- Tenký a robustní design
- Rychlé 120W nabíjení s adaptérem v balení
- Plně dostačující výkon loňského Snapdragon 8 Gen 2
- Perfektní výdrž na 1 nabití
- Stále pouze IPS displej
- Vyšší cena
O 120W nabíjení si může konkurence nechat jen zdát
U amerického i korejského výrobce je takovým nepsaným pravidlem, že nabíječka v balení už nějakou dobu není a tak je příjemným překvapením, že i když se díváte na tablet s poloviční cenou oproti třeba iPadu Pro nebo Samsung Galaxy Tab S9 Ultra, tak zde aspoň adaptér najdete a to rovnou 120W. Nic dalšího, kromě hodně lehké dokumentace a kabelu k nabíječce nehledejte. Naštěstí ovšem běží hned od startu prodeje akce a aspoň základní folio pouzdro, které je u tabletu tak esenciální záležitostí, dostanete gratis. A kdo stihne nákup do 28. 4., tomu Xiaomi nabízí ještě 30% slevu na dokoupení stylusu nebo vybavenějšího pouzdra s klávesnicí. Designově jde pak pochopitelně o velkou placku s rovnými boky, váhou 590g a kupodivu i hodně tenoučkým tělem, které se zvětšuje jen u výstupu s foťáky a tak při položení na stůl se tablet pochopitelně kýve. To ale zase vyrovnáte oním, které ze srdce doporučuju. Tablet totiž na rozdíl od telefonu do kapsy kalhot nestrčíte a velký, plochý 12,4“ displej je prostě dobré něčím chránit. Pouzdro pak ale také navíc funguje jako stojánek a pokud tablet používáte třeba pro sledování filmů, asi se vám nechce jej držet při jeho 590g celou dobu v ruce. Po obvodu těla pak najdete 4 průduchy pro reproduktory, tlačítko pro zapnutí navrchu, kolébku hlasitosti a magnet pro přichycení a nabití Xiaomi stylusu. Poslední proprietální konektor na zadní straně z hliníku je připravený pro připojení a komunikaci s externí klávesnicí. Jinak musím říct, že hliníkové tělo je hodně robustní konstrukce a tablet působí hodně bytelným dojmem.
Příjemně pak překvapila svítivost displeje, který v manuálním režimu vytáhnete na 630 nitů, v tom automatickém dokonce na 780, což je oboje daleko vyšší hodnota, než jsem naměřil třeba na mém tři roky starém iPadu Pro
Baterie bez problému zvládne i zaocenáský let
Příjemně pak překvapila svítivost displeje, který v manuálním režimu vytáhnete na 630 nitů, v tom automatickém dokonce na 780, což je oboje daleko vyšší hodnota, než jsem naměřil třeba na mém tři roky starém iPadu Pro
Na chvilku se zastavím u displeje. Ten má, jak už jsem říkal, 12,4“ a 144Hz obnovovací frekvenci, což se hodí pochopitelně v kompatibilních hrách. Barvy jsou 12 bitové, tím pádem v překladu 68 miliard a musím říct, že jsem si jej maximálně užíval díky 3k rozlišení v letadle při poslední cestě do Maroka. I když je tada pochopitelně poměr stran 3:2, což při sledování filmů udělá celkem velké rámečky, pořád je fajn, že díky baterii o kapacitě 10 000 mAh baterii i po zhruba 6 hodinách sledování filmů jsem měl pořád víc jak 65% baterie. A to je opravdu skvělá výdrž a naprosto dostačující kapacita i pro zaocenáské lety. A když byste náhodou někde třeba v Dubaji po 5 hodinách letu přestupovali, 120W dobíjení vám po pouhých 30 minutách zase dá tolik procent navíc, že prostě nestačíte spotřebovat. Zpátky ale k displeji, kde ono 3k rozlišení znamenalo nejen brilantní obraz, ale v kombinaci se stojánkem v letadle vlastně i takové multimediální centrum. Asi jediné, co vás napadne u displeje a budete to možná tabletu po právu vyčítat je přítomnost IPS místo OLEDu. Já ale musím říct, že AlwaysOn u tabletu asi tak úplně nevyžaduju a díky přítomnosti HDR10+ i Dolby Vision jsem si minimálně u NetFlixu připadal pomalu jako na OLEDu. Příjemně potěší svítivost displeje, který v manuálním režimu vytáhnete na 630 nitů, v tom automatickém dokonce na 780, což je oboje daleko vyšší hodnota, než jsem naměřil třeba na mém tři roky starém iPadu Pro.
