info
info

Recenze Samsung Galaxy S22+|S22: Proklatě skvělé telefony!

I když nás Samsung vždy přesvědčuje o opaku, snad od Galaxy S4 se každým rokem prodeje vlajkových telefonů z řady S propadají níž a níž. Není divu, konkurence v androidovém světě, oproti prvním telefonům Galaxy, mnohonásobně zesílila a Samsung vždy navíc posledních pár let potkalo nějaké to ALE, kdy si spousta lidí řekla, že počká na další generaci a uvidí. Ono je tu jedno malé ALE i letos, ale i přesto si troufám říct, že letošní série Galaxy S22 tento neblahý trend změní, protože letošní Galaxy S22 jsou po čertech dobré telefony.

Recenze Samsung Galaxy S22+|S22: Proklatě skvělé telefony!

Vím, že všichni čekáte i na recenzi Galaxy S22 Ultra, která bude následovat ještě v tomto týdnu, ale do té doby jsem si udělal zastávku u dvou menších sourozenců Galaxy S22 a Galaxy S22+. Ty si jsou až na pár odlišností, které samozřejmě projdu zvlášť, natolik podobné, že psát na každý z nich separátní recenzi by bylo asi zbytečné. Ano, samozřejmě pár odlišností tu je. Třeba pochopitelně ve velikosti, a tak pokud si potrpíte na malé kompaktní rozměry blížící se téměř ještě letos prodávanému modelu Galaxy S10e, eventuelně iPhonu 13, určitě zvolíte právě menší Galaxy S22. Ta je rozměrově téměř identická s oběma iPhony a záměrně píši téměř, protože ve všech rozměrech je o nějaký ten milimetřík či jeho desetinu menší. Zároveň ovšem ponechává stejnou velikost 6,1“ displeje jako menší dva iPhony a tak je jasné, že se zmenšovalo právě na úkor rámečků, které jsou u obou Samsungů ideálně symetrické a úžasně tenké.

Samsung Galaxy S22 | S22+
Samsung Galaxy S22+ | Foto: Huramobil

Větší Galaxy S22+ naopak a logicky cílí na iPhone 13 Pro Max, proti kterému už ale má o 0,1“ menší displej a samozřejmě zase celkově menší rozměry. Asi chápete, proč tak moc zmiňuju v recenzi Galaxy S22 právě Apple. Oba výrobci se totiž k sobě přiblížili nejen rozměry displejů, ale i designem hranatých boků a musím říct, že novým Galaxy S22 to nadmíru sluší. Jasně, že možná by někdo namítl, že teď je telefon nudný a když si odmyslíte signifikantní design kamer, v podstatě se díváme na iPhone, ale na druhou stranu no a co… Záda z Gorilla Glass Victus+, rovné boky s jemně zaoblenými hranami je přesně ten ideální „form factor“, díky kterému telefon neskutečně skvěle padne do ruky a je radost jej používat a jen těžko si dokážu představit, že při stejně velkých displejích by to šlo udělat ještě lépe.
 

Navštivte náš Huramobil YouTube kanál

 

Displej

Tak a teď se dostávám k onomu tématu displejů, kde se táhne taková trochu mini kauza ohledně obnovovací frekvence. Tu Samsung původně udával v rozmezí 10-120Hz, což odpovídalo úspornějším LTPO displejům. Prakticky jsme tak všichni žili v domnění, že letošní snížení kapacity baterie o 6% u menší Galaxy S22 a 8% u větší Galaxy S22+ vykompenzuje právě nový procesor a ony displeje. To je to ALE, o kterém jsem mluvil na začátku.

Samsung Galaxy S22|S22+
Samsung Galaxy S22+ | Foto: Huramobil

Nakonec po četných připomínkách Samsung vysvětlil, že špatně interpretoval grafický výkon a zobrazovací frekvence displeje a upravil čísla tak, aby to sedělo s obecně uznávanými normami. Když to všechno hodně zkrátím, opravdu se jedná o úspornější displeje než vloni, ovšem ta hlavní úspora pramení ze softwarového řízení výkonu grafického jádra procesoru. Procesor je totiž, kromě displeje, významný žrout energie v mobilním telefonu a i když tedy displej stále svítí v určité obnovovací frekvenci, tím, že se grafika uspí a nemusí počítat neustále nový obraz, se opravdu energie ušetří. Sice ne tolik, jak bylo původně avizováno, ale šetří.

