Uplynulo půl roku, 2 vlny epidemie, jeden lockdown, vystřídalo se pár ministrů zdravotnictví a už tu máme další várku nových telefonů Realme. Jo, až tak to letí. Sedmičkovou řadu pomalu, ale jistě začíná nahrazovat řada osmá a já jsem se dnes rozhodl podívat na nejvyšší model z celkem zatím 2 představených telefonů – Realme 8 Pro.
Předpokládám, že Realme po roce a půl působení na českém trhu už nemusím úplně představovat a tak možná jen jednou větou řeknu, že se jedná o výrobce, který cílí na zákazníky požadující nejlepší poměr ceny a výkonu. Tím pádem asi chápete, že největším konkurentem pro Realme je Xiaomi a další jeho podznačky. Koneckonců toho si je vědomé i samotné Realme a obrovským nápisem na zádech „Dare to leap“, což se dá volně přeložit jako „změna je život“ nabádá zákazníky, aby dali výrobci šanci se předvést.
Pochopitelně cílovou skupinou takových křiklavých nápisů jsou mladí lidé, kteří se obecně míň bojí riskovat, rádi se vymezují a to není koneckonců nic špatného. Realme 8 Pro má co nabídnout všem generacím a i když já jsem spíš příznivcem minimalismu a jednoduchosti, na mě třeba nejvíc zapůsobí téměř čistý operační systém bez balastu a s tím spojené naprosto svižné ovládání bez jediného záseku. Tím pádem nečekejte žádné tuny předinstalovaných aplikací, žádnou robustní nadstavbu a v základu je navíc snad jen Facebook, což je taková příjemná změna oproti spoustě naposledy recenzovaných Xiaomi.
Když se potřebujete vejít s koncovou cenou do určité částky, máte na výběr. Když někde o trochu víc přidáte, jinde zas musíte ubrat. Koneckonců to zná z domova asi každý kdo musí s penězi hospodařit a když se jeden měsíc rozšoupnete, příští holt musíte ušetřit. Teď je jen otázkou, na kolik šikovně to udělalo u osmé generace realme, které většinu investic vrazilo do nového 108MP foťáku a tak procesor i operační paměť zůstala už od Realme 6 Pro, to znamená třetí generaci nezměněna.
Logicky asi chápete, že u Realme 6 Pro byl Snapdragon 720G a 6 nebo 8GB RAMky super, u 7 Pro už průměr a u 8 Pro to furt naštěstí kvůli čistému systému jde, ale že bych z toho skákal metr do vzduchu se rozhodně říct nedá. Obzvlášť když prakticky každý telefon Xiaomi kolem této cenovky nebo i 2 tisíce pod ní má lepší procesor. Nebudu to natahovat, u hardwaru to už zkrátka takový terno jako vloni není a jakmile přijde jen trochu malá slevová akce od Samsungu, hádám, že Galaxy A52 se stejným procesorem a lepším displejem, která je teď o pouhou tisícovku dražší, bude prostě lepší výhra.
A to bohužel není všechno. Oproti loňskému Realme 7 Pro zmizely také stereo reproduktory a vodu odpuzující povrch. Aspoň, že ten mono repráček hraje opravdu nahlas, zdířka na jacka je tady taky, stejně jako kompletní slot na 2 simky a paměťovku a pokud hledáte alespoň trochu menší a lehčí telefon, může realme docela obstojně posloužit. 176g je na dnešní dobu celkem muší váha a 6,4“ displej se už pomalu ve světle běžných 6,6“ telefonů jako je třeba konkurenční Redmi Note 10 Pro začíná řadit ke kompaktnějším rozměrům. Samozřejmě dopomáhá tomu celoplastové provedení, ale po dlouhé době zas držím v ruce celkem lehký telefon.
Samozřejmě k nižší váze přispívá i fakt, že v telefonu najdete stále stejnou 4,5 tisícovou baterku. To ale není zas tak úplně na škodu, protože s výdrží jsem nikdy osobně neměl problém a vždycky jsem chodil spát i s náročnějším používáním se zhruba 30% baterkou. Den a půl tedy dá telefon naprosto bez problému, ostatně stejně jako jeho předchůdce. Nebude vám tím pádem asi ani nijak zásadně vadit, že se trochu zpomalila rychlost nabíjení ze 65W na 50 drátově a za zhruba 18 minut nabijete telefon na 50% kapacity nebo za třičtvrtě hodiny do plna. Ač to zní možná divně, mě osobně takové zpomalení nevadí, protože pořád zůstává rychlé a navíc zas o trochu víc šetří životnost baterky.
Jestli si vzpomínáte na loňskou recenzi Realme 7 Pro, říkal jsem, že 120Hz nebo 90Hz Amoled v uvedené třídě nenajdete a tak si musíte vybrat 60Hz Amoled u Realme 7 Pro nebo 120Hz IPS u Poco X3 NFC. Samozřejmě po půl roce už i tento argument padl a tak ten stejný 60Hz Amoled displej je sice pořád fajn, ale konkurence se posunula a za stejné peníze zkrátka nabízí víc. Pochválit ovšem můžu podporu HDR10 a jednu z nejlepších vestavěných čteček otisků prstů v displeji vůbec.
Musím říct, že 4 foťáky na zádech mě celkem překvapily na to, jak málo vystupují z už tak tenkého těla a samozřejmě, jak už to bývá zvykem, zakrýt je můžete přibaleným pouzdrem. Prakticky až na hlavní foťák, kde 64MP senzor vystřídal nový 108MP, zůstala konfigurace zadních foťáků naprosto stejná. Tím pádem 8MP širokoúhlý objektiv doplněný 2MP makrem a 2MP senzorem pro rozostření pozadí. Teď ovšem přijde asi zásadní sdělení celé recenze. A to, jestli ústupky ve všech ostatních aspektech telefonu vyrovná posun u hlavního foťáku. Takže, samozřejmě jedná se o ten stejný HM2 senzor od Samsungu spojujících 9px do jednoho, který najdete třeba v Redmi Note 10 Pro a výsledkem je tím pádem 12MP fotka a ano, opravdu to mezigenerační posun je.
