info
info

Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi! [recenze]

Úvodem

Když jsem dostal na recenzi Samsung Galaxy Z Fold3, hodně dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak takovou recenzi pojmout. Přece jen jde o výjimečný telefon, výjimečnost mám rád, protože konečně nejde o další stejnou placku, ale stejně tak jde o kategorii, kde vlastně žádná konkurence není. Galaxy Z3 Fold je telefon, který si utváří kategorii vlastní a je pro strašně úzkou skupinu lidí.

Je to něco jako Ferrari, všichni jej obdivují, když se někde objeví, ale nakonec si jej drtivá většina lidí nekoupí, protože je na ně až příliš drahé nebo nepraktické. A to je vlastně možná i tak trochu případ dnešního Foldu3. Krásný telefon, krásný kousek hardwaru, cena 46 tisíc už je bezesporu dostupnější než cena Ferrari a víceméně mně po celých 14 dnů, kdy jsem jej testoval telefon fakt bavil, ale jestli mi bude chybět? Asi úplně ne.

Tím vůbec telefon nezatracuju a možná to vypadá, že začínám pomalu závěrem recenze, ale tak to vůbec není. Jen jsem chtěl předestřít, že ač se jedná o skvělý telefon, paradoxně má hrozně úzkou cílovou skupinu uživatelů, mezi které možná můžete patřit i vy. To nepochybně ví i Samsung a proto na nový Fold3 ani tak moc necílí na svých stránkách třeba bannery a soustředí se na daleko zajímavější a letos notně levnější Z Flip3, kterým chce oslovit velké masy.

Freebuds 4

Konstrukce

Pokud ovšem máte v kapse volných 46 tisíc korun nebo i klidně víc, stávající technologie vás už víceméně nudí a rádi byste si zpestřili den něčím, co v kapse rozhodně jen tak někdo nemá? Pak určitě existuje mnoho možností, ale jedna z nich je rozhodně nový Samsung Galaxy Z Fold3. Samozřejmě, jak už název napovídá, jde o třetí generaci ohebného telefonu, který si za svůj relativně krátký život prošel pár strastmi, aby konečně dospěl a ukázal to nejlepší, co je Samsung schopen vyrobit.

To znamená materiálově se celý telefon zase posunul někam dál, je vyroben z nové slitiny hliníku, Gorilla Glass 6 vystřídal o 50% odolnější Gorilla Glass Victus nebo se konečně přidala ochrana IPX8, což znamená ochrana proti vodě. Písmenko X před osmičkou pak značí, že zvýšenou ochranu proti prachu telefon nenabízí a proto bych se rozhodně vyvaroval jej nosit třeba někam na pláž, do truhlárny nebo někde, kde se pracuje s drobnými úlomky kovu.

Přece jen nechcete, aby se vám kovové špony dostaly do ohebného mechanizmu. Ten je samozřejmě u třetí generace opět vylepšený, má v sobě opět štětinky vymetající prach ven, ale znáte to, opatrnosti není nikdy dost.

Freebuds 4

Displej a baterie

Pokud jste někdy v minulosti alespoň přemýšleli o ohebném Foldu, možná vás odrazovaly první neúspěchy s vnitřním displejem a nebo třeba s malým vnějším displejem. Ten vnější letos narostl na 7,6“ a jde o plnohodnotný FHD displej s LTPO technologií a 120Hz obnovovací frekvencí. To znamená, že obnovovací frekvence displeje padá směrem dolů až k 10Hz, čímž se výrazně šetří baterie. A to se dostávám asi na největší slabinu nového Foldu 3.

4400mAh baterka, která má pohánět monstrum se Snapdragonem 888, podporou sítí 5. generace a 2 displeje. Jestli si potrpíte na úsporu energie, celý byt máte vybavený LEDkami a u svého automobilu nezapínáte světla, pokud není aspoň 10 večer, pak budete asi u nového Foldu ve známém prostředí. Tady prostě budete muset baterkou hodně šetřit, pokud se chcete dočkat večera a nebo myslet na to, že jej v průběhu dne dáte sem tam na nabíječku nebo bezdrátovou podložku. Pak budete asi v pohodě.

