info
info

Samsung Galaxy Z Flip3: První ohebný telefon, který bych si koupil! [recenze]

Samsung Galaxy Z Flip3: První ohebný telefon, který bych si koupil! [recenze]

Úvodem

Když jsem před týdnem vydával recenzi na Samsung Galaxy Z Fold3 5G, říkal jsem, že tento telefon je něco jako Ferrari – všichni jej obdivují, ale nakonec si jej skoro nikdo stejně nekoupí. Proč? No protože v jedné vlastnosti hodně dobře vyniká a v jiných poměrně dost ztrácí. To by se samozřejmě dalo říct i o dnes recenzovaném Samsung Galaxy Z Flip3 5G, ale přece jen je tady těch kompromisů daleko méně a na rozdíl od svého většího bratříčka vám Galaxy Z Flip3 5G vyřeší jednu zásadní věc. Vloží vám do kapsy nebo kabelky sice trochu tlustší, ale zato jednoduše poloviční zařízení. A to už je v dnešní době čím dál tím větších pádel docela cool. Samozřejmě, pořád zde existuje spousta kompromisů a pokud se mají ohebné telefony na plné čáře prosadit, je jednoznačným úkolem všech výrobců tyto kompromisy omezovat až do té míry, kdy se ohebné telefony vyrovnají těm klasickým a ona ohebnost bude jen ta třešnička navíc a na vás zůstane jen, jestli zrovna tuto funkčnost chcete. Za 3 roky od prvních novodobých ohebných telefonů ovšem patří Samsungu velká chvála, kam až celou technologii posunul a kdybych měl použít za sebe u tohoto telefonu jednu jedinou frázi, tak bych řekl, že Galaxy Z Flip3 5G je první ohebný telefon, který bych si za své peníze opravdu koupil. Proč? Protože i když tu ony kompromisy jsou, konečně se pro mě snížily na akceptovatelnou úroveň.

Galaxy Z Flip3

Konstrukce 

Vezměte si třeba design a kvalitu zpracování. Materiálově se telefon hodně posunul, je vyroben z nové slitiny hliníku, kvůli které je tělo daleko pevnější a odolnější a vnější stranu kryje Gorilla Glass Victus. To je pro změnu pevnější o 50% oproti klasické Gorilla Glass šestce. Jen trochu škoda, že Samsung se letos s barvami moc neodvázal a tak vedle krémové, černé a tmavě zelené je fialová taková jediná veselejší barva. Přece jen když už telefon zlevňuje oproti svému předchůdci o zhruba 10 000 Kč mínus na začátku cashback, trade-in atd., čímž jste se v předobjednávkách mohli dostat někam lehce nad 20 000 Kč, víc barevných kombinací by asi rozhodně nebylo na škodu. Ať už ale vyberete jakoukoli barvu, počítejte s tím, že povrch je extrémně kluzký a stačí telefon položit na jakoukoli nerovnou plochu a najednou vám kolikrát může nedobrovolně odcestovat i ze stolu nebo police na zem.

Galaxy Z Flip3

Odolnost

Další vlastnost, která rozhodně stojí za to, v celkové konstrukci vypíchnout, je nově odolnost proti vodě IPX8. To znamená, že můžete bez problému telefonovat v dešti nebo telefon ponořit až do 1,5m hloubky po dobu 30 minut, což samozřejmě nedoporučuju a záruka se na poškození vodou, stejně jako u jakéhokoli jiného přístroje nevztahuje, ale rozhodně je to od loňské verze plus. Když už píšu o verzích a pokud vám v názvosloví u čísla 2 jde na mysl, že číslovku 2 jste zaspali, tak nebojte, nezaspali. Opravdu se jedná o třetí generaci, první byla Flip, druhá Flip 5G a tato dnešní je Flip3 – Samsungu šlo tedy čistě jen o to, aby sjednotil názvosloví s Foldem. Každopádně zpátky k odolnosti, kde jste pro změnu zvyklí vídat spíše označení IP68 než IPX8 u Flip3. Nejde však o nic jiného, než o to, že první číslo značí ochranu proti prachu a Xko znamená žádná certifikace proti prachu. I když je tedy ve Flipu3 zbrusu nový kloubový mechanizmus, stále je pro něj problém extrémní prašné prostředí v truhlářských dílnách nebo třeba písek na pláži u moře. Všude tam bych byl opravdu opatrný, i když ony štětinky vymetající mechanické nečistoty z oblasti kloubu jsou i tady vylepšeny. Konečně totiž mám z celého ohebného mechanizmu daleko lepší pocit. Jednak kloub klade příjemný tak akorát odpor a jednak po celé ose drží přesně v té poloze, do jaké jste telefon ohnuli. Teda samozřejmě až na úplně zavření, kdy si jej přitáhnou magnety. Tohle je totiž ideální třeba na delší videohovory, kdy telefon položíte na stůl a libovolně jej nahnete, aniž byste museli jako u klasických telefonů hledat jakýkoli předmět, o který telefon opřete.

