info
info

Vivo X60 Pro: Jedinečná stabilizace foťáku! [recenze]

Když mi někdy před týdnem zavolali z Viva, jestli bych nechtěl otestovat jejich nový telefon Vivo X60 Pro, okamžitě jsem řekl jasně, sem s ním. Vivo X60 Pro je totiž po dlouhé době zase nějakým unikátnějším telefonem, který rozhodně vystoupí z řady. A čert to vem, že se k nám dostala zatím jenom X60 Pro a ne její kožená varianta Pro Plus, na tenhle telefon jsem se proklatě těšil a já věřím, že rozhodně osloví i spoustu z vás.

Vivo X60 Pro: Jedinečná stabilizace foťáku! [recenze]

O značce a designu

Jen krátce o Vivu, protože pochopitelně ne každý tuto značku u nás zná. Vivo je samozřejmě čínská značka, nicméně se jedná o jednoho z největších výrobců telefonů na světě, takže se o budoucí aktualizace nebo servis rozhodně nemusíte obávat. U nás tento výrobce není známý, protože do Evropy přišel teprve nedávno právě tato X60 Pro je teprve čtvrtým telefonem, který Vivo na našem trhu nabízí. K ypsilonkové řadě levných telefonů tak přichází první vlajkový kousek samozřejmě z opačné strany cenového spektra je vidět, že tady se materiálem a konstrukcí rozhodně nešetřilo.

Jedná se totiž o krásně zaoblený tvar zpředu i zezadu krytý Gorilla Glass 6. Záda jsou navíc z matného skla, třeba podobně jako S21 Ultra nebo iPhone 12 Pro, takže žádné otisky a vystupující foťák v pohodě zakryjete přibaleným pouzdrem. Celkově telefon hrozně dobře padne do ruky a díky jeho užšímu tělu a minimalistickým rámečkům nemáte problém napsat zprávy klidně i jednou rukou.

Displej a baterie

X60 Pro je vybaven 6,5“ Amoled displejem se 120Hz obnovovací frekvencí a mírným zakřivením, ale takovým tím akorát, aby se telefon dobře držel a současně se mu vyhnuly ony typické problémy s nechtěnými dotyky jak je znáte třeba na ostatních telefonech s daleko větším zakřivením. Displej je za mě skvělý, tenoučké rámečky už jsem chválil a stejně tak mohu pochválit i slušnou světelnost na sluníčku nebo rychlou čtečku otisků prstů, byť je na můj vkus trochu níž, než bych třeba čekal.

Samozřejmě ovšem není všechno zlato co se třpytí a na tomto místě je potřeba si uvědomit, jaké máte preference u mobilního telefonu. Když vidíte tenký design a 120Hz obnovovací frekvenci, určitě bystřejší napadne, že uvnitř asi nebude moc velká baterka a tím pádem tento telefon nebude žádný premiant ve výdrži. A je to tak a samozřejmě alfa a omega bude to, jak si telefon nastavíte. Vzhledem k Amoled displeji máte možnost nastavit režim Always on i s trvale zobrazeným časem na displeji, ale počítejte, že to si pár procent vezme.

Stejně tak můžete nastavit tmavý nebo světlý režim prostředí, to má také vliv na baterku, můžete nastavit plný režim 120Hz, 60Hz nebo smart režim, kdy si telefon volí obnovovací frekvenci sám a toto všechno bude koneckonců jako u auta ovlivňovat finální spotřebu. Když si koupíte Corvettu a šlápnete pořádně na plyn, taky budete jezdit k pumpě častěji než s Fabii 1.4TDI. Tím pádem tohle není tak úplně výtka, spíš jen buďte připraveni na to, že X60 Pro se 4200mAh baterkou je krásně tenký a vcelku lehký jednodenní telefon a tak se v klidu může stát, že podle způsobu používání s ním občas i do večera nevydržíte.

Pak můžete třeba trochu upravit nastavení nebo použít rychlou 33W nabíječku, která dokáže za půl hodiny vrátit baterce zhruba 70% kapacity, ale pro náruživé hráče tohle zkrátka moc není, ale o tom až za chvíli. Jen jsem chtěl předem varovat různé hatery, kteří budou prskat na baterku, že záměrem u tohoto telefonu je nižší váha, hezký design a tenké provedení. Komu to nevyhovuje, pro toho tento telefon jednoduše není.