Problém je, že telefon je sám od sebe předurčen na to, abyste na něm pracovali, což je přesně opačný záměr, než si pro vás přichystala baterie. Samozřejmě slabší kapacita baterie byla i u minulých Foldů, kde jste aspoň mohli s ohledem na využití baterie používat vnější displej, ale tady pochopitelně při velkém vnějším displeji, byť s LTPO se ona výhoda vytrácí. Rázem se tak dostanete na nějaké 4-4,5h používání a to vskutku u telefonu, který má být pracovním nástrojem moc není.

Freebuds 4

Poznatky z používání

V rámci používání telefonu jsem byl ale maximálně spokojený. Co nevyřídíte na vnějším displeji samozřejmě vyřídíte na vnitřním a tak v průběhu dne, jak se vám mění priority asi budete střídavě využívat jeden nebo druhý displej. Na rychlé zkontrolování notifikací stačí po ránu klidně malý displej a naopak na sledování videa nebo odpovídání na emaily už je lepší vnitřní displej. Tady ale fakt hodně záleží na vaší rozmazlenosti, kterou já osobně se přiznám mám enormní.

Tím, že jsem zvyklý mít v práci na desktopu 3 monitory, jsem fakt hodně otrávený, když musím stříhat video na notebooku nebo když mám na přece jen trochu stísněnější notebookové klávesnici s malými zdvihy psát scénáře. Vždycky si pak řeknu, že si radši volný čas užiju a dohoním to na velké ploše v práci. No a ekvivalentně k tomu jsem to měl i u Foldu.

Sice je na něm daleko pohodlnější odepisovat na emaily, ale byť širší klávesnice na vnitřním displeji je rozložením úplně v pohodě, na delší psaní fyzickou klávesnici nenahradíte. A když už jsem u té šířky klávesnice, na vnějším displeji už to taková hitparáda není a jak je displej daleko vyšší a užší oproti běžným telefonům už to rozhodně takový komfort není. Jednak se poměrně často kvůli nahuštěným tlačítkům překlikáváte a jednak pro ovládání jednou rukou to také moc není. Naopak vnitřní displej je svým způsobem unikát.

Freebuds 4

A tím nemám úplně tak na mysli zrovna to, že jde o první u nás dostupný telefon s kamerkou pod displejem. Spíš to berte jako takový kompromis mezi tím zakrýt kamerku a mít možnost kamerku používat pro video-hovory. Upřímně bych řekl, že kompromis ovšem nevyšel ani na jednu stranu, protože jednak je v místě kamerky snížená hustota pixelů, takže při bílém podsvícení displeje to vypadá spíš jako vadný displej a jednak při natáčení nebo focení jsou na foťáku často vidět různé Halo efekty atd.

Na obranu Samsungu je ale potřeba říct, že i výrobce samotný radí kamerku používat jen pro videohovory a na selfie fotky použít klasický zadní foťák. Pominu-li ale kamerku, je vnitřní displej rozhodně tím důvodem proč si telefon kupujte, určitě nově oceníte o údajných 80% zpevnění fólie kryjící displej. Samozřejmě pořád se jedná o relativně měkký materiál, do kterého rozhodně nemáte problém udělat nehtem rýhu, ale na druhou stranu už je tak pevný, že vám nově Samsung umožňuje použít i zbrusu nový S-Pen se speciálně změkčeným hrotem.

Za ten ovšem date dalších 13 stovek, což by asi nebyl ten největší problém, vzhledem k ceně telefonu, ale jakmile jej přestanete používat, vzpomenete si na Jana Nerudu a jeho fejeton Kam s ním? Nenacvaknete jej totiž na bok telefonu, nevsunete jej do útrob jako u série Notů a tak jej buď necháte někde povalovat nebo si za další 2 tisíce dokoupíte pouzdro na telefon a rázem jste v pořizovací hodnotě už nad 50 tisíci. Trochu tím pádem škoda, že série Note už je ve své podobě nenávratně pryč.

Freebuds 4

Musím říct, že na vnitřním displeji mě kromě klasického split screenu pro použití vice aplikací, což už znáte z přechozích generací bavilo naopak díky Samsung Labs šikovné roztáhnutí aplikací, které jsou vytvořeny typicky na klasické telefony. Rázem tak třeba u Instagramu ani nepoznáte, že si s aplikací pohrál Samsung a sám od sebe jí dokázal přizpůsobit šířce vnitřního displeje. Samozřejmě jde ovšem o zobrazení, nikoli funkčnost, takže jak už říkal třeba Linus nebo mnozí další, rozhodně nepočítejte s tím, že by se změnilo samotné fungování aplikace nebo třeba u YouTube byste najednou mohli přidávat příspěvky nebo dotazníky do komunity na YouTube.

