info
info

ASUS Zenfone 7 Pro: Změní tvůj pohled na focení mobilem! [recenze]

Právě teď čtete recenzi jednoho z nejoriginálnějších telefonů na trhu vůbec. Jestli totiž nemáte rádi notche, průstřely atd. a rádi fotíte třeba trochu kreativně na Instagram, je Zenfone 7 nebo Zenfone 7 Pro přesně ten typ telefonu, který opravdu nutně potřebujete.

ASUS Zenfone 7 Pro: Změní tvůj pohled na focení mobilem! [recenze]

Změny ve zpracování a nabíjení

Podobně, jako třeba Apple vydává svoje modely v pořadí 10 a další rok inovovaný 10S, stejný přístup zvolil ASUS u série Zenfonů 7. Tím pádem, kdo čekal revoluci, jiný design, přelomový skok jako ze Zenfonu 5 na 6, asi bude zklamaný. Na druhou stranu když se koncept osvědčí, je svým způsobem neotřelý a žádná z konkurencí vás doposud neokopírovala, proč ten koncept nenechat a naopak jej dál ještě trochu nevylepšit. No a přesně takový je Zenfone 7 a Zenfone 7 Pro, které se od sebe z vnějšku vůbec nerozeznáte. Oba modely jsou tedy tradičně z kovu a skla Gorilla Glass 6 a kdybych měl v designu přece jen jednu věc vytknout, je to váha. 230g oproti loňským 190g už v kapse prostě chtě nechtě ucítíte.

Na vině jsou hlavně celkově větší rozměry telefonu a ne další nárůst baterie, jak by si někdo mohl myslet. Ta je pořád jako vloni pěti tisícová a u její výdrže na 1 nabití hodně záleží jak moc telefon využíváte a v jaké obnovovací frekvenci máte nastavený displej. Bez problému vydržíte 1 den a ještě přijdete domů s dostatkem baterie, 2 dny dáte s 60Hz displejem také, ale já osobně bych nechal 90 a dobíjel každý den. Z důvodu tak velké baterky a vlastně absenci nutnosti telefon přes den nabíjet ASUS údajně bohužel pořád neimplementoval bezdrátové nabíjení, ale to drátové aspoň zvednul na 30W. Pokud by vám tedy z nějakého záhadného důvodu baterka došla, za půl hodinky nabijete telefon lehce přes 50% kapacity.

Nový a větší Amoled

Samozřejmě, jako u většiny výrobců i u Zenfonu 7 narostl displej. 6,67” oproti loňským 6,4” nárůst je. A u displeje musím ASUS hodně pochválit hlavně za přechod od IPS panelů k Amoledu, takže si užijete daleko hezčí barvy a samozřejmě tím pádem i Always On režim. Na displeji vás ale každopádně bude bavit jedna věc - žádný průstřel, žádný notch, žádná přední kamera. Nic vás prostě neruší od sledování filmů, prohlížení fotek nebo jakéhokoli jiného obsahu a musím říct, že třeba večer jsem se na pár filmů na Netflixu v HDR10+ podíval. Na procházení systému a na hraní her se navíc hodí 90Hz obnovovací frekvence, díky které je právě všechno daleko hezčí a hlavně plynulejší.

Abych ale jen nechválil, ASUS tradičně nikdy moc nechválím za čitelnost na sluníčku. Ta se od minulého Zenfonu zase zlepšila, 700 nitů už je dobře čitelných, v kategorii telefonů kolem 15 tisíc je to v pohodě, ale Zenfony 7 už se posunuly cenou do kategorie nejvyšších modelů, kde třeba za OnePlus 8 Pro nebo S20 zaostávají. Tím pádem, jsou na sluníčku dobře čitelné, ale konkurence to umí už dneska líp. Co ovšem zamrzí u displeje nejvíc je absence notifikací na vypnuté obrazovce.

Holt budete muset telefon vždycky vypnout nebo zapnout pro zjištění nových notifikací a nebo se podívat dolů, vedle USB-C konektoru, kde na hodně netypickém místě najdete notifikační diodu. A když už jsem u toho zapínání, zabezpečení je řešeno rychlou čtečkou otisků prstů přímo v zapínacím tlačítku nebo docela vtipně vyklopením kamery. I když je vysunutí defacto bleskurychlé, z dlouhodobého hlediska je i to chvilkové čekání celkem otrava.

Bohatá HW a SW výbava

Kde ovšem Zenfone 7 vyniká je hardware. Snapdragon 865+ v Zenfonu 7 Pro běhá absolutně na jedničku a v kombinaci s UFS 3.1 úložištěm by byl asi totální fail, kdyby ne. Tím pádem ať děláte, co děláte, nikdy se mi nestalo, že by se telefon jakkoli zadýchal. Pokud ovšem šáhnete po Zenfonu 7, pak se musíte připravit na drobný ústupek v podobě Snapdragonu 865. Ruku na srdce. Je to momentálně druhý nejlepší procesor pro Android a 99% z vás rozdíl fakt nepozná. A to 1% si bude stěžovat, že místo 60fps ve hře má 58fps, takže i se slabším Zenfonem buďte naprosto v pohodě. U softwaru musím jednoznačně ASUS pochválit.

