info
info

Recenze Motorola Razr 2022: Porazí konkurenta Galaxy Z Flip?

Pokud toužíte po ohebném telefonu ve tvaru pudřenky, prakticky jste odkázáni na 2 telefony. Samsung Galaxy Z Flip4 a Huawei P50 Pocket. Když ale vezmete do úvahy, že u Huawei je pro většinu populace stopka v podobě absencí služeb Google, jste odkázáni pouze na ohebné véčko od Samsungu. Nicméně kde není moc konkurence, není ani potřeba extra inovace a tak není ani moc divu, že letošní čtvrtá generace se od té třetí téměř neliší. Pak je tu ovšem ještě jedna značka, ano, Motorola se svým modelem Razr, který sice ve svých prvních 2 verzích působil poměrně rozpačitě, ale letošní model 2022 slibuje, že všechny své neduhy vyřešil. Vítejte u recenze Motorola Razr 22.


Razr a jeho ohebný kloub

Když už jsem u neduhů, nebylo jich věru málo. Velmi omezená nabídka pouze u mobilního operátora O2. Dobře, vyřešeno a v letošním roce startuje nový Razr také ve volné distribuci. Co se ceny týče, tak Motorola pochopila, že za částku kolem 40 000 Kč toho asi moc neprodá, a tak nový model startuje konečně pod psychologickou hranici 30 tisíc korun, což už je akceptovatelná částka, ale pořád je to o dost víc než u konkurenčního Galaxy Z Flipu4. Na druhou stranu Motorola má už od svého prvního telefonu jednu podstatnou výhodu a tím je jiná konstrukce ohebného kloubu a s tím i displeje. Pokud totiž někoho irituje i v dnešní době na Samsungu stále patrný přehyb a vyloženě má husí kůži pokaždé, když musí po displeji přejet, Motorola nabízí řešení. Stačí telefon zaklapnout a vidíte, jak na Motorole oproti Samsungu obě strany přiléhají k sobě. Je to tím, že displej Motoroly zajíždí při přehnutí dovnitř telefonu a tím k sobě nejen doléhají obě strany, ale při otevření je displej Motoroly rovnější a příjemnější na dotek.
 

Sleduj video recenzi

Má to ovšem i svou nevýhodu. Když jsem se totiž pár měsíců zpátky ptal Samsungu na to, proč neadoptují, za mě lepší řešení Motoroly, odpověď byla okamžitá. S podobným designem bychom nebyli schopni nabídnout ochranu IPX8 proti vodě. Motorola tak nabízí pouze design odpuzující vodu, takže telefonování v lehkém deštíčku či pobyt v koupelně zvládne, ale do žádných větších akcí bych se rozhodně nepouštěl.

Motorola Razr 2022 Recenze

Displej a design

Vnitřní displej Motorola Razr je pak o velikosti 6.7" a nabídne nadstandardních 144 Hz, HDR10+, pohodovou čitelnost na sluníčku a hlavně, poměr stran 20:9 oproti 22:9. Již na první pohled je totiž vidět, že design Razru je vlastně takový Galaxy Z Flip4 2x přejetý válečkem na těsto. Je totiž v zavřeném stavu tenčí, ale rozměrnější do všech stran. Je na vás, kterému designu fandíte více. Jedno je ovšem jisté. Motorola Razr se rozhodně více hodí do pánských rukou. Působí totiž oproti Galaxy Z Flipu4 více chlapským dojmem, s mnohem větším rámečkem kolem displeje robustněji, skoro jako kdybych přirovnal Razr k terénnímu Jeepu pro pořádného chlapáka, oproti Z Flipu4 v pastelových barvách pro něžné dámy.

Uf, doufám, že mě za přirovnání v dnešní hyperkorektní době nikdo neukamenuje. Jen ovšem nutno podotknout, že Jeep s trochu ucházející pneumatikou. Je totiž vidět ohromný rozdíl v samotné kvalitě kloubu, kdy Samsung jako lídr v ohebných telefonech, má za sebou desítky milionů prodaných kusů a posbíraných zpětných vazeb zákazníků oproti Motorole, kde by chtělo na kloubu ještě celkem zapracovat. Ve flex režimu nepůsobí zrovna pevným dojmem. Na druhou stranu navrch má Razr u vnějšího displeje, jeho 2.7" je mnohem větších než u Flipu, a tak typická gesta na vnějším displeji jako zavolání oblíbených kontaktů, ovládání foťáků a s tím spojeného mnohem většího náhledu při selfíčkách je prostě mnohem lepší.

