info
info

Sony WH-1000XM4: Jak legálně umlčet manželku? [recenze]

Dost často dostávám otázku jaká si mám koupit sluchátka, co vybrat, top nejlepších 5 sluchátek a podobně. Dělat sérii TOP 5 na sluchátka si netroufám, protože se jich vyrábí tolik, že není v silách jednotlivce všechny vyzkoušet aby taková top série vůbec za něco stála. Ovšem, čím jsou sluchátka dražší, tím víc se výběr zužuje a pokud se budeme bavit o špičce mezi sluchátky pro běžné spotřebitele, rozhodně do tohoto segmentu má co mluvit Sony, aktuálně s již čtvrtou generaci legendárních sluchátek s krkolomným názvem, ale o to lepším zvukem.

Sony WH-1000XM4: Jak legálně umlčet manželku? [recenze]

Sony je srdcovka

Já nevím jak vy, ale já značku Sony fakt miluju. Měl jsem od nich kdysi první walkman na kazety, první mobilní telefon, a tak nějak mi Sony přirostlo k srdci. Už když jsem asi 2 roky zpátky recenzoval druhou generaci, loni třetí generaci, na tu letošní jsem se fakt těšil, protože se hodně dlouho spekulovalo, že opraví jeden zásadní problém a to, že jste nemohli připárovat sluchátka ke 2 zdrojům zároveň.

Představte si totiž modelovou situaci. Pracujete na počítači, posloucháte muziku a k tomu vám začne přicházet hovor na mobilu. U minulých sluchátek to byl problém, prostě jste byli odkázáni na to, že máte přes Bluetooth spárované jedno zařízení a další už nemělo šanci. A teď? YES, problém vyřešen. Ale….

Ovládání přes aplikaci

Dneska je moderní mít ke všemu aplikaci a právě přes tu se sluchátka ovládají. Někdo, kdo si aplikaci pustí poprvé asi bude koukat jak blázen, protože možností, co se dá v aplikaci nastavit je opravdu požehnaně. Vlastně tolik, že je všechno rozděleno do 3 záložek – status, zvuk a systém. Rozhodně se teď nebudu pouštět do popisu všech možných funkcí, ale zastavím se právě u možnosti párování se dvěma zařízeními. Pokud tuto funkci zapnete, přijdete trochu nepochopitelně o bezztrátový kodek LDAC, který využijete hlavně na telefonech s Androidem.

To se projeví hlavně při hraní her na Androidu, kdy má zvuk zpoždění za obrazem a je to vidět hlavně třeba ve střílečkách. Na Applu tohle běží bez problému, protože telefony Apple využívají svůj vlastní kodek zvaný AAC. Na Androidu jsem si na hraní vzal přibalený kabel a byl jsem v pohodě. Samozřejmě, abych byl fér, Sony neprezentuje a nikdy neprezentovalo tato sluchátka jako herní, ale kdo by je náhodou chtěl takhle využít, měl by to vědět. U sledování Youtube nebo poslechu muziky bez obrazu už logicky k ničemu podobnému nedochází.

Aktivní potlačení hluku

Tak to jsem vlastně pokryl jedinou a závažnou chybu a teď už nezbývá než chrlit samou chválu. Nebo vlastně ještě na jednu chybu jsem narazil. Rozhodně nenoste XM4 venku, když je 35 stupňů. Kde je naopak nejvíc využijete a chvála bohu za ně tento týden, je v kancelářích a open spacech. Největší výhodou je totiž aktivní potlačování okolního hluku. Jestli jste tohle ještě nikdy neměli na hlavě a máte chuť, tak rozhodně utíkejte na nejbližší prodejnu a vyzkoušejte jakákoli sluchátka s aktivním potlačováním okolního hluku. Najednou se kolem vás rozhostí takové ticho, že se můžete konečně soustředit na práci. Já bych dokonce doporučil každému zaměstnavateli, aby to svým zaměstnancům rozdával na pracovišti místo firemních benefitů.

To by tak stoupla produktivita, že by se to každému velkostatkáři bohatě zaplatilo. Potlačování okolního hluku není novinka a už první XM1 v roce tuším 2006 touto funkcí disponovala a vlastně potlačit okolní hluk dokážou dneska jakákoli běžná sluchátka. Ovšem není potlačení jako potlačení. Zatímco nízké tóny dokáže potlačit téměř jakákoli běžná čína, u vysokých tónů už to chce hodně sofistikované řešení v podobě více mikrofonů, analýzy zvuku, zapojit AI učení atd. U XM4 se oproti svému předchůdci právě na téhle oblasti pracovalo nejvíc a zlepšení je znát. Nechápejte to tak, že by to bylo o parník v podobě vypnuto, zapnuto, ale rozdíl poznáte.

