V průběhu včerejška a dneška se na nás sype tuna dotazů, zda se máte obávat koupit si mobilní telefon značky Huawei. Abychom nemuseli každému odpovídat jednotlivě, shrnuli jsme vše v tomto článku.
Možná jste zaznamenali, že předevčírem proběhla médii tisková zpráva Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost s varováním o používání technických a programových prostředků společností Huawei a ZTE. Pokud to zjednodušíme do srozumitelné formy, varování zní: Nepoužívejte technologie firmy Huawei. Vy se nás oprávněně ptáte proč a je to opravdu pravda? Tak na to se dnes mrkneme.
Společnost Huawei je jedním z předních dodavatelů telekomunikační infrastruktury po celém světě. Nejde tedy primárně o vaše mobilní telefony, opravdu čínskou vládu nijak nezajímá, zda Franta Vomáčka si volá s manželkou, že jede na chatu, ale jde o veškeré aktivní prvky sítě. Těmi je myšleno veškeré zařízení, které přenáší telefonní hovory jako jsou vysílače, ústředny a tak dále. Každé takové zařízení má v sobě software, který vyrobila firma Huawei a vzhledem k tomu, že jakákoli čínská společnost musí na základě čínských zákonů spolupracovat s čínskou vládou i v oblasti špionáže, je to přesně to, co naším místním, i americkým úřadům vadí. Software je totiž tzv. kompilovaný a tím pádem běžně nečitelný, aby si každá firma chránila svoje know-how. Takový kompilovaný software může v sobě obsahovat třeba zadní vrátka, aby v případě zájmu autora softwaru nebo třeba zmíněné čínské vlády mohl někdo přistupovat k přenášeným datům a tím pádem odposlouchávat komunikaci. A je úplně jedno, zda dotyčný používá mobilní telefon od Huaweie, Applu nebo Samsungu – vše je přenášeno pomocí infrastruktury od potencionálně nebezpečné firmy. A co by se ještě v extrémním případě mohlo stát? No třeba to, že skrz zadní vrátka by zmíněný autor software mohl stisknout pomyslné červené tlačítko a vše rázem vypnout. A asi si dokážete domyslet, co by se stalo, pokud by čínská vláda podnikla případný útok na nějakou zemi, která by používala infrastrukturu čínské firmy na kterou má vláda vliv? No ano, samozřejmě, vypnula by místní komunikaci, aby vnesla do země chaos a zamezila komunikaci členů vlády, krizových štábů a dost by zkomplikovala obranu. Ano, samozřejmě existují i komunikační sítě a zabezpečené linky, které jsou na sítích GSM nezávislé, ale ne vždy je dotyčný poblíž takové linky. Když bychom vzali v potaz scénář, že vrchní velitel vojsk ČR je náš prezident, v případě útoku a vypnutí komunikace by se o napadení mohl dozvědět až s mnohahodinovým zpožděním a všichni víme, že každá minuta je v takovém případě drahá. Stačí si jen vzpomenout na rok 1968.
Má se tedy běžný občan obávat používat mobilní telefony Huawei? Já myslím, že ne. V současnou chvíli nám žádný útok nehrozí a jak již jsem řekl, Franta Vomáčka opravdu čínskou vládu, ani společnost Huawei nezajímá. No a vláda? Zde je poměrně zajímavé, že tento problém se u nás začal řešit až teď a že vláda sama úplně neví, co má dělat. Podle ní je informace z vlastního úřadu plná nedomyšlených poznatků, takže otázkou je, zda se vůbec bude něco dělat. Zatím se údajně pracuje na tom, aby důstojníci naší armády nepoužívali přístroje od Huawei. Ale jak už bylo řečeno výše, co naplat, když hovor stejně půjde přes ústřednu Huawei. A proto možná i vzniklo včerejší doporučení. To je totiž určeno primárně firmám, provozující infrastrukturu, myšleno o2, Tmobile, Vodafone a další, aby nepoužívali technologie od firmy Huawei a ZTE. My, běžní smrtelníci každopádně, alespoň zatím, můžeme mít klidný spánek a nakupovat veškeré značky, včetně Huaweie. Protože když nás nebude špiclovat velký bratr v Číně, určitě to udělá strýček Sam v Americe.
Zde vám pro úplnost přinášíme
Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.
Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.
V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.
Huawei Technologies Czech s.r.o.
Musím se přiznat, že hodinky od Huawei jsem měl vždy hrozně rád. Snoubila se v nich totiž elegance s úchvatným designem, ušlechtilými materiály a kupodivu softwarem, který patřil vždy mezi špičku a prakticky jediným konkurentem pro Huawei je dnes v hodinkách pouze Samsung. Ano, můžete mít Apple W...
Zobrazit celý článekNové chytré hodinky Huawei Watch GT 3 Pro nyní s dárkem! Nenechte si ujít speciální limitovanou nabídku a udělejte radost sobě nebo vašim blízkým.
Zobrazit celý článekJá nevím jak vy, ale když si vybírám boty, říkám si – chci boty do společnosti, na běžné nošení, nebo kopačky na fotbal? U auta si zase řeknete, jestli chcete jezdit 400 km/h po německé dálnici nebo převážet početnou rodinu až do 45. kolene. Stejně tomu tak je u hodinek. Někdo hledá co nejchytřej...
Zobrazit celý článekJestli si recenze o mobilních telefonech čtete jen jednou za pár let, když si zrovna vybíráte náhradu za svůj dosluhující mobil, možná jste až teď zjistili, že nastala doba ohebná. Ohebné telefony jsou všude kolem nás a čím dál tím více výrobců chce mít alespoň jeden či dva takové telefony ve své...
Zobrazit celý článek