Šestice reproduktorů dokáže hrát velmi nahlas
Za poměrně ostrého světla jsem tak neměl nějaký zásadní problém něco přečíst. S iPadem Pro jsem také mimochodem porovnával i reproduktory. Těch má Xiaomi celkem 6 a i když dokážou hrát daleko víc nahlas, zvuk na iPadu je víc vyváženější v rámci výšek a basů. Na Xiaomi už se směrem k maximální úrovni zvedají jen výšky a basy se pak ztrácí ve zbytečném chrastění. I tak je ale zvuk pochopitelně mnohem lepší než v mobilních telefonech, jak s Dolby Atmos po stránce kvality, tak hlasitosti. Jo a jen tak mimochodem, někomu by možná mohla vadit absence zdířky na jacka a tak se budete muset spokojit s Bluetooth 5.3.
Skvělý výkon loňského Snapdragonu 8 Gen 2
Po stránce výkonu najdete v tabletu Snapdragon 8 Generace 2, což je nejlepší procesor loňského roku od Qualcomu. Ten je napárovaný buď k minimální konfiguraci 8/256 nebo maximální až 16GB operační paměti a 1TB úložiště. To se k nám ovšem nedováží a na výběr je tak pouze ze základní 256GB varianty s 8GB RAM, popřípadě vyšší 512GB s 12GB RAM. Výkonově pak běhá všechno naprosto na jedničku ať už sledujete filmy, pracujete nebo koneckonců hrajete i hry. Tady ovšem bude hodně záležet na vašich preferencích. Přece jenom je to něco jiného, jestli držíte v ruce tablet nebo mobilní telefon z pohledu ovládání. Jednak je tablet totiž o dost těžší, takže při delším hraní je to dost nekomfortní držet a pak i ovládací tlačítka na displeji jsou dál od sebe. Lepší variantou je tak postavit tablet třeba na stojánek, přes Bluetooth připojit gamepad a na pár hodin hraní máte komfortně vystaráno. Pokud se ale ovšem i přesto rozhodnete pro displej, rychlost odezvy mi nečinila vůbec žádný problém. V rámci nadstavby operačního systému HyperOS je pak k dispozici pro hraní i widget Game Turbo, kde můžete ještě více boostnout výkon, zakázat notifikace z aplikací, upřednostnit systémové prostředky pro hraní, nahrávat si obrazovku atd. Pokud patříte mezi pár vyvolených vlastnící WiFi 7 router, dobrá zpráva, že tablet je pro to připraven. Pro ostatní pak je k dispozici už pomalu standardní WiFi 6.
Xiaomi Pad 6S Pro našima očima
Na chvilku se ještě zastavím u software, kde tablet pohání avizovaný Android 14 s nadstavbou HyperOS a bohužel ani přes četné dotazy se mi nepodařila zjistit deklarovaná podpora. Osobně bych ovšem tipoval minimálně 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat, i když je pravda, že toto není tak exponované zařízení jako mobilní telefon. I tak jde ovšem o zařízení s přídomkem „Pro“ a proto opravdu s minimálně 3 letou podporou bych počítal. V rámci ovládání pak všechno běží stabilně, rychle a designově vychází logicky z mobilních telefonů v kombinaci s prvky z jejich ohebných variant. Tím mám na mysli hlavně spodní lištu s dockem s aplikacemi, swipnutím zleva google discover feed a z mobilních telefonů Xiaomi pak swipnutí z levého rohu zobrazí notifikace, zatímco z pravého ovládací centrum. V rámci multitaskingu pak můžete zobrazit 2 aplikace vedle sebe a nad nimi pak třeba ještě plovoucí okno. Víc asi ani vzhledem k místu úplně netřeba. Naposledy použité aplikace jsou pak vidět na docku na pravé straně a to včetně kombinace použité při multitaskingu, takže pro rychlé přepínání je to ideální. Dokonce funguje i rychlé přepínání v rámci dvojic, kde snad jen jediná nevýhoda je, že to musí být vždy kombinace dvou jiných aplikací. Nemůžete mít zapamatovaný třeba Chrome s Google Maps a Chrome s galerií fotek. Spárovat svůj tablet můžete i s mobilním telefonem Xiaomi a použít tak funkci Xiaomi Interconnectivity. K tomu je potřeba pochopitelně zmiňovaný telefon Xiaomi, pak Xiaomi účet a povolení funkce v obou zařízeních. Pak se vám objeví na docku ikona telefonu a jejím spuštěním vidíte přímo obrazovku telefonu. Můžete tedy v rámci onoho split screenu brouzdat v telefonu, jako kdybyste jej ovládali přímo na jeho displeji. Snad jedinou nevýhodou je, že nejde o plovoucí okno, s kterým byste mohli posouvat, ale o vrstvu sedící nad plochou a obraz pod ní se tedy nepřizpůsobuje zbytkové velikosti displeje. Nespornou výhodou ovšem je třeba přesouvání souborů mezi oběma zařízení, což pohodlně uděláte z displeje jednoho zařízení. Jo a málem bych zapomněl, odemykání tabletu je velmi rychlé a zabezpečení funguje díky naprosto přesné čtečce otisků prstů v zapínacím tlačítku.
