info
info
Dle výrobce...
Příslušenství...
Dle OS...

Představil Apple revoluční iPhone 13?

Představil Apple revoluční iPhone 13?

 

Podzimní Apple konference je konečně za námi a teď už nezbývá nic jiného než čekat do pátku, kdy startují prodeje nových iPhonů 13 a i dalších zařízení, které se včera představily. Předpokládám, že po všech možných informacích a včerejší konferenci teď máte brouka v hlavě, jestli nové telefony nebo tablety objednat a přesně kvůli tomu je dnešní článek.


 

iPad


iPad

Prvním z představených produktů byl základní iPad už deváté generace a v celé prezentaci mu spolu s novými Watch 7 bylo věnováno asi nejméně pozornosti. Není divu, víceméně šlo pouze o takový lehký refresh. Přidán byl procesor A13 z iPhonů 11, přední displej podporuje technologii Truetone, která přizpůsobí displej teplotě barev v místnosti pro lepší pohodlí pro vaše oči.

 

iPad

 

Nahrazena byla také selfie kamerka v pořád stejném 10,2“ displeji s rámečky a TouchId na přední straně nyní umí stejně jako iPady Pro center stage, neboli ultra-široký senzor je schopen přiblížit a vycentrovat snímanou osobu. Tím pádem třeba při videohovorech, i když se budete pohybovat před iPadem, vás bude kamerka stále sledovat, abyste zůstali uprostřed. Nakonec se také zvedla kapacita základního modelu z 32GB na 64GB, cena začíná na 9 990 Kč a k objednání už je teď s dodáním 24. září 2021.

 

iPad mini

 

iPad mini

Daleko zajímavější pro někoho může být nový iPad mini, který prošel značným upgradem. Už podle prvotních záběrů bylo jasné, že mini je tak mini, že jej schováte do dlaně jedné ruky. S 8,3” displejem to asi nebude úplně problém a tady bude hodně záležet na tom, jaký mobilní telefon právě vlastníte a vlastně, jaké je vaše workflow. Pokud máte v kapse iPhone 12 mini nebo menší iPhone 12 či iPhone 12 Pro, může vám asi iPad mini dávat smysl, protože rozdíl v zobrazované ploše bude značný. Jestli bych si jej ovšem kupoval jako druhé zařízení k Pro Maxovým iPhonům, upřímně, asi ne a tady bych zvolil větší skok směrem k iPadu Air nebo iPadu Pro. Bezpochyby nový iPad mini vypadá hodně sexy a kromě displeje přes celou přední stranu s tenkými rámečky a čtečkou v zapínacím tlačítku se toho změnilo spousta i pod kapotou. Srdcem je zbrusu nový procesor A15 shodný s letošními iPhony 13, to znamená až o 40% rychlejší výpočetní výkon a 80% ten grafický, které si řekněme upřímně je skvělé, ale asi jej stejně nevyužijete.

 

iPad mini

 

Zajímavé ovšem je, že iPad mini je dalším zařízením s USB-C a tím pádem i podporou mass storage, neboli přímého propojení například fotoaparátů, kdy můžete stáhnout fotky v RAWu přímým propojením kabelem a rovnou je na iPadu mini upravovat. Je vidět, že Apple postupně na USB-C opravdu přechází a z rodiny tabletů je pak už jen klasický iPad posledním zařízením spoléhajícím se na lightning. Vylepšila se také přední kamerka s větším senzorem a širším záběrem a stejně jako na klasickém iPadu pak podporuje funkci center stage. Zadní kamerka je stejně jako v minulých iPadech mini stále jedna, ale samozřejmě doznala vylepšení v podobě 12MP senzoru s lepší světelnosti. Asi největším zklamáním je pak absence 120Hz Pro Motion displeje z dospělých iPadů Pro a někoho naopak potěší poprvé v mini verzi i možnost 5G konektivity. K objednání je nový iPad mini už teď za cenu od 14 490 Kč v 64GB kapacitě.

