info
info

Recenze ASUS ROG Phone 3: Můj nový daily driver!

Už od 6 let jsem docela slušně pařil na počítači. Tenkrát sice byly první hry ještě na audio kazetách, ale postupem času jsem se přes různé Indiana Jonese dostal až k Diablu, Quaku a Halflifu, kde jsem tak nějak skončil. Mobilní hry mi na malých displejích až na Mortal Kombat nikdy moc neříkaly, pak ale přišel loňský ROG Phone 2 a já jsem hezkých pár hodin strávil hraním Shadowgun Legends. Teď ovšem po roce přichází nový ROG 3 a fakt jsem dostal chuť si zase pořádně zapařit.

Recenze ASUS ROG Phone 3: Můj nový daily driver!

Třetí generace přináší tři verze

Herní telefony je úplně jiná kategorie než jsou klasické telefony. Tak úplně se nehledí na ergonomii, váhu, kvalitu foťáků, ale defacto se všechno točí o mixu pořádně futuristického designu, nejlépe s různými svítícími prvky, musíte přibalit pořádně výkonný procesor, rychlý displej, hodně velkou baterku, ideálně nějaká speciální tlačítka navíc a pak notnou dávku dokoupitelného příslušenství. Všechno pořádně potuníte a dostanete dokonalý herní telefon za cenu klidně docela slušně vybaveného notebooku. Takové byly první dva ROG Phony a samozřejmě třetí vydání nebude výjimkou.

Designem se trojka od svého předchůdce extra moc neliší, na zadní straně si všimnete nejvíc asi přidané čočky objektivu a částečného průhledu, kterým můžete vidět malinko do útrob telefonu. Nic drastického, netradičního určitě. Tímto průhledem se ovšem pyšní jen plnohodnotný ROG Phone 3. K dispozici je totiž ještě odlehčenější verze zvaná Strix u které za pár ústupků ve výbavě ušetříte poměrně dost kaček. A jedním z ústupků je právě onen průhled dovnitř telefonu. U Strixu je pouze naznačený, u plné ROG 3 je skutečný. Častá námitka, že to stejně zakryjete krytem tentokrát neobstojí. Střeva telefonu jsou totiž vidět i s nasazeným krytem. Největší rozdíl ovšem mezi verzemi je použití Snapdragonu 865 s 8GB RAM a 256GB úložištěm ve strixové verzi a 865+ s dvanácti / šestnácti GB RAM a 512GB úložištěm v plné verzi. Jinak dostanete prakticky identické stroje.

Bohaté balení

Jestli jste nikdy neměli nic od ROG, rozhodně si užijete už to samotné vybalování telefonu. Ve futuristické krabici v různých zákoutích totiž najdete spoustu příslušenství. 30W nabíječka už je s výstupem USB-C, odolný pletený kabel by záviděl kdejaký majitel iPhonu a speciální chladící větráček rozhodně není v těchto letních parnech pro vás, ale pro tak důležité chlazení při dlouhých pařbách. Můžete mít totiž sebelepší procesor, ale pokud jej nebude při delším hraní chladit, zpomalí svůj výkon, aby se nepřehřál. Své o tom mohou vyprávět majitelé letošních Samsungů, kterým při delším hraní hoří S20tky doslova pod rukama. Samozřejmě u ROG 3 vám nic takového nehrozí a parní chlazení s eventuelně nasazeným větráčkem odvádí svou práci.

Hlavní styčné body

ROG Phone 3 vlastně stojí na 5 pilířích. O ultimátním výkonu bez kompromisů jsem vám už říkal a druhým pilířem je baterka s kapacitou 6000mAh. To stačí na dlouhé hodiny her naprosto bez problému. Při běžném použití jsem se dostával zhruba na 2-3 dny provozu. Samozřejmě dost záleží na používání, ale v pátek ráno jsem telefon nabil a v neděli večer jsem měl ještě 15% kapacity. A to jsem docela fotil a sem tam hrál. Samozřejmě při větším hraní už baterka rapidně klesá a pak se každodennímu nabíjení určitě nevyhnete. Tady je důležité zmínit i to, že v ASUSu zapracovali tentokrát hodně na AI režimu nabíjení, který propojili třeba i s nastaveným budíkem.

