info
info
Prodejna v Praze 2 je otevřena pouze pro osobní odběry předem objednaného zboží. Pevné zdraví všem!
Dle výrobce...
Dle OS...

Recenze Huawei Mate XS

Huawei Mate XS je už druhým ohebným počinem čínského výrobce a první Xko to kromě různých show, předváděcích kusů a pár zákazníků někde v Číně nikam moc nedotáhlo. Dnešní kousek už je ovšem plnohodnotný prodejní kus, který si už za pár dní můžete koupit přímo v oficiálním e-shopu nebo na jeho značkových prodejnách.

Recenze Huawei Mate XS

Trh ohebných telefonů

Pokud vynecháme Flexpai a další podobné výrobce, existují dva, potažmo 3 světoví hráči vyrábějící ohebné displeje. Samsung s jeho Galaxy Foldem a Z Flipem, Motorola s Razrem a právě Huawei s Mate XS, který se jako jediný ze všech 3 ohýbá směrem ven. Každé z řešení má své výhody i nevýhody. Největší nevýhodou ohebných displejů je jejich náchylnost na poškrábání, která je daleko větší než u klasických telefonů. Pokud máte displej po vzoru Mate XS, riskujete poškrábání. Na druhou stranu nespornou výhodou je okamžitý přístup k displeji bez nutnosti jej rozevírat. Ne vždycky totiž potřebujete displej šířky tabletu a tak počet potřebných ohybů nebude u Mate XS tak velký jako třeba u Foldu, kde je venkovní displej tak malinký, že téměř vždy potřebujete telefon otevřít. A s otevřeným telefonem už se zas tak dobře při ovládání jednou rukou nemanipuluje.

Výhody a nevýhody displeje

Displej Mate XS má v rozloženém stavu stavu úhlopříčku 8”, v zavřeném pak 6,6”, což je jen nepatrně větší než třeba Mate 30 Pro. Tloušťka už je ovšem o něčem jiném a prakticky máte 2 telefony na sobě. Pokud nemáte v kalhotách čím jiným ohromit, možná pomůže právě nový telefon. A když to nezabere v kalhotech, tak dojem uděláte určitě jakmile jej vyndáte a otevřete. K tomu stačí zmáčknout tlačítko na zadní straně, ta odskočí a najednou ze zmenšené verze máte plnohodnotný 8” tablet. Displej je jednoduše skvělý, pozorovací úhly obrovské, barvy úchvatné a na sluníčku jsem jej prostě kvůli deštivému počasí nevyzkoušel.

Na tomhle místě vás asi hodně bude zajímat onen předěl nebo ohyb a řeknu vám, není to tak strašné jako u Samsungu. Lépe řečeno, u Z Flipu přes něj kvůli konstrukci přejíždíte stále, ale u Foldu nebo Mate XS při scrollování nemusíte, takže vadit vám tolik nebude. Současně nelefon nebudete ani muset tak často otvírat nebo zavírat, protože jej v klidu můžete narozdíl od Foldu používat právě v zavřeném stavu. Možná si budete říkat, jak se vůbec Mate odemyká. Na boční straně zapínacím tlačítkem v kterém je integrovaná rychlá čtečka otisků prstů. Já jsem osobně rád, že tahle funkce se pomalu začala loni do telefonů vracet, protože mi je celkově daleko sympatičtější než různé čtečky v displejích.

Dostatečná výbava

Po hardwarové stránce telefon pohání Kirin 990 s 5G, 8GB RAM a 512GB vnitřního úložiště rozšiřitelného ještě paměťovkou od Huawei. Tím pádem vám je asi jasné, že všechno běhá naprosto rychle a spolehlivě bez sebemenších záseků. Manažeři využijí samozřejmě zobrazení tabulek na velkém displeji, multitasking na dvou obrazovkách, jejichž velikost si můžete přizpůsobit a v rámci produktivity práce musím říct, že tohle je jasný krok kupředu. Sice vám to notebook nenahradí, ale pokud jste třeba správci systému a potřebujete se někam vzdáleně připojit, dává velká obrazovka opravdu celkem smysl. Pro ostatní uživatele zase dává smysl velký výkon ve hrách, přehrávání filmů atd.

