info
info

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!

Huawei se vždy u série svých telefonů nova fokusoval na design. Bylo to vlastně takové trochu vylepšení Huawei P Lite o nějaký ten designový prvek. Odlehčené variantě P už ale definitivně odzvonilo a štafetu převzala pouze řada Huawei nova a dnes se podíváme na zoubek modelu Huawei nova 10 Pro. Vybavenější brácha nebo možná ségra z celé dvojice. Jde totiž o stříbrnou krásku doplněnou zlatým lemem modulu foťáků. Telefon, který si od žádného jiného jen tak nespletete.

Recenze Huawei Nova 10 Pro: 100W nabíjení a 60Mpx selfie!


Design

Huawei, jakožto čínská značka, designuje svoje telefony primárně na svůj vlastní trh. Tam má totiž své nejvěrnější zákazníky, a tak je logické, že jejím preferencím bude přizpůsoben i design. Ať už ovšem máte na design jakýkoli názor, jisté je, že řemeslné zpracování telefonu je naprosto prvotřídní, koneckonců, jak už jsme u Huawei zvyklí. Nikde nic nevrže, všechno sedí na milimetr přesně až na jeden úsměvný detail – nesymetricky nalepená fólie na displej a zjevně jde tak asi o jeden z mála prvků, který v dnešní továrnách na mobily ještě dělá člověk.

 


Sledujte video recenzi modelu Huawei nova 10 ProZpět ale ještě k designu, který je tradičně krásně tenoučký a není divu. Uvnitř je totiž „pouze“ 4500 mAh baterie, což na velikost displeje 6,78" je, vzhledem k baterce, docela na pováženou. A asi čekáte, že teď budu telefon plísnit za výdrž a ono ne. Výdrž vám jednoduše vyrazí dech. 7 a někdy až necelých 8 hodin zapnutého displeje nebyl zkrátka problém, a tak si asi dokážete spočítat, že při lehce střídmějším používání dá tenhle telefon s prstem v nose klidně i 2 dny. A komu ne, ten má k dispozici přímo v balení 100 W originální nabíječku, která dokáže telefon vrátit na plnou kapacitu zhruba za půl hodinky. Vlastně jedna jediná nevýhoda, že bohužel jde, stejně jako třeba u OnePlus, o proprietární nabíjecí protokol a tak pokud budete chtít dosáhnout plné rychlosti nabíjení, vždy je potřeba kupovat ideálně originální nabíječku Huawei.

Huawei nova 10 Pro

Displej

Displeje ve svých telefonech měl Huawei vždy na velmi vysoké úrovni a to platí i tady. Já osobně sice nejsem úplně zastánce zahnutých řešení kvůli nechtěným dotykům a často horšímu ovládání prvků na krajích obrazovky, ale v případě Huawei nova 10 Pro je zahnutí příjemně decentní, že ani s jedním jsem neměl problém. Jinak jde o krásný 6,78" OLED displej s dvanácti sty horizontálními řádky, velkou svítivostí na sluníčku a podporou HDR10+. Pochopitelně ale, protože se Huawei a USA už pár let nekamarádí, chybí tady certifikace třeba pro Netflix a další streamovací služby a tak si obsah přehrajete bohužel bez HDR. Na druhou stranu to je něco jako 60Hz displej u iPhonu 14 – dokud nezažijete 120Hz, alias tady HDR, tak vám chybět nebude.

Huawei nova 10 Pro

Výkon

Naštěstí oněch 120 Hz u Huawei nova 10 Pro zažijete, a tak je používání telefonů, co se týká plynulosti opravdovým zážitkem. Vlastně i přemýšlím, kdy jsem naposled viděl na Androidu tak plynulý telefon. O to je to pozoruhodnější, když hardware není ani tak extra „našláplý“. Snapdragon 778 opravdu není žádný trhač asfaltu. Na druhou stranu, když stejný procesor letos nasazoval Carl Pei do svého Nothing Phonu, obhajoval to tím, že jde o nejlepší procesor z pohledu kombinace výkonu a spotřeby. A to se už u zmíněného telefonu potvrzuje dvojnásobně.