Motorola Razr 2022 recenze

Hardware

U hardwaru si Motorola Razr, koneckonců stejně jako Z Flip4, nebral žádné servítky. Snapdragon 8+ Generace 1 z dílny TSMC je tím nejlepším, co můžete momentálně do mobilního telefonu dát a spolu s 8 GB operační paměti a 256 GB úložištěm si ani není na co stěžovat. Úspornější procesor spolu s konečně větší 3500mAh baterií pak vyřešili u Motoroly zásadní problém malé výdrže předchozích generací. Nečekejte sice ohromující výdrž, pořád je to jen 3,5tisícová baterka, ale při průměrném používání 5 hodin zapnutého displeje se večera bez problému dočkáte.

A kdo by náhodou ne, pro něj je připravené 30W rychlé nabíjení s nabíječkou v balení. Já jsem každopádně pravidelně chodil domů s 20% zbývající baterky, takže rezerva byla ještě dostatečná, ale vyrazit s telefonem na nějaký vánoční večírek a pak si ještě o půlnoci volat želvy nebo Uber domů, to už bych se bez dalšího nabití celkem bál. To je ovšem vlastnost všech ohebných telefonů, takže je potřeba s tím počítat a s tím do ohebného telefonu už v podstatě jdete.

Motorola Razr 2022

Software

Co je ale horší u nového Razru a kde jsem vyloženě zklamaný, je software. Ne, že bych nemiloval krásně čistý systém s lehkou nadstavbou s různými oblíbenými gesty od Motoroly, ale vyloženě nedostatkem je softwarová podpora. Telefon totiž přichází na trh zhruba 2 měsíce od uvedení Androidu 13, ještě stále s Androidem 12 – to by se ještě dalo pochopit, ale představte si, že softwarovou podporu velkých aktualizací nastavila Motorola u 30 tisícového telefonu na 2 velké aktualizace a 3 roky bezpečnostních záplat a opakuje se tak moje Déjà vu z Xiaomi 12. To znamená, že u telefonu dostanete v letošním roce možná Android 13, příští rok čtrnáctku a tím to končí. Nepochopitelný to přístup výrobce, který dává k o 10 tisíc levnějšímu modelu Motorola Edge 30 Ultra roky 3.

Zjevně tak Motorola bere Razr stále jako fashion doplněk, a nikoliv pracovní telefon. Přitom je to škoda, protože třebaže je Razr ohebný telefon, tak Motorola se u něj na rozdíl od Samsungu, nevykašlala na desktopové prostředí, a tak ano, i tento Razr můžete použít v rámci firemního ReadyFor, což je opravdu fajn.

Stejně jako zbytek celého softwarového prostředí, to je jednoduše rychlé, spolehlivé se všemi už zmiňovanými gesty, rychlou čtečkou otisků prstů na boku a příjemně překvapí i hodně slušné stereo reproduktory. Snad jen na hry bych tento telefon asi nedoporučil, v zápalu různých stříleček přece jen není příjemné, když se vám telefon v ruce má neustále tendenci při každém zatlačení do displeje prohýbat.

 

Fotoaparát

Reparát by měla Motorola složit vůči předchozím generacím i ve svém fotoaparátu. Alespoň u předchozích telefonů nebyly snímky úplně překvapivé, a tak výrobce letos posílil a nasadil 50Mpx hlavní foťák s optickou stabilizací doplněný 13Mpx širokoúhlým s ostřením, kvůli použití na makro a na vnitřní straně displeje se pak ukrývá malý průstřel s 32Mpx kamerkou spojující 4px do jednoho pro výsledné 8Mpx snímky. Tolik hovoří specifikace a nyní je na čase se dobrat reálných výsledků.

Možná vás tak jemně připravím, že u žádného z výrobců nečekejte, že ohebné telefony jsou momentální špičkou toho, co dokáží značky vyrobit. Nejsou, zkrátka fyzické vlastnosti nejde 100 % nahradit softwarem, a tak je jasné, že na ty nejkvalitnější komponenty potřebujete dostatek místa, kterého se v ohebných telefonech zoufale nedostává. Nebyl problém vyrobit telefon s palcovým senzorem foťáku, ale ten pak musíte osadit o to větší optikou a pak byste měli na novém telefonu nevzhledný vystupující modul foťáků jako je na Galaxy S22 Ultra, iPhone 14 Pro a dalších. A to tak úplně u ohebného telefonu, který tvoříte se zaměřením na design úplně nechcete. Pak se holt nedá nic dělat a musíte se spokojit s o třídu horšími senzory a tomu odpovídají i výsledky, které když porovnáte s tím, kolik peněz na vývoj softwaru kamer má k dispozici Samsung, Xiaomi vs dnešní Motorola, logicky vám vypadne závěr, který dnes uslyšíte.

