info
info

Amazfit GTS 2: Vyplatí se oproti GTS 2 Mini? [recenze]

Jedna z nejslavnějších fotek z druhé světové války je fotka ruského vojáka, který vztyčuje po dobití Berlína vlajku nad Reichstagem a na rukou má několik hodinek. Doslova tak si totiž občas připadám, když současně testuju víc hodinek a jediný štěstí, že není léto a nechodím v tričku. To by si pak asi kolemjdoucí asi dost možná klepali na hlavu. No, každopádně, dneska se v maratonu testů hodinek dostalo na recenzi GTS dvojek, nástupce oblíbené první generace, ovšem tentokrát už samostatného Amazfitu.

Amazfit GTS 2: Vyplatí se oproti GTS 2 Mini? [recenze]

Design a zpracování

Amazfit GTS 2 jsou vrcholem modelové fashion řady samostatného Amazfitu a samozřejmě jako spousta jiných hodinek vycházejí z hranatého designu Apple Watch. Pokud už si kupujete smart hodinky se smart funkcemi, kde často čtete zprávy, posloucháte písničky, listujete menu atd a neomezujete se na prostý ciferník, je tento tvar daleko vhodnější, protože nepřicházíte o části textů v zakulacených rozích. V krabičce kromě hodinek a návodu k obsluze dostanete ještě dobíjecí kabel s magnetickou kolébkou.

Tady jsem narazil ovšem tak trochu na první zklamání, protože přece jen, bavíme se o hodinkách za 4,5 tisíce korun, to znamená třeba už o kategorii Samsung Watch Active 2. A právě oproti nim chybí GTS 2 bezdrátové nabíjení pomocí technologie QI. Tím pádem až pojedete třeba na delší dovolenou, hodinky nedobijete reverzním nabíjením některých mobilních telefonů a jste odkázání pouze na to s sebou táhnout další kabel.

Po stránce designu a materiálového zpracování jsou GTS dvojky vyrobeny z kombinace titanového rámečku s plastovými zády kryjícími senzory, který až netypicky chladí a v kombinaci s únorovými mrazy občas hodinky na ruce až nepříjemně chladily. Zajímavé, že ten stejný problém jsem na druhé ruce u kovových Garminů neměl. Pro ovládání pak samozřejmě slouží kromě dotykového displeje jediné boční tlačítko zapuštěné do vystupujícího rámu. Vzhledem k tomu, že kromě stisku žádnou jinou funkci nemá, je celkem fajn, že nijak nezadrhává za oblečení a prst vám na něj vždycky tak nějak sklouzne.

Displej a ovládání

Jedním z rozdílů oproti odlehčeným GTS2 Mini je displej. Pořád se jedná o Amoled s funkcí Always On, ale je větší a oproti Mini má i lepší čitelnost na sluníčku. Samozřejmě větší displej znamená i lepší ovládání. Animace mají rychlou odezvu na dotyk, jsou plynulé a celkově se hodinky velmi dobře ovládají po všech úrovních menu snad jedině s výjimkou ovládacího centra, kde se občas kvůli titěrným ikonám umístěným vedle sebe přehmátnete někam jinam.

Samotné menu už je potom v pohodě a listovat nahoru a dolů můžete mezi vlastním hodnotícím systémem PAI, měřením tepovky, hladiny kyslíku v krvi atd a doleva a doprava mezi jednotlivými widgety. Přes jeden z widgetů si můžete GTS dvojky připárovat bezdrátová sluchátka, nahrát do interní paměti až 3GB muziky a jít si bez telefonu klidně zaběhat. Ovládat můžete jak lokálně uloženou hudbu v hodinkách, tak na dálku v telefonu, ovšem třeba samotná aplikace Spotify chybí a tak můžete ovládat na dálku jen naposledy použitý přehrávač.

Telefonní hovory

Oproti odlehčeným Mini můžete GTS dvojky využít i pro hovory. Hodinky samozřejmě pro hovory využívají bezdrátové spojení s vaším mobilem pomocí Bluetooth na vzdálenost 10-20m, takže jen pro jistotu upozorňuji, že pokud si půjdete zaběhat a mobil necháte doma, na hodinky se vám nikdo nedovolá. Kvalita přenosu je na slušné úrovni, obě strany si bez problému rozumí, ale upřímně nečekejte zázraky.

Je fajn zvednout hovor, když se pohybujete doma po bytě v klidném prostředí, ale venku radši šáhněte po mobilním telefonu. Stejně tak i u notifikací, pokud si je budete potřebovat přečíst celé nebo na ně nějakým způsobem reagovat. Klasicky, jako u většiny hodinek, se totiž jedná jen o náhled.

Funkce

K dispozici je monitoring zhruba 90 aktivit oproti 70 v GTS 2 mini, což je naprosto dostatečné pro drtivou většinu lidí, pro které jsou tyto hodinky určeny. Sledovat můžete veškeré druhy chůze, běhu, tréninků v posilovnách, mimo něj, cyklistiku, lyžování, tanec, míčové sporty nebo třeba takové věci jako pouštění draka nebo házení šipek. Na své si přijdou i milovníci plavání a to díky voděodolnosti do 5ATM. Tím pádem bazény a otevřená voda, žádné potápění. Pro měření je samozřejmě využíván senzor srdečního tepu, měření okysličení krve, barometr nebo vestavěná GPSka, pomocí které samozřejmě můžete sledovat prošlou trasu.

