info
info

Recenze DJI Mini 3 Pro: Nejlepší malý dron současnosti?

Když se řekne dron, někomu se rozzáří úsměv, jiný se vytočí do běla. Popravdě není moc elektroniky, která by vzbuzovala tolik kontroverzí. Každý může mít s drony své zkušenosti a nezazlívám nic ani jednomu táboru. Já patřím do prvního táboru a musím uznat, že když jsem dostal od DJI možnost otestovat si nový DJI Mini 3 Pro, skákal jsem radostí bez sebe. Podle leaků a uniklých unboxingů to totiž vypadalo na pekelně velkou aktualizaci, a tak jsem studoval každou informaci, co se o malém kolibříku kde šustlo. Jestli vás zajímá, co se zhruba za jeden a půl roku od minulého modelu DJI Mini 2 změnilo, jste na správné adrese.

Recenze DJI Mini 3 Pro: Nejlepší malý dron současnosti?

Dron pro začátečníky i pokročilé 

Rád bych na začátku evedl, že jak už to často bývá s úvodními firmwary mobilních telefonů, ale i právě u testovacího dronu DJI Mini 3 Pro, ne vždy jsou dostupné všechny funkce a tak testování jakéhokoli produktu před jeho oficiálním vypuštěním je tak trochu „tricky“. Představte si to tak, že tady něco nefunguje, tato funkce není dostupná, ale takový je život. Když máte chuť polítat, nic vás nezastaví – a to doslovně, protože funkce vyhýbání se překážkám bohužel aktivní také nebyla. Naštěstí, doslova večer před natáčením recenze, konečně dorazila aktualizace a zrovna právě ona detekce překážek je jedna z vlastností, která oproti předchůdci přibyla. Sice pouze dopředu a dozadu, ale rozhodně patří mezi velké plus.

DJI Mini 3 Pro recenze
DJI Mini 3 Pro | Foto: Huramobil 

Doslova na poslední chvíli jsem tak systém otestoval a až na jeden crash, kdy nezaregistroval větvičku stromu fungoval systém naprosto bezchybně. Přesto bych si ale dovolil jednu výtku. Je naprosto pochopitelné, že systém není funkční v režimu sport, ale celkem zamrzí, že jeho kalibrace je stejná jak v normálním režimu, tak v režimu Cine, kdy dron zpomalí na rychlosti sliderů, cinematic jeřábů atd. V takovém případě by dávalo daleko větší smysl dovolit dronu mnohem těsnější přiblížení, což by přišlo vhod třeba pro létání v interiéru.

Doporučujeme zhlédnout video recenzi, kde uvidíte, jak jsem s dronem DJI Mini 3 Pro polítal 


DJI Mini 3 Pro s ovladačem DJI RC

DJI Mini 3 Pro s ovladačem DJI RC
Hmotnost:249g
Maximální rychlost:57,6km/h
Maximální dosah dálkoveho ovladače:12000m
Slot na paměťovou kartu:Ano
Max. velikost SD karty:512GB
Ovládání:Ovladačem; Telefonem;
Doba provozu:34min
Maximální rozlišení videa:4k (3840 x 2160)Mpx
Rozlišení:48 Mpx
Rozhraní:USB-C
Typ akumulátoru:Inteligentní letová baterie 2453 mAh
Počet motoru:3
Stabilizace kamery:Ano
Živy přenos obrazu:Ano

Jakmile totiž zapnete obstacle avoidance, neproletíte oknem, neproletíte dveřmi, a to je škoda. Vlastně jediná šance je boční průlet, protože to je jediný směr, kde tato funkcionalita chybí, ale filmově to zas nedává úplně smysl. Každopádně DJI Mini 3 pro je primárně určený spíš pro začátečníky a širokou veřejnost. Boční by byla také fajn a obzvlášť pro ty, kteří nemají přemíru zkušeností s lítáním. Přece jen DJI Mini 3 Pro je dron právě pro začátečníky a širokou veřejnost. Pak si ale uvědomíte, že právě proto, že je DJI Mini 3 Pro pro tyto 2 skupiny, musel výrobce pracovat s jedním zásadním omezením, a to aby se vešel do legislativní kategorie 250g. Pak holt musíte někde něco ubrat a na boční senzory zjevně už váha nezbyla.