Začnu nočními fotkami, kde se na širokoúhlém foťáku Motorola na Samsung úplně moc nechytá. U hlavního foťáku už je to o poznání lepší, ale zatímco Samsung si drží barevnou konzistenci mezi oběma foťáky, Motorola má problém s typickým žlutým pouličním osvětlením a celou scénu totálně desaturuje. Zajímavé je, že se tak děje jen na hlavním a ne na šíru.

Za denního světla už je to o poznání lepší, na šíru se konečně přidá u obou telefonů značně na ostrosti, ale barevná inkonzistence na obou objektivech Razru zůstává, i když už, pravda, není tak výrazná. Chybí ovšem často potřebný dynamický rozsah a poměrně často tu narazíte na přepaly. Ano, jsem možná až moc tvrdý, ale pořád hodnotím telefon za 30 tisíc korun, a tak je to potřeba brát. A to jsem ani nedošel k portrétnímu režimu, kde u Samsungu je uvěřitelný i s dobrým ořezem, kdežto na Motorole to vypadá, jak kdyby vás vyfotili na green screenu a ani ořez se úplně nepovedl. Suma sumárum. Razr rozhodně není etalon fotomobilů, ale na druhou stranu to neznamená, že by se vám s ním nepovedla hezká fotka. Jen na tu hezkou fotku připadá i dost těch špatných. U videa se zastavím jen krátce. To je zase paradoxně příjemněji saturovanější na Motorole, ale stabilizaci má pro změnu lepší Samsung.


Porovnání portrétního režimu
Motorola Razr 2022 vs Samsung Galaxy Z Flip4 porterétní režim


Finální verdikt

Doporučit nebo nedoporučit Razr k nákupu? Upřímně, tohle je hodně těžké rozhodnutí a bude záležet na tom, jak moc chcete novému ohebnému véčku od Motoroly odpustit jeho chyby. Ty totiž vyniknou hlavně právě v porovnání s Galaxy Z Flip4 od Samsungu, kde je vidět, jak moc daleko Samsung už se svými telefony pokročil. Na druhou stranu, kdo nic nedělá, nic nezkazí, a tak je potřeba k nové Motorole přistupovat. Chcete čistý software, chcete velký displej na přední straně, příjemnější zařízení do ruky a chcete vystoupit z davu a odlišit se tak od kohokoli kolem? Pak může být pro vás tahle Motorola rozhodně velmi dobrou volbou. Chlapácký telefon pro ty, kdo se nebojí výzvy.

Novinky na e-mail...



Další podobné články

MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Petr Hudec | 06.01.2023
MOBIL ROKU 2022: Vyhlášení vítězů

Vítám vás u vyhlášení MOBILU ROKU 2022. Vyhlášení nejlepších mobilních telefonů, které se v roce představily a také, což je neméně důležité, se hlavně dostaly na náš trh. Pochopitelně doba je těžká nejen pro každého z nás, ale i pro výrobce, kteří se stále potýkají s důsledkem pandemie a s tím ro...

Zobrazit celý článek

Recenze Motorola Edge 30 Ultra: První telefon s 200Mpx foťákem! Je to ale dost ULTRA?

Petr Hudec | 19.09.2022
Recenze Motorola Edge 30 Ultra: První telefon s 200Mpx foťákem! Je to ale dost ULTRA?

Když bych parafrázoval známé rčení: Čím víc pruhů, tím víc Adidas, dostal bych u foťáků něco v podobě čím víc megapixelů, tím lepší… Motorola? Dnes přináším recenzi Motorola Edge 30 Ultra. Jedná se o první u nás dostupný telefon, který láká na 200Mpx senzor hlavního fotoaparátu. Nezůstane ale pou...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 11.11.2022
TOP 5 mobilů do 15 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Již jsem vybral nejlepší smartphony do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč i 12 000 Kč a odkazy na články přikládám níže. A protože se pomalu blížíme do Black Friday, chystám pro vás další sérii, ať už přímo o Black Friday nejvýhodnějších nabíd...

Zobrazit celý článek

Recenze Motorola Edge 30: Překvapení roku 2022

Petr Hudec | 24.05.2022
Recenze Motorola Edge 30: Překvapení roku 2022

Dnes vám přináším recenzi na mobil Motorola Edge 30. Telefon, který rozhodně nepatří do mainstreamu. Pokud nejdete společně s davem Apple či Samsung fanoušků, nebaví vás přemíra předinstalovaných aplikací u Xiaomi, možná právě pro vás je Motorola Edge 30. Mobil, který byste neměli rozhodně nechat...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.