info
info

HUAWEI FreeBuds 4: Nejlepší sluchátka tohoto léta! [recenze]

Jedny z nejprodávanějších sluchátek na světě jsou Airpody od Applu. Co když ale nemáte Apple zařízení a přesto jsou vám funkce Airpodů sympatické? Bezpochyby na světě existuje spousta různých náhrad a jedna z nich byly do nedávna třeba hodně úspěšné Freebuds 3, které po 2 letech dostávají svého nástupce s pořadovým číslem 4.

HUAWEI FreeBuds 4: Nejlepší sluchátka tohoto léta! [recenze]

Design a nové funkce

Hned na začátku vám musím říct, že mě osobně moje staré Airpody už zhruba před rokem a půl odešly do věčných lovišť a protože čekám na nový model, který se zpožďuje a zpožďuje, tak nějak si krátím volný čas používáním všech možných alternativ. Dnešní Freebuds 4 už používám jako hlavní sluchátka zhruba 14 dní na cestě do práce, z práce, kvůli funkci potlačení okolního hluku i v práci, ráno ve fitku anebo třeba večer v posteli když zrovna koukám na filmy a nechci Kačku rušit puštěnou televizí. Všude tam mám spoustu zkušeností, o které se s vámi chci dneska podělit. Nejdřív vám ale řeknu něco k designu, u kterého asi nemá cenu zastírat, kde se kompletní série Freebuds inspiruje.

Zatímco krabička alias dockovací a současně dobíjecí základna je velikostně i tvarově lehce zaměnitelná s dentální nití, sluchátka s peckovitým tvarem, šťopkou a jasnou bílou barvou si vcelku hravě spletete s Airpody. No a komu by to vadilo, ten může šáhnout i po matně stříbrné variantě. Upřímně musím říct, že oproti minulým Freebuds 3 tady moc změn není a spíš si všímáte třeba takových drobností v konstrukci, že víčko dobíjecí krabičky je v otevřenější poloze pevnější a při zavření daleko příjemněji klapnou magnety – prostě zhruba stejně jako na Airpodech. Druhým faktem je přítomnost ochrany IPX4, což zase ocení ti, kteří si se sluchátky jdou třeba zaběhat.

Hlasitost a ovládání

Protože jsou Freebuds čtyřky prémiovým produktem, pochopitelně je potřeba na taková sluchátka už mít trochu vyšší nároky. Jedním z nich, který splňujou Freebudsy k dokonalosti je ovládání. A za to mohou opravdu prémiové senzory. Dost často jsem se setkával u jiných sluchátek se špatnou odezvou na dotyk, to znamená buď registrovala doteky špatně nebo často vůbec, ale tady je téměř dokonalá.  Dvojitým poklepáním na jedno ze sluchátek spustíte nebo pauznete hudbu, dlouhým podržením ovládáte aktivní potlačení okolního hluku a swipováním nahoru a dolů měníte hlasitost. A tady musím Huaweii doslova zatleskat, protože konečně jsem našel nějaká sluchátka, kromě Airpodů, která dokážou na Applu plně využít potenciál hlasitosti.

Freebuds 4

U všech ostatních, včetně mnou neustále omýlaných Panasoniců mají totiž jeden zásadní problém. I na nejnižší hlasitost hrají na iPhonech až moc nahlas, což je obzvlášť otravné v místech, kde je naprosté ticho, v mém případě třeba večer při usínání v posteli. No a právě Freebuds 4 konečně můj problém vyřešili jednak ohledně hlasitosti a jednak už svou samotnou konstrukcí, protože když už se sluchátky náhodou usnete a převalíte se na bok, rozhodně si je neprotlačíte ušním bubínkem. A takovej fun fact, často čtu, jak nám EU zakáže uchošťoury na čištění uší. Tak musím říct, že namotat vatičku na šťopku je naprosto ideální řešení a když to budete provádět dostatečně dlouho a často, tak se vám svým způsobem i pořizovací cena sluchátek vrátí.