Problémy s aplikacemi

Pokud si ale potřebné hry stáhnete. A tady nastává ten největší kámen úrazu. Spousta z vás už určitě slyšela o obchodní válce mezi USA a Čínou a Huawei Mate 30, spolu s Mate XS jsou první modely, které jsou tímto sporem postihnuty. Ačkoli celý telefon běží na operačním systému Android s poslední verzí EMUI, obchod Google Play tady nenajdete stejně tak jako Gmail, Google Maps, Youtube atd. Obchod s aplikacemi Google Play nahrazuje vlastní obchod AppGallery, který je sice třetí nejrozšířenější na světě, ovšem za Appstorem od Applu a Play Storem od Googlu zaostává v počtu aplikací drastickým způsobem. Tím pádem tady nenajdete Whatsapp, Facebook, Instagram a další nejpoužívanější aplikace, které v Evropě používáme. Holt čínské Weibo nebo Wechat je nám na tomto kontinentě platný asi jako mrtvýmu zimník.

Huawei ovšem slibuje, že aplikace by postupně měly příbývat, ovšem jak rychle a vůbec jaké zatím nikdo neví. Na ty, které jsou vyrobené americkými firmami se totiž určitě bude vztahovat embargo a je tedy otázkou, zda sem ony aplikace legálním způsobem vůbec nainstalujeme. A když náhodou ano, riziko zavlečení mallwaru je samozřejmě značné. Pokud se tím pádem k tomuto kroku uchýlíte, rozhodně bych nejprve zauvažoval o instalaci nějakého antiviru. Přece jen asi nechcete, aby součástí někde staženého Instagramu byl i tzv. keylogger, který monitoruje veškeré vaše stisknuté klávesy a odesílá tím pádem vámi zadané uživatelské adresy a hesla nějakému útočníkovi, který pak může v lepším případě zneužít vaší identitu v sociálním světě, v tom horším luxovat váš bankovní účet. Když už jsme u bankovnictví, z bankovních aplikací, které jsem tu našel je tu pouze Komerční banka, ale další by se údajně měly přidávat.

A s bankovnictívm je spojená i další věc, samozřejmě vzhledem k absenci Google služeb nečekejte ani Google Pay i když NFC tu samozřejmě je. Dobrá zpráva ovšem pro herní maniaky, GTAčko tady je Asfalt 9 tu taky je a pak ještě jedna zpráva pro skupinu lidí, které já osobně absolutně nechápu, nicméně akceptuju je - tak pro vás důležitá zpráva TikTok tady je. Vesměs jediné kloudné řešení je instalace aplikace Phone Clone do vašeho starého telefonu jakéhokoli výrobce přes kterého pak přetáhnete samotné aplikace vyjma těch od Googlu, které jsou součástí nových telefonů. Ty jsou zapečeny na úrovni systému a i kdybyste se rozkrájeli je nepřenesete. Nicméně Facebook, Instagram, Whatsapp ano. Přetáhnete i třeba Youtube studio od Googlu, protože to doinstalováváte dodatečně, ale na Gmail, Google drive a další zapomeňte. A Youtube, ten musíte sledovat pouze ve webovém prohlížeči.

Extrémně rychlé nabíjení

Jednu z věcí, které vám úplně tak neotestuju vzhledem ke krátké době zápůjčky je výdrž baterie, nicméně vzhledem k tomu, že baterka má kapacitu 4500mah a displej je opravdu velký, počítejte s jednodenním použítím. Vic z Mate XS ani nevymáčknete. Dobrou zprávou ovšem je, že v balení je 55W nabíječka, která je schopná telefon dobít z 0 na 85% za 30 min, takže jakékoli chvilkové připojení na nabíječku prodlouží životnost baterie o pár hodin.

Staré známe fotoaparáty

Soustava fotoparátů na zadní straně vychází z P30 Pro a je umístěna stejně jako tlačítko pro otevírání v bočnici, která je mimochodem hodně praktická při držení telefonu. Foťáky jsou v konfiguraci 40Mpx hlavní se světelností f/1.8, 8Mpx teleobjektiv se světelností f/2.4 a 16MPx šíro se světelností f/2.2. Čtvrtý senzor už je jen pro měření hloubky ostrosti. Za denního světla předvádí hlavní objektiv opravdu skvělou práci a není mu moc co vytknout. Stejně tak je to tradičně u Huawei i za nočního osvětlení. Tady hodně doporučuju použít noční režim, který proti klasickému vyfocení trvá 6-7 vteřin, ale rozdíl je opravdu dramatický.

