info
info

PRVNÍ DOJMY: Apple iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, HomePod Mini

Dnešní článek je trochu speciální, protože přináší takový můj první pohled na Apple konferenci. Jestli jste si včera nenašli hodinku času, abyste všechny novinky shlédli sami, pojďte se podívat na shrnutí všeho podstatného, co se představilo.

PRVNÍ DOJMY: Apple iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, HomePod Mini

Homepod Mini

Samozřejmě, nebyl by to Apple, aby nedošlo na One more thing. V dnešním případě teda spíš first more thing, protože tím vlastně celá konference začala. Tím je Homepod Mini, domácí speaker starající se nejen o krásné domací prostředí díky 360° prostorovému zvuku. Prolítnu jej hodně rychle, protože vás primárně určitě stejně zajímají iPhony. O výsledný zvuk se stará čip S5, který 180x za sekundu vyhodnocuje přehrávanou hudbu a snaží se, aby zněla nejlépe, jak to jen jde. Díky čipu U1, který vloni Apple představil u iPhonů, dokáže navíc Homepod Mini zjistit kde v místnosti, se necházíte a pokud se  k němu přiblížíte, dá to najevo jak vizuelně, tak hapticky.

Samozřejmě HomePod mini není jen tak obyčejný reprák, ale dokáže být v domácnosti uši i ústa Siri a takovou prodlouženou rukou iPhonu. Skrz něj totiž dokáže využívat veškeré aplikace, vytáčet čísla, zjišťovat zprávy na webu nebo komunikovat s ostatními Homepod mini v celé vaší domácnosti a zastat tak třeba funkci domácího interkomu. Za 99 dolarů to zas není tak neřešitelná záležitost vzhledem k cenám ostatních zařízení Applu. K předobjednání bude 6 listopadu, a o 10 dní později k prodeji. Oficiální česká cena ani to, jestli se u nás bude vůbec prodávat, ještě není známo, ale po přepočtu s DPH bych počítal něco kolem 3,5 tisíce korun.

Představené modely iPhone

V loňském roce jste u iPhonů 11 byli svědky celkem 3 představených modelů. Základního iPhonu 11, poté nejvyššího modelu iPhone 11 Pro, který se přetavil ještě v rozměrově vyšší variantu 11 Pro Max. Aby to nebylo zas tak jednoduché, letos se představily hned 4 modely. Nebojte ale, hned vám to vysvětlím. Základní iPhone 11 má 2 nástupce. Menší s názvem iPhone 12 Mini a klasický s názvem iPhone 12. U Pro variant zůstalo to stejné, tím pádem 2 modely, menší a větší. Víceméně v tomto ohledu se stačí rozhodnout jestli bude chtít základní variantu nebo naopak máte rádi vždy jen to nejlepší.

Novinky ve zpracování i nabíjení

Všechny 4 modely mají každopádně společný design – ten je pro letošek hranatý a vrací se zpátky ke kořenům iPhonů 4, 5 nebo chcete-li něco ze současnosti – iPadu Pro. Konečně tedy Pro znamená Pro. Jen, pro někoho škoda, pro mě teda jo, že se bohužel opět nesjednotily konektory a pořád máme v iPhonech Lightning porty, zatímco u noých MacBooků, iPadu Pro atd už je USB-C. Ať si totiž kdo chce co chce říká, USB-C už je dnes standard prakticky ve všem a je hodně příjemné si vzít sluchátka, GoPro, foťák a jakékoli další novější příslušenství a mít s sebou jednu jedinou nabíječku, teda vlastně bohužel jen kvůli iPhonu ještě druhou. Každopádně USB-C bychom se měli dočkat snad příští rok u iPhonů 13 a stejně tak i 120Hz displeje.

Kvůli problémům při vývoji se nakonec Apple rozhodl pro klasické 60Hz varianty, nicméně k vylepšení i tak došlo, ale o tom až za chvilku. Další věc, kterou mají všechny telefony společné je procesor A14. Už s loňskou A13 jsou celý rok iPhony jen těžko porazitelné, ale čert vem bechmarky. Důležité je, že všechno běhá jak na drátkách u každého iPhonu i několik let dozadu. Letos je ten mylník ovšem velký díky přechodu na 5nm technologii, ale detaily vás nebudu zatěžovat. Stačí vědět, že nárůst výkonu by měl být asi o 40% oproti loňským iPhonům 11. To má samozřejmě za následek samozřejmě zlepšení ve všech operacích neurálního učení včetně daleko lepších fotek.