 

A když už píšu o opatrnosti. Naopak bez starostí můžete být s novou službou HP Instant Ink. Jestli se vám totiž někdy stalo, že vám došel toner nebo inkoust v tiskárně přesně ve chvíli, kdy jste potřebovali tisknout diplomku, nebo jen recept na buchty, teď už můžete být v pohodě. Stačí si zvolit některý z měsíčních plánů u inkoustových tiskáren od 29Kč měsíčně za 15 stránek nebo u laseru od 69Kč měsíčně za 50 stránek a tiskárna HP za vás automaticky hlídá počet vytisklých stránek a jakmile vám dochází náplň, automaticky vám na vaší adresu dorazí nový. A ten starý? Ten odešlete v předplacené obálce na recyklaci.  Když to tedy celé shrnu, jednak nezůstanete nikdy bez inkoustu nebo toneru, ušetříte v případě inkoustových plánů až 70 procent a pokud si navíc pořídíte tiskárnu podporující tiskový systém HP+, můžete získat celou tuto službu na 6 měsíců úplně zdarma. 

 

Pojďme ale zpět k Samsung novince. Ve složeném stavu je pak Galaxy Z Flip3 5G téměř čtverec, takže pokud jej vyndáte z kapsy kalhot, chvilku vám možná bude trvat, než najdete v ruce tu správnou orientaci, abyste telefon rozložili. Na druhou pro samotné telefonování nemusíte telefon ani otevírat, stačí prostě jen přijmout hovor na zbrusu novém vnějším displeji, který je letos skoro 4x větší a tohle je za mě jedna z největších výhod oproti předchozímu Flipu. Vnější displej teď můžete použít nejen pro telefonování, ale pohodlně na něm přečtete notifikace, swipnutím zprava dokonce zobrazit i widgety kalendáře, ovládání hudby a tak podobně, a nebo jej použít i jako náhledový displej pro fotoaparát. Mezi oběma čočkami foťáku se zase pohybujete swipováním nahoru dolů, a nebo horizontálním posunutím si měníte mezi focením a videem. Malinkatý displej má dokonce i v menu vlastní volbu nastavení tapet a pokud jste si k telefonu dokoupili i nové hodinky Watch4, máte možnost si tapetu sjednotit s ciferníkem na hodinkách. Tohle je oproti minulému Flipu, který byl dobrý akorát tak na zobrazení hodin opravdu jednoznačný posun.

Galaxy Z Flip3

Vnitřní displej 

Teď už je ale na čase se podívat na vnitřní displej, který je stále o velikosti 6,7“, ale konečně jsme se dočkali i tady 120 Hz obnovovací frekvence a ta se tak pomalu, ale jistě stala standardem u jakéhokoli telefonu nad 20 000 Kč. A tady se každý asi pochopitelně ušklíbne nad Applem, ale nebojte, za 14 dní bude představovačka nových iPhonů 13 a podle všeho bychom se konečně i u nich měli dočkat 120 Hz displejů. Zpátky ale k Flipu, jehož vnitřní displej kryje nová, údajně až o 80% lepší fólie, u které si teda výrobce mohl dát alespoň trochu víc práce s výřezem kolem kamery. Je to ale tak jak to je a tak jsem se spíš soustředil na jiné 2 věci – ano, ohyb tu je, je viditelný a jen tak se ho asi nezbavíme. Možná si vzpomenete, že u recenze Foldu jsem jej vlastně ani nezmiňoval, ale to je tím, že na Foldu mi ani tak moc nevadil, protože ať už píšete na klávesnici nebo swipujete, přijdete s ním do styku vcelku minimálně oproti právě Flipu. Tady se jednoduše nevyhnete swipováním na feedu sociálních sítích nebo při prohlížení webových stránek. Je tu pořád, nijak se nezměnil a zkrátka se s ním musíte naučit nějak žít asi jako kdysi s notchem nebo průstřelem v displeji, o kterém když mluvím, tak je tu pořád a technologie kamerky pod displejem se zatím bohužel do Flipu3 nedostala. Není to ovšem nijak na škodu. Samsung zatím neumí skrýt pod displej kamerku tak dobře jako konkurence a tak se vám po řešení foťáčku pod displejem Foldu3 ani nijak stýskat nemusí. To za daleko pozitivnější vidím už jen samotný fakt, že letos má displej daleko lepší světelnost, a tak na sluníčku všechno daleko líp přečtete.

