info
info

Xiaomi Mi 11: Je tak super, jak se o něm říká? [recenze]

Další den, další recenze, další rok a další vlajkové Xiaomi. I když pozor, Xiaomi si tentokrát dalo hodně záležet na marketingu a tak nebyl problém vidět na českých mediálních serverech palcový titulek, že Xiaomi představilo za poloviční cenu to, co má Samsung u S21 Ultra za 40 tisíc. A novinky.cz nebyly jediné kdo se na hezký marketing Xiaomi chytil, tak se v klidu posaďte, uvolněte se a pojďte se v klidu podívat na to, co nové M11 ve skutečnosti je.

Xiaomi Mi 11: Je tak super, jak se o něm říká? [recenze]

Zařazení modelu

Omlouvám se za ten trochu drsný úvod, ale nějak jsem ty přehypované zprávy a pár lidí musel vrátit zpátky nohama na zem. Pro vysvětlení na začátek - Mi 11 je teprve první telefon z rodiny Mi 11 a teprve až za týden se představí plnohodnotné Mi 11 Pro nebo Mi 11 Ultra s displejem na zádech. Tato klasická Mi 11 není nic jiného než odlehčená vlajka patřící do kategorie OnePlus 8T, Samsung S20 FE, Zenfone 7 a podobně.

Tím pádem najdete tu sice 108MP foťák, ale není to ten stejný, který je v S21 Ultra, nenajdete tady žádný teleobjektiv, chybí voděodolnost, prostě všechno, co by plnohodnotná vlajka měla mít a jen blázen by tento telefon porovnával s S21 Ultra. Na druhou stranu podobné budgetové vlajky jsou mezi lidmi hodně oblíbené, viz třeba právě loňský Samsung S20 FE nebo OnePlus, který vlastně celé vyrostl pod označením „budget killer“.

Zpátky ale k Mi 11, jehož videorecenzi naleznete zde, a teď konkrétně k jejímu prémiovému designu před kterým rozhodně klobouček dolů. Telefon je z kombinace kovu a skla, krásně padnoucí do ruky s minimem vystupujících foťáků a s displejem tak akorát zaobleným na to, aby to nikomu nevadilo při používání a tím pádem náhodných dotycích. Po konstrukční stránce pecka, jen možná až moc kluzký, což ale v pohodě spraví přibalené pouzdro.

Nabíjení

V balení tak kromě telefonu a onoho pouzdra najdete ještě 55W rychlou nabíječku, což je i maximální výkon, kterým můžete novou Mi 11 nabít. Ohledně nabíječky mám taky pár zajímavých faktů. Určitě si vzpomenete na to, když Apple vloni vypustil iPhony a bil se hrdě do prsou, jak se ekologicky zbavil nabíječek. Honem přispěchal Samsung a u S21 nabíječky odstranil také a záhy na to kontrolovalo Xiaomi, které nemůže nikde chybět a má potřebu reagovat na každého výrobce byť by udělal sebevětší hovadinu s tím, že nabíječky odstraní také.

Po prvotním hrdinném prohlášení ovšem někomu vychladla hlava a začal přemýšlet nad tím, že Xiaomi je vlastně takovým protipólem k Applu, budgetová značka mezi Androidy a cílí na uživatele chtějící skvělý poměr ceny a výkonu. A takovému uživateli není dobré sebrat z balení ani jehlu na simkartu, natož nabíječku. Tím pádem přišla rychlá otočka a ti, kteří se báli, že by o něco přišli, ti už se bát nemusí. Nabíječku máte hezky pěkně pořád v balení. Druhý point k nabíječce, že je až netypicky hrozně těžká a třetí, že Xiaomi stále razí na adaptéru trend USB-A místo USB-C.