Jestli jste totiž vloni slyšeli na Apple konferenci o Deep Fusion, které funguje tak, že skládá výsledný snímek z 9 fotek, letos by jen díky tomuto algoritmu mělo být ještě lepší. A teď ta nejlepší věc – Deep Fusion, stejně tak jako noční režim pojede na všech iPhonech 12 úplně na všech foťácích, včetně předního a tohle bude naprostá bomba. Stejně jako úchvatně vypadající fotky díky Smart HDR3. Teda samozřejmě podle Applu, v reálu uvidíme, ale sliby vypadají úchvatně. Nově mají všechny 4 iPhony podporu sítí 5 generace a podle šéfa Verizonu v Americe pokrývají zhruba 200 milionů obyvatel. U nás je to tak zhruba 200 obyvatel – to je pár obyvatel Kolína a těch, co jdou zrovna v Praze přes Náměstí Míru. Čeští operátoři spolu s Českým telekomunikačním úřadem by se měli stydět.

Obecně se 5G hodně probíralo, včetně režimů na šetření baterky, ale když u nás je zatím v plenkách, asi to nikoho úplně tak zajímat nebude. Daleko víc vás asi bude zajímat třeba to, že Apple spolupracoval s firmou Corning a přinesl nový typ předního krycího skla displeje s názvem Ceramic Shield. Podle Applu jde o nejtvrdší sklo mezi všemi telefony s až 4x lepší odolností při pádu. Na tohle jsem upřímně hodně zvědavý, protože až doposud byla tato rovnice nastavena, že čím víc vydrží při pádu, tím lépe se poškrábe při běžném nošení, tak uvidíme. Velkou novinkou je take adaptace MagSafe – ten znají z minulosti uživatelé Macbooků a jedná se o magnetický konektor.

Nově jsou záda všech 4 iPhonů protkána magnety, které nejenže mají za úkol držet ve správném místě bezdrátovou nabíječku, která se mimochodem zvedla na 15W podporu nabíjení, ale také celou sérii dalších příslušenství. V kombinaci s NFC tak budou fungovat různá pouzdra s výřezy, které už znáte mnoho let třeba ze Samsungů, ale i praktické držáky v autě bez nutnosti lepení různých plíšků atd. Na tohle se fakt hodně těším.

iPhone 12 Mini

Teď už k představeným iPhonům. Nejzákladnější model se jmenuje iPhone 12 Mini a je vybaven 5,4” velkým OLED displejem s FullHD rozlišením. Jedná se o nejmenší iPhone na trhu a rozměrově bude dokonce menší než současně nejmenší iPhone SE. Oproti původnímu iPhonu 11 je o 11% tenčí, o 15% menší a o 16% lehčí. To si myslím, že pro ilustraci si teď dokáže představit asi každý. Byť má daleko větší displej, tak samozřejmě kvůli tenkým rámečkům SEčko hravě překoná.

K dispozici bude v černé, bílé, červené, modré a zelené variantě v kapacitách 64, 128 a 256 GB od 21 990 Kč do 26 490 Kč a k dispozici bude k předobjednání od 6 listopadu. Vybaven bude dvěma 12 MP fotoaparáty, hlavním a širokoúhlým a pak samozřejmě i předním fotoaparátem v notchi obsahující i zabezpečení FaceID. Podle původních spekulací se mělo jednat o nový typ FaceID fungující v širším úhlu záběru, ovšem na konferenci o tom nepadlo ani slovo a proto si na výsledek budeme muset počkat až na recenzi.

iPhone 12

Druhým představeným je iPhone 12, nástupce iPhonu 11 a vlastně je to pouze větší iPhone 12 Mini s 6,1” displejem ve stejných barevných provedeních, stejných kapacitách i se stejnými foťáky. Rozdíl je opravdu pouze v displeji a baterii o jejíž kapacitě se Apple samozřejmě do detailů, jako vždy, nezmiňuje. Když už jsem u displejů, ve všech 4 telefonech se značně zlepšily, kontrast 2 miliony ku jedné, 1200 nitů – to je dostatečná svítivost na sluníčku, stejně jako u vlajkových Samsungů, podpora HDR10, paráda.

U klasické 12tky by měla být i lepší dostupnost. Předobjednávky budou startovat 16 října s dodáním o týden později. Nepotěším vás asi úplně s cenama. Ty jsou od 24 990 Kč do 29 490 Kč podle typu. Soudě ale podle dotazníků, které jsme vám kladli celý týden na Techareně, toto bude nejméně oblíbený iPhone. Teda bude oblíbený hodně, ale ze všech 4 dle vás nejmíň. Holt, někdo musí být na posledním místě.

iPhone 12 Pro

Teď se dostávám k Pročkovým iPhonům. Menší iPhone 12 Pro je vybavený stejně velkým 6,1” displejem jako iPhone 12, avšak oproti oběma předchozím modelům má navíc ještě teleobjektiv a Lidar sensor, který pomáhá jednak s určením hloubky ostrosti a jednak k orientaci v prostoru k různým aplikacím pro umísťování IKEA nábytku do reálného prostoru a podobně. Oproti všem funkcím jako v základních iPhonech ješte v průběhu roku dorazí nový režim Apple ProRAW, což je focení do RAWu, neboli formátu, který je určen ještě pro následné zpracování jak v aplikaci Photos, tak externími nástroji jako Adobe Lightroom, tak dokonce by měl Apple otevřít Api, aby k focení do Rawu mohli přistupovat externí aplikace typu právě Lightroom mobile nebo Snapseed. Hodně zajímavě vypadá video.