Telefon pak při nočním nabíjení nenabíjí plným proudem, ale pěkně šetrně a plného nabití dosáhne těsně před zazvoněním budíku. Díky tomu slibují v ASUSu až 50% prodloužení životnosti baterie. Každopádně pokud ovšem budete hrát prakticky nonstop, asi se nevyhnete ani nabíjení při současném používání. A protože ROG Phone 3 byl konstruovaný hlavně na hry a tím pádem na používání v landscape režimu, v ten moment přichází na řadu druhý USB-C port, který najdete na spodní straně telefonu. Ta guma na boku totiž není žádný nefunkční tlačítko, ale druhý USB-C konektor, který se hodí buď na připojení nabíjení, zrovna když hrajete nebo jakékoli další příslušenství, ať už je to větráček v balení nebo cokoli, co si dokoupíte. Herní telefon totiž vyrábí spousta firem, ovšem tam, kde se láme chleba je právě u příslušenství.

Zatímco u Nubia Red Magic, Blacksharku, Lenova Legion a dalších je příslušenství pomálu, u ROG dostanete na výběr k dokoupení pár specialitek. Začnu kryty, v balení máte jeden klasický černý, k dokoupení pak neonový, ovšem pak je ještě jeden speciální do kterého se promítá logo ROG s dýchající Aurou. Pokud už to myslíte s hraním vážně, dokoupit můžete nově klasický gamepad nebo bezdrátový Kunai. Pokud ovšem máte doma playstation nebo Xbox, stačí dokoupit sadu držáků a můžete používat ovladače, které už máte doma. A pokud jste opravdový fajnšmekři, šáhněte po dockovací stanici s druhým displejem. Rázem pak získáte pro hraní 2 obrazovky. Samozřejmostí je pak kompatibilita s příslušenstvím ze starších ROG pro dálkový přenos do TV se zpožděním pouze 1ms, dockovací stanicí atd.

Jestli vás má něco dokonale vtáhnout do děje, jsou to rozhodně reproduktory. A když jsem slyšel hrát 2 stereo repráky, které jsou v ROG 3, doslova mi spadla brada. Tak skvěle hrající repráky jsem v mobilním telefonu fakt nikdy neslyšel. Skvěle hrající mám na mysli o parník. Představte si, že nejlepší repráky v mobilu jsou třeba Škoda Superb, Audi A8, BMW M5. A pak skočte do monopostu F1. Až tak dramatický rozdíl to je. Každopádně ASUS tvrdí, že repráky hrajou skvěle díky jejich partnerství se švédskou firmou Dirac, která je jedna z nej na světě když dojde na zpracování zvuku a bla bla bla. Pro mě je důležitý, že to hraje sakra dobře!

Ještě trochu chvály zapěju na 144Hz displej s 270Hz vzorkovací frekvencí na dotyk. Upřímně, 144Hz oproti loňským 120Hz já osobně nepoznám a kdyby mi v ASUSu řekli, že je tam 161,8Hz, nepoznal bych to stejně. Důležitý je, že i při tak velké obnovovací frekvenci běhá všechno bez sebemenšího záseku, naprosto plynule a největší neduh loňského ROG 2, špatná čitelnost na sluníčku, se dramaticky zlepšila a 650 nitů v základu a 1000 v peaku i lehce oproti konkurenci vyniká. Samozřejmě Samsung telefony jsou na tom na sluníčku ještě o trošku lépe, ale ruku na srdce. Už vidím někoho, jak se smaží někde na poledním slunci na lavičce a u toho hraje PUBG. Pokud budete řešit zabezpečení, je tu Amoled, tím pádem je tu čtečka otisků v displeji. Rychá a spolehlivá. Osobně bych ale stejně byl radši za boční zapínací tlačítka se čtečkou. Připadá mi to praktičtější.

Skvělý herní zážitek

Tak a teď to nejdůležitější hraní, protože o tom to celý je. Všechno běží na Androidu 10 s vlastní nadstavbou. Už při startu telefonu máte možnost si zvolit, jestli budete používat klasický režim známý ze všech Zenfonů a dost podobný čistému Androidu nebo se vrhnete na celé herní prostředí. Od základu se změní všechno, tapeta, prostředí, styl ikon a dominantní se stane 1 ikona Armoury Crate. To je staré známe ROG prostředí, kde si nastavujete klíčové prvky systému. Ať už na desktopových PC, tak i tady můžete monitorovat frekvenci a teplotu procesorů, využití paměti, úložiště, měnit Aura podsvícení, nastavovat funkci speciálních senzorických tlačítek zvaných AirTriggers s nově přidanou funkcionalitou v podobě swipování atd.