Samsung Galaxy S22+ | S22
Porovnání velikostí Galaxy S22+ s Galaxy S22 | Foto: Huramobil

Každopádně displeje jsou opravdu skvělé. Mezigeneračně se opět zlepšila jejich světelnost, u Galaxy S22+ na 1750 nitů, u klasické Galaxy S22 na 1350 nitů a na přímém letním slunci tak nebudete mít absolutně žádný problém s tím, že byste něco nepřečetli. Zkrátka a dobře, v displejích je Samsung absolutní premiant. 

Teď ale přichází druhá část a to je výdrž. Možná si někdo bude připadat ochuzený u menší Galaxy S22, která nabízí pouze 25W drátové nabíjení oproti 45W u Galaxy S22+, ale buďte úplně v pohodě. Rozdíl v rychlosti nabíjení totiž vyrovnávají kapacity samotných baterií. Ať tedy nabíjíte Galaxy S22, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, prakticky s rozdílem 2-3 minut se dostáváte na kompletní nabití za 60 minut a půlhodinové přicucnutí na nabíječku je pak schopné vrátit zhruba 60% baterie. No a výdrž, ta je samozřejmě asi nejpalčivějším tématem a pochopitelně záleží na tom, jak budete telefon používat a za mě je upřímně asi největší slabinou tohoto, jinak veskrze skvělého telefonu. Zkrátka, je to jednodenní telefon. Při brouzdání internetem, odpovídání na komentáře na YouTube, Instagramu, úpravě fotek v Lightroomu atd mi po 4,5 rozsvíceného displeje jsem měl u Galaxy S22+ jen 22% procent baterky a to věru moc není. Při plném nabití jsem hned po sundání telefonu z nabíječky cestou do práce 45 minut fotil a rázem ubylo 20%.

Samsung Galaxy S22 | S22+
Samsung Galaxy S22+ | Foto: Huramobil

Pokud budete výdrž porovnávat s letošními iPhony 13, které navíc na kapacitě baterky přidaly, jste diametrálně někde jinde. Aspoň u mého iPhone 13 Pro Max mám po celém dni používání, to znamená nějakých 5-6 hodinách zapnutého displeje, stále ještě kolem 50% kapacity. Abych se ale vrátil k Galaxy S22+. Pravidelně jsem se domů večer vracel právě se zhruba 20% baterky a jít tak po práci ještě někam na večírek, kde chcete někomu ukázat fotky nebo naopak nějaké pořídit, asi bych se před odchodem, být vámi, na chvíli na nabíječku připojil. Jednoduše řečeno, výdrž je prostě o trochu slabší než vloni a úspornější displej to nedohnal.

 

Výkonu na rozdávání

Po stránce výkonu není pochyb, že toho je na rozdávání. Letošní Exynos 2200 s jádry od AMD je sice slabší než Snapdragon 8 generace 1, prodávaný v USA, ale ono to ani nijak zvlášť nevadí. Hry si zahrajete na plné detaily naprosto plynule a o dalších aplikacích pochopitelně ani nemluvě. Jen počítejte s tím, že se telefon hřeje, jako vloni. Stačí si jen v úvodu dát přetahovat do telefonu data z jiného telefonu, instalovat aplikace a rázem topí. Hrajete graficky náročnější hru a topí a po nějaké půl hodince hraní už se sem tam nějaký frame "dropne".

Samsung Galaxy S22 | S22+
Samsung Galaxy S22+ | Foto: Huramobil

Z dalšího hardwaru je k dispozici to nejnovější, to znamená USB 3.2, nejrychlejší úložiště, v základu už 8GB operační paměti, slušné reproduktory, i když víceméně stejné jako vloni a kvality v ROG Phonu stejně nedosahují a tak jediný rozdíl mezi oběma telefony je navíc Wifi 6E v S22+ oproti Wifi 6 v klasické S22 a UWB čip pro lokalizaci ztracených zařízení na posledních pár centimetrů, kterým pochopitelně disponuje větší Galaxy S22+. Jestli by to ale mělo být něco, co byste si museli dát na misky vah při rozhodování? Určitě ne.

