info
info

Recenze Honor 9X: Ne moc povedený klon

S naklonovanými telefony se poslední dobou roztrhl pytel. Dalším v pořadí je Honor 9X, který nedávno dorazil do naší redakce. Není žádným tajemstvím, že značky Honor a Huawei patří do stejné rodiny a a tím pádem si vypomáhají ve vývoji. Bohužel nás v červnu zasáhla obchodní válka USA vs Čína a nové modely už bohužel nedostávají certifikace Googlu a tak oběma značkám nezbývá nic jiného, než recyklovat dokola už uvedené modely.

Recenze Honor 9X: Ne moc povedený klon

Válka klonů

Huawei u Novy 5T zrecykloval Honor 20 a Honor 9X teď pro změnu naklonoval Huawei P Smart Z. Spousta věcí je zde tím pádem podobných, ale přece jen nějaké změny jsme se dočkali. Na zadní straně je logickou změnou nejen barevné provedení, ale i vcelku pěkné holografické písmeno X, které se různě mění podle toho, jak natočíte telefon. Záda jsou každopádně skleněná, krytá Gorila Glass, takže otiskům se určitě nevyhnete. Co ovšem hodnotím pozitivně, je relativně malá vystouplost zadních fotoaparátů, díky kterým se telefon na stole kýve jen nepatrně. V balení je ale přibaleno i silikonové pouzdro, kterým tento nežádoucí jev eliminujete úplně. Celková kvalita zpracování je samozřejmě už tradičně velmi dobrá a tady ani není moc co vytknout.

Displej nejlepším parametrem?

Největším tahákem 9X je asi bezesporu 6,59“ velký IPS displej, který se vám zalíbí hlavně kvůli tomu, že je naprosto čistý bez jakéhokoli výřezu. Není to tím, že by telefon neměl přední kameru, ta je totiž po vzoru P Smart Z schovaná ve vyjížděcím modulu, což je fajn, za předpokladu, že nejste fanoušci odemykání obličejem. Kamera totiž vyjíždí tak pomalu, že Honor pro jistotu odemykání obličejem v tomto telefonu vůbec nenabízí. Místo něj je k dispozici na zadní straně čtečka otisků prstů, která už za léta své přítomnosti prošla tolika vylepšeními, že nemůže být jak jinak než rychlá a spolehlivá. Samotný displej je vcelku fajn, barvy jsou pěkné, pozorovací úhly také velmi dobré a jediné, kde by to mohlo být lepší je čitelnost na sluníčku. Tady totiž rozhodně Honor 9X není žádný jedničkář.

Slušná výbava

Po hardwarové stránce je výbava velmi slušná. Procesorem je Kirin 710F, který doplňuje 4GB operační paměti a 128GB úložiště, což si vysloužilo v Antutu skóre 172 000 bodů. Za 5 990,-, kolik tento telefon na startu stojí to není vůbec špatné. Třeba konkurenční P Smart Z je o 1 000,- dražší, stejně drahý Samsung A40 má výkon téměř o půlku menší a stejně drahé Xiaomi Note 8T je na tom s výkonem stejně. V poměru ceny a hrubého výkonu se tedy nemusíte obávat. Horší už je to s tou sekundární výbavou, kterou málokdo odhalí na první pohled. Oproti P Smartu Z totiž došlo k okleštění Bluetooth pouze na verzi 4.2, ale hlavně, není tu NFC pro stále oblíbenější bezkontaktní placení. A to je hodně velké mínus na telefon skoro za 6 000 Kč. Jediné Xiaomi, kterému se absence NFC u levnějších telefonů vytýkalo, už u Note 8T tento mínus odstranilo a proto to u Honoru 9X mrzí o to víc. Po softwarové stránce telefon pohání Android 9 Pie s nadstavbou Magic UI. Vím, že už se opakuju, ale momentálně se jedná o mojí nejmíň oblíbenou nadstavbu, která svým designem zapadá do doby Karla IV.

Nová Android 10 by snad ale měla v dohledné době dorazit. Jestli se jí dočkáme kvůli probíhající obchodní válce není úplně zaručené, nicméně je to vysoce pravděpodobné a nové Magic UI vypadá opravdu velmi dobře. Abych ale Honoru nekřivdil, všechno tady běhá rychle a spolehlivě bez větších záseků. Inu, za těch pár staletí měli čínští inženýři dostatek času na to software dokonale odladit. Jediných trhaných animací si všimnete snad jen při procházení fotek. Bohužel zmiňovaní inženýři ale také přibalili značnou část naprosto zbytečného balastu v podobě zdvojeného prohlížeče, mailového klienta, fotek, hudby atd. Vrcholem je zbytečná aplikace Honor obchod, která vás odvede jen na stránky Honoru, kde vám nabízí koupení si dalšího telefonu Honor. A jak určitě uznáte sami, to po čerstvém zakoupení a vybalení stávajícího telefonu, nedává smysl.

