info
info

Sony Xperia 5 II: Skvělý telefon, který se zas bude málo prodávat [recenze]

Dnešní recenzovaný telefon je pro mě něco speciálního. Sony Xperia 5 II – skvělý telefon, který by si tak strašně zasloužil masivní prodeje, ale zázrak se asi ani tentokrát konat nebude. Proč taková kontroverze, když se opravdu jedná o jeden z nejlepších Android telelefonů letošního roku? To vám poví dnešní recenze.

Sony Xperia 5 II: Skvělý telefon, který se zas bude málo prodávat [recenze]

Unikátní design a zpracování

Doufám, že jsem vás hned na začátku neodradil a spíš vzbudil zvědavost, proč něco skvělého se bude pravděpodobně dost málo prodávat. K tomu se každopádně dostaneme za chvilku. Dřív vám něco o nové Xperii 5 II něco řeknu. Vlajkové Xperie posledních let si zakládají na unikátním designu. Nejdou úplně tak s proudem, nesnaží se přinášet úplně bezrámečkové displeje, čtečky otisků prstů v nich atd a jdou si svou vlastní cestou. Třeba právě u onoho displeje. Dole i nahoře máte decentní rámeček a tím pádem žádný notch.

V něm jsou schované skvěle hrající reproduktory s Dolby Atmos mířící na vás, takže si jej rukou při hraní nebo sledování filmu rozhodně nezakryjete. Kupodivu, i přestože je telefon vybaven Amoledovým displejem s Always On, i tak je tu navíc notifikační dioda. Vůbec displej a celý tvar telefonu je také poměrně unikátní. Tak příjemně padnoucí telefon do ruky jsem hodně dlouho nezažil. Displej je OLED o velikosti 6,1“ s Full HD rozlišením v poměrech stran 21:9 a 120Hz obnovovací frekvencí a je jednoznačně úchvatný. I když to není 4k jako u dospělé Xperia 1, mě osobně to vůbec nevadí a na sledování filmů nebo hraní je prostě tento telefon jak dělaný.

Dokonce je i pro ty z vás, kdo máte rádi kompaktní rozměry. Naprosto upřímně se přiznám, že je tak malý a lehký se 160g, že se mi i párkrát stalo, že jsem pro jistotu nahmatával kapsu u kalhot, jestli mi nikde nevypadnul. Každopádně, abych jenom nechválil, drobnou kritiku k displeji mám. Jeho svítivost na sluníčku by přece jen, v porovnání s konkurencí, snesla zlepšení.

Solidní hardware a software výbava

Po hardwarové stránce je všechno tak, jak má u vlajky být. Snapdragon 865 s 8 GB RAM a 128 GB úložiště můžete ještě rozšířit v bočním hybridním šuplíčku paměťovou kartou. A to je zas další vychytávka Xperií. K vyndání šuplíčku nepotřebujete žádné špendlíky a podobně, prostě šuplíček běžně vyndáte nehtem a dokonce si i tak telefon zachovává plnou certifikaci proti vodě a prachu IP68. Po softwarové stránce bych moc výtek také nenašel. Naštěstí Sony nenaskočilo na vlnu instalace spousty balastu a nad nutné Google aplikace tu je navíc jen Facebook, Linkedin, Tidal, Netflix a Call of Duty.

Otázkou samozřejmě zůstává jestli je to politikou Sony nebo kvůli nulovému tržnímu podílu Sony telefonů o instalaci svých aplikací nejeví nikdo zájem. Výsledek je ovšem pro uživatele potěšující. Nadstavba u Sony je navíc hodně lehká a navíc zde najdete prakticky jen boční ovládací lištu Side Sense, kde jsou AI režimem doporučované aplikace, režim ovládání jednou rukou a podobně. I když je Xperia 5 malým telefonem na šířku, rozhodně není malá na výšku. A to se může zas hodit třeba pro procházení aplikací, kde je dlouhá nudle feedu – typicky Facebook, Instagram atd a nebo třeba pro split screen. Nahoře pustíte video a dole v klidu odpovídáte na emaily.

