info
info
Dle výrobce...
Příslušenství...
Dle OS...

Recenze Samsung Galaxy A52: Nekupujte dokud nedočtete tuhle recenzi!

Samsung letos rozložil řadu A50 na 2 modely. A52 a A52 5G. Dva totožné telefony s malinko jinými vnitřnostmi na které vás v průběhu recenze rozhodně upozorním ať máte možnost si vybrat pro sebe tu správnou variantu. A na konci recenze se možná dozvíte i trochu překvapivý závěr.

Recenze Samsung Galaxy A52: Nekupujte dokud nedočtete tuhle recenzi!

Jestli jste pozorní a sledujete áčkové telefony dlouho, asi vám neuniklo, že nová A52, jejíž video recenzi najdete zde, je takovou vylepšenou loňskou A71 o lepší displej a po snad 4 letech o voděodolnost IP67. Kdo by náhodou nechtěl listovat na wiki, IP67 znamená úplná prachotěsnost a voděodolnost na 30 minut až v 1 metru hloubky, což je ideální třeba na ty náhodné pády do záchoda ze zadní kapsy kalhot.

Zpracování

Co se týká samotné konstrukce: Jednak jsou záda i displej daleko víc ploché, ale hlavně se Samsung nebojí naplno přiznat plast oproti předchozím hybridům ze skla a plastu zvaných Glastic. A za mě je to fajn, plně přiznaný plast alá třeba dávné Lumie 901 navíc v hezkých pastelových barvách vypadají naprosto v pohodě. A komu by to vadilo, ten může vsadit na klasické uniformní černou nebo bílou. Druhá zajímavá věc je slazení designové linky dominantního prvku modulu foťáků u áček s Skovou třídou což dodává telefonu takový prémiový look, ale s daleko méně vystupujícími foťáky.

Na spodní straně už klasika USB-C a zdířka pro jacka, zeshora pak hybridní šuplíček pro 2 SIMky nebo SIMku a paměťovku. Na tomto místě jsem zaznamenal, že si hodně lidí v komentářích stěžuje, že slot není plnohodnotný. Na druhou stranu základní A52 má dostatečné 128GB úložiště a připlatit si můžete i na 256GB. Za mě pořád lepší rychlé úložiště v telefonu než pomalá paměťovka a tuna stěžujících si uživatelů, jak se jim ty fotky pomalu načítají. Když se ještě vrátím k použitému plastu na zádech: Za mě jsem s tím absolutně v pohodě, jen mi vadí jeho použití i v rámečku a bočních tlačítcích.

Tam bych kov přece jen nechal právě kvůli odolnosti třeba při pádu. Celkově se ale A52 hodně příjemně drží, na matných plastových zádech neulpívají zbytečné otisky prstů a i když na první pohled vypadá jako pádlo, což jeden z komentujících také glosoval, pořád se jedná už 3 roky o totožně velký a úspěšný telefon.

Displej

U 6,5“ displeje nastává ten zásadní upgrade. Klasická obnovovací frekvence 60Hz byla vystřídána 90Hz Super Amoledem v A52 nebo dokonce 120Hz v A52 5G. Je tedy na vás, který chcete, ale rozdíl mezi 90 a 120 už není tak velký jako mezi 60 a 90. Samozřejmostí je tím pádem Always on a spolu s větší obnovovací frekvencí samozřejmě přichází na řadu i větší spotřeba.

Tu Samsung vyrovnal zvětšením baterie až na 4500mAh a za mě v pohodě tak vystačíte nějaký den a půl na jedno nabití. A to jsem tentokrát celkem dost fotil, koukal na videa, poslouchal youtube music a telefonoval. K dispozici pak máte i daleko rychlejší 25W drátové nabíjení, ovšem pozor, v balení najdete jen 15W nabíječku, takže abyste mohli nabíjet deklarovaných 50% za 30 minut, holt si budete muset připlatit. Zpátky ale ještě na chvíli k displeji u kterého vám chci říct ještě 3 věci.

Vrchní kamerka zůstala 32MP v malinkatém vrchním průstřelu, displej má o 30% větší jas na sluníčku a čtečka otisků prstů je spolehlivá, ale není moc rychlá. A mimochodem je umístěna na displeji až moc dole, takže doporučuju se přihlásit na nějaký kurz jógy, co vám pořádně rozhýbe prsty.