Po softwarové stránce nastala mezigeneračně velká změna a tím je OneUI 4.1, které má od letoška ve vlajkových lodích 4letou podporu velkých aktualizací a 5 let bezpečnostních záplat. To je třeba víc než u vlajkového Pixelu 6 a tak je Samsung neochvějným androidovým králem přibližující se Apple. Za tohle rozhodně tleskám, stejně jako za implementaci Androidu 12 a Material U, kdy si třeba můžete krásně sladit prostředí s tapetou. Ony další fíčurky, jako odstranění nechtěných objektů z fotky, má už Samsung oproti Pixelům dávno a abych tak úplně pořád nechválil, docela mě zamrzely celkem časté záškuby v animacích. Rozhodně nepodezírám procesor, to ne, tam je výkonu dost, ale pravděpodobně půjde právě o ono úzkostlivé šetření baterie, kdy výstup v počtu obrázků za sekundu z grafiky se jednoduše nerovná obnovovací frekvenci displeje. Tohle přičítám celkové neodladěnosti prostředí v začátku a pochopitelně se to časem rozhodně ještě zlepší.
 Fotoaparáty

Další velká změna se letos odehrála u foťáků. Samsung po letech 12Mpx hlavních senzorů u základních modelů konečně přesedlal na větší, 50Mpx senzory. Ne, že by to nutně znamenalo ihned zlepšení, ale ono tady opravdu je. Když vezmu z pohledu dynamického rozsahu, ostrosti, vyvážení bílé, to je skvělé a rozhodně není pochyb o tom, že novinky ze série S22 jsou momentálně na špičce současného focení.

Zajímavé je ovšem vidět, že tak, jak Samsung vzal zpátečku v podobě zmenšování velikostí displejů, pro letošek vzal zpátečku i ohledně saturace, což rozhodně pro drtivou většinu lidí není na škodu. Rázem jsou fotky daleko živější, kontrastnější, kdy přes den se blíží hodně třeba k nedávno recenzované Huawei P50 Pro a tím pádem třeba mnohem saturovanější než u letošních iPhonů 13 Pro. Z minulých iPhonů nebo třeba telefonů Sony si naopak berou zase vyvážení bílé, kdy všechno je laděné do příjemných teplých tónů.

Samsung si letos vzal od každého něco a namíchal zatraceně skvělé fotky. Koneckonců, když jsem vám dával na Facebook porovnání mezi fotkou z Galaxy S22+ a iPhonem 13 Pro Max, drtivě u vás vyhrál právě letošní Samsung. No a když už jsme u porovnání a iPhonech, tak těm se pro změnu blíží noční fotografie. Nečekejte tedy všechno totálně rozsvícené, jak to umí třeba Xiaomi či Huawei, ale naopak jsou fotky daleko decentnější, věrnější a zase kontrastnější jako právě na iPhonech. Nebe tím pádem už nevypadá v noci jako den, ale opravdu jako noc. Obloha je černá, šum je na fotce občas patrný, ale kde by nezafungoval jinak velmi dobrý automatický režim, máte šanci pochopitelně zvolit i dedikovaný noční režim. Ten musím pochválit, protože i když se na první pohled extra nic nestane, na ten druhý právě dojde k eliminaci hlavně šumu. A o to líp, že letos navíc expozice trvá i daleko kratší dobu. V noci pochopitelně už zaostávají oba dva zbylé objektivy, 10Mpx teleobjektiv s trojnásobným přiblížením a 12Mpx širokoúhlý senzor. Ne moc, ale znatelné to samozřejmě je a hodně bude záležet na konkrétní scéně. Někde si lépe vede širokoúhlý, někde pro změnu teleobjektiv.

Všechny 3 objektivy jsou navíc naprosto konzistentní jak v saturaci, tak vyvážení bílé a pochválit musím i portrétní režim. Rozhodně musím říct, že od pozadí je separace, i v tak složitých oblastech, jako jsou vlasy, téměř bezchybná. Přední 10Mpx kamerka je už tradičně fajn a rozhodně jí musím pochválit za skvělý dynamický rozsah. Tradičně už je na tom video jako nejslabší disciplína. Nebo lépe řečeno v rámci Android telefonů velmi dobře. Opět bych postprocessing přirovnal k Sony, ale na Apple je ještě pořád co zlepšovat.