Armoury crate je každopádně šikovná ještě v jedné věci. Každé nainstalované hře můžete přidělit speciální profil, pod kterým se spustí. Potřebujete maximální výkon, vypnout vyzvánění, vyčistit paměť, zabanovat babičku, není problém, je na to profil. Budete hrát tetris, nastavte si profil na malý výkon a šetřete baterku atd. Všechno jde. Vlastně jediné, čím by vás tento mobil mohl při hraní zklamat je to, že v letošní ROG 3 se prostě nějak pozapomnělo na jack. Údajně už na něj kvůli složitosti hardwaru a nové adaptaci 5G prostě nezbylo místo. Malou útěchou pak budiž adaptér z USB-C na jacka v balení a nebo pokud používáte přibalený externí větráček, ten má na sobě výstup na nabíječku a zdířku na jacka.

Celkově jsem měl z hraní skvělý pocit i když při akčních hrách typu PUBG to přece jen chce gamepad, bez něj se hrozně často překlikávám, hlavně přesně ve chvíli, kdy hledáte odkud na vás někdo vystřelil, potřebujete rychle a precizně zareagovat a jako na potvoru hrábnete úplně po jiném tlačítku. Chápu, můžu namapovat airtriggers na střelbu, ale já jsem spíš na boční tlačítka na gamepadech. Naopak při mém oblíbeném Mortal Kombatu jsem zas byl úplně v pohodě a vystačil jsem si s ovládáním na displeji. Dost tedy záleží na tom, jakou hru preferujete a pokud vůbec žádnou a chcete jen mobil, co má skvělý výkon, skvělý zvuk a budete jej používat třeba na sledování Neftlixu na hotelových pokojích, budete maximálně spokojení

Fotoaparáty překvapením?

Letos se u ROG rozšířilo portfolio foťáků. Na pomyslném trůně na hlavním foťáku sedí momentálně jeden z nejlepších senzorů, Sony IMX686, což je 64MP spojující 4 pixely do jednoho. Výsledkem jsou poté 16MP fotky se světelností f/1.8. Druhým senzorem je 13MP šíro se 125 stupňovým záběrem, což je po přepočtu nějakých 11mm a to se jen tak nevidí. Svatá trojice v podobě třetího objektivu na zoom se tentokrát nekoná a ASUS vsadil na 5MP makro se světelností f/2.0. Za denního světla lezou z hlavního objektivu celkem slušné snímky, barvy jsou tak akorát, nic není extra přesaturované a největší a docela zásadní problém je poměrně časté přeexponování fotek.

Dynamický rozsah je ovšem slušný a i v oněch přeexponovaných částech je pořád patrná textura a stažením expozice, eventuelně highlightů se dají informace ve fotce zachránit. Druhou věcí, která mi docela vadí je velká minimální ostřící vzdálenost. Rozuměj tak, že rád bych šel s foťákem ještě blíž, ale telefon už není schopen na tak blízko zaostřit. Od toho je tu makrofoťák, který má ovšem ten stejný problém. Prostě bych s ním šel radši ještě blíž. Bohužel makrofoťák má pevný ostřící bod a tím pádem si musíte dát velký pozor, abyste na malém displeji chytli tu správnou vzdálenost, kdy je všechno dokonale ostré. Šíro je klasika, kterou vytýkám každému druhému telefonu snad až na Galaxy S20, která má fakt perfektní šíro a klobouček dolů.

Tady je to pořád stejná písnička, i za dne fotky postrádají ostrost, často je v nich šum a pokud se něco aktualizací vylepší, budu jedině rád. Před posledním nočním focením mi na telefon dorazila ještě aktualizace, tak jsme se vydal na celkem dlouhou noční procházku Prahou. Musím říct, že při focení večerním focení jsem byl ohromený a říkal jsem si, že sice jsou fotky přesaturovanější, ale že vypadají fakt povedeně. Pak jsem telefon připojil k počítači a musel jsem svoje první nadšení krotit. Přespřílišná saturace byla spíš jen otázkou displeje telefonu, takže supr, celkově ale chybí fotkám ostrost. Ta je ještě celkem slušná ve středu fotky, směrem ke krajům už ale výrazně mizí ať fotíte hlavním nebo šírem. Trochu to přece jen vylepší noční režim, který musím ještě pochválit za dvě věci. Postprocessing zasáhne tak akorát a sympaticky vytáhne stíny, oblohu nechá reálnou taková, jaká byla v době focení, řekl bych v tomto ohledu taková lepší Xperia 1 II.