Zpátky ale na chvíli ještě k ovládání, protože jsem vám ještě nestihl říct, že si samozřejmě všechna tlačítka můžete přenastavit k obrazu svému. Stačí si jen nainstalovat doprovodnou aplikaci Huawei AI Life, která je dostupná jak na App Store, tak na Google Play, ale u Androidu si dejte trochu pozor. Zatímco na App Store jsem byl úplně v pohodě, při použití na Androidu doporučuju instalovat aplikaci spíš přímo z Huawei App Gallery nebo po nascanování QR kódu přímo ze stránek výrobce. Ta na Google Play je zastaralá a nemusela by fungovat. V samotné aplikaci pak můžete kromě přenastavování gest ještě zapínat nebo vypínat potlačení okolního hluku, nastavovat ekvalizér, zapínat detekci nošení, to znamená přerušení hudby, když sluchátka sundáte a samozřejmě můžete aktualizovat firmware.

Zvukový projev

Teď se dostávám samozřejmě ke kvalitě zvuku a skvěle hrajícím 14,3mm měničům, které podávají naprosto vyvážený zvuk a víceméně nepreferují žádný druh hudby. Nečekejte tedy od nich třeba jasně basově orientované JBL, i když v rámci možností si i s nimi můžete pohrát v rámci nastavení ekvalizéru v AI Life. Jen je trochu otravné, že nechápu proč se sluchátka nechtějí inicializovat v aplikaci právě ve chvíli když už hudba hraje. Musíte jí pěkně pauznout, pustit aplikaci a tam už se pak bez problému i s puštěnou hudbou můžete pohybovat. Zjevně tak jde asi o nějaký bug, který se časem opraví. Každopádně ekvalizér si můžete nechat buď ve standardní hodnotě nebo dát prioritu basům a nebo výškám.

Freebuds 4

U obojího počítejte posun tak zhruba o nějakých 10-15 % směrem do požadovaného směru zvuku. Musím říct, že ať jsem poslouchal basovější, kytarovější skladby jako třeba Thunderstruck od ACDC nebo naopak čistě vokální, alá třeba taková Celine Dion, ve všech ohledech byl zvuk krásně čistý, všechny nástroje byly jasně zřetelné, a pokud to vztáhnu k ceně aktuálních 2 800 Kč, tak jsem byl opravdu spokojený. Samozřejmě tady se na celkovém zvuku hodně podepíše i fakt, že se jedná o pecky a ne třeba o špunty, které by zacpaly dokonale zvukovod a tím basovou složku ještě víc umocnily. A právě i na tento ohled jsou basy pořád zřetelné.

Tím se dostávám k další důležité vlastnosti – potlačení okolního hluku, kterým se sluchátka také honosí. A tady musím říct, že funguje asi tak podobně, jako třeba u známých ledvinek od Samsungu, neboli nic-moc. Sice tu je, okolní nežádoucí zvuk trochu potlačí, ale právě kvůli peckové konstrukci funguje potlačení okolního hluku asi tak, jako když byste špunt u umyvadla nahradili víčkem od PET láhve. Rozhodně vody proteče kolem méně, než kdyby tam to víčko nebylo, ale protože nedojde ke kompletnímu utěsnění, nakonec ta voda stejně proteče. Je to taková nice-to-have funkce a Huawei tvrdí, že by mělo dojít k omezení hluku až o 25db, což jsem sice neměřil, ale okolní hluk jsem prostě slyšel rušivě pořád.

