info
info

HUAWEI MateBook 14 s AMD tak levně? Nechápu! [recenze]

HUAWEI MateBook 14 s AMD tak levně? Nechápu! [recenze]

Jestli máte značku Huawei zaškatulkovanou někde v sérii NO-GO vzhledem k americkému embargu a na jejich telefony jste dávno zapomněli, nijak vám to nevymlouvám. Pak je ale také dobré vědět, že Huawei je rozkročený poměrně v širokém portfoliu produktů od chytré elektroniky, přes monitory až po notebooky, kde naopak žádné embargo neplatí. No a protože je teď tak trochu okurková sezóna, rozhodně jsem nepohrdnul nabídkou si po delší době zas vyzkoušet nějaký notebook a sáhl po nejnovějším Matebooku 14 s AMD v hodně zajímavé startovní ceně.

 

Konstrukce

A hned na začátku vám řeknu, že jsem byl příjemně překvapený, co dneska za startovních 22 000 Kč můžete koupit. Samozřejmě, Windows 11 ještě nejsou venku, takže očekávejte klasické desítky, ale když jsem zkusil tento notebook projet PC Health checkem pro upgrade na Windows 11, nebyl zde jediný problém. To jen pro ty z vás, kdo by se třeba zdráhali nákupu už teď právě ve startovní akci se slevou 5 000 Kč. Po konstrukční stránce jde jinak o velmi bytelné zařízení vyrobené až na malé, sem tam, plastové prvky z větší části z hliníku a tak není divu, že se váha dostala lehoučce pod 1,5kg. Rázem se takový notebook dá bez problému dát do batohu a přenášet jej bez větších potíží klidně celý den. Já osobně jsem jej na týden nosil místo svého iPadu Pro s klávesnicí a víceméně jsem si žádného rozdílu v běžné váze opravdu ani nevšimnul. A ano, na tomto místě se tak hodně nabízí i způsob použití vašeho zařízení, ale je zajímavé sledovat, jak se vlastně obě zařízení k sobě čím dál tím víc sbližují. Zatímco tabletům přibývají vlastnosti notebooků jako klávesnice, více portů, touchpady, notebooky se zase snaží přiblížit tabletům. Třeba dotykovými displeji, snahou o nízkou váhu, co nejdelší výdrží na 1 nabití, různými otočnými klouby kolem dokola, odnímatelnými klávesnicemi atd. To sice není případ Matebooku 14, nečekejte tedy žádné konvertibilní zařízení, ale vcelku příjemný stroj pro práci a i zábavu.

 MateBook 14

 

Displej

A když už jsem nakousnul displej, ten má velikost 14“ a jde o IPS s rozlišením 2160x1440 v poměru stran 3:2, což je právě docela zajímavé číslo. Ve většině dnešních notebooků totiž najdete 14“ displeje v poměru stran 16:9, což je sice vhodnější třeba pro sledování filmů, ale poměr 3:2 je zase lepší na brouzdání po webu, úpravu fotek, čtení delších dokumentů, a nebo třeba právě na poznámky na různých přednáškách na vysoké atd. V praxi to znamená, že i když máte 14“ displej, jde zhruba o 8% nárůst plochy oproti klasickým 14“ displejům s poměrem stran 16:9. Zároveň musím říct, že 2k rozlišení a velmi tenké rámečky zajišťují notebooku daleko kompaktnější rozměry při velmi vysoké zobrazovací kvalitě a jemnosti. Jediné, co by možná mohlo někomu vadit je lesklý povrch displeje, který má tendenci nepříjemně odrážet zdroje světla. Tím pádem hodně záleží na tom, kde budete na notebooku pracovat. Zatímco někde v tmavším prostředí právě díky lesklé úpravě docílíte daleko hezčího obrazu než na matných displejích, třeba na práci v parku je tento displej vyloženě nevhodný. Já osobně bych ale v klidu zvolil tuto variantu, protože sedět někde v parku na lavičce s notebookem a nechat na sebe pražit sluníčko by se mi stejně vyloženě nechtělo.

