info
info

Samsung Galaxy S21 a S21+: Proč už sakra nepřišly vloni? [recenze]

Taky čtete často v různých diskuzích nářky některých uživatelů nad tím, že už se nedělají malé telefony a že s dnešními mobily můžete v klidu pádlovat? No, já rozhodně ano, ale jak praxe ukazuje, jde o hodně malou skupinu lidí, která je jen hodně slyšet. Pokud pomineme iPhone SE kolem 12 tisíc, což při vší úctě kromě procesoru už nikdo nepovažuje za vlajku, v prémiové třídě byste s ničím pod 6“ úplně tak extra neuspěli. A právě do malých a elegantních dámských ruček nebo pro ty, kteří opravdu nepotřebují velké telefony se hodí ideálně nový Samsung Galaxy S21.

Samsung Galaxy S21 a S21+: Proč už sakra nepřišly vloni? [recenze]

Úvodní přehled a zpracování

Dnešní recenze je vlastně o 2 telefonech, protože až na pár detailů jsou si podobné jako vejce vejci. Galaxy S21, menší a kompaktnější s 6,2“ displejem anebo Galaxy S21+ s 6,7“ displejem k sobě mají hodně blízko. Jen z povzdálí a o pár funkcí vylepšenější je ještě S21 Ultra. Pokud byste se chtěli naprosto jednoduše v celé sérii orientovat, stačí si jen zapamatovat, že S21 je malý, odlehčený a kompaktní, S21+ je jeho varianta s větším displejem a S21 Ultra posunuje s pár vlastnostmi navíc hranici až do maximálního limitu, co Samsung dnes umí vyrobit.

Na vás je pouze to, zda dokážete ony funkce navíc za doplatek nějakých 13 tisíc od základního směrem k nejvyššímu modelu využít. Mezi samotnými S21 a S21+ je největším rozdílem po designové stránce materiál zadní strany. U S21 jde o plast, zatímco S21+ už má záda z matného skla, podobně jako Ultra nebo třeba iPhony 12 Pro. Samozřejmě, pokud se budeme bavit o vlajkách, je samotné použití plastu asi tak diskutabilní, jako jestli někdo má nebo nemá rád Babiše. Shrňme si totiž základní rozdíly a fakta. Pokud chcete v mobilním telefonu nabídnout bezdrátové nabíjení, na výběr máte pouze ze 2 materiálů – plast a sklo. Plast je odolný proti pádům, ale míň proti škrábancům a sklo zas obráceně.

Dobře tak víte, že já úplně nejsem zastáncem plastu, ale třeba u loňské S20 FE, jsem naprosto přiznaný plast v živých barvách opravdu chválil. Plast ovšem přichází právě i do prémiové S21 a jeho vhodnost nebo nevhodnost nechávám v tomto ohledu čistě na vašem rozhodnutí třeba i s ohledem na to, zda plánujete třeba použití jakéhokoli pouzdra. Když vezmeme v úvahu meziroční srovnání, jde čistě jen o facelift, který ovšem celkové vizáži hodně pomohl. Foťáky už nevystupují z těla, ale jsou pokračováním zesílené hrany levého horního rohu. Za mě designově hodně povedené, z praktického hlediska se ale telefon při položení na stůl kýve. Opět ale nic, co byste nesrovnali třeba pouzdrem.

Displej a uživatelské prostředí

Co jsem tak procházel diskuze, u displeje si hodně lidí stěžuje na to, že došlo k meziročnímu zhoršení parametrů. Ano, i ne. Bezpochyby všichni ví, že Samsung je jedním z největších výrobců displejů na světě a tak asi není tajemstvím, že své vlajky vybaví těmi nejlepšími displeji. V loňskem roce jste si mohli vybrat, zda chcete QHD rozlišení nebo 120Hz displej. Ano, letos už nemůžete, rozlišení je limitováno pouze na FHD, ale zato dostáváte displej s variabilní obnovovací frekvencí. To znamená, že obraz na telefonu se v závislosti na potřebě aktualizace až 120x za vteřinu. Je ovšem schopen klesnout až na 48x za vteřinu když se na displeji obraz nemění.

