Písmeno A v názvu je u Xiaomi už tradičně rezervováno pro telefony s čistým operačním systémem Android One. Po loňské Mi A2 dorazil právě další zástupce s pořadovým číslem 3, nabitý novými funkcemi, skvělým 48MPX foťákem, ale tentokrát také s jednou chybou, která se dá jen těžko odpustit.
Občas mě pobaví kreativní názvy barevných provedeních různých výrobců. Určitě už jste někdy slyšeli názvy jako breathing crystal, aurora red nebo amber sunrise... Xiaomi rozhodně nezůstalo stranou a u své A3 přichází s barvami Kind of Gray, Not just blue a More than white a trochu se tak vysmívá někdy až moc vytuněným názvům barevných kombinací jiných výrobců. Musím ale říct, že tahle modrá barva s duhovýma vlnovkama má vážně něco do sebe stejně jako lehká změna fontu v názvu výrobce. Celá zadní strana je krytá Gorilla Glass 5 a působí opravdu svěžím dojmem.
Nebýt tady ještě zbytečného označení CE a ikony popelnice, byl by to rozhodně nejhezčí telefon v této cenovce. Už ani ty foťáky už nevystupují tolik z těla jako u některých konkurentů, což se dá samozřejmě skrýt přibaleným pouzdrem. Na druhou stranu škoda přijít o tak krásná záda, která se totiž i přes svou lesklost patlají daleko méně než je tomu zvykem.
Úhlopříčka displeje 6.01 ", Typ displeje AMOLED, Podpora dvou SIM karet, Typ procesoru Qualcomm SDM665 Snapdragon 665, Počet jader procesoru 8, Paměť RAM 4 GB, Uživatelská paměť 128 GB, Paměťová karta microSD, Rozlišení předního fotoaparátu 32 Mpx, Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 48 Mpx, GPS modul, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Infračervený port, Podpora 4G (LTE), Typ SIM nano SIM, Kapacita 4030 mAh, Rozlišení displeje 1560 x 720 bodů
U hardwarové výbavy už to přece jen tak velký skok oproti předchozí Mi A2 není. Snapdragon 660 vystřídal Snapdragon 665 a výkon se zvedl o nějakých 10%. V řeči čísel Antutu je to někde 141 000 bodů, což je samozřejmě úplně v pohodě dostačující na jakoukoli práci v telefonu nebo hry, ale přece jen by člověk asi čekal po roce o trochu větší zlepšení. Xiaomi Mi A3 je vybaveno tentokrát OLED displejem od Samsungu, který je ovšem pouze v HD rozlišení a je to upřímně nějvětší kámen úrazu tohoto jinak veskrze výborného telefonu.
HD displej sice přinese značné zvýšení výkonu ve hrách kvůli menšímu rozlišení, ale řekněme si upřímně, že mobilní telefon je zařízení, které si primárně kupujete kvůli dennímu používání a teprve poté na hry. Rastr je viditelný, písmena jsou občas kostrbatá, minimální jas displeje v noci fakt hodně oslňuje, ten maximální na denním sluníčku naopak moc nestačí a jedna z největších výhod oled displejů – režim always on tady chybí. Aspoň, že je tu ta notifikační dioda. Co jsou pak naplat relativně hezké barvy OLED panelů, když ta negativa zde prostě převažují. A to jsem se ještě nezmínil o obrovské bradě na spodní straně.
Vlastně jedinou pozitivní věcí na displeji jsem našel čtečku otisků prstů, která je v displeji zabudovaná a funguje opravdu velmi dobře. Další náplastí po HW stránce je vyřešení neduhů, které se vytýkaly původní Mi A2. Vrátil se tedy jack na 3,5mm, slot na paměťovky a k dispozici je i oblíbené FM rádio a infraport. Díky operačnímu systému Android One však standardní aplikace pro ovládání čehokoli infraportem chybí, ale není problém jí rychle doinstalovat. Android One ve verzi 9 Pie je totiž operačním systémem bez jakékoliv nadstavby a balastu a jeho největší výhodou je, že aktualizace dostáváte opravdu ultra rychle oproti klasickým verzím s nadstavbami. V rámci operačního systému běhá vše opravdu rychle a je výborně odladěno až na aplikaci kamery. Tam to občas drhne, hlavně přepínání mezi jednotlivými módy nebo foťáky trvá opravdu dlouho, ale to není nic, co by nemohla zlepšit další aktualizace.
Velkým zlepšením je rozhodně baterie. Mi A2 byla hodně kritizována za výdrž a u Mi A3 si to vzalo Xiaomi hodně k srdci a kapacita se zvedla rovnou na 4030mAh, což telefonu dodává v pohodě dvoudenní výdrž a ještě vám druhý den večer zhruba 20% zbyde. K dispozici je i rychlé 18W nabíjení, ovšem stejně jako u Redmi Note 7, není bohužel rychlonabíječka v balení a spokojit se tak musíte se standardními 10W, které dobije za 30 minut zhruba 28% baterie oproti cca 45%, kdybyste použili rychlé dobíjení. Další, za co můžu Mi A3 pochválit, je spodní reproduktor. Je sice jenom jeden, ale zato hraje dostatečně nahlas a zvuk, který vydává, je dobrý.