DJI Mini 3 Pro recenze Huramobil
Dotykový ovladač DJI RC | Foto: Huramobil

Dokonale lehký a kompaktní

Každopádně je to opravdu neskutečné, jak lehce a kompaktně dron působí. S 249g je totiž těžší doslova o pouhých 9 gramů než iPhone 13 Pro Max a to bez skla a obalu. A to si vemte, že při takové muší váze dokáže odolávat síle větru až do 10,7m/s, což je necelých 40km v hodině. Sám pak dokáže vyvinout rychlost nějakých 57Km/h a to už je dostatek na to, abyste se v pohodě natočili při běhání, bruslení, jízdě na kole atd.

Dron DJI Mini 3 Pro recenze Huramobil
DJI Mini 3 Pro | Foto: Huramobil

ActiveTrack

Jedna z dalších funkcí, která od předloňska přibyla je funkce ActiveTrack. Funguje to tak, že na displeji označíte potáhnutím člověka či zvíře, dron si jej chytne a už můžete využít některou z chytrých funkcí sledování, obkroužení atd. Prostě něco, co byste se za normální situace museli s páčkama celkem dlouho učit. Něco jiného je totiž fotka, protože foto při troše štěstí zvládne i dvouleté dítě, ale udělat takové pěkný paralax na manuál chce už celkem cviku. Naštěstí je ovšem v dronu spousta módů, které můžete vyzkoušet jako jednotlivé s názvy Dronie, Rocket atd a nebo aktivovat režim Mastershot a ten udělá ty nejzajímavější záběry za vás. Jen je potřeba být na volném prostranství, protože jinak se dron někde kvůli detekci překážek zasekne a vy musíte spuštění funkce opakovat.

DJI Mini 3 Pro
DJI Mini 3 Pro | Foto: DJI

Důležité ovšem je, že pokud si koupíte takový dron, udělá vlastně strašnou spoustu práce za vás. Když bych to vzal úplně do extrému, teoreticky byste mohli odstartovat, natočit obstojné video, aniž byste se dotkli samotné páčky a zase přistát. Samotný vzlet totiž obstará tlačítko na ovladači, jeden z automatických režimů vás natočí a pak tím stejným tlačítkem pro vzlet přistanete. Kdo by chtěl ale sedět ve Formuli 1 a nechat si kroutit volantem na dálku někým z paddocku – asi nikdo, ale i tak je fajn, že si spoustu zábavy zažijí jak začátečníci, tak pokročilí. Pro zkušení je připravena možnost natáčet nově až ve 4k60 při datovém toku 150Mb/s, což je oproti předchozí stovce slušné zlepšení, kamerku vytočit i o 60° nad horizont, můžete natáčet do D-Cinelike, na kamerku si dokoupit klasické ND filtry, fotit do RAWu a když se posnažíte, dostanete třeba i celkem obstojné fotky.

DJI Mini 3 Pro recenze Huramobil
DJI Mini 3 Pro v letu | Foto: Huramobil

Nový vertikální režim True Vertical Shooting

Jedna z novinek, kterou ovšem nejde opomenout, je nový vertikální režim, který vlastně žádný jiný dron od DJI nemá. Jestli jste příznivci TikToku či Reals, asi vám přijde možnost natáčet na výšku fajn. Já jsem to popravdě tolik nevyužil a pokud si recenzi čte nějaký filmař, pro které jsou z profesionálního hlediska drony neocenitelnou pomůckou, asi mi dá za pravdu. Opening shoty, reveal shoty, kde se před vámi něco otevře a vůbec samotné pojetí filmu je logicky koncipováno na šířku, ale kdo ví, třeba nám jednou přestaví plátna v kinech na výšku a my místo sezení v širokém sále budeme sedět ve dvou patrech.