Hardware a Software

Druhého zásadního upgradu se dočkáte u hardwaru a vlastně to je jeden z důvodů, proč bych doporučoval upgrade z jiného staršího áčkového Samsungu. Zdůrazňuji, že z jiného Samsungu. V porovnání s konkurencí to zas takové terno není, ale je fajn, že si výrobce uvědomuje vliv čínských telefonů a snaží se obrovský rozdíl v poměru cena výkon oproti konkurenci trochu zmírnit. Loňský Exynos 9611 tak vystřídal Snapdragon 720G, což je nárůst ve výkonu o hezkých 50%, ale mnohem víc bych doporučoval 5G variantu se Snapdragonem 750G s 80% nárůstem.

Pokud ovšem šáhnete po verzi bez 5G, poběží všechno i t tak díky 6GB operační paměti úplně v pohodě. Trochu víc si budu stěžovat u software. Začnu ovšem pozitivně. Jednak všechno běží už na Androidu 11 s OneUI 3.1, což je moje druhá nejoblíbenější nadstavba, běhá plynule, však to znáte. Druhé plus je 3 letá podpora, tím pádem byste měli dostat i Android 14 a 4 roky bezpečnostních záplat, ovšem na druhou stranu i teď po poslední aktualizaci je v telefonu bezpečnostní balíček z 1. prosince a tak jsou proklamace Samsungu o nějaké skvělé podpoře spíš proklamací než realitou.

Druhé negativum je už předinstalovaná tuna balastu a zbytečně zdvojených aplikací jako 2 mailové klienty, 2 prohlížeče, 2 aplikace na fotky atd, ale pokud jste někdy nějaký Samsung měli, na tohle jste dávno zvyklí. Co mě ovšem hodně překvapilo v pozitivním slova smyslu je rychlost stahování. 700MB aktualizaci jsem měl staženou za 15 vteřin, to klobouček dolů, sice instalace trvala asi 5 minut, ale za rychlost stahování jednoznačně pochvala.

Aktualizovalo se kde co, ale ta bezpečnostní záplata furt nikde. Z dalších hardwarových vlastností už je potom vše při starém až na stereo repráky. Ty hrajou velmi dobře a překvapivě i docela nahlas, jen pozor, nedávejte je na maximální hlasitost, kde přece jen už docela chrastí.

Fotoaparáty

Když jsem v úvodu mluvil o vylepšené A71, neměl jsem na mysli jen procesor alá 720 nebo 730, ale i kompletně všechny foťáky pocházející z A71. Hlavní senzor tím pádem upgradoval ze 48MP na 64MP opět skládající 4px do jednoho a přidala se hlavně i optická stabilizace, která hodně pomáhá ve videu a samozřejmě i při nedostatku osvětlení u běžných fotek. Rázem tak dosáhnete daleko hezčích snímků, protože telefon si dokáže protáhnout expozici až na 5s při focení z ruky. A samozřejmě čím delší dobu dopadá za špatných podmínek na senzor světlo, tím více informací telefon má pro následné zpracování fotky.

Taková je teorie. Z praxe na hlavním foťáku se mi fotky hodně líbí, dokonce zmizela ta přehnaná saturace a přiostřování tak známé ze Samsungu. Zmizela ale do té doby než začnete porovnávat fotky z hlavního a z 12MP šíra. Pak najednou zjistíte, jak kdyby postprocessing každého foťáku ladily 2 úplně jiné teamy lidí, přičemž u toho šíra seděl vývojový tým právě z minulých Samsungů. A to je asi ta moje největší výtka k foťákům za jejich nekonzistentní barevné podání. Na druhou stranu to není nic, co by se nedalo vylepšit nějakou budoucí aktualizací. Abych ale dokončil ten hlavní foťák.

