info
info

eSIM: vše, co potřebujete vědět

Pomalu se blíží čas, kdy klasickým SIM kartám v mobilních telefonech a dalších zařízeních definitivně odzvoní a nahradí je takzvané eSIM. Následující článek vás bude informovat o tom, co to vlastně eSIM je. Jaké výhody a nevýhody eSIM přinášejí. Co všechno se odklonem od plastových kartiček změní. Dozvíte se také, jaká zařízení už tuto technologii podporují.

eSIM: vše, co potřebujete vědět

 

Klasická SIM karta


Jedná se o malou plastovou kartičku, která se vloží přímo do mobilního telefonu. Zkratka SIM vychází z anglického subscriber identity module, což v češtině znamená účastnická identifikační karta. Nejdůležitější je slovo identifikační, SIM karta v síti určuje, k jakému operátorovi patříte, jaké všechny služby máte v telefonu aktivní. SIM v sobě nese také paměťový oddíl, na němž mohou být uloženy SMS zprávy či kontakty. Nicméně to je však v dnešní době již přežité využití.

 


Historie SIM karty


Úplně první SIM karta byla světu představena v roce 1991 a velikostí připomínala platební kartu. Vlezlo se na ní 5 zpráv a 20 kontaktů. Čili z dnešního pohledu již opravdu humorné. Postupem času začaly být větší rozměry komplikací a bylo potřeba SIM kartu nahradit menšími. V roce 1996 na scénu přišla Mini SIM (2FF). S vyvíjející dobou se měnily také smartphony, kdy jejich velikost se zmenšovala, ale výkon rapidně narůstal. V roce 2010 byla představena Micro SIM (3FF) a o dva roky později Nano SIM (4FF) s rozměry 12,3 mm x 8,8 mm x 0,67 mm (o 15% menší než Micro SIM), ale pojme stejný objem dat.

Evoluce eSIM
Porovnání velikostí eSIM vs. klasické SIM karty


eSIM


Další fyzické zmenšování SIM karty již nepřipadá v úvahu, navíc slot na SIM kartu v telefonu zabírá poměrně dost místa a náklady na výrobu nejsou levné. Celý princip plastových kartiček bylo potřeba nahradit novým řešením. To řešení je eSIM. Jedná so o samostatný čip, virtuální SIM kartu, která je zabudovaná do základní desky mobilů nebo tabletů či chytrých hodinek. Základní funkčnost je totožná, jako tomu je u klasické SIM karty. eSIM rozpozná telefon v síti a umožňuje vám tak fungovat v síti daného operátora. Co je ale rozdílné je to, že není vázána na jednoho operátora.

 


Benefity eSIM


Jaké jsou výhody eSIM proti klasické plastové SIM kartě? Šetří fyzický prostor v zařízení, zjednoduší jeho konstrukci, takže bude jednodušší zajistit vodotěsnost. Nabízí vyšší spolehlivost, protože jednou z nejčastějších poruch současnosti je únava kontaktů na SIM kartě. To s eSIM pochopitelně odpadá. Z dlouhodobého hlediska bude důležité i ekologické hledisko. Postupně totiž odpadne výroba miliard plastových čipových karet v papírových obalech a s ní související logistika a následná likvidace.

  • Více SIM v zařízení - Používejte v jednom telefonu více různých SIM. Třeba jednu pracovní a druhou pro soukromé účely.
  • Nejde ztratit ani poškodit - Všechny údaje jsou bezpečně nahrané na čipu vašeho zařízení.
  • Velikost neřešíte - S eSIM už si nemusíte pamatovat, jestli vaše zařízení vyžaduje mini, micro, nebo nano SIM kartu.
  • Ekologická varianta - Na rozdíl od plastové karty elektronická SIM nezatěžuje životní prostředí.

 


Jak získat eSIM


První operátor, který začal eSIM nabízet, byl v roce 2018 T-Mobile. Netrvalo dlouho a připojil se také další významný operátor Vodafone. Od února roku 2020 e-SIM nabízí i mobilní operátor O2. V současné době už e-SIM najdete i v nabídce virtuálního operátora Mobil.cz a Kaktus. V případě zájmu o eSIM se obraťte na vašeho operátora. Můžete dojít na nejbližší pobočku, kde vám eSIM vymění na počkání. Nebo zavolejte na linku péče o zákazníky a výměnu za eSIM si domluvíte s operátorem. eSIM vám následně přijde poštou domů. Myslet na to, že eSIM musí podporovat i vaše zařízení. S touto podporou se setkáte zejména u novějších mobilních telefonů a tabletů (především značek Apple a Samsung).

Mobilní operátoři
Mobilní operátoři O2, T-Mobile, Vodafone, kteří nabízejí tarify pro eSIM, aktivované buď prostřednictvím QR kódu, v aplikaci operátora nebo instalací přiděleného mobilního tarifu


Nejoblíbenější zařízení, která podporují eSIM

 

Apple
iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 13 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Mini, iPhone SE, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR

Samsung
Samsung Galaxy S21 5G, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Samsung Galaxy 20 FE 5G, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Ultra 5G, Samsung Note 20+, Samsung Fold LTE, Samsung Galaxy Z Fold3 5G, Samsung Galaxy Z Flip3 5G, Samsung Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold2 5G

Novinky na e-mail...Další podobné články

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM na Androidu: Co je to, jak funguje, a měla by vás zajímat?

Virtuální RAM, (Dynamic RAM Expansion – Dynamické rozšíření RAM) – pokud se zajímáte o novinky ze světa Android smartphonů a sledujete pravidelně náš blog nebo Youtube kanál, zřejmě jste toto označení už někde zaslechli. V dnešním článku se dozvíte, o co se přesně jedná, jaký je rozdíl mezi klasi...

Zobrazit celý článek

Nové POCO F4 a POCO X4 GT s nadupaným výkonem za rozumnou cenu

Kateřina Červená | 23.06.2022
Nové POCO F4 a POCO X4 GT s nadupaným výkonem za rozumnou cenu

POCO dnes představilo dva nové modely, které udělají radost především herním nadšencům. Telefony nabídnou solidní výkon, rychlé nabíjení a krásný displej a to vše za rozumné peníze. Pojďme si novinky představit.

Zobrazit celý článek

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Kateřina Červená | 22.06.2022
Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Díky funkci nightography nebylo nutné použít profesionální kameru. Vlajková loď od Samsungu vše zvládla na výtečnou.

Zobrazit celý článek

Jak nainstalovat iOS 16? Jak se vrátit zpět na iOS 15? Poradíme vám

Petr Hudec | 08.06.2022
Jak nainstalovat iOS 16? Jak se vrátit zpět na iOS 15? Poradíme vám

Jestli jste tento týden viděli konferenci Apple nebo moje včerejší krátké video shrnutí, možná vás nadchly novinky, které si pro nás Apple letos připravil a nemůžete se dočkat, až je konečně využijete i vy ve svém iPhonu, iPadu, MacBooku a dalších Apple zařízení. A jelikož Apple na své konferenci...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.