DJI Mini 3 Pro Huramobil recenze
DJI Mini 3 Pro | Foto: Huramobil 

Hobby dron pro kreativní snímky na sociální sítě 

Vrátím se na chvilku ke kamerce, protože o té je recenze také především. 48Mpx senzor je teď větší, fotky jsou lepší, to samé video, ale samozřejmě filmovou kvalitu nečekejte. DJI Mini 3 Pro je hobby droník, ne nástroj pro filmaře. Obraz je pochopitelně s ubývajícím světlem měkčí, šumivější, ale pokud budete brát DJI Mini 3 Pro, už jen kvůli jeho možnosti vertikálních fotek či videí, jako hobby nástroj pro vytvoření kreativního záběru na sociální sítě konzumované na mobilu, budete naprosto v pohodě. Pokud si samozřejmě notně připlatíte. Cena je totiž oproti minulé verzi prakticky dvojnásobná. DJI Mini 3 Pro je k dostání ve dvou variantách. S klasickým ovladačem, jak jej znáte z minulých verzí, za 21 990 Kč nebo s ovladačem s displejem za 25 990 Kč.

Já chápu, že částka je vyšší, ale hned vám uvedu několik důvodů, proč je naprosto důležité nešetřit a když už se pro DJI Mini 3 Pro rozhodnete, pořídit ten dražší model:

  1. Nemusíte se starat o to, abyste měli dobitý mobil, ovladač a dron
  2. Aplikace DJI Fly vám nepřeruší příchozí hovor
  3. Displej ovladače má velmi dobrou svítivost na sluníčku, takže i přes den na něm všechno uvidíte
  4. Baterie v ovladači mají daleko větší odolnost proti počasí

Další produktové fotografie DJI Mini 3 Pro

Mnohokrát se mi totiž stalo při natáčení v mrazu, že baterka mobilu zašoupnutá jen v držáku klasického ovladače v dnešních kovově skleněných telefonech promrzla tak rychle, že se mobil vypnul. Vím, měli byste lítat maximálně na dohled pilota, ale věřte mi, že dron někde dva kilometry daleko bez telemetrie není zrovna příjemná věc. Ono to totiž strašně svádí, když nový Ocusync 3.0 vám dovolí v USA až 10 km vzdálenost, v EU zhruba 6 km. V reálu v zarušených podmínkách sice dostanete právě tak ony 2 km, což je dramatické zlepšení oproti prvnímu, ale i druhému Mini, ale stejně, když už se rozhodnu pro dron za 22 tisíc korun, tak  ty 4 000 Kč navíc bych určitě připlatil. Obecně musím říct, že jsem nejdřív byl z dosahu celkem skeptický, protože anténa je vestavěná v controlleru, ale je hodně směrová. Když jsem po nějakém kilometru v zarušeném prostoru ztrácel obraz, stačilo se pootočit a rázem opět všechno jelo na plno. A to mezi mnou a dronem bylo celkem dost stromů. Subjektivně tak dosah není takový jako třeba u modelu DJI Mavic 3 Cine, ale pořád je to daleko lepší než u obou předchůdců.

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál  

Závěrečná zkušenost s DJI Mini 3 Pro

Když bych tedy měl krátce shrnout nový DJI Mini 3 Pro, jde oproti DJI Mini 2 o dron za dvojnásobnou cenu, o tom není pochyb. A jestli jej koupit? Dron hlavně v první řadě musíte chtít a pak už je jen důležité se rozhodnout pro konkrétní typ. DJI Mini 3 Pro je velmi slušný model pro naprosté začátečníky, který už ovšem dává vhled do pokročilejších dronů, kde za vložené peníze navíc získáte primárně daleko hezčí obraz. Samotné funkce se už totiž dramaticky neliší. U Mini 3 Pro je potřeba si uvědomit, že největší část rozpočtu padla primárně na miniaturizaci zařízení, na technologii Ocusync 3.0, na systém pro vyhýbání se překážkám, na plnohodnotný ovladač s displejem,... a aby se v DJI vešli do aspoň nějakého rozpočtu a samozřejmě i celkové váhy, nemůže kamera logicky být tak velká a kvalitní jako v dospělejších verzích.