 MateBook 14

 

Klávesnice

Když si ale zalezete někam do stínu nebo třeba kamkoli dovnitř, bude se vám na notebooku pracovat naprosto skvěle. Jednak hodně vysoko hodnotím klávesnici. Jednak si samozřejmě pro ty z vás, kdo nemají prstoklad pro psaní všemi deseti můžete zapnout její podsvícení, ale hlavně mají jednotlivé klávesy tak akorát příjemný zdvih a současně při stisku i příjemně utlumený zvuk. Jestli tedy budete třeba pracovat dlouho do noci vedle někoho, kdo spí nebo si dělat poznámky někde v knihovně, rozhodně vám přijde tiché psaní jako naprosto neocenitelná věc. Pro psaní všemi deseti musím říct, že prstoklad je ideální, jednotlivé klávesy mají dostatečnou velikost i rozestup a hlavně nedošlo k žádné redukci velikosti obou shiftů, enteru nebo backspacu. Naopak pro ty z vás, kdo na klávesnici píšete asi jako datel, který ťuká do stromu, asi budete mít problém, že na klávesnici chybí natisknuté znaky české diakritiky a tak jestli nevíte, že na dvojce je e s háčkem, na trojce š atd, asi budete chvíli tápat a nebo se konečně dokopete k tomu, abyste se naučili psát všemi deseti. Koneckonců, jak s oblibou říkám často já – nejlepší věc, co mě střední škola naučila bylo psaní na klávesnici všemi deseti prsty. V každém případě se u klávesnice zastavím ještě u jednoho zajímavého prvku, který pro zaryté příznivce Huawei není ničím novým, ale nováčky by rozhodně mohlo překvapit. Klávesa, kterou vidíte mezi F6 a F7 není lecjaká klávesa a rozhodně to není tlačítko pro aktivaci kamerky nad displejem, ale je to kamerka samotná. Stačí ono tlačítko promáčknout a kamerka na vás přímo vyskočí. Samozřejmě pro zaryté příznivce co možná největší bezpečnosti je to fajn prvek, protože nemusíte přelepovat kamerku nad displejem, když zrovna děláte třeba něco nepatřičného a prostě jí jen zacvaknete, ale pokud často používáte notebook pro telekonferenční hovory a nevážíte 50 kilo i s postelí, rázem klidně zjistíte, že jste nechtěným majitelem druhé brady. Ne, to říkám trochu v nadsázce, ale jen prostě kvůli faktu, že úhel kamery není zrovna úplně lichotící. Teď se ještě na krátko zastavím k touchpadu, který je standardně velmi dobrý, podporuje multitouch pro scrollování, zoomování atd a vzhledem k tomu, že notebook je v poměru stran 3:2, zbylo na něj i více prostoru a na 14“ notebook je tak nadprůměrně velký. No a jako taková malá třešnička na dortu, která by bývala byla velkou výhodou nebýt embarga a tím pádem malé penetrace telefonů Huawei, v touchpadu je schovaný NFC tag pro známý Huawei share alias rychlé sdílení obsahu mezi telefonem a notebookem.

 MateBook 14

 

