info
info
Prodejna v Praze 2 je otevřena pouze pro osobní odběry předem objednaného zboží. Pevné zdraví všem!
Dle výrobce...
Dle OS...

Recenze Garmin Fénix 6X Pro: Nejlepší chytré hodinky!

Už asi měsíc a půl nosím na ruce jedny hodně zajímavé hodinky a není snad video nebo live stream, aby se mě někdo nezeptal, co to je za zač. No a protože vás zajímá za co jsem vyměnil Apple Watch, dneska vám prozradím, že na ruce nosím Garmin Fenix 6X Pro.

Recenze Garmin Fénix 6X Pro: Nejlepší chytré hodinky!

Trh chytrých hodinek

Odvětví chytré a nositelné elektroniky zažívá v poslední době velký boom. Různé bandy od Xiaomi a Honoru doslova zaplavily náš trh a jedno se jim musí bezesporu nechat. Mají mega dlouhou výdrž na 1 nabití, docela obstojně dokážou měřit fitness aktivity a stojí doslova pár korun. Celému odvětví chytrých hodinek pak dominují Apple Watch s asi 50% podílem, následují Fitbit, Fossil, Amazfit, Samsung a někde vzadu v tržním podílu se krčí značka Garmin. Mnozí si pamatují Garmin z navigací, ale kdo to myslí s monitoringem sportovních výkonů opravdu vážně, ten dávno odložil jakékoli sportovní hodinky a vsadil na Garminy.

Chápu, že hodinky z opačného cenového spektra než různé náramky už se ze skladu nevyhazují lopatama a každý, kdo doposud na značku Garmin vsadil moc dobře věděl proč to udělal a nedá na jakékoli Fenixy dopustit. Tohle už je totiž opravdu profesionální řešení, kde Garmin nechává konkurenci daleko za sebou. Fénixy totiž využívají nejen sportovní nadšenci, ale i profesionální atleti, běžci, triatlonisté atd. Já samozřejmě nejsem žádný profesionální atlet, takže dnešní recenze vám určitě nepopíše jaký je optimální kyslík v krvi a že počet nádechů a výdechů při sportovní aktivitě mám malý, tohle fakt nechám odborníkům, ale myslím, že vám dám docela slušný návod na to, jestli tyhle hodinky zvolit a nebo ne.

Zpracování a základní funkce

Hodinek Garmin Fenix řady 6X se vyrábí mnoho typů. Můžete mít klasické, solární, ocelové, titanové, se safírovým sklíčkem nebo s Gorilla glass, v různé velikosti, vybere si prostě každý. Na výběr je snad z 20 modelů. Pokud už ovšem investujete do hodinek kolem 20 000 korun, rozhodně si vyberte variantu se safírovým sklíčkem. Rozdíl v ceně je zhruba 10% a to už se rozhodně vyplatí si připlatit. Jedna z věcí, která by mohla hodně lidí na první, zdůrazňuju na první pohled odradit je displej. Zapomeňte na fancy OLED displeje z Apple Watch nebo Galaxy Watch a přivítejte transreflexní, téměř černobílý a nedotykový displej o velikosti 1,4“. To téměř černobílý opravdu berte v uvozovkách. Pár barev tady je, ale spíš se přeneste zpátky do éry displejů na starých digihrách nebo prvních barevných telefonech.

Každopádně transreflexní displeje mají jednu mega velkou výhodu a to je právě ono slovo reflexní v názvu. Zatímco klasické OLED displeje v hodinkách mají problém na přímém slunečním světlu s čitelností, tady právě naopak čím více sluníčka svítí, tím jsou hodinky čitelnější. A asi se shodneme, že pokud nejdete do fitka nebo tělocvičny, většinu aktivit provozujete právě venku, kde chcete na hodinky vidět. Druhou vlastností transreflexních displejů je malá spotřeba a tak v extrémním power módu vydrží Fénixy nabité až 80 dní. Místo dotykového ovládání jsou tady boční tlačítka. Všechno je vcelku jednoduché a intuitivní a kdybyste náhodou zapomněli, co které tlačítko znamená, stačí mrknout na nápovědu na lunetě.