Fotky závislé na světle

Soustava zadních foťáků je druhou zásadní změnou oproti P Smartu Z. Honoru se sem totiž vešly hned 3 foťáky. Hlavní je 48MPX se světelností f/1.8, který produkuje tradičně 12MP snímky. Nejedná se ovšem o senzor od Sony IMX586, ale slabší IMX582 a je to vidět. Za denního světla jsou snímky při nejlepším průměrné. Poměrně často vás totiž potrápí přepaly nebo až zbytečné přeostření. Za moc nestojí ani dynamický rozsah, kde aby byly vidět alespoň nějaké stíny vyřeší postrpocessing prostým vytažením expozice právě do přepalu. S ubývajícím světlem se samozřejmě situace zhoršuje a ubývajícím světlem myslím už pouhý stín. Dočkáte se pak poměrně měkkých fotek a s dalším ubývajícím světlem i šumu. Večerní fotky jsou na tom samozřejmě pak ještě hůř a lehce pomůže jen noční režim. Širokoúhlý foťák reprezentuje 8MP senzor a vše, co jsem řekl pro hlavní senzor pak platí dvojnásob pro tohle šíro. To navíc postrádá ostrost po celé ploše snímku a směrem ke krajům ostrost mizí do jakési olejomalby. Ono se tohle dalo celkem čekat, protože 8MP šíra nějakou extra kvalitou neoplývají u žádného telefonu.

Zkrátka a dobře, příště bych raději volil 1 pořádný foťák než 1 slabší a 1 špatný. Trio foťáků uzavírá senzor pro rozeznání hloubky ostrosti a opět vám řeknu jen, ano, je tu. Video Honor 9X zvládá asi tak jako když slepý hraje kuželky. Maximální rozlišení je FHD při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. Celkově absolutně neostré video u kterého lítá expozice nahoru a dolů, časté přeostřování a absence jakékoli stabilizace katapultuje video opět směrem k nepoužitelnosti.

Závěrečný verdikt

Jak shrnout Honor 9X? Možná se vám zdá, že jsem byl až moc krutý, ale jak můžete vidět na coveru našeho Youtube kanálu, naše motto je: „Nebarvíme recenze na růžovo“. Naše recenze nekonzultujeme s výrobci, nenecháváme si za ně platit a ani jim neodesíláme scénáře ke schválení. Na stupnici 0-10 bych tomuto telefonu dal zhruba šestku. A poslední bod navíc by získal nejspíš asi za 4 000mAh baterku, díky které jsem telefon mohl používat bez problému 2 dny. Chybí zde ovšem alespoň 18W nabíjení, není zde notifikační dioda, chybí NFC, Bluetooth je pouze 4.2 a foťákyjsou slabé. Vlastně jediné kvůli čemu se vyplatí o tomto telefonu uvažovat je displej bez notche i průstřelu a na svou cenu relativně dobrý poměr cena výkon, který je na úrovni Xiaomi a který strčí do kapsy i stejně drahý Samsung A40. Jestli telefon koupit záleží hodně na vašich preferencích. Pokud nutně trváte na telefonu bez výřezu a notche a chcete NFC, vaše jediná volba v této cenové relaci je P Smart Z, ovšem připlatíte tisícovku. Já osobně bych ale raději šáhnul po Note 8T, připlatil za Note 8 Pro nebo využil cokoli z naší Black Friday nabídky.

Novinky na e-mail...



Další podobné články

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 12 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 06.11.2022
TOP 5 mobilů do 12 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Máme za sebou díly do 3 000 Kč, 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč a dnes nazrál čas se podívat dál do toho nejlepšího, jaké možnosti se nabízejí do 12 tisíc korun.

Zobrazit celý článek

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Petr Hudec | 19.10.2022
Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 5 500 Kč [2022]

Petr Hudec | 14.04.2022
Nejlepší mobil do 5 500 Kč [2022]

Vítám vás u druhého dílu série Nejlepší mobily. V minulém dílu Nejlepší mobily do 4000 Kč bylo Realme 8 tím telefonem, který všechny ostatní nabídky celkem zametl pod koberec a slibuju vám, že dneska mám pro vás také spoustu zajímavých tipů, mezi kterými si jistojistě vyberete. Vezmu vás s sebou ...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.