Výkon a výdrž

Paradoxně skoro nakonec se dostávám až k výkonu a výdrži, byť na tuto cenu je to brutální. Poslouchejte sami. Procesor AMD Ryzen 7 4800H, 16GB operační paměti DDR4 a 512GB SSD. To je sice v základu, trochu nepochopitelně, rozděleno na 2 svazky, ale stačí asi 5 kliků, druhý svazek zrušíte a volné místo přiřadíte hravě hlavnímu svazku. Ať už tedy hrajete hry, renderujete video klidně ve 4k, editujete fotky v Lightroomu, všechno tohle zvládá Matebook 14 prostě na jedničku. Samozřejmě pořád je potřeba počítat s tím, že grafika je interní, žádný dedikovaný Radeon tady nenajdete, takže nečekejte hraní nejnovějších her na plné detaily, ale to koneckonců ani není účel tohoto zařízení. Matebook 14 je prostě ideálním každodenním pracantem, na kterém si sem tam nějakou hru zahrajete. Koneckonců ani nijak extra špičkové nejsou 2 2W reproduktory. Jednak jsou vespod, což je maximálně tak dobré na trochu zvýraznění basové složky, ale zas to celkový zvuk dost tlumí, takže nijak závratné hlasitosti si tady nevšimnete. Směrem dolů ale také míří i 2 větráčky, které naopak musím pochválit až do té míry, že vlastně o nich ani nevíte. Jednak jsou velmi tiché a jednak celé chlazení je na velmi precizní úrovni, protože tam, kde máte položené vaše ruce ani žádné extra zahřívání nepocítíte. A když už jsem před chvilkou úplně nepochválil repráčky, pořád máte možnost využit zdířku pro 3,5mm jack nebo samozřejmě bezdrátovou konektivitu. U celkové externí konektivity je výbava velmi slušná. Jednak je zde HDMI, což rozhodně u ultrabooků zase není tak běžné, dále 2 velké USB a jedno USB-C, které je současně také určeno pro nabíjení. A to je vlastně pro mě jediné a největší zklamání u tohoto notebooku, i když chápu, že za 22 tisíc nemůžu chtít úplně všechno. Jednak ono USB-C není Thunderbolt, ale hlavně vzhledem k budoucnosti je tu jenom jedno. Osobně se snažím totiž už USB-A co možná nejvíce ze svého života eliminovat, a tak by mi možná vadilo, že jeden USB-C port mám obsazený nabíječkou bez možnosti použití dalšího USB-C zařízení. Na druhou stranu má ovšem notebook hodně příjemnou výdrž v podobě deklarovaných 11,5 hodiny sledování videa, čehož lze dosáhnout, pokud trochu ztlumíte jas displeje. Osobně jsem se v kombinované kancelářské práci dostával někam k 7-8 hodinám, což ale třeba při použití na zapisování na různých přednáškách na vysoké jednoznačně předurčuje notebook pro celodenní použití bez nutnosti jej v průběhu dne nabíjet. A kdyby vám náhodou přece jen baterka někdy v průběhu dne došla, rychlé 65W nabíjení s nabíječkou v balení vám bez problému vrátí plnou kapacitu za hodinku a kousek.

 MateBook 14

 MateBook 14

 

Závěrečný verdikt

Nezbývá už nic jiného, než dát Matebooku 14 s AMD nějaký finální verdikt. I když jde o stroj z loňského roku, který se k nám dostává už teď, za jeho startovních necelých 22 000 Kč jej musím rozhodně doporučit. Má ideální poměr stran pro běžnou práci, skvělou klávesnici, výborný touchpad, 2k displej, skvělé zpracování, výborný hardware na svou cenovku, velmi dobrou výdrž na 1 nabití a navíc jej bez problému zdarma upgradujete na Windows 11. Pokud tedy nevyžadujete notebook primárně na hraní her, na což koneckonců ani není Matebook 14 určen a nebude vám vadit absence českých popisků na klávesnici, prakticky nemůžete udělat chybu a pak musím tento stroj opravdu doporučit.

 

Sleduj video recenzi

Novinky na e-mail...Další podobné články

Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Petr Hudec | 18.05.2022
Recenze HUAWEI WATCH GT 3 Pro: Brilantní šperk, který zaujme

Musím se přiznat, že hodinky od Huawei jsem měl vždy hrozně rád. Snoubila se v nich totiž elegance s úchvatným designem, ušlechtilými materiály a kupodivu softwarem, který patřil vždy mezi špičku a prakticky jediným konkurentem pro Huawei je dnes v hodinkách pouze Samsung. Ano, můžete mít Apple W...

Zobrazit celý článek

HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Kateřina Červená | 18.05.2022
HUAWEI WATCH GT 3 Pro: nové chytré hodinky s EKG a NFC 

Nové chytré hodinky Huawei Watch GT 3 Pro nyní s dárkem! Nenechte si ujít speciální limitovanou nabídku a udělejte radost sobě nebo vašim blízkým.

Zobrazit celý článek

HURÁTIP: Nejlepší HUB pro váš notebook? 4smarts 8v1 nabídne spoustu rozhraní pro všechny

Michal Kužel | 17.09.2020
HURÁTIP: Nejlepší HUB pro váš notebook? 4smarts 8v1 nabídne spoustu rozhraní pro všechny

Potřebujete rozšířit svoje porty pro připojení na NTB? Chybí vám další USB konektory? Šikovný 4smarts HUB 8v1 vám s tímto problémem pomůže.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.