Asi je vám už jasné, že tyto hodinky jsou opravdu na hon vzdálené od Apple Watch, Galaxy Watch a podobně a proto pokud chcete hodinky primárně jako prodlouženou ruku vašeho telefonu, na Garminy zapomeňte. Nezavoláte si přes ně, neprohlídnete si fotku, nepustíte si video na Youtube, neodpovíte na zprávu, na nic takového nečekejte. Garmin to nenabízí a ani se o to nesnaží. Z chytrých funkcí vám budou fungovat notifikace, ale třeba jako na jedněch z mála hodinkách připojitelných k Androidu i bezkontaktní platby. Já jsem si díky tomu Fénixy mega oblíbil na běhání. Fungují samozřejmě nezávisle na telefonu, díky Bluetooth k nim připojíte jakákoli bezdrátová sluchátka a jdete si třeba jako já hned po ránu zaběhat.

A když máte doběháno, stavte se cestou domů na kafe a koblihu a zaplaťte kartou v hodinkách. Jediné, co je otravné zadávat při placení je bezpečnostní 4 místný kód. Mělo by to fungovat tak, že po zadání kódu a zaplacení by se vás hodinky následujících 24 hodin neměly ptát na kód, pokud je nesundáte z ruky, ale mě se ptají znovu i po kratším časovém úseku. Taky jsem bohužel narazil na nějaká úskalí, která mi nedávají smysl, ale když o nich budete vědět, můžete s nimi třeba před ranním vyběhnutím dopředu počítat. Tou první je nutnost připojit hodinky na Wi-fi pro stažení muziky nebo třeba v mém případě podcastů. Nepochopitelně hodinky neumí využít připojení mobilu k datům nebo alespoň sdílet hodinkám heslo na Wi-fi.

Pokud se nepohybujete na hotelových wifinách a jen doma na jedné, zadáte jednou a jste v pohodě. Druhá divná věc je, že jakmile klesne kapacita baterie pod 50%, hodinky odmítají do sebe nové díly podcastů stáhnout dokud je nenabijete a nebo nepřipojíte na kabel. Chápu, že by třeba pod nějaké procento nefungovala automatická synchronizace nebo při manuální synchronizaci by se hodinky zeptaly, že baterie je pod 50%, jestli si opravdu přejete stáhnout novou muziku, ale stáhnout nový díl podcastu je otázka 30 vteřin a limit 50% baterky bez možnosti toto obejít je přinejmenším hodně tvrdá restrikce.

Sportovní funkce

Zpátky ovšem k chytrým funkcím. Fénixy propojíte s aplikací Garmin Connect, která je za mě jedna z nejpropracovanějších aplikací vůbec. Na hlavní obrazovce vidíte v jednotlivých widgetech vaše denní aktivity, srdeční tep a hodně šikovná je funkce Body Battery. Ta vám přesně řekne v jaké kondici v průběhu dne zrovna jste a jestli je vhodný čas na sportovní výkon, krátkou procházku nebo spíš Relax. Samozřejmě tohle by nebylo možné, kdyby hodinky nebyly vybaveny senzory srdečního tepu, GPSky, barometrem, výškoměrem, gyroskopem, kompasem, teploměrem okolního vzduchu, oxymetrem a vším možným na co si vzpomenete.

Po každé aktivitě tak jasně vidíte čas strávený aktivitou, spálené kalorie, v případě venkovních aktivit proběhlou trasu, uběhlou vzdálenost, nastoupanou a sklesanou výšku a pokud přejdete do detailu tréninku, dozvíte se tolik statistik, až se vám z nich zatočí hlava. Jasně, že na někoho, kdo se jde jednou za týden proběhnout je to až moc, ale pokud se do Garminů ponoříte trochu víc, zjistíte že vás hodinky motivují k dalším a dalším aktivitám. Ono to totiž zdaleka nekončí tím, že si pustíte nějakou fitness aktivitu, pak jí vyhodnotíte a je to. Můžete si naplánovat kompletní tréninky přesně podle cíle, kterého chcete dosáhnout. Je váš cíl uběhnout 5 km závod za 3 měsíce, fajn. Máte na to plán. Je váš cíl uběhnout za rok marathon, přidejte si tuto aktivitu a hodinky vás celým tréninkem kompletně provedou.

