši pro malý notch, jeden průstřel nebo odemykání v bočním tlačítku. Mě to vlastně přivádí na myšlenku, že u příští generace Skových Samsungů by měla být kamera už pod displejem. No a co se týká čtečky – podle Huawei má být rychlejší, spolehlivější a fungovat na větší ploše. No, subjektivně asi trochu jo, ale spíš mi vadí z ergonomického hlediska její posunutí nezvykle nahoru. Displej je ale samozřejmě skvělý s dostatkem jasu a podporou HDR 10+, ovšem vzhledem k embargu a zákazu spolupráce amerických firem s Huawei není P40 Pro třeba NetFlixem certifikované zařízení a tak streamovaný content si u Netflixu v HDR 10+ prostě nepustíte.

Znovu bez Googlu a kratší výdrž

No a teď je tu software. Samozřejmě Google služby tu nejsou a je potřeba se spolehnout pouze na AppGallery, kde sice přibývají aplikace, ale pořád jich je tam oproti Google Play jen mizivě. Jako fakt mizivě, třeba 5% oproti Googlu – jen hádám, ale tak nějak to bude. Aplikace si můžete přetáhnout pomocí Phone Clone ze svého starého telefonu, ovšem už bez dalších aktualizací atd. Alternativou může být nainstalování dalších obchodů jako Amazon nebo APKPure, ovšem má to svoje limity. Pokud budete mít to štěstí, že aplikaci do telefonu dostanete, rozhodně nemusíte mít vůbec vyhráno. Nikde totiž není psáno, že aplikace bude fungovat nebo když funguje, že náhodou zítra po aktualizaci nepřestane. Zatímco na minule testované P40 Lite mi třeba Instagram běžel, na této P40 Pro aplikace ihned po spuštění spadne.

Tohle totiž není jen o chybějícím Google Play, ale právě i o Frameworku a dalších vrstvách, které vývojáři využívají a kvůli embargu v telefonech Huawei chybí. A pokud náhodou nějaké řešení přijde, při další aktualizaci systému jste nejspíš zpátky jak svého času při jailbrakovaní iPhonů a dohrávání Cydie. Limitováni budete nadále i v platbách, Google Pay samozřejmě nefunguje stejně tak jako asistentka Celia. U hardware je jasné, že výkonu je na rozdávání, Kirin 990 s podporou 5G v kombinaci s 8GB RAM je opravdu výborná a naprosto dostačující kombinace. 256GB úložiště je za mě dostatečné, osobně jsem nikdy víc nepotřeboval a pokud někdo z vás jo, připravte se už tradičně na vlastní Huawei formát karty nanoSD.

U 5G telefonů je zvykem, že výrobce přidá na kapacitě baterky. Tady se ovšem meziročně nic nezměnilo a tak je výdrž nepatrně slabší než loni, ale to je spíš můj subjektivní pocit. Na 1,5 dne jsem se dostal, ale 2 dny jako u P30 Pro jsem při větším používání už nedal. Na druhou stranu k dispozici je 40W drátové a 27W bezdrátové nabíjení a drátová nabíječka podporující plnou rychlost je naštěstí v balení. Za 30 minut tak dobijete zhruba 80% kapacity.

Impozantní fotoaparáty 

P30 Pro fotila hodně dobře a tak je logický, že P40 Pro bude ještě dál. Má za mě naprosto ideální kombinaci foťáků. Hlavní 50MP senzor o velikosti 2,44 mikrometru jednotlivého pixelu je zase momentálně největším senzorem na trhu a je to znát. Sekunduje mu ještě 40MP šíro a 12MP pětinásobný zoom. TOF senzor nechám spát a jdeme na foťáky. Za dne jsou ze všech 3 foťáků snímky ideálně vyvážené, jen šíro je tradičně mírně desaturované. Teda, jestli se tomu dá úplně říkat šíro, tradičně říkáme šíru když je objektiv po přepočtu nějakých 12-13mm oproti standardním zhruba 24mm u hlavního foťáku. Tady je ovšem hlavní foťák 26mm a šíro 18mm, takže asi poznáte, že se vám do šíra toho nevejde tolik jako třeba u iPhonu, u P30 Pro nebo S20tek. Na druhou stranu fakt oceňuju, že tady se jedná o jedno z mála šír, které má v sobě i autofocus. Takových telefonů byste totiž opravdu spočítali téměř na prstech 1 ruky a teď z hlavy mě napadá jen Mate 20 a Mate 30 Pro a Mi 9.