Původně se spekulovalo o nahrávání až při 120 snímcích za vteřinu ve 4k. Nakonec zůstalo u zpomaleného videa ve FullHD při 120 nebo 240 snímcích za vteřinu, ale daleko zajímavěji vypadá natáčení videa v HDR Dolby vision v 10 bitové hloubce až ve 4k při 60 snímcích editovatelné zase přímo v telefonu nebo v externích aplikacích. A zase musím říct, že ukázková videa vypadají úchvatně. Každopádně to u každého představovaného telefonu, ať je to Apple nebo ne. K dodání bude ve 4 barevných variantách: grafitově šedá, stříbrná, zlatá a tichomořsky modrá (já si ten název nevymyslel) v kapacitách 128, 256 a 512 GB od 29 990 do 38.990,-. Předobjednávky startují 16. října s dodáním o týden později.

iPhone 12 Pro Max

Nejvyšším a největším iPhonem je logicky 12 Pro Max, stejně jako každý rok a zase oproti 11 Pro jde o větší 6,7” displej oproti loňským 6,5”. S iPhonem 12 Pro sdílí barvy, kapacity a rozdílné jsou pouze fotoaparáty a ceny. 33 990 Kč za 128 GB variantu, 36 990 Kč za 256 GB a 42 990 Kč za 512 GB.

Hodnocení konference

Když se ale nad celou konferencí zamyslím, byla to opět další úchvatná genderově vyvážená americká podívaná plná dynamických přechodů, předávání si moderování ze sklepa divadla Steva Jobse až na střechu Apple Parku, kde se nám letos Apple oznámil to, o čem si vrabci na střeše povídají už od uvedení loňských 11tek. Apple nám dal statistiky, kolik je ve světě nabíječek, sluchátek, která se jen tak válí nepoužitá a chce přispět i s trochou do mlýna k ekologii a přestává dodávat k telefonům nabíječky a sluchátka. O kabelech žádné slovo nepadlo, tak věřím, že aspoň ty tam zůstanou.

Na jednu stranu chápu záměr Applu a ekologický přístup plně schvaluji, na druhou stranu ta většina nabíječek, která se všude ve světě válí jsou obyčejné nabíječky schopné nabíjet Apple telefony 5W. Pro jakékoli rychlejší dobíjení potřebujete nabíječku s výstupem USB-C a jestli kupujete iPhone po delší době nebo budete přecházet z jiné značky, pravděpodobně tuto nabíječku nemáte a budete muset ještě hodně slušně připlatit. Ale jo, jestli je to pro ekologii, proč ne. Já předpokládám, že stejný přístup zvolí i další výrobci. Minimálně pár měsíců zpátky jsme vás informovali, že ten stejný přístup by měl zvolit Samsung u nadcházejících S21. Samozřejmě, jak budou jednotlivé iPhony chodit do ČR, postupně je budeme i recenzovat.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jak uvolnit úložiště na iPhonu: 5 jednoduchých vychytávek

Jak uvolnit úložiště na iPhonu: 5 jednoduchých vychytávek

Nezbývá vám ve vašem iPhone úložišti dost místa? Pojďme se podívat na několik užitečných tipů, jak ho jednoduše pročistit.

Zobrazit celý článek

Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Petr Hudec | 10.09.2019
Apple Event 2019: Představení iPhonů, iPadu a Apple Watch

Kalifornská společnost Apple v úterý 10. září uspořádala představení nových produktů, tedy iPhonů, iPadů a Apple Watch. Především u telefonů Apple pozměnil design - modul fotoaparátu či barevné varianty, a přinesl pár zajímavých změn a vylepšení. Každý ale až do konce čekal, zda se v iPhonech kon...

Zobrazit celý článek

Apple obrátil. Aplikace můžete brzy stahovat i mimo App Store!

Tomáš Richter | 29.08.2021
Apple obrátil. Aplikace můžete brzy stahovat i mimo App Store!

Máte iPhone a vadí vám, že nemůžete aplikace stahovat i mimo App Store? S tím může být brzy konec!

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.