Obzvlášť u Realme, které nikdy ve fotkách zrovna moc neexcelovalo. Nejvíc musím pochválit hezký dynamický rozsah a opravdu věrné barevné podání, jen lehce přisaturované přesně do takových těch uvěřitelných a líbivých hodnot, prostě žádné přikrášlené, přiHDRkované snímky, zkrátka tak to má být. Fotit můžete samozřejmě i na plných 108MP, ale to bych úplně nedoporučoval. Jednak takové rozlišení fakt nepotřebujete, vyfocení fotky trvá zhruba 5 vteřin a výsledkem je bez spojení pixelů daleko zašuměnější a méně ostrý snímek.
Naopak docela musím pochválit 3 násobný digitální zoom, kterého Realme docílilo tak, že 8 plnohodnotných 12MP snímků klasickým foťákem, vyřízne, prožene svým algoritmem, upscaluje, a výsledkem je docela povedený snímek aniž by k tomu byl potřeba další objektiv. Samozřejmě výrobce marketingově láká, že nic lepšího jste nikdy neviděli, což je potřeba brát zas trochu s rezervou, ale na druhou stranu musím uznat, že v porovnání s digitálními výřezy z jiných objektivů patří tento rozhodně k nejlepším. U šikoroúhlého objektivu naopak moc nečekejte.
Denní fotky ještě jakž takž, většinou se dají pochválit hlavně za konzistenci s hlavním foťákem, i když občas uletí zbytečně do růžového nádechu, ale jinak je ale potřeba počítat s tím, že jde o klasické nejobyčejnější 8MP šíro. S trochou štěstí to dá přes den, ale večer už je samozřejmě úplně mimo jak na klasický, tak noční režim. U toho musím naopak pochválit opět hlavní foťák, kde sice občas má fotka tendenci mít růžový nádech, což hravě opraví určitě nějaká aktualizace, ale celkově jsem byl za hlavní foťák hodně spokojený. Na další gimmicky v podobě Tilt shiftu zapomeňte asi stejně jako na rozostřené video u Samsungu, protože je to asi tak použitelné, jako 2MP makrokamera, kterou snad ani nemá cenu už u žádného telefonu hodnotit.
U videa je k dispozici až 4k při 30 snímcích, ovšem elektronická stabilizace se zapne až při Fullhdčku a tady bych si zase dokázal představit na video lepší telefon. Navíc hodně chaoticky působí u videa i samotná aplikace, kdy nevidíte v jakém rozlišení natáčíte a dokonce jej ani ve video režimu nemůžete změnit, protože kolečko nastavení vystřídaly kreativní filtry. Musíte se přepnout pěkně do režimu focení a tam nastavit rozlišení pro video a pak se zase vrátit zpět. Navíc, pokud použijete některý z kreativních režimů, samo se vám rozlišení přepne do HDčka a až kreativní režim vypnete, HDčko zůstane a až dorazíte po natáčení domů a přetáhnete všechno do počítače, nestačíte se divit.
Ač jsem nové Realme 8 Pro poměrně kritizoval, paradoxně se jedná o velmi dobrý telefon, který nejvíc asi můžu pochválit za velký upgrade hlavního foťáku. Otázkou je, jestli je to dostatečný upgrade, když některé vlastnosti se i meziročně zhoršily. Reame 8 Pro tedy není taková ta “must have” jasná volba, ale spíš bych jej bral jako alternativu třeba k loňskému 7 Pročku a je na vás, abyste se rozhodli jestli chcete lepší fotky nebo naopak stereo repráky, lepší selfie kamerku, rychlejší nabíjení atd.
8 Pročko to nebude mít ale úplně jednoduché ani oproti konkurenci, kdy konkurence inovuje a inovuje a nové Realme 8 Pro už samozřejmě není hardwarově tak jasná volba jak před rokem 6 Pročko. Jen o tisícovku dražší je totiž Samsung A52 s lepším displejem, delší sofwarovou podporou, voděodolností, stereo repráky atd, naopak o tisícovku levnější je Redmi Note 10 Pro s lepší hardwarovou výbavou, lepším displejem a stereo repráky.
Ano, ani jeden z těchto konkurentů nemá tak rychlé nabíjení a tak čistý operační system, ale nevím, jestli je to pro každého tak jasný a pádný argument, aby dokázal o novém Realme 8 Pro za nějakých 8 tisíc na startu uvažovat. Takovou otázku už si ovšem musí zodpovědět každý sám a jako malá náplast alespoň na start prodeje přichází výrobce s akční slevou 500 Kč, a je tedy na vás, jestli je to ten dostatečný argument pro koupi.
Dnes jdeme do finále uceleného výběru mobilů do určité částky, ale nebojte, ještě vás čekají výběry a to nejlepší z Black Friday nabídek, nejlepší sluchátka, gadgety, tipy na vánoční dárky. Pokud tedy hledáte inspiraci, nezapomeňte náš blog navštěvovat pravidelně, abyste o žádné další články nepř...
Zobrazit celý článekX80 Lite je originální mobilní kousek střední třídy z produkce značky vivo. Nabízí zcela unikátní úpravu zad, šetrný procesor, 50Mpx selfie fotoaparát s automatickým ostřením. Jaký telefon je vám prozradí dnešní první pohled.
Zobrazit celý článekJestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...
Zobrazit celý článekHuawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. V...
Zobrazit celý článek