Primárně bych se tak při nákupu rozhodoval, jestli jde o profesionálnější použití a pokud nepotřebujete být pod 250g, koupil bych vyšší model od DJI a pokud budete primárně videa či fotky stříhat pro použití na Instagramu, TikToku a dalších sociálních sítích, bude pro vás nové DJI Mini 3 Pro tím ideálním společníkem. Pokud ovšem nepotřebujete vertikální obraz a ovladač s displejem, oželíte 4k60 a systém pro vyhýbání se překážkám, pak asi není důvod nevzít předloňský DJI Mini 2. Oba drony totiž při troše štěstí schováte i v kapse kalhot, strčíte jej do nějakého malého batůžku a až vás s ním chytí někde, kde byste lítat tak úplně neměli, přece jen je to lepší, než kdyby vás chytili s Inspirem.

To mě vlastně přivádí na závěr i k celkovému apelu na všechny – lítejte prosím s rozumem. Nelítejte u letišť, nad hlavami lidí a nenatáčejte tam, kde byste sami nechtěli být natáčeni. Jestli se vám recenze líbila, budu rád, když mi napíšete do komentáře. V jednom z dalších článků se chci zaměřit na porovnání s DJI Mavic 3 Cine a podívat se na jednotlivé režimy pořádně do hloubky. Jak uvádím, většina funkcí začala na dronu fungovat teprve nějaký jeden den před vydáním vtéto recenze, a tak se určitě vyplatí zaměřit se na další funkce do hloubky. Tak teď už je to opravdu všechno, díky moc za přečtení. 


 Vy se ptáte 👉 já odpovídám: Nejčastější otázky týkající se DJI Mini 3 Pro

Novinky na e-mail...Další podobné články

Zažijte rychlost s novým FPV dronem Avata

Kateřina Červená | 25.08.2022
Zažijte rychlost s novým FPV dronem Avata

Populární DJI dnes představil žhanou novinku FPV dron Avata. Společně s brýlemi a pohybovým ovladačem zažijete bezkonkurenční kontrolu nad vašim poletem a pocítíte extrémní rychlost. Cena startuje od 15 399 Kč.

Zobrazit celý článek

DJI FPV: Ultimátní dron pro FPV začátečníky! [recenze]

Petr Hudec | 22.03.2021
DJI FPV: Ultimátní dron pro FPV začátečníky! [recenze]

Pokud se zajímáte o elektroniku tak nějak obecně, jsou pro vás drony asi předpokládám celkem okrajová záležitost. Ty levné jsou spíš hračky a ty dražší v sobě ve smyslu legálního používání mají tolik legislativních překážek, letos navíc u dronů se záznamovým zařízením je nutná registrace na ÚCL, ...

Zobrazit celý článek

AKCE: Velký povánoční výprodej na značku DJI!!!

Michal Kužel | 25.12.2020
AKCE: Velký povánoční výprodej na značku DJI!!!

Využijte velkou slevovou akci na DJI a ušetřete až 47% na vybrané DJI produkty a příslušenství. Akce končí 31.1.2021

Zobrazit celý článek

Recenze Redmi Note 12 Pro+ 5G: Kupujte, dokud je v akci!

Petr Hudec | 28.03.2023
Recenze Redmi Note 12 Pro+ 5G: Kupujte, dokud je v akci!

Série telefonů Redmi Note od Xiaomi byla historicky vždy nejúspěšnější řadou a já mám dnes v ruce Redmi Note 12 Pro+ 5G. Nejvyšší model této řady, který podle prvních ohlasů, a i prodejů bude v letošním roce velký trhák šlapající na paty podobně naceněnému Galaxy A54 5G od Samsungu. Vítejte u rec...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.