No a když už jsme u toho nabíjení, něco k výdrži. Teď se skoro bojím, že přestanete číst, protože jsem kromě designu toho ještě moc nepochválil. Nebojte, já spíš jen tak glosuju, ale slibuju, že na spoustu chvály taky dojde. Takže, baterka má kapacitu 4600mAh, ale na jedno nabití vydrží telefon až netypicky krátkou dobu. Rozhodně není problém jej vybít za den, tím myšleno větší zátěž v podobě hodně telefonátů, focení a šmírování internetu cestou do práce i z práce a večera se také klidně nemusíte dočkat. Taková dost podobná zkušenost alá loňské Samsungy S20 s Exynosem.

Samozřejmě, je tu to rychlé 55W drátové nabíjení nebo 50W bezdrátové, ale come-on Xiaomi, 4600mAh a tak slabá výdrž, to by si určitě zasloužilo nějakou lepší optimalizaci. Při tak krátké výdrži asi úplně zapomenete na to, abyste vůbec ještě používali reverzní 10W nabíjení pro sluchátka nebo jakékoli další příslušenství. Subjektivně se mi totiž zdálo, že telefon ztrácel baterii až nepoměrně hodně ve standby, kdy vlastně ani nic dělat nemusel a to by právě mohla vyřešit nějaká další aktualizace.

Displej

Slíbil jsem chválu, tak jo, jdu jí pět na displej. Tady asi není moc co vytknout. Je jednoduše skvělý. Poslouchejte. 6,81“, 120Hz, Amoled, QHD rozlišení, HDR10+ certifikace, 1500 nitů světelnost na sluníčku, všechno přikryté Gorilla Glass Victus, prostě pohoda. Samozřejmě teoreticky až na tu spotřebu, které by určitě pomohlo, kdyby displej byl LTPO -  to znamená s proměnlivou obnovovací frekvencí jako mají Samsungy či OnePlus směrem až někam k 10Hz.

Na druhou stranu je potřeba říct, že pokud by někoho trápila výdrž na 1 nabití, je šance právě snížit rozlišení nebo obnovovací frekvenci na 60Hz a rázem to může být ten jazýček na vahách, abyste do večera na jedno nabití přežili. Za mě ale radši to rozlišení, přece jen 120Hz vypadá fakt krásně. A ještě jeden point k displeji. V některé z příštích aktualizací by měl dorazit do čtečky otisků prstů v displeji i monitor srdečního tepu. Nakolik to bude přesné a jestli to, podobně jako u Applu ECG nebude teritoriálně omezeno, se ještě nedá samozřejmě v tuto chvíli odpovědět. Jinak je ale čtečka rychlá a spolehlivá.

Hardware

Stejně tak se dá pět óda na hardware, co se týká papírových předpokladů. Snapdragon 888, UFS 3.1 úložiště, 8GB operační paměti v základu je naprosto jasně předurčeno v dnešní době k úspěchu. Zahrajete si tu tak ty nejnáročnější hry, i když vám po pár hodinách dojde baterka, ale zahrajete. Jen počítejte s tím, že ač je tu parní chlazení, telefon se fakt hodně přehřívá. Stačilo jen stáhnout z Google Play Asphalt, nechat uvnitř aplikace stahovat zbytek hry a rázem topil celý telefon jak zezadu, tak zepředu na displeji víc, než je u konkurence typické.

Na druhou stranu musím říct, že i po delším hraní jsem nenarazil na to, že by se hra kousala kvůli tomu, že procesor snížil svůj výkon, aby se uchladil, tak aspoň takové malé plus. Z další hardwarové výbavy pak stojí za zmínku logo Herman Kardon, který odladil stereo reproduktory telefonu. Že bych ale z kvality zvuku skákal 10 metrů vysoko, jak by naznačovalo ono logo se říct nedá. Výstup z repráků je slušný, basy tomu trochu chybí, ale právě na logo Herman Kardon bych čekal víc.