Přesnost ovšem nedosahuje kvality mobilního telefonu a občas tedy, zejména ve městech vám mapa zobrazí spíš orientační trasu plus mínus 20m. U počtu denních kroků jsem GTS2 porovnával s Garminy Fenix 6X Pro a rozdíl byl vždy někde okolo 5%.  Samozřejmě i s ohledem na to, jak často budete monitorovat aktivity, jestli použijete u displeje režim Always on, jestli budete měřit spánek kontiuelně nebo jen po 10 minutách, všechno toto má obrovský vliv na výdrž samotné baterie.

Výrobce deklaruje až 20 dní v základním režimu hodinek, 7 dní ve smart režimu nebo 3-5 dní v režimu těžké zátěže. Já jsem nastavil režim u displeje na Always on od 7 do 10 večer, monitoring spánku, monitoring kyslíku a tepové frekvence, sem tam jsem vyrazil na delší procházku a při náročném dni jsem neměl problém vyčerpat z baterky klidně i 40%. Záleží tedy hodně na vás v jakém směru a jak náročně budete hodinky využívat, ovšem počítejte, že třeba oproti Mini variantě je výdrž zhruba poloviční.

Ohledně celkového využití se GTS dvojky spíš hodí na takové běžné měření počtu kroků, tepovky, spánku včetně jeho fází, lehkých fitness aktivit atd. Jakmile byste od nich čekali přesné měření tepovky při výbušných sportech, asi budete zklamaní. Hodinky často nejsou schopné zaznamenat rychlé výkyvy tepovky a spíš tedy než pro sprint jsou vhodné pro maraton a profi sportovci bych je rozhodně nedoporučil. Naopak, pokud jste rekreační sportovec a přes den třeba sedíte v práci u počítače, jsou pro vás ideální. Pak vás dokážou upozornit, že je čas se protáhnout.

Aplikace Zepp

Pro veškeré ovládání a nastavení je k dispozici aplikace Zepp. Jde o čistě novinku, která vznikla z důvodu odstřižení se Amazfitu od Xiaomi a akvizicí Zeppu. Samozřejmě, jak už to s novými aplikacemi bývá, není vždy všechno ideální. Rozhodně musím pochválit moderní vzhled a celkem intuitivní ovládání. Pak se vám ale občas stane, že vlezete do některého zákoutí aplikace kde nejsou do češtiny přeloženy nadpisy nebo některé vysvětlující funkce a když si kliknete na položku běh aplikace na pozadí, dostanete návod jak zprovoznit aplikaci na 5 let starém androidu.

Vy pak samozřejmě marně v nastavení hledáte něco, co už tam dávno není. Aplikace má rozhodně ale i své světlé stránky. Jednak můžete přidat v rámci komunity i nějaké přátele, samozřejmě používající stejnou aplikaci, ale hlavně, na rozdíl od Mi Wear od Xiaomi, můžete data sdílet i do Google Fit nebo Stravy. Oproti nedávno recenzovaným Huawei Watch Fit pro změnu chybí nastavení alespoň nějakých pár základních tréninkových plánů a samozřejmě o těch v Garminech ani nemluvě.

Závěr

Záleží tím pádem hodně na tom, jaká jste cílová skupina a co plánujete s hodinkami dělat. Jestli hledáte chytré hodinky za přijatelnou cenu s krásným displejem, lehkým provedením, smart funkcemi pro přijetí hovoru, možností nahrání hudby a pak následného poslechu přes Bluetooth sluchátka a relativně slušnou výdrží na 1 nabití, pak jsou pro vás GTS 2 ideální volbou. Pokud hledáte hodinky na hlubší sledování aktivit, vyhodnocování, tréninkové plány, pak bych zvolil některé Garminy s kterými mimochodem i bezdrátově zaplatíte.

A pokud jste se přece jen rozhodli pro GTS 2, váháte možná ještě nad tím, zda právě ony nebo jejich odlehčenou variantu s názvem Mini. U dospělých dvojek dostanete větší displej, 90 sportů oproti 70 v Mini, hlasového asistenta, možnost telefonování, 3GB interní paměti pro hudbu a naopak i přes lehce větší baterii pouze poloviční výdrž. Dospělé GTS 2 momentálně seženete za cenu 4 390,-, ovšem když na Huramobil.cz použijete u černé a stříbrné varianty hodinek slevový kód GTS2, ušetříte až do 21. února čtyři stovky a vyjdou vás tím pádem na 3 990,-.

Novinky na e-mail...Další podobné články

Nejprodávanější chytré hodinky 2021

Kateřina Červená | 11.11.2021
Nejprodávanější chytré hodinky 2021

Inspirace na Vánoce. Vybrali jsme pro vás nejlepší chytré hodinky, které si můžete nadělit pod stromeček.

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Přivítejte jaro s hodinkami Amazfit a ušetřete 15%!

Jakub Souček | 15.03.2021
Přivítejte jaro s hodinkami Amazfit a ušetřete 15%!

Jen tento týden máte skvělou možnost ušetřit příjemných 15% při nákupu nových i osvědčených modelů chytrých hodinek Amazfit. Pro uplatnění slevy stačí v košíku jednoduše vložit slevový kód AMAZFIT15.

Zobrazit celý článek

Z našeho obchodu

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.