Xiaomi Mi A3 disponuje soustavou tří foťáků. Hlavní foťák je už notoricky známý 48MPX se světelností f/1.79 produkující 12MPX snímky díky spojení 4 pixelů a fotky na svou cenovou třídu vypadají vážně dobře, nejsou přeostřené, jsou právě tak akorát. Dynamický rozsah je také dostatečný a vzhledem ke své třídě a konkurenci patří rozhodně k té lepší půlce. Fotit můžete samozřejmě i na plných 48MPX, ale to díky velikosti jednotlivého pixelu moc nedoporučuju a raději se držte standardního nastavení. K dispozici je i dvounásobný zoom, jedná se ale pouze o výřez z hlavního objektivu. Druhý objektiv je 8 MPX širokoúhlý se světelností f/2.2 a na svou cenu podává opět velmi slušný výkon i když logicky kvality hlavního foťáku nedosahuje. Dynamický rozsah už není rozhodně tak skvělý a na večerní snímky se tento foťák vyloženě nehodí.
Oproti tomu hlavní foťák i v noci na svou cenu podává relativně slušný výkon. Optická stabilizace tady chybí a tím pádem si telefon nemůže dovolit delší expoziční časy a musí zvednout ISO, které se následně postprocessing snaží vyhladit. Výsledkem už nejsou tak úplně ostré fotky. Naštěstí je tu pak ale noční režim, který celkové fotce docela pomůže. Výsledek sice není tak markantní jako třeba u telefonů Huawei, ale na druhou stranu to alespoň tak dlouho netrvá.
Pokud jste milovníci selfieček, k dispozici vám určitě přijde vhod 32 MPX kamera na přední straně, která produkuje překvapivě dobré fotky, ale výsledkem jsou však trochu nepochopitelně 16MPX snímky. Výrobce totiž deklaruje, že spojuje 4px do jednoho, což by značilo ovšem 8MPX snímek. Pravděpodobně tedy dochází ještě k nějakému druhu upscalingu na výsledných 16MPX. Co se týče videa, k dispozici je 4K 30fps, FHD pak při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. Ve všech režimech je rychlost ostření a dynamický rozsah na svou cenu v mezích průměru a největším rozdílem je tak elektronická stabilizace ve FHD při 30 snímcích.
Xiaomi Mi A3 je velmi slušný nástupce předchozí Mi A2, který vyřešil většinu neduhů. Má skvělou baterku s výdrží zhruba 2,5 dne, má velmi slušný hardware, čistý operační systém, disponuje rychlým nabíjením, vrátil zpět 3,5mm jacka, foťáky na svou cenu produkují opravdu velmi dobrý výkon a tak dále. Pak jsou tu ale i negativa v podobě pouze HD displeje a chybějící podpory NFC pro bezkontaktní placení. U Xiaomi jsme byli dlouho zvyklí, že je vše super a není moc co vytýkat, ale najednou už začínají přicházet kompromisy. Třeba takový Huawei P30 lite za podobnou cenu nabídne rozhodně lepší fotoaparát a fullHD displej. S daleko lepším displejem je i Samsung A50 nebo konkurent z vlastní stáje v podobě Mi 9 SE. No a pokud se chcete poohlížet v rámci čistých Androidů, tak velmi dobře je na tom i Motorola ONE Vision. Sice má slabší baterku, ale na druhou stranu FHD displej i NFC zde najdete. Je těžké tentokrát vybírat, ale samozřejmě je to jako vždy na vás, čemu dáváte přednost. Xiaomi Mi A3 každopádně můžete sehnat za cenu 6.490 v konfiguraci 4/64 nebo za 7.490 v konfiguraci 4/128 jako vždy u nás na Hurámobil.cz. Díky za sledování, případný like a čau u dalšího videa.
Doby, kdy Xiaomi lámalo rekordy v poměru ceny a výkonu jsou od desítkové řady nenávratně pryč a nám nezbývá nic jiného, než si buď zvyknout na nový normál nebo pochopitelně zvolit jiného výrobce. No jo, ale ona by to možná byla z jistého úhlu celkem škoda, když vezmete do úvahy, kam až Xiaomi se ...
Zobrazit celý článekJestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...
Zobrazit celý článekNovinky z řady Xiaomi 13 přináší špičkový výkon, profesionální fotoaparáty ve spolupráci s Leica, extra rychlé nabíjení nebo také luxusní design a zpracování. Aktuálně navíc můžete využít bonus, kdy získáte až 3 000 Kč navíc k výkupní ceně vaše starého zařízení. Pořídit si funkcemi nadupané Xiaom...
Zobrazit celý článekHuawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...
Zobrazit celý článek