Po softwarové stránce běží celý systém na Androidu 11 s nadstavbou MiUI, která zrovna nepatří mezi moje nejoblíbenější, ale toto je každopádně věc preferencí. Bezpečnostní záplaty jsou tady lepší než u A52, ale pořád z 1. února, což oproti jinému nepředstavenému Xiaomi, které právě testuju je to pořád trochu pozadu. Každopádně u kombinace hardwaru a softwaru je důležité, že vše běží rychle a právě i díky 120Hz displeji krásně plynule a to je přesně to, co ve finále uživatele zajímá.

Za tuto kategorii tím pádem palec nahoru. A komu by náhodou vadilo, že se telefon hřeje při hrách, tento telefon není primárně na hry. Kupte si za podobnou cenu ROG Phone a uděláte 10x líp. K softwaru ještě jedna zpráva - Za jednoznačné plus pak považuju i to, že na rozdíl od levnějších telefonů Xiaomi tu nenajdete ani tunu balastu.

Fotoaparáty

U foťáků to zas tak složité překvapivě nebude, protože jsou téměř stejné jako vloni u Mi 10 a úplně stejné jako u Mi 10T Pro. Tím pádem hlavnímu 108MP senzoru ještě sekunduje 13MP šíro a 5MP makro. Hlavní foťák samozřejmě jako u ostatních podobných senzorů mimo Samsung spojuje 4 pixely do jednoho a výsledkem jsou pak 27MP fotky. Alternativně můžete použít i focení do plných 108MP nebo použít tento foťák pro digitální 2 násobný výřez, protože teleobjektiv tu bohužel chybí.

Z hlavního senzoru tak dostanete hodně pěkné snímky a i když jsou lehce saturovanější než realita, je to přesně o takový ten ideální kousíček, kde byste třeba v Lightroomu potáhli slider saturace trochu doprava pro hezčí, ale pořád v pohodě uvěřitelnou fotku. Večer, už pochopitelně s ubývajícím světlem, jde o to, jestli použijete nebo nepoužijete noční režim. Zatímco bez něj jsou často fotky ve světlých místech přepálené, noční režim díky prodloužení expozice dokáže právě stíny trochu vytáhnout a hlavně odstranit přepaly. Po Mi 10T Pro musím Mi 11 pochválit, že se zlepšil i noční režim u širokoúhlého objektivu.

Samozřejmě, pořád je výsledek o poznání horší než u hlavního, ale rozhodně je to lepší. U denních fotek se budu malinko opakovat jakou u včerejší A52, ale šíro opět ladil jiný tým lidí než hlavní foťák – dost dobře možná ten stejný tým jak u Samsungu. Každopádně u šíra za dne trochu hapruje vyvážení bílé a fotky jsou zbytečně až moc studené. Jinak ale musím pochválit ostrost, ta je hodně fajn a výstup ze šíra se mi celkem líbí. Škoda jen, že chybí AF, který měla už i Mi 9 a v tomto ohledu je to už podruhé krok zpátky. Naopak ostření najdete na 5MP makrofoťáku a je to ten stejný, který byl i v desetitisícovém Poco F2 Pro.

Nad čím se ale člověk pozastaví je nelogičnost aplikace od Xiaomi, kdy máte možnost se mezi jednotlivými foťáky přepínat jen tečkami na displeji, 80 zbytečnými funkcí typu superměsíc – kdo asi bude chtít mít v mobilu každý den novou fotku měsíce – to máte možnost si vytáhnout dolů na lištu, ovšem spuštění makra se nepochopitelně nachází ve vrchní liště, kterou nijak neupravíte a pro makro si tak zbytečně musíte vždycky chodit do rozbalovacího menu nahoru.