Huawei nova 10 Pro

Chybějící Google služby vyřešíte jednoduše

Pokud tedy hledáte ideální telefon v poměru výkonu, výdrže a designu, může být Huawei nova 10 Pro skvělou volbou. Až pochopitelně na jednu věc, což je pro většinu lidí automatická stopka a tím jsou chybějící Google služby. Telefon nicméně stále běží pro Evropu na jádru Androidu s nadstavbou EMUI, takže není problém většinu věcí obejít. O dost se zlepšil obchod s aplikacemi od Huawei, kde je už spousta nativních aplikací, včetně těch českých a ty které ne, na to stačí Petal Search, což je vyhledávač aplikací na alternativních úložištích. Pochopitelně, dá se obejít i Google přes GSpace, ale přece jen kdo by chtěl pouštět aplikaci, aby uvnitř nějaké pouštěl další aplikace. YouTube jde stále vyřešit přes Vanced, aplikace českých bank, snad až na Airbank, jsou přítomny také a placení pomocí telefonu funguje díky spolupráci Huawei a britského Curve. Tam jen stačí dát svou kartu a platit úplně stejně, jako jste zvyklí na svých telefonech s Androidem. Typicky tak zůstávají problémem jen aplikace, které nějakým způsobem využívají přímo prostředí Googlu, což je třeba populární služba pro objednání jídla Wolt. Aplikace padá při sledování kurýra, ale i tuto situaci Huawei vyřešil prostřednictvím vygenerovaného odkazu na ploše, který se tváří jako aplikace, ale jde jen o zavolání prohlížeče a zobrazení webové stránky.

Huawei nova 10 Pro

Vyřešit jde velká většina aplikací, otázkou je, jaké konkrétní používáte vy a jak moc se vám chce tohle řešit. Pochopitelně ochota řešení úměrně klesá s rostoucí cenou telefonu, a to je vlastně důvod, proč se u nás primárně daří spíš levnějším než dražším Huawei telefonům. Na druhou stranu vše se opravdu lepší a Huawei už si, jen tak mimochodem, nachází cestu i zpátky k operátorům. Abych dokončil kapitolu o výkonu. Troufám si říct, že je telefon ideální kombinace poměru designu, rychlého ovládání, nulového zasekávání a dlouhé výdrže na 1 nabití. Hry si tady zahrajete taky, i když ne na největší detaily, ale zkrátka tohle není telefon, který si kupujete, když je vám 15 let a celé dny na mobilu paříte hry.

 

Fotoaparát

Na druhou stranu nova 10 Pro může být telefon pro milovníky selfíček. Přední dvojice kamer je totiž v konfiguraci 60Mpx hlavní doplněná sekundárním 8Mpx s jednou malou zvláštností. Nejde o typický širokoúhlý objektiv, jak byste možná čekali, ale o dvojnásobný zoom. Dost těžko říct, co tím Huawei myslel, ale hádám, že když se bude holka malovat, uvidí více detailů, aniž by musela jazykem lízat telefon, ale jiné moc smysluplnější využití tady nevidím.

Naopak chleba se láme u hlavního 60Mpx fotoaparátu, který je skvělý a musím říct, že tak dobrý dynamický rozsah a kvalitu detailů jsem na předním foťáku hodně dlouho neviděl. Z výchozího režimu pak můžete ještě trošku oddálit, to pro případ, když byste si chtěli udělat pořádné groupfoto. Zadní sestava je pak v konfiguraci 50Mpx hlavní s pro Huawei typickým poskládáním pixelů RYYB, kde 2 zelené pixely nahrazují 2 žluté a tím pádem dosahuje lepší světelnosti než klasické senzory. Dodavatelem senzorů už není, stejně jako vloni Sony, ale OMNIVISION a zase stejně jako vloni musím říct, že pokud máte podobné senzory, chleba se láme o tom, kolik jste jako výrobce investovali do R&D a tím pádem přeneseně do softwarové úpravy fotek. Ne nadarmo tak jedny z nejlepších fotek vycházejí z Pixelů, iPhonů, Samsungů nebo třeba Huaweiů – Zkrátka z telefonů firem, které mají ohromné prostředky na to, aby zaplatili armádu lidí, kteří chodí, fotí, chodí, fotí a vývojáři pak pečlivě na základě fotek ladí optimální výstupní kvalitu. A ta je tradičně velmi dobrá a na to, že jde o onen OMNIVISION musím pochválit hlavně detaily a fakt pěkný dynamický rozsah, který se projeví jednak při denních snímcích, kdy pořád je třeba v mracích vidět struktura, ale hlavně podívejte se na dynamický rozsah u restaurace Mimino u Žižkovské věže. Samozřejmě i mistr tesař se občas utne, a tak i když v drtivé většině je expozice pěkná, při západu slunce má telefon trochu tendenci se posouvat směrem do magenty.