Vylepšená baterie

Jedna z hodně vytýkaných vlastností Xperií byly slabé baterky. I když se Sony snažilo implementovat různé Stamina režimy apod, hrubou velikost nádrže to nikdy plnohodnotně nenahradilo. Naštěstí i tento velký neduh byl zažehnaný. 4000 mAh je na tak velký telefon naprosto dostačující a i když zapnete na displeji 120Hz obnovovací frekvenci, bez problému jsem vydržel celý jeden den nabitý. 2 dny dáte asi také, ale to už byste se museli výrazně uskromnit při používání a to by byla u tak krásného telefonu opravdu škoda. Sony si dokonce s baterkou věří natolik, že implementovalo režim, kde si můžete zvolit maximální nabití baterky na 90%, což hodně prodlouží její životnost.

Obecně totiž platí, že čím rychleji baterku nabíjíte a čím víc na maximální hodnotu, tím se snižuje její životnost. Pokud jste tedy zvyklí každodenně nabíjet a přitom svůj telefon šetřit, v klidu vydržíte celý den i s 90%. Já ráno nabíjel právě na 90 a večer mi ještě 20% zbývalo. Samozřejmě, že telefon si dokáže i skrz AI osvojit nabíjecí cykly a rozložit délku nabíjení skrz celou noc, aby bylo k baterce co nejšetrnější. To ovšem není nic, co by neuměla ani konkurence.

Zase ty fotoaparáty

Kdo z vás by to nevěděl, Sony je největším producentem senzorů do foťáků na světě. Mohlo by to tedy svádět k tomu, že automaticky by si každý mohl myslet, že když někdo vyrábí senzory, logicky by měly být jeho fotky nejlepší. No, ano I ne. Xperia je vybavena soustavou 3 foťáků – hlavní, šíro a zoom, všechny 3 mají rozlišení 12 MP a odpovídají ohniskům 16 mm, 24 mm a 70 mm z dospělých objektivů. Proč 12 MP když dneska už existují telefony se 108 MP foťáky? No, kvůli tomu, aby se dokázaly informace zpracovávat rychleji. Sony totiž dokáže přečíst data z celého senzoru zhruba za 10 ms, což je 3x rychlejší než u 108 MP senzorů. Tím pádem, pokud si potrpíte na Burst mode neboli fotky v pohybu, je pro vás Xperia ideálním telefonem a jakékoli telefony, typicky Samsungy Ultra tak přejede Xperia na plné čáře.

Na druhou stranu, kolikrát využijete burst mode oproti klasické fotce. Je to asi něco, jako kdybyste si koupili terénní auto, s kterým vjedete do terénu jednou za rok a po zbytek času budete mít auto, co má na silnici horší jízdní vlastnosti a víc žere než jakýkoli obyčejný sedan. A tak je to vlastně I s Xperií. Všechny 3 foťáky jsou ve dne hrozně fajn, fotí hezké fotky, fotí ostré fotky, I s relativně slušným dynamickým rozsahem, pak ale narazíte na takové zvláštnosti jako chybějící HDR v hlavní fotoaplikaci. Kvůli ní pak dojde sem tam na přepálenou oblohu nebo tmavší stíny. Chybí taky jakýkoli noční režim, který by protáhnul expozici pomocí optické stabilizace foťáků a prostě takové ty “must have” věci, které už u prémiové třídy čekáte.

A tím se vlastně i dostávám k jednomu důvodu proč se telefony Sony moc neprodávají. A to je odtržení od reality a odtržení od toho, co zákazníci chtějí. Místo toho, aby se Sony zaobíralo tím, jak vyvinout a optimalizovat pořádně hlavní aplikaci, přinese vám k ní ještě další 2 aplikace. Photo Pro a Cinema Pro. Aplikace, které vycházejí z úspěšných divizí profesionálních foťáků a kamer. Na tomto místě by si však Sony mělo uvědomit, že ten, kdo takové aplikace ocení, jsou lidé, kteří profesionální kameru nebo foťák již vlastní a nemají sebemenší důvod klon profesionálních kamer a foťáků používat v mobilním telefonu.