Ty možnosti jsou opravdu neskutečné jak od variability sportů, po volbu trenérů atd. Tohle zkrátka není běžný sporttester, kde si něco změříte a pak to pošlete do Stravy. Samozřejmě, pokud chcete, tak můžete, ta funkce tu je, ale Garmin sám o sobě je tak robustní a komplexní řešení, že by byla škoda jej nevyužívat. Má samozřejmě i své webové rozhraní, takže nejste jenom odkázáni na aplikaci a pokud jste professional, dokážu si představit, že odjedete někam na soustředění, zaznamenáváte tréninky, které na dálku mohou vyhodnocovat odborníci ze své kanceláře. A když už jsem zmiňoval variabilitu sportů a vůbec pro koho jsou hodinky určené, kromě klasických sportů v posilovně a venku tady najdete i lyžování, snowboard, skialpy, klasické běžky, skatové běžky, paddleboard nebo pilates.

Samostatnou kapitolou je poté Golf. Fénixy vám po stažení příslušného golfového hřiště ukazují na jaké jste jamce, jaký je její par, jak vypadá green a jaká je vzdálenost ke greenu. Aplikace dokonce dokáže vyhodnotit typ úderu a jak daleko jste odpálili. Samozřejmě tohle jsou samostatné kapitoly a klidně by se o Garminech dala natočit spousta samostatných videí, protože kromě golfu můžete těmito hodinkami monitorovat i seskok s padákem. Aplikace zkrátka nabízí nepřeberné množství možností. Třeba si do aplikace přidejte kamarády z Facebooku nebo kontaktů nebo klidně i náhodnou skupinu lidí a vyzvěte je ke krokové výzvě. Pro soutěživé povahy je tohle skvělá věc, protože už samotná soutěž vás motivuje k tomu, abyste zvedli svůj výkon.

No a jestli jste trémaři, stresaři, máte náročnou práci, kocovinu, potíte se s nemocí nebo se hádáte doma s manželkou, tohle se přesně projeví na grafu stresu. Aplikace je dotažená do takové dokonalosti, že můžete přidat běžecké boty, které sledují kolik kilometrů jste již uběhli a případně vás včas vyzvou, kdy je čas je vyměnit. Možnosti jsou opravdu nepřeberné. Přes aplikaci se take můžete připojit ke Garmin IQ Storu, přes který můžete do hodinek stahovat nové ciferníky a další aplikace, které si jen vymyslíte. Namátkově počet vypitých piv, světové statistiky onemocněných koronavirem, sledování letadlem po obloze, samozřejmě Spotify a spoustu dalšího, co vás napadne.

Baterie

Samostatnou kapitolou je výdrž baterie. U klasických chytrých hodinek buď nemáte možnost kontroly nad power managementem vůbec žádnou nebo máte plný mód / úsporný mód. U Fénixů je celá správa baterky rozložena do samostatného menu a vzhledem k tomu, že mají hodinky opravdu velké množství senzorů, můžete si zvolit některý z přednastavených módů nebo naopak si nastavit všechno podle sebe. Každý jednotlivý senzor máte možnost vypnout, zapnout, u GPSky nastavit i jak často mají zjišťovat hodinky polohu a při vypínání nebo zapínání jednotlivých senzorů přímo vidíte, jaký vliv na baterku bude funkce mít.

Máte tak jasný přehled jestli se vám tahle funkce vyplatí nebo ne. To je i možná důvod, proč ve výchozím zobrazení na displeji vůbec nevidíte zbývající procenta baterie, ale jen počet dnů nebo hodin, kolik zbývá do úplného vybití. Pokud se vám nechce zaobírat s detailním nastavením, stačí si vybrat některý z přednastavených režimů. Pokud používáte standardní nastavení, vydrží hodinky zhruba 14 dní, ale můžete nastavit i expediční režim, kde vydrží Fénixy 80 dní. A pokud jste ultrablázni na výdrž, připlatit si můžete i za solární verzi Garminů, které samozřejmě nedokáží fungovat bez nabíječky, ale jsou schopné vám čas do vybití dost prodloužit.