Hardware a software 

U hardwarové výbavy moc kompromisů nenajdete. Telefon je totiž vybaven aktuálně druhým nejrychlejším procesorem od Qualcommu v podobě Snapdragonu 870 v kombinaci rovnou s 12GB operační paměti a 256GB nejrychlejším možným úložištěm UFS 3.1. Asi tím pádem nemusím ani zdůrazňovat, že telefon zvládá bez problému cokoli včetně nejnáročnějších her s prstem v nose.

Po softwarové stránce musím říct, že je fajn zase po dlouhé šňůře telefonů s balastem vidět krásně čistý operační systém bez zbytečných aplikací. V základu totiž navíc dostanete pouze aplikaci iManager, obchod Vivo a Netflix.To všechno na nadstavbě Fuchia OS běžící na Androidu 11. Celkově se prostředí blíží vizuálně čistému Androidu s pár detaily navíc. Můžete si třeba nastavit ambientní upozornění na displeji při příchozím hovoru, notifikacích, přehrávání hudby nebo jít až do takového detailu, že si zvolíte která aplikace a po jak dlouhou dobu tento efekt vyvolá.

A to je třeba fajn náhrada za chybějící notifikační diodu. Druhá věc, která vás rozhodně v menu překvapí u na první pohled neherního telefonu je paradoxně Ultra Herní režim, kde si můžete vypnout notifikace při hraní her, vypnout gesta, zakázat ovládací panel nebo při tahových strategiích vypnout displej a hra pak běží na pozadí když nejste na řadě a vy tak zase šetříte baterku.

Zkrátka a dobře Vivo míří i na hráče a to je možná i ten důvod, proč mi všude na Instagramu vyskakuje reklama na Vivo a Vláďu Šmicera, jako ikony českého sportu, propagujícího soutěž o lístky na EURO a tento krásný telefon. Holt, krása takových gamepadů spočívá v tom, že se je naučíte ovládat ještě dřív než začnete chodit a můžete se k nim klidně vrátit, když už vám to na trávníku neběhá jak za mlada.

Fotoaparáty

Upřímně, kromě krásného designu jsem se asi nejvíc těšil na foťáky. Vivo X60 Pro je totiž první telefon u nás oficiálně dostupný, který podporuje gimbalovou stabilizaci hlavního foťáku. Pro ty z vás kdo neví o co jde, jde o druh stabilizace, kdy se nehýbe senzor pod čočkou ani čočka v ose x a y, ale naklápí se samotná čočka foťáku. Výsledkem by pak mělo být daleko plynulejší video a daleko ostřejší a prosvětlenější fotky za nedostatku osvětlení, protože telefon dokáže fotku exponovat daleko delší dobu než u klasických telefonů.

Všechno tohle je pochopitelně pouze na hlavním 48MP senzoru s úžasnou světelností f/1.5. Telefon díky tomu produkuje opravdu hezké snímky s ideálním kontrastem, velmi slušným dynamickým rozsahem, ale bohužel nereálnými a přesaturovanými barvami. Nejvíc si toho všimnete asi u zelené, kterou výrobce potunil hodně do plusu až to docela bije do očí. U ostatních barev už je to lepší. Samozřejmě, dle gusta každého. Když tento postprocessing vidím, nemůžu se ubránit faktu, že přesně podobným způsobem fotily telefony Huawei, Xiaomi nebo Samsung pár let zpátky a schytávaly za to v Evropě v recenzích kritiku.

V Číně je naopak tento druh postprocessingu hodně oblíbený stejně jako třeba vyhlazování pleti u portrétního režimu. Ten je ve Vivu také z výroby zapnutý na úroveň 5, zatímco právě u konkurenčních značek už je pro Evropu ve výchozím režimu vypnutý. Je to takový ten krásný střet kultur a rozhodně se za to na Vivo nezlobím. Jde prostě o výrobce, který si musí zažít, že v Evropě se díváme na věci trochu jinak a podle toho software pro nás poladit odlišně než pro domovský trh. Z ostatních ohledů asi není moc co hlavnímu foťáku vytknout.