Naopak nepochválit se dá širo, což je typické 8Mpx nejobyčejnější šíro z levných telefonů a je to na něm vidět. Za dostatku osvětlení to jde, večer nejde a pokud jsem chválil na hlavním senzoru pleťovku, tak u Huawei nova 10 Pro je pleťovka většinu času posunutá do zelena a konzistence mezi oběma foťáky tak není nic moc.

Video je spíš průměrné, sem tam lehce přeostřuje a na Slow Motion si moc nemyslete, to je při nejlepším případě tak nějak do počtu.

 

Závěrem

Huawei nova 10 Pro je rozhodně zajímavý telefon, který už tradičně nejvíc bodů u vás získá ve dvou chvílích. Teď na startu prodeje, když k němu dostanete sluchátka Huawei Freebuds Pro 2 v hodnotě 4 tisíc korun nebo až zlevní. Bez sluchátek je totiž cenovka nasazená zbytečně moc vysoko na 18 tisíc Korun, za které sice dostanete konfiguraci 8GB/256GB, ale marně tak vyhlížím dávné časy, kdy se telefony nova prodávaly pod 10 tisíc korun. Letos ovšem všechno zdražuje. Dolar, od kterého se ceny telefonů odvíjí šel meziročně o téměř 5 korun a je to znát na všem. Holt je potřeba se připravit na nový normál, kdy ani telefony nemohou zlevňovat věčně. A ty, které meziročně nezdraží, tak neupgradují parametry nebo je dost často ještě u nového modelu ošidí. Komu tedy nový model Huawei nova 10 Pro doporučit? Těm z vás, kteří už typicky nechtějí nebo jim nevadí nemít Google.  Pak dostanete kvalitně zpracovaný telefon s velmi dobrým displejem, předním i zadním fotoaparátem, velmi plynulým ovládáním, rychlým nabíjením a skvělou výdrží na jedno nabití. Bude vám uvedené stačit? Na to si odpovězte primárně vy sami a schválně mi napište, jak na vás Huawei nova 10 Pro zapůsobila. Pořídili byste si model i bez Googlu?

Novinky na e-mail...Další podobné články

Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

Kateřina Červená | 04.01.2023
Novoroční předsevzetí: 5 tipů, jak si stanovit realistické cíle a udržet si motivaci po celý rok

S koncem roku přichází čas, kdy si stanovujeme cíle na příští rok a předsevzetí. „Budu víc cvičit,” „Budu jíst zdravěji,” „Budu víc číst,” – to jsou klasická předsevzetí, která si stanovujeme při odpočítávání dní do Silvestra. Je to čas, kdy jsme obzvlášť motivovaní ke změně životního stylu. Jak ...

Zobrazit celý článek

HUAWEI představil novou vlajkovou loď Mate 50 Pro. První smartphone na světe s fyzickou clonou

Kateřina Červená | 06.10.2022
HUAWEI představil novou vlajkovou loď Mate 50 Pro. První smartphone na světe s fyzickou clonou

HUAWEI představuje nové chytré telefony Mate 50 Pro, nova 10 a nova 10 Pro. Prémiový Mate 50 Pro přichází jako vůbec první smartphone HUAWEI s fotoaparátem s nastavitelnou desetistupňovou clonou, nova 10 a nova 10 Pro okouzlí primárně stylovým designem, 60Mpx předním fotoaparátem a 100W nabíjení...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Petr Hudec | 05.12.2022
Recenze: Výjimečné Huawei Watch D umí měřit krevní tlak!

Nositelná elektronika, respektive abych byl konkrétní, spíše hodinky se v poslední době vyvinuly do velmi sofistikovaných zařízení. Už běžné je měření kroků, srdečního rytmu, záznam prošlé trasy skrz GPS, měření okysličení krve už je také jakýmsi standardem a z monitoringu životních funkcí už chy...

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.