Fotoaparáty

Jestli jste doposud pozorně vnímali, asi jste už nasáli atmosféru nového Foldu3 a víte, kde leží jeho hlavní přednosti. Tím pádem asi vás nepřekvapí, že ve foťácích to úplně není. Ne, že by Fold fotil nějak špatně, ale zkrátka ani Samsung nevnímá tento telefon jako fotomobil. Jestli jste s tím OK, pak určitě pochopíte, že to, že výrobce použil po roce naprosto stejnou sestavu foťáků a nesnaží se sem nacpat nejnovější 108MP sensory nebo nějaké bůhvíjak velké senzory, aby zlepšil večerní fotky.

V každém případě nefotí vůbec špatně, ale z S21 nebo S21 Ultra zkrátka dostanete lepší fotku, I když v oblasti postprocessingu večerních fotek se telefon rozhodně od loňska zlepšil. Po stránce věrnosti barev je to ten typický Samsung s přemodřelou oblohou a přezelenalou trávou. Suma sumárum, kvalitativně počítejte úroveň třeba S20 FE.

Závěrem

Koupit tedy Fold3 nebo nekoupit? Upřímně, pokud vás neoslovila první ani druhá generace, rozhodně vás ani tento Fold nenadchne. Je velký, je těžký, většinu věcí zvládá průměrně a jednu z nich excelentně. Bude ale pro vás velký displej v kapse natolik důležitý, že obětujete slabší výdrž na 1 nabití, foťáky 13 tisícového telefonu, koneckonců i ony obrovské rozměry, které u dam katapultují telefon okamžitě do kabelky a u pánů zase způsobí v kalhotách poněkud kontroverzní bouli.

K tomu všemu přičtěte i ony pořizovací náklady a i obavu o ztrátu či rozbití takového zařízení. Za mě se stále jedná o impozantní kus techniky, který využije strašně malá skupina lidí a těm poslouží naprosto skvěle. Pokud se mezi ně počítáte, pak vám gratuluju a bude vám Fold3 skvělým pomocníkem.

No a pokud ne a přesto máte chuť vyzkoušet ohebný telefon, pak určitě neuděláte chybu s novým Z Flipem 3, který spadl s cenovkou skoro na půlku a pokud k němu přičtete i různé bonusy v prvních objednávkách, rázem jste schopni se dostat někam k ceně lehce nad 20 tisíc korun. A koneckonců tady pak získá onen ohebný mechanizmus na atraktivitě, protože rázem máte v kapse rozměrově poloviční telefon oproti ostatním, zatímco u klasického Foldu stále nosíte plus mínus podobný rozměr.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

K ohebnému telefonu Samsung nyní dostanete druhý telefon a extra slevu!

Kateřina Červená | 11.05.2022
K ohebnému telefonu Samsung nyní dostanete druhý telefon a extra slevu!

Pokukujete po telefonu s ohebným designem? Teď nastal ten pravý čas pro koupi. Připravili jsme pro vás jedinečnou nabídku ohebných voděodolných telefonů Samsung Galaxy Z Fold3 5G a Samsung Galaxy Z Flip3 5G s neodolatelnou slevou a druhým telefonem zcela zdarma!

Zobrazit celý článek

Samsung představil modely střední třídy Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G, cena začíná na 9 499 Kč

Kateřina Červená | 15.03.2023
Samsung představil modely střední třídy Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G, cena začíná na 9 499 Kč

Očekávané telefony střední třídy jsou konečně tu. Samsung Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G jsou plné skvělých funkcí a parametrů s výtečným poměrem ceny a výkonu. Nástupce velice populárních modelů Galaxy ani s letošní sérií nezůstal vůbec pozadu. Pojďte se seznámit se změnami, které si pro nás Sams...

Zobrazit celý článek

Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

Kateřina Červená | 23.09.2022
Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

X80 Lite je originální mobilní kousek střední třídy z produkce značky vivo. Nabízí zcela unikátní úpravu zad, šetrný procesor, 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. Jaký telefon je vám prozradí dnešní první pohled.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.