K dispozici pak máte ještě dvojnásobný teleobjektiv, který rozhodně můžu pochválit za konzistentní fotky s hlavním. Má to ovšem jeden technický háček. Dost často totiž nepoznáte, jestli telefon používá pro focení právě onen zoom nebo výřez z hlavního objektivu. Tak či tak vypadají fotky velmi dobře a s minimálním množstvím šumu. Třetím foťákem je 13MP širokoúhlý objektiv opět produkující celkem hezké a konzistentní fotky a díky autofocusu jej můžete použít i na makro. Já jsem ale i tak většinou používal na detaily hlavní foťák s celkem slušnou minimální ostřící vzdáleností.

Večer musím Vivo pochválit za přítomnost automatického nočního režimu, kdy v drtivé většině případů telefon vyhodnotí, kdy je potřeba tento režim zapnout. Výsledkem jsou pak ve většině případů použitelné fotky, i když na telefony v podobné cenové kategorii X60 přece jen trochu ztrácí. Primárně se samozřejmě večer orientujte na hlavní foťák, ale mile dokáže někdy překvapit i širokoúhlý objektiv. Spíš ale vyhledávejte stejnoměrně nasvětlené scény, pak dostanete na hlavní i širokoúhlý foťák opravdu hezké fotky. U videa máte možnost natáčet až ve 4k60 na hlavním foťáku a zbylé dva se přidají až při FHD při 30 snímcích. Výsledek videa pak víceméně kopíruje jednotlivé foťáky.

U gimbalové stabilizace si ovšem musíte hodně zvyknout na její odlišnost oproti klasickým telefonům. Tím, jak se čočka hýbe v x a y ose, má občas tendenci třeba při tzv. panningu se soustředit na jeden bod a kompenzovat váš pohyb, který je naopak žádoucí. Škoda, že tady nejde třeba podobně jako u LG nastavit speciální mód, který by dokázal vypnout jednu osu a vy jste pak udělali dokonalý záběr. Samozřejmě jde to obejít tím, že uděláte záběr o to delší a vystřihnete potom začátek, ale takový jeden nápad na zlepšení. Stejně tak druhý nápad by byl přidat ke dvěma stabilizovaným osám i jednu třetí, záběr za chůze je hezky gimbalově stabilní, ale rotaci v ose se telefon vyrovnat nedokáže.

Závěr

Teď přichází na řadu samozřejmě cena. Ta je nastavena celkem ambiciózně na 19 990,-, ovšem na start prodeje si pro vás Vivo připravilo speciální early bird akci, kdy telefon máte šanci koupit za 16 990,- a to si myslím, že by byla taková ideální cena, za kterou by se mělo Vivo prodávat i dál. Za 20 tisíc totiž již dnes seženete Mi 11, S21, OnePlus 9, to znamená telefony s letošními nejlepšími procesory a daleko etablovanější značkou na našem trhu.

Vivo X60 Pro je bezesporu velmi kvalitní telefon, který si své místo na slunci zaslouží, jen by tato značka měla následovat trochu pokornější cestu Huaweie nebo OnePlus. Přece jen, když stojí 2 stejně dobré telefony stejné peníze, lidé mají tendenci spíš šáhnout po značce, která je vidět, právě proto, že jí znají. A všichni dobře víme, kolik prostředků to televizních kampaní, billboardů a influencerů investuje Samsung, Xiaomi a další výrobci. Za mě tedy ideální cesta nechat X60 Pro trvale na ceně kolem 15-16 tisíc a bude to ten nejlepší argument, jak zvyklat uživatele, aby nové značce u nás dali šanci.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

Kateřina Červená | 23.09.2022
Jiskra střední třídy vivo X80 Lite

X80 Lite je originální mobilní kousek střední třídy z produkce značky vivo. Nabízí zcela unikátní úpravu zad, šetrný procesor, 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. Jaký telefon je vám prozradí dnešní první pohled.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Takto fotí vivo X80 Lite: Podívejte se na sérii fotek z Prahy

Kateřina Červená | 22.09.2022
Takto fotí vivo X80 Lite: Podívejte se na sérii fotek z Prahy

Podívejte se, jak fotí 64Mpx fotoaparát během dne i ve zhoršených světelných podmínkách. Vyzkoušeli jsme také selfie kamerku, superširokoúhlý objektiv či makro.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.