info
info

Apple iPad Air 2020: Vyplatí se oproti iPadu Pro? [recenze]

Ať si to chceme přiznat nebo nechceme, dnešní covidová doba nás posunula o mnoho let dopředu v rámci využití IT a digitalizace. Ať už je to zábava nebo nutnost pracovních telekonferencí, rozhodně spousta lidí letos přemýšlela o upgradu nebo pořízení úplně nového zařízení. No a jedním z nich právě může být zbrusu nový iPad Air.

Apple iPad Air 2020: Vyplatí se oproti iPadu Pro? [recenze]

Specifika použití tabletů

Tablety za poslední roky prošly překotným vývojem, úvodní boom, který Apple vytvořil následovala velká spousta výrobců a prakticky nějakých 5 let zpátky, pokud jste byli trochu větší výrobce a nevyráběli jste jakýkoli druh tabletu, prakticky jste neexistovali. Jak se ale úvodní bublina rychle nafoukla, stejně tak rychle splaskla. Na rozdíl od telefonů totiž tablet není něco, co bychom si nutně potřebovali pořizovat každý rok. Proč? Protože tablet není většinou něco, co bereme 150x denně do ruky a víceméně slouží jako rozšíření mobilního telefonu, když potřebujeme větší obrazovku nebo naopak jako zařízení na pasivnější konzumování obsahu, když už zrovna nepracujeme.

A takové zařízení fakt neupgradujete každý rok. Já osobně jsem mnoho let používal iPad Mini 2. generace a pokud bych si na něm nerozbil displej, používal bych jej pravděpodobně aktivně až do dnes. Samozřejmě, existuje spousta lidí, kteří na iPadu dokážou kreslit, stříhat videa a pracovat opravdu profesionálně, pro mě ovšem je iPad opravdu spíš na editaci fotek v lightroomu, zhlédnutí filmu v letadle, občas na psaní scénářů, ideální na telekonference nebo si jej často beru s sebou někam na víkend, když vím, že nebudu potřebovat notebook.

A přesně na takové věci je iPad dokonalý kvůli několika věcem. Jednak má velký displej, díky mobilním procesorům dokáže vydržet nabitý daleko delší dobu než mobil nebo notebook, takže na dlouhé lety je to ideální, nikde nepřekáží klávesnice, kterou nepotřebujete, je lehký, dotykový a uvnitř jsou aplikace jako v telefonu. Samozřejmě, pokud hledáte univerzální zařízení, může to být limitující, ale v jistém ohledu je pro mě jakýkoli tablet tak specifickou věcí, že právě v mnoha ohledech notebook předčí.

Mnoho inovací

To jsem se až možná moc rozpovídal o tabletech jako takových, ale spíš jsem vám chtěl přiblížit hodně jejich využití nebo aspoň k čemu jej používám já. Nový iPad Air 2020 logicky není jiný než ostatní, ale po letech přináší hodně zajímavé inovace. Je určený pro lidi, kteří chtějí mít vysoce funkční zařízení po mnoho let, ale nevyužijí všechny funkce z vyššího modelu Pro. A to je naprosto v pořádku. Air tohle všechno splňuje. Předně, je tu nový procesor A14 Bionic, ten stejný, který tepe uvnitř nejnovějších iPhonů 12 a podle benchmarků ve výkonu na 1 jádro dokonce překonává dospělý iPad Pro.

Je tu sice menší operační paměť, ale na druhou stranu ani iPad Pro ani tento Air nedostanete na hranici, že by se viditelně zadýchal. Všechno běhá jak po másle. Oproti iPadu Pro vypadá i nový Air designově hodně podobně, bere si rovné hrany a dokonce i když nemá v názvu Pro, přesto se nově nabíjí skrz USB-C konektor. Ano, to je rozhodně něco, co se rozhodně mělo objevit i v letošních iPhonech a co by z vábných prohlášení o ekologii neudělalo jen bohapusté tlachání. Air má také oproti svému předchůdci daleko tenčí a symetrické rámečky.

Pokud byste namítli, že k mobilům to má daleko, ano má, ale u tabletů jsou rámečky potřeba. Nedrží se v jedné ruce jako telefony a tak rámečky kvůli úchopu prostě potřebujete. Ač se tedy rámečky víc blíží iPadu Pro, přesto v nich nenajdete FaceID a naopak je tady zpátky ve zcela nové podobě TouchID v horním zapínacím tlačítku. Na Apple rozhodně inovativní řešení, které bych uvítal jako alternativní doplnění zabezpečení i v telefonech. Přece jen v dnešní době, kdy člověk často nosí roušku, by se právě takový způsob zabezpečení docela hodil. Každopádně čtečka funguje výborně, o tom žádná. Já s tím mám spíš jiný problém, a to je síla zvyku. Na FaceID už jsem si zvyknul tolik, že jsem často klepnul do displeje a čekal kdy se iPad odemkne.

Tady jsem si spíš nechtěně často spustil Siri nebo při otáčení vyfotil obrazovku. Oproti iPadu Pro V Airu nenajdete také bohužel 120Hz Pro Motion displej a to je asi věc, které mě osobně chyběla za celou dobu používání spolu s FaceID nejvíc. Displej je skvělý, plynulý, ale při přechodu z Pro to poznáte. Na druhou stranu uživatelé, kteří jsou jen na Applu se 120Hz nemají kromě iPadu Pro defacto žádnou zkušenost a řekněme si upřímně, z iPadu Pro na iPad Air asi stejně nikdo přecházet nebude.