Za to není potřeba se ale zlobit na sluchátka, jde čistě o typ zvolené konstrukce. A tím se vlastně tak dostávám k výdrži na jedno nabití, protože to se pochopitelně liší, pokud aktivní potlačení používáte a nebo ne a nebudu vám lhát, tohle je za mě prakticky jediná slabina sluchátek. Pokud totiž ANC zapnete, výdrž je pouhé 2,5h na 1 nabití, bez ANC už použitelné 4 hodinky a to věru moc není. Tady totiž hodně bude záležet na tom, jakým způsobem sluchátka budete používat. Já osobně s tím neměl nikdy problém a na limit jsem prakticky ani jednou nanarazil. V práci jsem za 40 minut, ve fitku cvičím hodinu a po každé takové aktivitě strčím sluchátka do pouzdra, které jednak dokáže dodat až celkových 22 hodin na 1 nabití, ale hlavně nabíjí ultra rychle.

Freebuds 4

Za 15 minut totiž dostanete až 2,5 hodiny poslechu anebo za 30 minut jste nabití zase do plna. Tím pádem hodina ve fitku, 15 min sprcha a zas dobito a takhle jedu celý den. Pokud byste ovšem sluchátka chtěli používat třeba celý den jako odhlučnění proti kolegům v práci jako špuntové Airpods Pro, na to to prostě není. Ještě vám dlužím 2 důležité disciplíny z pohledu kvality. Hovory jsou špičkové a druhá strana slyšela skvěle – asi dost dobře možná i kvůli tomu, že si můžete zapnout HD kvalitu hovorů a že telefon má oproti předchozím FreeBuds trojkám dva daleko kvalitnější mikrofony. A pak je tu oblíbená disciplína kodeky a zpoždění ve hrách. U Applu žádný problém díky kodeku AAC.

U Huawei telefonů by měla být latence minimální, ale bohužel tu žádný Huawei telefon zrovna na otestování nemám a u OnePlus Nord 2 v Call of Duty zpoždění slyšíte. Každopádně, až sluchátka připárujete ke svému Android zařízení, doporučuju se ještě podívat do konfigurace připárovaných sluchátek, kde si určitě spusťte vysokou kvalitu zvuku. Pak se místo standardního SBC kodeku použije daleko lepší AAC. No a když už jsem u toho párování, připárovat můžete současně až 2 zařízení a je hrozně fajn, jak inteligentně mezi nimi nová Freebuds 4 přepínají. Za to rozhodně palec nahoru.

Závěr

Co tedy říct závěrem? I když jsem sluchátka za výdrž na 1 nabití na konci kritizoval, musím říct, že tohle jsou momentálně moje číslo 1 minimálně do doby než Apple pro iPhone představí nové AirPody, do kterých půjdu. A to je myslím asi ta největší pochvala, kterou nové Freebuds 4 mohly dostat. U Airpodů totiž očekávám kromě dost podobných funkcí navíc ještě onen widget s nabitím, který u Huawei Freebuds 4 logicky dostanete jen na Huawei telefonech, stejně jako u Airpodů dostanete Widget jen na Applech a u Galaxy Buds zas jen na Samsungu.

Když tedy sluchátka shrnu, za aktuálních 2 800,- dostanete skvělý zvuk, multipoint, ovládání gesty, skvělou kvalitu hovorů, voděodolnost a průměrné potlačení okolního hluku a v závislosti na jejím použití i dost průměrnou výdrž. Suma sumárum jde ale o skvělá sluchátka, která se nebojím každému doporučit, ať už používáte jakékoli zařízení.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

Kateřina Červená | 04.01.2023
Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

S koncem roku přichází čas, kdy si stanovujeme cíle na příští rok a předsevzetí. „Budu víc cvičit,” „Budu jíst zdravěji,” „Budu víc číst,” – to jsou klasická předsevzetí, která si stanovujeme při odpočítávání dní do Silvestra. Je to čas, kdy jsme obzvlášť motivovaní ke změně životního stylu. Jak ...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO! [recenze]

Petr Hudec | 27.08.2021
HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO! [recenze]

HUAWEI uvedl na trh nový MatePad 11, který je odlehčenou verzí dospělé varianty s 12.6" displejem. Při svých 11" nabízí kompaktní rozměry, loňský vlajkový Snapdragon 865 a spoustu příslušenství zdarma hned od startu.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.