Proč? Protože se tím sakra hodně šetří baterka, což bylo v loňském roce velké mínus u všech telefonů S20. Ty byly totiž vybaveny hodně energeticky náročným procesorem, který zapříčinil, že telefony nevydržely ani 1 celý den nabitý. Letos už je ale vše vyřešeno, Samsung naskočil na vlnu nové generace procesorů podobně jako Apple a rázem tak dostáváte telefon, který i po jednom náročném dni používání stále nehlásí vybitou baterii. Většinou vám malá S21 vydrží tak do oběda následujícího dne, zatímco plusko do odpoledne. Rozdíly v kapacitách baterky samozřejmě jsou, částečně je ale kompenzuje menší displej u menší S21 a oproti loňským verzím právě pomáhá daleko úspornější procesor.

Úspornější ovšem znamená i kvůli přechodu na novou technologii rychlejší. Nemáte tím pádem žádný problém s přehříváním, se záseky a jednoduše všechny S21 letos fungují na výbornou. Aktualizací prošlo i celkově prostředí softwarové nadstavby. Je hezčí, škatulkovatější, notifikace se seskupují do přehledných celků a celkově vypadá systém hodně přehledně. Jen škoda občasných divností v překladech, které vám spíš vykouzlí úsměv na tváři a pak si řeknete, že to byste čekali spíš u béčkových značek typu Doogee než u renomovaného výrobce. Holt S21 přichází na trh pomalu o 2 měsíce dříve a tak je potřeba počítat s tím, že některé detaily se ještě dořeší za pochodu.

Fotoaparáty

U foťáků k moc změnám nedošlo. Respektive k vůbec žádným změnám a upřímně S21 se spíš foťáky blíží víc S10tkám než S21 Ultra, což ale neznamená, že je špatně. Pořád totiž dostanete svatou trojici fotoaparátů. Hlavní 12MP se světelností f/1.8 doplňuje ještě 12MP šíro a 64MP „teleobjektiv“, který je vlastně tím hlavním rozdílem oproti S10tkám i S21 Ultra. Už vloni se kolem tohoto objektivu strhla mela ohledně jeho fyzického zoomu. Samsung jej totiž prezentuje jako trojnásobný, ale doopravdy jde o 1,1 násobný optický zoom. Optické přiblížení tedy není tím pádem stále žádné. Má to ale samozřejmě svůj důvod a tím je natáčení videa v 8k rozlišení, pro které potřebujete minimálně zhruba 33MP senzor. Samsung rovnou vsadil tím pádem na 64MP zvládající jak 8K rozlišení, tak 3 násobný digitální výřez.

Teď ovšem ruku na srdce. Spíš jde o ohromení zákazníka, než nějaké reálné využití. 8K totiž můžete natáčet pouze při 24 snímcích za sekundu, což je spíš takové baby 8K než, že by to někdo využíval reálně. A zadruhé, Samsung tentokrát odstranil možnost vložení paměťových karet a tím pádem se vám na základní 128GB variantu vejde nějakých 45 minut záznamu a na 256GB variantu dvojnásobek. To byste ovšem samozřejmě nesměli mít v telefonu vůbec žádné aplikace, žádné další fotky, videa atd. Za mě by tak bylo daleko použitelnější dát opravdový 3 násobný zoom a gimmick v podobě 8K nechat jen u S21 Ultra, kde se pro to využívá hlavní 108MP senzor a nemusí se kvůli tomu fotka digitálně vyřezávat z 64MP senzoru.

Tím samozřejmě nemyslím, že by byly fotky nějak špatné. Jsou na odpovídající úrovni, i když samozřejmě optický 3 násobný zoom z Ultry je na tom o chlup lépe. Druhým objektivem je 12MP šíro a tady opravdu meziročně k žádné změně nedošlo. Už vloni jsem jej chválil za skvělé fotky a pochválím jej i letos. Pořád jsou velmi dobré, velikost senzoru je znát, jen škoda, že se aspoň meziročně nepřidalo to automatické ostření jako má S21 Ultra. Hlavní senzor je tradičně velmi dobrý a fotky vypadají jednoduše skvěle, přesně tak, jak by měly u podobně drahého telefonu vypadat včetně velmi dobrého dynamického rozsahu a večerních fotek. V každém případě i chybky se ale najdou.