Rámečky a příslušenství

Zůstanu ještě chvilku u rámečků a celkové podobnosti. Na zadní straně teď najdete proprietální konektor Applu, který funguje s Magic Keyboard z pročkových zařízení a pokud Magic Keyboard dokoupíte, získáte tím pádem k plnohodnotné klávesnici získáte druhý USB-C konektor. Jediný rozdíl pak je čtvercové vykrojení pro foťáky v zadní straně, které vypadá trošku divně na Airu s jedním foťákem. Ano, to je jeden z ústupků. Najdete zde stejný hlavní foťák jako je na iPadu Pro, ale další foťáky, stejně jako Lidar senzor chybí.

Pokud ovšem nejste čínský turista, který si myslí, že čím větší displej, tím lepší fotky, chápete, že iPad není primárně zařízení na focení. Z tohoto pohledu je za mě jeden foťák naprosto dostačující a spíš než abych hodnotil jeho klasické funkce jako světelnost, dynamický rozsah, úroveň detailů, barevné podání atd, je daleko důležitější, že jak ten zadní, tak přední můžete bez problému použít na Facetime nebo třeba skenování dokumentů. Na to všechno v pohodě stačí jeden zadní a jeden přední foťák.

Poslední 2 návraty k rámečkům. Tím, že jsou rámečky rovné, můžete na iPad Air stejně jako na Pročko teď použít klasickou Apple Pencil, jen si samozřejmě připravte 3,5 tisíce korun, což zase trochu zatíží váš rozpočet u budgetovějšího iPadu. A to jsem vám ještě neřekl o ceně necelých 9 tisíc za před chvílí zmiňovaný Magic Keyboard, které rázem z budgetovějšího iPadu dělají docela slušně drahou pracovní stanici. A tou druhou věcí, která se týká rámečků, jsou skvěle hrající reproduktory. Nejsou sice 4 jako u iPadu Pro, jsou jen 2, ale opravdu hrají výborně.

Shrnutí a doporučení

Pokud přemýšlíte tedy jestli iPad Air nebo iPad Pro, shrnu znovu ty nejpodstatnější rozdíly. U Airu přicházíte o Lidar senzor, širokoúhlý foťák, FaceID, 120Hz displej a 4 repráky. Přicházíte ovšem také ještě o jednu za mě podstatnou věc. O 128GB variantu a to je za mě největší mínus tohoto iPadu vzhledem k ceně a pro zákazníka dost nepříjemný pokus jak z vás vytáhnout další peníze navíc. Za 64GB variantu totiž dáte 16 990,- a pokud chcete víc, což asi spousta lidí chce, nemáte žádnou jinou možnost než šáhnout po 256GB variantě za 21 490,-. To je ale jenom o 1500Kč méně, než dáte za menší iPad Pro ve 128GB, který má navíc právě 120Hz displej, FaceID, šíro, 4 stereo reproduktory a se 128GB už dokážete naprosto v pohodě fungovat.

iPad Air 2020 má tedy smysl jen v základu 64GB pro ty z vás, kdo jej budete mít neustále připojeni někde na wifi a konzumovat spíš online obsah než abyste si toho moc stahovali dovnitř. Jestli chcete větší úložiště, bejt váma, jdu určitě do Pročka. A to je vlastně ta hlavní zpráva, kterou jsem vám chtěl touto recenzí říct. Kdo z vás se rozhoduje pro iPad, stejně ví proč jej chce a proč nechce jakékoli jiné zařízení. Rozhodujte se tedy primárně na základě toho, jaké potřebujete úložiště.Novinky na e-mail...Další podobné články

Jak uvolnit úložiště na iPhonu: 5 jednoduchých vychytávek

Jak uvolnit úložiště na iPhonu: 5 jednoduchých vychytávek

Nezbývá vám ve vašem iPhone úložišti dost místa? Pojďme se podívat na několik užitečných tipů, jak ho jednoduše pročistit.

Zobrazit celý článek

Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Petr Hudec | 24.04.2022
Recenze OnePlus 10 Pro: Co se stalo s legendou?

Co se vám vybaví, když se řekne OnePlus? Většině zákazníků, kteří kupují mobilní telefony v marketu spolu s pračkou či ledničkou pravděpodobně nic moc. Pak jsou tu znalejší, kteří telefony tohoto výrobce registrují, ale pak existuje speciální skupina fanoušků, kteří vnímají OnePlus jako něco posv...

Zobrazit celý článek

iPhone, iPad, Apple Watch: Čím nás Apple překvapí v roce 2022

Petr | 05.01.2022
iPhone, iPad, Apple Watch: Čím nás Apple překvapí v roce 2022

Začíná nám rok 2022. Bude stejně tak od Applu nabitý jako rok předchozí? Na jaké nové modely, vychytávky, a funkce se můžeme těšit? Bude mít iPad skleněné záda? Pojďme si dnes spolu přijít všechny předpovědi na rok 2022

Zobrazit celý článek

Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Petr Hudec | 17.05.2022
Nejlepší mobil do 15 000 Kč [2022]

Přemýšlíte o novém telefonu do 15 000 Kč? Dnes mám pro vás pár skvělých tipů a jeden naprosto bombastický telefon, který by byla chyba nevyužít, pokud o nějakém telefonu v této kategorii uvažujete. Dnešní článek „Nejlepší mobil do patnácti tisíc korun“ je dalším dílem oblíbené série a kdo naskoči...

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.