info
info

Apple AirTag: Spuštění a první dojmy!

Apple je nejznámější a nejhodnotnější značka světa známá díky svým iPhonům, iMacům, iPadům, ale právě zítra se začne prodávat lokalizační přívěsek, který pomůže rozhodně nejen notorickým sklerotikům. Jmenuje se AirTag a je velký zhruba jako kovová padesátikoruna. Přicvaknete jej na cokoli, třeba na klíče, na tašku, na vaše drahé kolo a rázem najdete přesně to, co jste hledali.

Apple AirTag: Spuštění a první dojmy!

Představení

Pojďme si nalít čistého vína, různé trackery nejsou nic nového. Máme tady známe Tily, nebo v Čechách vyráběné Fixedy, ale trackery AirTag od Applu je něco zbrusu nového. Můžete totiž využít síly ekosystému Apple a 1,5 milardy zařízení po celém světě vám mohou pomoci najít vaše ztracená zařízení. Před nějakými dvěma týdny navíc Apple otevřel platformu aplikace Find My i výrobcům třetích stran a vy tak můžete do aplikace přidat ještě více zařízení od firem jako Belkin, Chipolo nebo do budoucna právě třeba český Fixed.

A řekněme si otevřeně, kdo z nás poslední dobou náhodou něco nehledal. Klíče, batoh, zaběhnutého psa, prostě na jakýkoli předmět můžete teď připnout tento malý AirTag. Ten pak okamžitě najdete, když je někde v okolí vašeho telefonu nebo pokud jste daný předmět někde ztratili dostanete notifikaci ihned jak někdo s jiným iPhonem projde kolem.

A takových zařízení je právě na světe dost a dost. Veškerá komunikace funguje naprosto bezpečně na pozadí celého systému a data o ztracených přívěscích jsou komunikována naprosto anonymně, stejně jako o těch, které máte u sebe. Veškeré přívěsky jsou svázány s účtem majitele zařízení a nikdo, kromě vás, dokonce ani Apple nemá šanci zjistit, který přívěsek komu patří.

Rozbalení a párování

Rozbalení je naprosto jednoduché. Dostanete jej v krabičce po jednom nebo si můžete koupit rovnou balení po čtyřech a ke každému Apple účtu jich pak můžete spárovat maximálně šestnáct. Stačí jen AirTag rozbalit, vytáhnout transportní fólii zpoza plíšku kryjící baterii, čímž se AirTag aktivuje a je okamžitě připraven pro párování s vaším telefonem Apple iPhone běžící na iOS 14.5 a vyšším. Pro komunikaci využívá přívěsek nízko energeticky náročný Bluetooth v kombinaci s čipem U1.

Tím pádem vám baterie v AirTagu vydrží přibližně rok a U1 čip zajistí přesnou směrovou navigaci v momentě, kdy už se k přívěsku blížíte. AirTag je vyrobený z kombinace plastu a nerezové oceli a jeho nespornou výhodou oproti konkurenčním produktům je, že má voděodolnost IP67, tím pádem by měl přežít i pád do 1m hloubky po dobu 30 minut. Když se ještě vrátím na chvíli k baterce, ta je vyměnitelné a jde snad o nejběžnější knoflíkovou baterku na světě pod označením CR2032, kterou seženete i na pumpě nebo v jakékoli večerce.

O výdrž se tak obávat nemusíte a jakmile bude její kapacita docházet, dostanete na svůj mobilní telefon upozornění. Párování je naprosto jednoduché, stačí jen mít po ruce odemčený iPhone a po vytažení transportní fólie se okamžitě objeví párovací widget podobně jako třeba u sluchátek AirPods. Vy už pak jen zvolíte jestli se jedná o AirTag umístěný do batohu, na klíče, do kabelky, do zavazadla a nebo kamkoli jen si napíšete. Pak dojde ke spárování s vaším Apple účtem, vy už jej jen připnete tam, kam patří a v aplikaci Find My jej pohodlně najdete v nové speciální záložce přímo s ikonou a poslední lokací na mapě.

Odtud už pak můžete nechat přívěsek vyzvánět, abyste jej třeba doma lépe našli. Koneckonců nepotřebujete k tomu ani pouštět samotnou aplikaci Find My a stačí jen říct Hey Siri, where is my backpack a váš batoh začne pípat. Trochu škoda, že ani po poslední aktualizaci na hodinkách hledání přes Siri použít nemůžete, což by se přímo nabízelo.

Aplikace Find My

Každopádně zpátky k aplikaci Find My, která dostává ještě o trochu lepší funkci pokud současně vlastníte iPhone 11 a novější vybavených čipem U1 o kterém jsem před chvílí mluvil. Pak se vám při hledání rozběhne celé intuitivní prostředí využívající AR, akcelerometr, gyroskop a právě onen čip U1 dostupný v nových iPhone 11 a vyšších a k cíli jste navigováni šipkou a haptickou odezvou telefonu.