Galaxy Z Flip3

Fotoaparáty

Paradoxně se tentokrát, stejně jako u Foldu, zastavím u foťáků jen krátce. Jsou tu 2 a na chlup stejné jako vloni, tím pádem 12MP klasický s optickou stabilizací a 12MP širokoúhlý se šířkou záběru až 123 stupňů. Fotky nejsou nijak excelentní, meziročně čekejte spíš lehký posun v rámci post-processignu, ale jsou tak nějak průměr a spíš očekávejte úroveň typu Samsung Galaxy S20 FE. Tím pádem jakýkoli telefon nad 20 000 Kč Flip3 hravě ve fotkách porazí. Přes den jsou síly vyrovnané, ale samozřejmě největších rozdílů poznáte na úrovni detailů u večerní fotografie. Tohle asi očekával každý, kdo mrknul na parametry, ale vás spíš zajímá, jak je na tom baterie. Pořád jde o stejnou 3300mAh baterku rozloženou mezi oběma částmi telefonu a samozřejmě víc jak 1 den s telefonem nedáte a hodně zamrzí na dnešní dobu už relativně pomalé 15W nabíjení. Průměrně tak počítejte zhruba 4 hodiny rozsvíceného vnitřního displeje a tady bude samozřejmě hodně záležet na způsobu použití a jak moc budete využívat vnitřní nebo vnější displej, popřípadě doplňkové vlastnosti telefonu jako GPSku, což má vliv pak i na zahřívání telefonu. Zatímco při běžném použití zůstává telefon naprosto v klidu a večer jsem se vracel domů po práci s nějakými 12%, třeba při navigaci přes Waze z Prahy do Vsetína, což je nějakých 3,5 hodinky, už samozřejmě topí slušně a bez nabíječky to baterka vzdala mezi Brnem a Zlínem. 

Galaxy Z Flip3

Závěr 

No a tím se vlastně tak nějak vracím zpátky na začátek. Galaxy Z Flip3 5G je za mě velmi dobrý telefon, u kterého se potkaly 2 důležité věci. Zlevnil téměř až k 25 tisícům korun a výrazně zlepšil konstrukci co se týká voděodolnosti, lepších materiálů a hlavně zlepšil díky většímu displeji jeho užitnou vlastnost i v zavřeném stavu. Má slušnou kvalitu hovorů, u kterých mimochodem Samsung myslel i na volání v zavřeném stavu, kdy obrátil funkčnost tlačítek hlasitosti, aby dávaly smysl z pohledu nahoru zesiluju, dolů zeslabuju, kloub je výrazně lepší, softwarová podpora je teď 3-letá, a proto je toto opravdu první ohebný telefon, u kterého za mě pozitiva převýšila negativa a nebál bych se jej komukoli doporučit.
 

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Petr Hudec | 27.03.2023
Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Samsung Galaxy A34 5G má svou cestu relativně trnitou. Představil se současně s Galaxy A54 5G, která na sebe logicky strhla největší pozornost, ale já vám dnes ukážu, že právě i mladší brácha může vystoupit ze stínu a opravdu zazářit. Vítejte u recenze Samsung Galaxy A34 5G.

Zobrazit celý článek

Vyzkoušeli jsme novinky Galaxy A53/A33 5G

Petr Hudec | 17.03.2022
Vyzkoušeli jsme novinky Galaxy A53/A33 5G

Nejočekávanější telefon střední třídy Samsung Galaxy A53 5G je tu! Měli jsme možnost si model spolu s menším bratříčkem A33 5G osahat a přinášíme vám první pohled.

Zobrazit celý článek

K ohebnému telefonu Samsung nyní dostanete druhý telefon a extra slevu!

Kateřina Červená | 11.05.2022
K ohebnému telefonu Samsung nyní dostanete druhý telefon a extra slevu!

Pokukujete po telefonu s ohebným designem? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku ohebných voděodolných telefonů Samsung Galaxy Z Fold3 5G a Samsung Galaxy Z Flip3 5G s neodolatelnou slevou a druhým telefonem zcela zdarma!

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.