ZenUI je čím dál tím čistější a kromě klasických aplikací od Googlu najdete uvnitř jen předinstalovanou aplikaci pro přenos dat z jiných telefonů, NetFlix, Facebook Messenger a Instagram a všechny aplikace právě včetně ASUS Data Transfer můžete i v případě potřeby bez problému odinstalovat. Z dalšího hardwaru je tady samozřejmě tradičně GPS, Glonass, Galileo, Wifi 6 atd, ovšem chybí oproti loňsku dedikované tlačítko pro asistenta nebo spoušť foťáku a jack na 3,5mm. Ten se údajně do telefonu, stejně jako u spousty konkurence nevešel kvůli nutnosti implementace sítí 5. generace.

Holt další síť, další hardware. Teď upřímně, dřív než bude fungovat u nás 5G v nějakém použitelném režimu, to dřív všichni minimálně 3x vyměníme telefony. Horší už je ovšem to, co jsem četl v diskuzi pod unboxingem Zenfonu 7 a to, že jste se ptali na podporu VoLTE neboli hovorů přes 4G síť. Tu nepodporoval Zenfone 6 a sedmička jej u nás zatím také nepodporuje. Dřív jsem tento problém ani neřešil, ale Vodafone nedávno ohlásil vypínání 3G sítě a tím pádem hovory budou u všech nepodporovaných telefonů vedené skrz 2G síť. Nicméně, ASUS údajně na tomto už pracuje, tak snad se v dalších aktualizacích i VoLTE dočkáme.

Svatá trojice fotoaparátů

Taaak a teď se vyřádím pěkně na foťácích. Loňský Zenfone 6 měl foťáky 2, letos ale ASUS vyslyšel přání uživatelů a do výklopného modulu zasadil hned kompletní svatou trojici. To znamená hlavní 64MP doplňuje ještě 8MP teleobjektiv a 12MP šíro. Začnu netypicky šírem, z kterého jsem měl největší radost. Jednak má jako jedno z mála šír mezi mobilními telefony funkci ostření, takže jej použijete klidně i na makro a jednak má velikost jednotlivého pixelu 1,4mikrometru. Zjednodušeně řečeno je senzor šíra stejně velký jako třeba u Note 20 Ultra, takže při trochu horším světle z něj nelezou matlaniny jako u většiny telefonů, ale celkem dost dobře použitelné fotky. Jasně, na Nota  to kvalitativně nemá, ale pořád se jedná o jedno z nejlepších a nekomplexnějších šír v mobilech vůbec.

Jen je potřeba počítat s tím, že není třeba podobně jako Huawei P40 Pro tolik širokoúhlé jak byste asi čekali. Přepočet na Fullframe objektiv je totiž 17mm oproti 13mm u Note 20 Ultra. Pro laiky se vám toho do záběru u Nota vejde prostě o trochu víc. U hlavního foťáku budete s výslednými fotkami spokojeni a snad až na slabší dynamický rozsah jim není moc co vytknout. U večerních fotek je vidět hodně velký rozdíl při použití nočního režimu. Zatímco bez něj jsou fotky relativně mizerné s nočním režimem se scéna dost vylepší a fotky celkem ujdou. Každopádně na špičku v oboru v podobě P40 Pro nebo S20tky atd. Zenfone pořád zaostává. Hodně příjemná je funkce automatického nočního režimu, kdy telefon sám vyhodnotí jestli je potřeba nebo není potřeba jej využít. No a v tomto ohledu jsem narazil na celkem vtipnou věc.

Kdybyste tuto funkci náhodou chtěli vypnout, je to v nastavení foťáku přesně ta funkce, jejíž český překlad je tak dlouhý, že se do řádku nevešel a ten skončil třemi tečkami a vy nemáte sebemenšího tucha o co jde. Přepnul jsem se do angličtiny a už jsem pochopil. Třetím foťákem je, jak už jsem říkal, 8MP teleobjektiv, který fotí velmi dobře, pokud máte dostatek světla. S ubývajícím už je patrný dost velký šum a na noční režim jej nejde využít vůbec. Docela mě u něj překvapila i relativně velká minimální ostřící vzdálenost, takže pokud chcete udělat nějaký opravdu detail, určitě využijte šíro. Minimální ostřící vzdálenost teleobjektivem je zhruba 50centimentrů, hlavním 10cm a šírem pouhé 4cm. Makro tedy rozhodně šírem a teleobjektiv využijte spíš na focení vzdálených objektů.