Samozřejmě s ubývajícím světlem jeho kvalita klesá, což není nic nového, ale prakticky nejhorších fotek jsem dosáhl vždy buď za šera, kdy ještě nedávalo smysl použít noční režim nebo až za totální tmy, kdy se Samsung ze tmy snaží udělat světlo a snaží se ze stínů zbytečně vytáhnout to, co nemáte šanci vidět. Výsledkem je pak až zbytečně moc protažená expozice, nepřirozeně světlá a neostrá fotka. Za mě teda chyba ve špatné automatické expozici, na druhou stranu v takových podmínkách by pohořela většina konkurence. Na klasické večerní letní turistické fotky třeba někde u moře, až bůh a Andrej dá jste rozhodně v pohodě. U šíra asi všichni chápeme v jaké jsme kategorii a tím pádem hodnotit noční fotky je zbytečné.

S těmi denními až na zmiňované zbytečně saturované barvy jsem byl ale jinak spokojený. No a pak jsou tu ještě další 2 foťáky. 5MP makro patří rozhodně mezi ty lepší, bohužel mu třeba narozdíl o Poco F2 Pro chybí ostření. Je tak potřeba si dobře pohlídat co máte v záběru ostrého a co ne. Na Instagram to ovšem postačí a tak tento třetí foťák rozhodně není zbytečnost, což už se nedá tak říct o dalším senzoru pro rozostření pozadí, který je podle mě slušný gimmick v jakémkoli telefonu. U videa je telefon schopen natáčet až ve 4k při 30 snímcích a video víceméně kopíruje to, co jsem říkal o foťácích s pár drobnými negativy v podobě častého přeostřování a šumu ve stínech.

Shrnutí

Pro koho je tedy nová A52 určená a měli byste na ní upgradovat? Když zůstanu v rodině Samsungu, je to hodně těžké rozhodnutí. Oproti A50 nebo A51 si rozhodně pomůžete v rychlosti, lepším foťáku, o trochu lepší výdrži, dostanete stereo repráky, 90Hz displej, těch lepších věcí je spousta. Na druhou stranu jestli byste měli vzít po roce znovu 9 tisíc korun a dát je za nový telefon, asi bych do toho nešel v případě A52. Já osobně bych si A52 vlastně nekoupil vůbec, byť jsem tento telefon v recenzi vesměs pořád chválil.

A proč? Protože bych pošetřil ještě 2 tisíce korun a koupil A52 5G s daleko rychlejším procesorem a podporou 5G, právě i s ohledem na to, pokud si nekupujete telefon jen na rok. Pak by mi to bylo asi úplně jedno. A úplně nejradši bych byl, kdyby celé portfolio vypuštěných áček zlevnilo o tisícovku tak, aby se A52 5G dostala pod psychologickou hranici 10 tisíc korun. Na start prodeje Samsung dal ke všem áčkům navíc ještě Bluetooth sluchátka Buds Plus zdarma a byla to skvělá nabídka, která ovšem po úvodu zmizí.

Jestli jste tedy nekoupili A52 5G hned v začátku, osobně bych možná ještě chvilku na nějakou tu akci počkal. V rámci konkurenčních značek už to má ovšem celá řada A52 těžší. Přece jen za 8 tisíc máte dnes Mi 10T Lite se stejným procesorem co A52 5G a to je za mě asi největší konkurent. Nově vypuštěné Poco X3 Pro nebo F3 sice ohromí výkonem, ale foťáky rozhodně za A52 zaostávají.
Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

Petr Hudec | 27.08.2021
Recenze HUAWEI MatePad 11: Tolik dárků navíc, že tablet je skoro ZADARMO!

HUAWEI uvedl na trh nový MatePad 11, který je odlehčenou verzí dospělé varianty s 12.6" displejem. Při svých 11" nabízí kompaktní rozměry, loňský vlajkový Snapdragon 865 a spoustu příslušenství zdarma hned od startu.

Zobrazit celý článek

Galaxy Note končí! Samsung populární řadu nejspíš odpískal

Tomáš Richter | 08.09.2021
Galaxy Note končí! Samsung populární řadu nejspíš odpískal

Samsung neprodloužil ochrannou známku ultimátní série Galaxy Note, což jen potvrzuje úvahy, že s ní končí.

Zobrazit celý článek

Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Petr Hudec | 24.08.2021
Recenze Samsung Galaxy Z Fold3: Nekupujte dřív než dočtete tuhle recenzi!

Samsung Galaxy Z Fold3 jsem podrobil důkladnému zkoumání a pokud se rozhodujete zda jej koupit, rozhodně by vám neměla ujít tato recenze.

Zobrazit celý článek
Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.