Výdrž a výbava

Další novinkou, které si všimnete na první pohled je podivný vykouslý senzor uvnitř levého sluchátka. Slouží k rozpoznání jestli sluchátka právě máte na hlavě nebo jste je sundali a podle toho začne hrát muzika nebo přestane. Majitelé airpodů od Applu ví o čem mluvím, funguje to prostě úplně stejně. Samozřejmě v momentě, kdy sluchátka sundáte a odložíte, po nastaveném čase se vypnou úplně, aby se šetřila baterka. Ta mimochodem vydrží úplně stejně dlouho jako u předchůdců, to znamená 30h na 1 nabití. Zlepšila se pouze rychlost nabíjení a pouhých 10 minut vám dodá 5 hodin muziky.

Sluchátka se dobíjí už od XM3 konečně USB-C, tak to je super a v cestovním pouzdře najdete kromě nabíjecího kabelu a kabelu s 3,5mm jacky ještě adaptér pro připojení sluchátek v letadle. Pominu fakt, že vizuelně adaptér nepůsobí úplně prémiově, ale musím vám říct, že použití sluchátek v letadle víc než doporučuju. Nemusíte ani poslouchat muziku, koukat na video, já sluchátka s sebou pravidelně beru na jakýkoli let, protože takový klid bez randálu z motorů fakt musí ocenit úplně každý.

Samotný zvuk

Asi si říkáte, že teď vám tady vykládám už asi 5 minut o sluchátcích, a vlastně jsem vám ani neřekl jak hrajou. No, jednoduše perfektně, vyváženě, s dostatkem basů, krásnými výškami atd. Jasně, asi se najde nějaký totální audiofil, který jim vždycky něco vytkne a řekne, že jeho studiová sluchátka hrají líp, ale tady si fakt není na co stěžovat. Jsme v prémiovém segmentu a sluchátka jsou vyladěná tak akorát. Nečekejte od nich přebasované beatsy, nečekejte JBLka, nic co by bylo směřováno na určitý typ muziky.

Drtivá většina lidí, aspoň podle mě, bude skvělý zvuk brát v cenovce 10,5 tisíce, kolik sluchátka stojí, jako samozřejmost a já vám spíš řeknu co ještě dalšího za praktický novinky můžete využít. Speak-to-voice dokáže rozpoznat když začnete mluvit a automaticky stopne přehrávaný zvuk, aktivuje mikrofony a vy si můžete s někým pokecat. Pak už jen chvíli počkáte až se hudba zapne sama nebo klepnete do dotykového ovládání na pravém sluchátku a je to. Samozřejmě ruční způsob z předchozího modelu, kdy jste přidrželi celou dlaň na sluchátku funguje také.

No a pokud patříte mezi ty, kteří si všechno rádi nastaví do posledního puntíku, tak poslouchejte o další funkci. Adaptivní nastavení zvuku vám umožňuje nastavit si různé profily na základě geografické lokace. To znamená, v práci typicky chcete právě zapnout speak to chat a naopak vypnout ambientní zvuk, ten se zase normálně hodí když jdete venku po chodníku. Přijdete domů a nechcete slyšet manželku a ani když promluvíte, zase můžete nastavit profil a tak podobně, prostě dobrovolnosti se meze nekladou. Já musím říct za sebe, že na takové nastavování jsem strašně línej, ale věřím, že s tímhle si někdo vyhraje opravdu do sytosti.

Doporučení

Možná se vám zdálo, že jsem sluchátka málo kritizoval, ale ono vlastně ani až na ten kodek nebylo ani moc za co a to vlastně musím navíc říct, že se jedná o předprodukční vzorek ještě bez finálního softwaru a i tak jsem byl fakt mega spokojenej. Sony WH-1000XM4, snad už jste si ten název zapamatovali se během krátké doby dostanou do prodejní sítě autorizovaných prodejců Sony za cenu 10 590 Kč ve 2 barevných provedeních, stříbrná a černá. Až budete o víkendu v třeba někde v nákupním centru, skočte se podívat, jestli už náhodou nejsou v prodeji a rozhodně je aspoň vyzkoušejte. Uvidíte, že oproti klasickým sluchátkům je to nebetyčný rozdíl.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Kateřina Červená | 12.09.2022
Prémiová sluchátka k špičkovému telefonu zdarma! Kompaktní Sony Xperia 5 IV je tady!

Dnešním dnem startují předobjednávky nového modelu Sony Xperia 5 IV 5G v barvě černé, bílé a zelené. S telefonem získáte navíc sluchátka Sony WFLS900 LinkBuds S v černé barvě v hodnotě 4 499 Kč. Akce poběží do 1.10.2022 nebo do vyprodání zásob.

Zobrazit celý článek

Google Fast Pair

Kateřina Červená | 25.12.2021
Google Fast Pair

Fast Pair je Google technologie, která zjednodušuje a zrychluje párování Bluetooth zařízení – typicky sluchátek s chytrým telefonem či tabletem. Výsledek je velmi podobný tomu, jak Apple páruje sluchátka AirPods se zařízeními s iOS.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.