Bez debat se jedná o nejlepší „šíro“ v mobilu, co jsem měl doposud v ruce. Rozhodně není jenom do počtu jako u drtivé většiny konkurence a dokáže dělat fakt krásný fotky. Jestli jsem byl ale z něčeho vydřenej nejvíc, je to 5 násobný periskopický teleobjektiv. Tohle je opravdu ultramasakr a vlastně nejvíc fotek během testu jsem asi pořídil tímhle teleobjektivem a furt jsem chodil a hledal, co bych ještě vyfotil. U večerních fotek samozřejmě Huawei opět exceluje a velký senzor spolu s velkými jednotlivými pixely se ukazuje v plné parádě. U hlavního foťáku má samozřejmě Huawei tendenci stále scénu přisvětlovat a přiostřovat, ale meziroční posun směrem k reálnější scéně je fakt znát. Tentokrát nejde nezmínit i přední foťák, i když víte, že já si na selfie foťáky úplně tak nepotrpím a selfiečka fotím i tak zadním. Každopádně 32MP senzor s „autofokusem“ rozhodně stojí za to a pokud bych si tenhle telefon nechával jako svůj daily driver, asi bych se možná fotil i tím předním foťákem. Jestli si ovšem musím u foťáku na něco postěžovat, je to dotaženost aplikace a hlavně posuvník zoomu nebo přepínání foťáků.

Je tak děsně malinký, že přepínat mezi jednotlivými foťáky je asi tak příjemný jak osina víte kde. U videa došlo konečně také k pokroku. P40 Pro konečně umí natáčet ve 4K při 60 snímcích hlavním i šírem. U zoomu pořád jen 30 fps, ale i tak je tohle posun. Celkově je video velký posun kupředu. Na výběr máte z klasických h.264, h.265 režimu a skrz všechny foťáky vypadá video velmi dobře. K dispozici je spousta režimů, jako zoom zvuku při zoomu foťáku nebo šílený ultra zpomalený 7680fps režim. Dobrý gimmick, ale osobně říkám, tohle použijete jen jednou v životě, když to vyzkoušíte. Reálný přínos opravdu žádný a spíš mi to připomíná takové ty instagramové utility, kam uploadujete fotku, prstem potáhnete na vodopádu a ono to tu fotku rozpohybuje. Každopádně za video velká pochvala za meziroční zlepšení i když z iPhonu nebo S10 se mi pořád líbí víc.

Závěrečný verdikt

Možná to chvílema vypadalo že P40 Pro až moc kritizuju. Ne, nebojte, je to skvělý telefon a nebýt chybějícího Googlu, řekl bych vám, ať si P40 Pro v klidu koupíte. Software je totiž minimálně 50% produktu a majitelé Applu o tom mohou vyprávět. I když telefony Apple z dnešního pohledu nejsou žádné extra moderní a inovativní telefony, pořád je to software, který zákazníky drží přikované k Applu. Zatímco dřív lidé byli ochotni leccos prominout, instalovat si u Xiaomi neoficiální ROMky atd, pořád to bylo u telefonů za 5000 Kč, když podobný telefon konkurence stál jednou tolik. U Huaweie za 26 000 Kč už je to ovšem jiná písnička. Byť je telefon skvěle hardwarově vybavený, fotí skvěle a vlastně defacto nemá vůbec žádnou zásadní slabinu, za problémy se softwarem nákup zkrátka nestojí. Za tyhle peníze už máte S20+, brzo Oneplus 8 Pro, teď to vypadá, že spadnou iPhony 11 Pro, LG V60.

Zkrátka nabídka konkurence je dost kvalitní a pestrá na to, abyste museli dobrovolně chodit do problémů. Huawei totiž za způsobené problémy nenabídl vůbec žádnou cenovou kompenzaci a naopak ambiciózně ještě meziročně zdražil. Samozřejmě, jsou mezi námi i lidé, kterým se Google příčí a rádi podpoří Huawei v těžkých časech embarga a potom směle do toho. Jen upozorňuju, že i když od Googlu nic nepoužíváte, nemusí vámi oblíbená sada aplikací využívající framework Googlu fungovat. A když funguje teď, nikdo vám nezaručí, že při příští aktualizaci ještě bude.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

Petr Hudec | 27.08.2021
Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

HUAWEI uvedl na trh nový MatePad 11, který je odlehčenou verzí dospělé varianty s 12.6" displejem. Při svých 11" nabízí kompaktní rozměry, loňský vlajkový Snapdragon 865 a spoustu příslušenství zdarma hned od startu.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Petr Hudec | 24.08.2021
Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.