Xiaomi Pad 6S Pro
Pokud nejste čínský turista na Staroměstském náměstí, využijete fotoaparáty spíš na skenování dokumentů, než reálné focení.
Jak jsou na tom fotoaparáty?
Pokud nejste čínský turista na Staroměstském náměstí, využijete fotoaparáty spíš na skenování dokumentů, než reálné focení.
Pokud nejste čínský turista na Staroměstském náměstí, asi nejmíň vás budou zajímat fotoaparáty. A Xiaomi naštěstí taky, a tak zde i přes gril se čtyřmi plotýnkami najdete jen 50MP hlavní doplnění 2MP pro portrétní fotografii. To asi kdybyste přece jen se chtěli u toho orloje vyfotit s rozostřeným pozadím. Třetí kolečko je přisvětlovací dioda a čtvrté jen nápis 50MP. Já vám sem hodím schválně 3-4 fotky, jen tak pro představu o senzoru GN1 od Samsungu. V podstatě jediný smysl foťáku v tabletu já osobně vidím jen třeba ve vyfocení nějakého dokumentu, s kterým budete pak třeba v Acrobatu následně pracovat. Nečekejte tedy detailní rozbor foťáků, protože s tímhle po ulici opravdu běhat a fotit nechcete. Naopak přední kamera o velikosti 32MP smysl má primárně pro video hovory přes Whatsapp nebo různé firemní Zoom či Webex hovory a jak funguje, můžete vidět v naší video recenzi na YouTube.
Vyplatí se nebo ne?
Jak tedy Xiaomi Pad 6S Pro shrnout? Jako velmi dobré zařízení za defacto poloviční cenu oproti iPadu či nejvyššímu Samsungu S9 Ultra. Pochopitelně, pokud žijete v ekosystému Applu, nemá cenu o tomto tabletu uvažovat, ale v Androidu je to úplně o něčem jiném. Konečně u Xiaomi je pak k dispozici i příslušenství jako externí pouzdro s klávesnicí nebo stylus a i když nejsou zdarma, pořád je dobré využít 30% slevy v rámci zaváděcí akce, pokud tedy chcete zařízení v pár scénářích nahrazující notebook. Dostanete totiž skvělý výkon, naprosto perfektní výdrž baterie, hodně slušně svítící displej a i když já třeba osobně svůj iPad používám asi nejméně ze svých Apple zařízení, protože potřebuju na cestách často stříhat videa a tak nakonec stejně sáhnu po Macbooku, právě při večerním sledování filmů na hotelech nebo v letadle nebo když jdu někam, kde vím, že budu upravovat pouze fotky nebo si na konferenci dělat nějaké poznámky, místo notebooku beru vždycky tablet se stylusem. Vydrží totiž mnohem déle nabitý, je skladnější a hlavně lehčí. A o to koneckonců jde. Ve světě Androidu, pokud k tomu najdete právě onen scénář pro jeho využití, tím pádem dokáže být tento nabušený tablet maximálním pomocníkem a společníkem.