Druhá věc, která se zatím moc u androidových telefonů, vyjma snad Motoroly, nevidí je automatický noční režim. Je skvělé, že nemusíte přemýšlet za telefon, jestli už je nedostatek světla, aby telefon použil noční režim a nebo ještě ne. Podobně jako třeba na iPhonech vám telefon napíše jak dlouho bude exponovat v rozmezí 2-4 vteřin a je to. Žádné složité přemýšlení a běhání v menu na noční režim. Jednoznačně palec nahoru. U videa umí telefon natáčet až v 8K nebo 4K60fps na hlavním foťáku na další režimy pak i širokoúhlým foťákem. Oba objektivy mají velmi slušnou stabilizaci a komu to bylo málo, má možnost si ještě v menu zvolit režim Hypersteady. Víte moc dobře, že nejsem žádný selfie maniak, takže jen zběžně, 24MP kamerka fotí obstojné fotky, dejte si jen pozor na jednu věc, jestli chcete reálnou fotku, vypněte si zkrášlovací režim, jinak i v 60 budete vypadat na 17.

Co dodat závěrem

Asi se budu opakovat jako vloni, ale ROG 3 je telefon, který si postavil kategorii sám pro sebe. Herní telefon s brutálním výkonem, špičkovým displejem a brutální výdrží, který koneckonců nemusíte používat jako herní, ale teoreticky jej můžu doporučit komukoli. Samozřejmě chybí tu voděodolnost nebo bezdrátové nabíjení, na druhou stranu, pokud máte 6000mAh baterku, asi vás tak nějaké odkládání telefonu přes den v práci na dobíjecí podložku netrápí. Pokud to vezmu z pohledu konkurence herní, ta prakticky v Česku neexistuje. Blacksharky vymizely, Nubia Red Magic tady není a otázkou je, co Lenovo Legion, který se představí ve stejný okamžik. A jak již jsem řekl, ROG jde nejdál v podobě dalšího dokoupitelného příslušenství.

Navíc výhoda, že pokud budete přecházet ze starších ROG telefonů, pořád jsou kompatibilní obě dokovací stanice ještě z ROG 1, z dvojky pak Gamepad i Twinview dock. Představte si totiž, že přes den na telefonu pracujete, cestou domů v metru nahodíte lehký gamepad a doma pak zasadíte rog do profesionální dokovací stanice, připojíte klávesnici, myš, velký monitor a to je pak v PUBG dost velká výhoda oproti protihráčům. Když odhlédnu od hraní, z pohledu klasické konkurence je tu Oneplus 8 Pro, Samsung S20 série, Huawei P40 Pro, Motorola Edge+. Huawei nemá Google, Samsung zas má Exynos zato rozhodně líp fotí, Motorola až moc zakřivený displej a tak bych se v tomto případě asi rozhodoval mezi 8 Pro a právě ROG Phonem 3.

A vlastně víte co? Můj primární daily driver byl už od prvního modelu vždycky iPhone. Já ho teď odložím do šuplíku, přejdu po více jak 10 letech čistě na používání ROG Phonu 3 a rozhodně se můžete těšit za měsíc na video, jak je na tom ROG Phone 3 z dlouhodobého pohledu. Každopádně, teď už jen ceny. Základní Strixová verze – to je ta, na kterou si můžete předobjednat a dorazí začátkem srpna je za cenu 22 990,- a navíc prvních 40 z vás dostane u nás na eshopu Hurámobil.cz sluchátka ROG Cetra zdarma.  Plnohodnotná ROG trojka v konfiguraci 12GB/512GB bude za cenu 28 990,- a varianta 16GB/512GB za 31 990,- s dodáním koncem srpna a stejně jako Strixy je můžete už teď předobjednat stejně jako příslušenství. No, jestli jste tedy měli odložené peníze na zahraniční zájezd, který se z důvodu koronaviru neuskutečnil, teď už víte, kam přebytečné peníze investovat a dovolenou můžete strávit pařením doma na gauči.

Novinky na e-mail...Další podobné články

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Nejlepší herní telefon je tu - ASUS ROG Phone 3

Jakub Souček | 22.07.2020
Nejlepší herní telefon je tu - ASUS ROG Phone 3

Společnost ASUS představuje již třetí generaci svého herního telefonu ROG Phone, ve třech verzích, který nabídne vylepšený design, super výkonný procesor, nový displej, zvučné stereo reproduktory, a obrovskou baterii. ROG Phone 3 - game changer, nastavuje nová pravidla hry.

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.