Naštěstí došlo i k posunu oproti třeba P30 a fotky jsou daleko věrnější realitě. Krásně prokreslené, ale věrné, opravdu klobouk dolů. Širokoúhlý foťák je tradičně dobrý přes den a horší už večer, stejně jako u všech jiných telefonů konkurence. Zoomový foťák poté dělá slušné snímky, ale pokud se zadíváte pořádně, už si všimnete, že fotky jsou hodně měkké. Večerním snímkům už u zoomu ani u šíra už nepomůže moc ani noční režim. No a milovníky selfieček potěším, protože focení selfie probíhá tak, že zavřete telefon a fotíte se pořád hlavním foťákem. Tím pádem u Mate XS dostanete jedny z nejlepších selfieček mezi telefony vůbec. U videa počítejte s maximálním rozlišením 4k a 60fps bohužel chybí. Holt, Huawei se tradičně zaměřuje spíš na focení než na video. Uvidíme, jak tomu bude u P40.

Zavěrečné shrnutí

Jak Mate XS shrnout? Za mě by to byl skvělý přístroj, pokud by měl Google Play. Přece jen u telefonu za 60 000 Kč už nechcete řešit kompromisy v podobě shánění aplikací od kamarádů nebo z různých podivných úložišť. Na AppGallery jich je totiž zoufale málo a tak nezbývá než Huaweii držet palce, aby dokázal vývojáře přesvědčit, aby své aplikace umístili i na AppGallery nebo konečně skončila obchodní válka mezi USA a Čínou. Vzhledem k probíhajícím starostem ohledně koronaviru je ale asi řešení obchodních sporů odsunuto na druhou kolej. A to je minimálně pro tento telefon i budoucí sérii P40 velká škoda. Mě osobně se líbí moc, poškrábaný displej za 1 den zatím nemám vůbec a kdyby to tak zůstalo, preferoval bych toto řešení víc než Fold od Samsungu.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze ASUS Zenfone 8: Opravdu se vejde do dlaně!

Petr Hudec | 14.05.2021
Recenze ASUS Zenfone 8: Opravdu se vejde do dlaně!

Dneska mám pro vás recenzi dvou nových Zenfonů. Vlastně teda spíš jen jednoho - Zenfonu 8, protože druhý představený Zenfone 8 Flip až na letošní nejlepší Snapdragon 888 kopíruje loňský Zenfone 7 a tak chápete, že recenze by byla asi zbytečná.

Zobrazit celý článek

Přinášíme Vám výběr TOP 5 telefonů do 3.500 Kč!

Jakub Souček | 07.05.2021
Přinášíme Vám výběr TOP 5 telefonů do 3.500 Kč!

Vybrali jsme pro Vás aktuálně 5 nejlepších telefonů do 3.500 Kč. Který bude ten pravý přímo pro Vás?

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy Z Flip: Luxusní šperk (nejen) pro bohaté!

Petr Hudec | 06.03.2020
Recenze Samsung Galaxy Z Flip: Luxusní šperk (nejen) pro bohaté!

Konečně jiný telefon, řeknou si určitě ti z vás, kteří poslední řádku let žehrají na to, že všechny telefony vypadají úplně stejně a těžko lze rozeznat jeden od druhého. Ano, takový je Z Flip od Samsungu. Za mě jedno z nejvyužitelnějších řešení ohebných telefonů vůbec a telefon, který spolu s Mot...

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi Mi 11 Ultra: Patří do elitního klubu vyvolených?

Petr Hudec | 12.05.2021
Recenze Xiaomi Mi 11 Ultra: Patří do elitního klubu vyvolených?

Xiaomi Mi 11 Ultra - ta nejvlajkovatější z vlajek by se dalo říct. A teď opravdu nepřeháním. Xiaomi doslova vzalo Samsung S21 Ultra, nazvalo příznačně svůj telefon také Ultra a pěkně posunulo parametr po parametru zase o kus dál - anebo jej přinejhorším alespoň vyrovnalo.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.