 

Závěrem

Jestli jsem někdy u vlajkových lodí od Samsungu váhal, zda doporučit nebo ne, letos je to momentálně naprosto jasná volba. Skvělý design, skvělé zpracování, skvělý hardware, 4letá podpora aktualizací Androidu, perfektně odladěné fotoaparáty. Jediné reálné mínus, kvůli kterému by někdo mohl říct NE, je pak víceméně právě ona baterie. Vlastně je obrovská škoda, když Samsung přešel z kulatého designu na hranatější, což je jako přestěhovat se z mezonetu se zkosenými stropy do druhého patra níž s rovnými stropy, že nezůstal u původní velikosti baterií. Zjevně byla touha za tím porazit Apple v podobě menšího telefonu větší než samotný fakt, že zbytečně se tím ukrojí tak cenná výdrž na jedno nabití.

Chápu, kdybychom se bavili o tom, jestli telefon vydrží 1,5 dne nebo 1,2 dne, kdy přece jen každý z nás si jde jednou za 24 hodin lehnout. Jen takto jsem měl zkrátka poměrně často obavy, že při náročnějším použití musím myslet na to, že by bylo dobré telefon na nabíječku přece jen, chvíli před odchodem z práce, připojit. Na druhou stranu to jsem já, který porovnává s velkorysou výdrží iPhonů a dost často upravuje na mobilu fotky v Lightroomu, odpovídá na komentáře na YouTube atd. Vy můžete mít používání mobilu v úplně jiném rozsahu. Jen je potřeba myslet na to, že teď jsme na maximální možné výdrži, kdy je baterie nová a časem bude výdrž určitě klesat. To je za mě jediný bod k přemýšlení před tím, než se finálně rozhodnete.

Každopádně až do 10.3. máte šanci pořád ještě předobjednat Galaxy S22 či Galaxy S22+ a získat v případě využití akce trade-in, kdy odprodáte svůj starý mobilní telefon i k oné výkupní ceně navíc bonus v hodnotě 4 000 Kč a sluchátka Galaxy Buds Pro zdarma. A v tomto případě bych asi neváhal a do novinek šel. Jde totiž o nejvýhodnější nákup vlajkových lodí, který jste momentálně schopni sehnat. Doufám, že se vám recenze líbila, že vám pomohla v rozhodování a budu moc rád, když mi dáte do komentářů vědět, co na Galaxy novinky říkáte vy.  

  
Novinky na e-mail...Další podobné články

Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Kateřina Červená | 02.02.2023
Galerie Galaxy S23 (Ultra): Prohlédněte si nejvýkonnější Samsung modely současnosti

Samsung na prvním letošním Galaxy Unpacked eventu představil nové vlajkové smartphony pro první polovinu letošního roku. Pokud máte zájem o velmi dobře vybavené modely, jistě vás uspokojí novinky Galaxy S23 nebo S23+. Pokud však toužíte po opravdu tom nejlepším, co lze aktuálně „nacpat“ do krabič...

Zobrazit celý článek

Pořiď si Samsung Galaxy S22 a získej výkupní bonus až 3 000 Kč

Kateřina Červená | 20.01.2023
Pořiď si Samsung Galaxy S22 a získej výkupní bonus až 3 000 Kč

Vyměň své staré zařízení (tablet, telefon či chytré hodinky) za nový telefon Samsung Galaxy S22, který tě ohromí skvělými funkcemi. Zamiluješ si ikonický design, rychlý procesor Exynos 2200, rozsáhlé možnosti foťáku se 3 objektivy s trojnásobným optickým zoomem, úchvatný 6,1" AMOLED displej s ada...

Zobrazit celý článek

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Kateřina Červená | 22.06.2022
Režisér Matyáš Fára vydal nový krátký film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Díky funkci nightography nebylo nutné použít profesionální kameru. Vlajková loď od Samsungu vše zvládla na výtečnou.

Zobrazit celý článek

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.