Přece jen v některých scénách si tak úplně nedokáže poradit s vyvážením bílé, často zbytečně přisaturuje nebo přiostří scénu. Rázem tak jdete na procházku, říkáte si, že bylo celkem hezky a pak se podíváte na fotky a zjistíte, že bylo vlastně tak o 50% líp, než jaký jste z počasí měli při focení dojem. Samozřejmě postupem času určitě budou vycházet další a další aktualizace zlepšující foťák, ale tady je přesně vidět, že Samsung tentokrát musel optimalizovat software foťáku za daleko kratší čas.

Závěrečný verdikt

Teď přichází přesně ten moment, kdy vám řeknu, zda upgradovat nebo ne. U obou telefonů počítejte s tím, že pokud je předobjednáte do 28.1., dostanete zdarma ještě sluchátka Buds Live a lokalizační prívěsek SmartTag. Dostanete také ale poměrně netypickou slevu už od startu. Přece jen, pokud jste byli přihlášeni už na stránkách Samsungu na oficiální stream, po jeho konci vám přišla nabídka na slevový kód. Toho se chytli ovšem čeští obchodníci v čele s Alzou, slevu ještě vyšperkovali a rázem tak oproti doporučené ceně 22,5 tisíce koupíte menší S21 za 19 700 Kč a S21+ místo 28 tisíc za 25 200 Kč. A to je docela lákavá nabídka.

Jestli upgradovat z loňských modelů je otázka úhlu pohledu. Přece jen loňské S20 byly telefony, které se neměly stát. Z tohoto úhlu pohledu S21 opravuje obrovskou chybu v podobě procesoru a jeho totálně slabé výdrže, navíc přidává 120Hz dynamický displej, současně je rovná, přináší 5G a daleko hezčí design. Z toho druhého úhlu už přicházíte o QHD rozlišení, což by mi víc vadilo u televize než u mobilu, 9,5 z 10 lidí stejně nepozná rozdíl, u menší S21 dostáváte plast místo skla, chybí microSD slot a pro natáčení 8k zde opravdu moc místa není.

Pak si ale řeknete, že S21 cílí přímo proti iPhonu 12 a jemu je víc než důstojným konkurentem. Bude to ale stačit vám? Bude vám stačit, že vlastně dostáváte telefon, který jste měli dostat už vloni, protože on vlastně je ve zbytku věcí o kterých jsem nemluvil stejný jako vloni. Já osobně bych ten letošní bral všemi 10.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Petr Hudec | 27.03.2023
Recenze Samsung Galaxy A34 5G: Zbytečně podceňovaný telefon!

Samsung Galaxy A34 5G má svou cestu relativně trnitou. Představil se současně s Galaxy A54 5G, která na sebe logicky strhla největší pozornost, ale já vám dnes ukážu, že právě i mladší brácha může vystoupit ze stínu a opravdu zazářit. Vítejte u recenze Samsung Galaxy A34 5G.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy S23: Parťák do nepohody

Petr Hudec | 01.03.2023
Recenze Samsung Galaxy S23: Parťák do nepohody

Samsung Galaxy S23 a hned v úvodu vám rád sdělím, že se jedná o jeden z nejlepších telefonů, které si momentálně můžete pořídit. Pojďte zjistit, proč dnes začínám přímočaře finálním verdiktem.

Zobrazit celý článek

Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Petr Hudec | 12.01.2022
Seznamte se. Toto je nový Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G. Telefon, o kterém jsem vám říkal snad od března minulého roku, konečně dorazil. Sice trochu se zpožděním a sice byste nad ním mohli ohrnovat nos, ale já vám dneska řeknu, proč tento telefon dává dokonalý smysl a proč byste nad ním možná měli uvažovat.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.