Samozřejmě pro ty, kteří makro nepoužívají je to jedno, ostatní to předpokládám bude štvát, stejně jako mě. Za mě bych jej používal určitě, protože při 5MP a ostření dává smysl a fotky jsou na kategorii makro foťáků v mobilech opravdu pěkné. Selfiečka projedu opravdu rychle. K dispozici je relativně slušný 20MP senzor a docela obstojně zvládá i složitější pozadí a pleťovka vypadá na úroveň selfíček přirozeně. U videa máte možnost natáčet v 8k při 30 snímcích za vteřinu a video vypadá překvapivě daleko líp než jsem čekal. Hlavně teda po stránce šumu, který je opravdu minimální.

Jen škoda, že samozřejmě tady není, stejně jako u 4k60, k dispozici elektronická stabilizace. Ta se zapojí až při 4k30 a pokud máte rozklepané ruce nebo neumíte chodit s gimbalem, je lepší jít do 4k30. Xiaomi letos vsadilo hodně na propagaci kreativních funkcí u videa. Některé jsou lepší, jiné horší, některé je poměrně hodně obtížné vůbec rozfungovat, ale když bych to měl celkově zhodnotit, tak bych k tomu řekl asi toto: Pamatujete u Samsungů Note 10 na ohromnou propagaci živého zaostření při videu? No tak přesně po roce se toho Samsung potichu zbavil. A kreativním efektům u Xiaomi dávám asi tak podobně rok, maximálně dva.

Závěrem

Vím, byl jsem tentokrát až hodně moc kritický. Vemte si ale, že Mi 11 není nic jiného než Mi 10T Pro s o chlup lepším procesorem a Amoledovým displejem s příplatkem 5 tisíc korun a člověk už musí být u 20 tisícového telefonu trochu kritičtější. Byť je Mi 11 velmi dobrý telefon, pořád jsme v kategorii budget vlajek a osobně bych tento telefon naceňoval minimálně o 2 tisíce níž, aby byl jako lepší alternativou k Mi 10T Pro a byl za podobnou cenu jako S20 FE 5G.

Přece jen za současnou cenu se blíží až moc ceně S21 a to je daleko lepší telefon. Když si navíc vezmete, že na S21 teď běží akce, kdy dostanete bonus 3500 Kč nebo 5000 Kč podle typu telefonu ke každému výkupu, rázem je S21 i daleko levnější než Mi 11. Abych ale nezapomněl, k Mi 11 jste dostali do teď při startu ještě Mi Watche za 3 tisíce zdarma. Po skončení akce už to ale tak výhodné nebude.

Samozřejmě, fanouškům Xiaomi tohle nevymluvím a už vidím tu tunu hejtů jak jsem zaprodanej korejec nebo zelinář apod, ale berte to tak, že Mi 11 je velmi dobrý telefon, jen zkrátka existují u konkurence lepší alternativy. A to se vlastně i včera představil OnePlus 9 a 9 Pro. Holt, ve vlajkové třídě je to tuhý boj.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

Kateřina Červená | 23.09.2022
Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

X80 Lite je originální mobilní kousek střední třídy z produkce značky vivo. Nabízí zcela unikátní úpravu zad, šetrný procesor, 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. Jaký telefon je vám prozradí dnešní první pohled.

Zobrazit celý článek

Recenze Xiaomi 13: Skvělá alternativa ke Galaxy S23

Petr Hudec | 21.03.2023
Recenze Xiaomi 13: Skvělá alternativa ke Galaxy S23

Doby, kdy Xiaomi lámalo rekordy v poměru ceny a výkonu jsou od desítkové řady nenávratně pryč a nám nezbývá nic jiného, než si buď zvyknout na nový normál nebo pochopitelně zvolit jiného výrobce. No jo, ale ona by to možná byla z jistého úhlu celkem škoda, když vezmete do úvahy, kam až Xiaomi se ...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Xiaomi 11T: premiéra je na spadnutí, telefon má stát ranec

Tomáš Richter | 06.09.2021
Xiaomi 11T: premiéra je na spadnutí, telefon má stát ranec

Xiaomi 11T přímo naváže na loňskou řadu Mi 10T, která nabízela skvělý poměr cena / výkon.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.