Na jednu stranu je bezesporu nejlepší foťák vždycky ten, který mate zrovna u sebe, na druhou stranu ovšem Sony neumí aktuálně doručit ty výstupy, které byste měli v porovnání s konkurencí požadovat. A je jedno, zda použijete hlavní aplikaci nebo jakoukoli ze 2 profesionálních včetně focení do RAWu. Večer a v noci prostě Sony za konkurencí zaostává a je to škoda. Abych dal každopádně fotkám nějaký závěr. Za dne je ostrost fotek precizní, s dostatkem detailů a tradičně se mi hodně líbí barevné podání které se blíží iPhonům a Samsungům. Fotky ale nejsou bezchybné a právě třeba ze Samsungu S20 rozhodně dostanete lepší fotky.

Prakticky asi největší výhodou u Xperie je oproti konkurenci asi snad jedině možnost ostření i na šíru. Z S20tek ovšem dostanete ze šíra lepší fotky. U videa máte možnost natáčet ve 4K až při 120 snímcích, ale zase jedině a nepochopitelně pouze v aplikaci Cinema Pro. V klasické ta podpora chybí. A samozřejmě taková perlička, že aplikace nejde přepnout na šířku, protože proč byste sakra měli chtít ovládat telefon na výšku, žejo. My vám v hlavní aplikaci pro jistotu nezapneme ani 4K 120, ani 4K 60, pěkně si používejte jen 4K 30 jak u telefonů za 5 tisíc korun.

Co dodat závěrem 

I přesto, že jsem Xperii 5 II v závěru dost kritizoval, přesto si dokážu představit, že je to jeden z mých nejoblíbenějších telefonů letošního roku a rozhodně, jestli se nestane nic závažného, postoupí mezi finalisty do každoročního Mobilu Roku. Je totiž nádherně ergonomicky zpracovaný, vydrží dlouho nabitý, má velmi dobrý displej, dedikované tlačítko na asistenta a druhé na foťák, i když by v klidu stačilo jedno, má zdířku na 3,5mm jack, obstojně fotí a v dalších superlativech bych mohl pokračovat včetně toho, že k předobjednávkám, které dnes odstartovaly dostanete ještě zdarma sluchátka WF-1000XM3.

Přesto všechno si ale myslím, že Xperia 5 II se prostě nebude prodávat. Proč? Částečně se asi ztotožním s Marquezem, jehož video pokrylo americký úhel pohledu. Ztotožním se s ním v tom, že Sony neumí pořádně uvést telefon na trh. U nás to je oproti Americe ještě dobré, ale přece jen představit telefon a pak jej na trh dodávat 3 měsíce, jak se to stalo u jedniček je jedna věc. V tomto ohledu jsou rozhodně Apple nebo Samsung úplně někde jinde – celosvětově vypustí telefon, okamžitě na něj jsou recenze a do týdne až 14 dnů se prodává. Obě tyto společnosti ale jsou schopné naslouchat zákazníkům a s jejich zpětnou vazbou pracovat. U Sony je to bohužel jak hrách na stěnu házet.

Některé věci se mění, hlavně teda konečně v podobě velké baterie, ale pořád za foťák má u mě Xperia velký minus. Přitom je to jenom o softwaru. Jesli se tedy ptáte, jestli bych si novou Xperii koupil. Ano, koupil, pokud bych to nemyslel s fotkama nějak zvlášť vážně a při sobě bych vždycky nosil A7S III. Pak ano. Jinak bych se klidně podíval třeba po menší S20 nebo S20 FE u které navíc ušetřím víc jak 10 000 korun.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Kateřina Červená | 12.09.2022
Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Dnešním dnem startují předobjednávky nového modelu Sony Xperia 5 IV 5G v barvě černé, bílé a zelené. S telefonem získáte navíc sluchátka Sony WFLS900 LinkBuds S v černé barvě v hodnotě 4 499 Kč. Akce poběží do 1.10.2022 nebo do vyprodání zásob.

Zobrazit celý článek

Recenze SONY Xperia 1 IV: Nejlepší vlajka letošního roku?

Petr Hudec | 16.06.2022
Recenze SONY Xperia 1 IV: Nejlepší vlajka letošního roku?

Pojďme se dnes podívat na novou Xperii 1 IV. Telefon od výrobce, který se snad ještě více než Apple nedívá doleva ani doprava na konkurenci, na zákazníky, na trendy a kdyby vyráběl a prodával stovky tisíc svých vlajkových lodí, pravděpodobně bychom o něm řekli, že je „trend setter“. SONY ale tako...

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.