Možné potíže

Co ale když náhodou nebudete v dosahu AirTagu? Pak už přichází na řadu, jak už jsem říkal, celá síť uživatelů používajících aplikaci Find My. Stačí přívěsek přepnout do režimu ztraceného zařízení a kdokoli, kdo jen půjde kolem takového přívěsku bude využit pro sdílení jeho polohy. Pokud navíc cizí AirTag najde a budete mít zařízení vybavené technologií NFC, což je ten stejný čip, který používáte někdy už od iPhonu 6 pro bezdrátové placení, pak stačí přiložit telefon na AirTag a okamžitě vám na displeji vyskočí zpráva s kontaktem na majitele.

Výhodou je, že kontakt se otvírá prostřednictvím webového prohlížeče a tím pádem ať najde AirTag kdokoli s iOS nebo Androidem, informace se vždycky zobrazí. Na chvíli se ještě zastavím u zabezpečení, protože někdo by se mohl obávat, že takový AirTag se dá jednoduše zneužít pro to aby vám jej někdo podstrčil a skrytě vás pak sledoval. V takovém případě dostanete na AirTag notifikaci a pokud na ní nebudete reagovat, cizí AirTag se rozpípá. Tady ovšem existuje zatím mnoho nejasností, které budu zatím v průběhu času prozkoumávat.

Jednak jde o to, jak se bude AirTag chovat třeba v případě, že pracujete v korporátu, necháte AirTag v kabelce v open spacu a půjdete na kafe nebo si třeba ven před budovu zakouřit. Ač jsem googloval, jak jsem googloval, tak pro takové případy bude potřeba ještě pár scénářů ze strany Applu dořešit. Minimálně uvnitř domácnosti, pokud je jeho majitel současně doma se ostatní AirTagy nerozzvoní a pokud byste řešili právě případ open spacu, dá se jednoduše upozornění na přímo konkrétní AirTag vypnout.

To je asi jednoduché v případě jednoho AirTagu, ale bylo by to zvlášť otravné v kanceláři 50 lidí, kde se často lidi mění nebo si představte sedět pár hodin v čekárně u doktora a být neustále otravováni dalším a dalším AirTagem. Apple ovšem říká, že na takové zařízení vás začne upozorňovat až po čase a tak je dost dobře možné, že půjde třeba o časový limit překračující běžnou pracovní dobu. Tak či tak je důležité odpovědět ještě na jednu otázku a to že AirTag nemůžete sdílet mezi více uživateli a je vždy svázán jen s jedním konkrétním majitelem.

Z tohoto důvodu také Apple upozorňuje, že AirTag není určen pro sledování vašich dětí a v takovém případě jsou vhodnější hodinky Apple Watch. Chápu ale, že koupit dítěti zařízení za pár tisícovek oproti pár stovkám za AirTag se asi tak úplně každému nechce, notabete, že takové Watche s výdrží 1 den oproti roku u AirTagu je taky slušný diskomfort. A to neřeším etickou stránku věci, jen tu technickou.

Závěr

Pokud si takový AirTag zakoupíte, mějte na paměti, že pro to, abyste jej mohli nosit na klíčích ještě potřebujete dokoupit přívěsek s pouzdříčkem na AirTag a v případě Applu to rozhodně není nic levného. U Applu jsou dostupné výrobky od Belkinu od 390Kč, ale pokud byste rádi originál, je potřeba vytáhnout z kapsy dalších 9 až 11 stovek a pokud byste byli obzvlášť fajnšmekři, k dispozici je i Hermé za nějakých bratru 12 tisíc korun po přepočtu s DPH. Samotný AirTag tak můžete koupit buď jednotlivě za 890,- nebo v balení 4 kusů za 2990,-.

Novinky na e-mail...Další podobné články

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

Kateřina Červená | 23.09.2022
Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

X80 Lite je originální mobilní kousek střední třídy z produkce značky vivo. Nabízí zcela unikátní úpravu zad, šetrný procesor, 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. Jaký telefon je vám prozradí dnešní první pohled.

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 14.11.2022
TOP 5 mobilů do 20 000 Kč [Vánoce 2022]

Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...

Zobrazit celý článek

Takto fotí vivo X80 Lite: Podívejte se na sérii fotek z Prahy

Kateřina Červená | 22.09.2022
Takto fotí vivo X80 Lite: Podívejte se na sérii fotek z Prahy

Podívejte se, jak fotí 64Mpx fotoaparát během dne i ve zhoršených světelných podmínkách. Vyzkoušeli jsme také selfie kamerku, superširokoúhlý objektiv či makro.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.