Důležité je ještě na tomto místě zmínit, že jak hlavní tak teleobjektiv mají optický zoom pouze u Zenfonu 7 Pro a u klasické verze se musíte spokojit jen se stabilizací elektronickou. Další disciplínou u fotek je selfie a logicky s výklopnými kamerami jsou oba Zenfony 7 premiantem na selfiečka, protože využíváte ty stejné zadní kamery se svými plusy a mínusy. Primárně použijete na focení ovšem jen hlavní a šíro, alternativně pokud je vaše jméno Saxana, použijete i zoom. Tam, kde Zenfone rozmetá veškerou konkurenci je právě možnost kreativity s výklopným modulem. Já osobně jsem si nejvíc užil právě možnost focení na šíro z podhledu. Úroveň vyklopení si můžete nastavit samozřejmě sami na jakýkoli úhel, ty nejloblíbenější uložit do paměti a pak libovolně využívat.

Za mě je tedy Zenfone 7, stejně jako šestka jedním z nejkreativnějších telefonů vůbec. Jen škoda, že občas telefon uloží fotku nebo video při překlopení telefonu vzhůru nohama a musíte jej pak v galerii ručně otočit. Já jsem telefon každopádně dost využíval pro natáčení videa, kde pro kreativní úhly můžete výklopný foťák použít také, ale spíš to použijete pro vertikální natáčení než horizontální, kde vám výklopný mechanizmus nijak extra nepomůže. Natáčet jde až v 8K při 30 snímcích, což je třeba posun oproti Note 20 Ultra a jeho 24 snímkům, v praxi je to ale zbytečné a úplně v pohodě se spokojíte se 4k při 60 snímcích. Jen bacha, který Zenfone vyberete, jak už jsem říkal, jen Pro varianta má optickou stabilizaci, která se fakt hodí jak při večerním focení, tak při videu.

Shrnutí

Když bych měl Zenfone 7 a Zenfone 7 Pro celkově shrnout bez jakéhokoli barvení na růžovo, pojďme si říct, že Zenfone 7 Pro stojí 21 990,- a Zenfone 7 19 490,-. Pokud se rozhodnete investovat kolem 20 000 korun za jakýkoli telefon, pravděpodobně už úplně tak neřešíte, jestli utratíte 19,5 nebo 22. Za mě je tedy holý nesmysl šetřit 2,5 tisíce a koupit Zenfone 7 se slabším Snapdragonem a bez optické stabilizace foťáků a naopak bych bral Zenfone 7 Pro. No a teď si vemte, že máte telefon za 22 000 a třeba k S20+ nebo Oneplus 8 Pro už to jsou jen zhruba 3-4 tisíce navíc.

Pokud vezmete Zenfone 7 Pro, musíte jej chtít hlavně kvůli výklopnému foťáku a jeho kreativním možnostem a počítat s tím, že oproti dvěma zmiňovaným telefonům dostanete celkově o krapánek horší fotky, ne tak dobrý displej, nebudete mít bezdrátové nabíjení a ochranu IP68. Pořád ale dostanete velmi dobrý telefon se Snapdragonem 865+, to ani jeden z nich nemá a ve výdrži na 1 nabití Zenfone oba telefony strčí do kapsy. Rozhodnutí je tím pádem hodně otázkou priorit, vašich priorit, podle kterých se musíte sami rozhodnout.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Předobjednejte si nový ASUS ZenFone 7 Pro - První telefon s výklopným trojitým fotoaparátem

Michal Kužel | 01.09.2020
Předobjednejte si nový ASUS ZenFone 7 Pro - První telefon s výklopným trojitým fotoaparátem

Telefony ASUS ZenFone 7 PRO a 7 rozhodně patří mezi ty nejlepší ve své kategorii. Neváhejte a podívejte se na naše video.

Zobrazit celý článek

Zveme vás na živě komentovaný přenos z ASUS Keynote

Kateřina Červená | 07.05.2022
Zveme vás na živě komentovaný přenos z ASUS Keynote

ASUS Keynote je za dveřmi a už v pondělí 9. května 2022 od 17:55 našeho času spustíme s Petrem Hudcem a Michalem Šrajerem živě komentovaný HURASTREAM, přímý přenos i s hostem, zástupcem ASUS Česká republika!

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

Tipy na vánoční praktické a cenově dostupné dárky

Petr Hudec | 17.12.2021
Tipy na vánoční praktické a cenově dostupné dárky

Včera jsem vám přinesl speciální vánoční tipy na drobné dárky do 1000 Kč a dneska se spolu rozšoupneme a nebudeme vůbec brát ohledy na cenu. Ne, že bych vám nutně říkal jen o tom nejdražším, co je na trhu, protože nejlevnější produkt, co dnes uvidíte stojí 339 Kč, ale spíš vám dám takové tipy na ...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.