Garmin uvádí na svých stránkách, že u standardního režimu zhruba 3 dny a u extrémně šetřícího 40 dnů. Samozřejmě, ale že reklama prodává a prezentují se ta lepší čísla, takže to znamená 3 hodiny denně pobyt na přímém slunečním světle bez mraků. A to se poštěstí tak nějakému pokrývači střech nebo plavčíkovi. Za mě je tedy solární režim taková nice to have funkce, ale valná většina lidí jí fakt nevyužije.

Vyhodnocení

Možná vám to připadá, že jsem hodinky za celou recenzi moc nekritizoval, ale ono vlastně ani moc není za co. Těžko hodinkám vyčítat, že nemají OLED dotykový displej, volání, odpovídání na smsky atd, protože na tohle hodinky ani nejsou stavěné. Bylo by to jako vyčítat terénnímu autu do lesa, že ho na dálnici předjede i Dacia a bylo by to vlastně totální nepochopení produktu a cílové skupiny na kterou Fénixy míří. Fénix 6X Pro je zkrátka skvělý produkt s funkcemi o kterých se vám možná ani nezdálo za tomu odpovídající cenu.

Vlastně 2 negativní věci jsem přece jen na hodinkách našel. První, že když jsem si nahrál nějaký jiný ciferník, zobrazující moc údajů ze senzorů, najednou zpozorujete značné zpoždění v rychlosti odezvy. Může to být samozřejmě způsobené tím, že ciferník neprogramoval Garmin, ale na svém obchodu jej má, tak by se aspoň po vzoru Applu měl snažit na svůj obchod pouštět jen aplikace a funkce, které nesnižují uživatelský komfort z hodinek. No a ta druhá špatná vlastnost je ta, že teď musím hodinky po 2 měsících testování vzít a vrátit do Garminu a přitom já bych je klidně vyměnil za Apple Watch. A to je myslím, ta největší pochvala, kterou můžu Fénixům dát.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Huawei Watch GT 2 Pro: Titan a safír skoro zadarmo!

Petr Hudec | 11.10.2020
Recenze Huawei Watch GT 2 Pro: Titan a safír skoro zadarmo!

V hodinkovém businessu inovace zas tak rychle jako v tom telefonním nepřichází, ale o to víc je právě svátek, když přijdou hodinky něčím extra výjimečné, třeba něco jako jsou právě Huawei GT2 Pro. Zajímá vás čím?

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Petr Hudec | 19.10.2020
Recenze Huawei P Smart 2021: Velký displej, 4 foťáky a Freebuds 3i zdarma

Už je to sakra hodně dlouho, kdy jsem recenzoval nějaký telefon od Huawei, vlastně skoro snad půl roku a tak když jsem z mé hromady věcí, co mi čeká na recenzi šáhnul zrovna na krabici s novým P Smartem, který už v říjnu na sobě nese rok 2021.

Zobrazit celý článek

AKCE: Velké slevy na chytré hodinky TicWatch a sluchátka TicPods do 13.9.2020

Michal Kužel | 08.09.2020
AKCE: Velké slevy na chytré hodinky TicWatch a sluchátka TicPods do 13.9.2020

Nepropásněte velké slevy na chytré hodinky TicWatch a parádní bezdrátová sluchátka TicPods jen do 13.9.2020.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy S20 FE: Nejlepší letošní Samsung

Petr Hudec | 13.10.2020
Recenze Samsung Galaxy S20 FE: Nejlepší letošní Samsung

Co si budeme povídat, ve vlajkách se Samsungu letošní rok tak úplně moc nevydařil. Procesory Exynos používané v Evropě mají ve vlajkách zhruba o 20% horší výkon a vydrží méně nabité než u těch stejných telefonů prodávaných v USA se Snapdragony. S20 Ultra měla i další problém v podobě hlavního foť...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu...

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.