 

iPhone 13

 

iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max

Tak a teď konečně iPhony 13, u kterých Apple rozevřel nůžky mezi obyčejnou dvojicí třináctek oproti Pro modelům zase o trošičku víc a škoda jen, že neudělal ten jeden pomyslný krok navíc, aby vyšším Pro modelům, po vzoru iPadu mini dopřál USB-C konektor. Pak by konečně ono Pro dávalo větší smysl, aby to byl opravdu Pro produkt schopný Propojit i více zařízení. Každopádně, představily se opět, stejně jako vloni 4 telefony, iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max s na chlup stejnými velikostmi displejů a tady oproti loňsku došlo na první rozdíl. 

 

iPhone 13

 

Zatímco iPhone 13 mini a iPhone 13 disponují stále 60Hz displeji, oba Pro modely iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max  již adaptovaly 120Hz Pro Motion displeje navíc s LTPO technologií umožňující spadnout až na 10Hz kvůli šetření baterky. Není to ani týden, kdy jsem říkal, že rok 2021 by měl být konečně tím rokem, kdy představit telefon nad 20 tisíc korun bez 120Hz displeje je ostuda a v tomto ohledu to pro Apple bohužel ostuda je. 120Hz displeje se totiž u loňských telefonů na poslední chvíli odložilo, a tak místo toho, abychom se jich třeba dočkali vloni u Pro modelů a letos by přišlo i do nižších třináctek, Apple celou strategii zjevně o rok posunul. O to smutnější je i fakt, že základní iPad Pro startující za stejnou částku jako iPhone 13 už tuto technologii dávno má.

 

iPhone 13

 

Na druhou stranu to není jenom o magickém čísle 120Hz a už vidím spoustu úšklebků, že 120Hz mají i telefony Xiaomi za 6 tisíc korun, ale na to pozor. Kolikrát je drahý 60Hz displej daleko kvalitnější než levný 120Hz, který nestačí 120x za vteřinu plně rozsvítit a zhasnout pixely a to je pak častý problém 6 tisícových telefonů, kde pak vidíte rozmazaný obraz.  I tak se ovšem jedná u Apple o velmi kvalitní Super Retina XDR OLED displeje se zhruba o 30% lepší čitelností na sluníčku a podporou HDR, samozřejmě včetně certifikace Netflixu, což rozhodně u mnoha telefonů není pravidlem a vy pak máte HDR displej, ale bez certifikace je vám to v Netflixu k ničemu. 

 

iPhone 13 Pro

 

Pro spoustu kritiků pak i nadále u Apple zůstává zachován notch, byť je o 20% menší a zmizet by snad měl až v příštím roce. Jen připomenu, že notch v iPhonech má stále své opodstatnění. Jako jediný přístroj na světě se spoléhá totiž čistě jen na zabezpečení pomocí 3D skenování obličeje, ke kterému potřebujete mnohem více senzorů než jen obyčejnou jednu kamerku v průstřelu. A kamerka pod displejem? Ta zatím není na takové úrovni, aby byla srovnatelná s dnešními. Stačí se podívat na selfie z Galaxy Foldu2 a uvidíte sami. A u Apple, kde uživatelé používají často FaceTime je logicky tlak na co nejlepší možný obraz. 

 

iPhone 13 Pro

 

Teď už ale k foťákům na zadní straně, kde již jste mohli vidět na únicích, že nově jsou 2 kamerky diagonálně uložené. Důvod je prostý – iPhone 13 a iPhone 13 mini letos převzaly hlavní foťák z iPhone 12 Pro Max s daleko větším senzorem se stabilizací. Výsledem by měly být údajně lepší snímky a video za horších světelných podmínek, ale v praxi se na iPhone 12 Pro Max ukázalo, že rozdíl byl sotva znatelný. 

iPhone 13 Pro

 

U videa se letos nově můžete těšit na novou funkci Cinematic mód, z které jsem ovšem malinko skeptický. Přece jen tohle jsme už mohli vidět před 2 lety u Samsungu, kdy se představilo živé zaostření u videa u Note 10 a bylo to tak nepovedené, že to Samsung zase potichu stáhnul. Prakticky se jedná o to, že na základě umělé inteligence by měl telefon rozpoznat to, co je na obrazovce středem zájmu a podle toho upravovat zaostření nebo lépe řečeno rozostřit to, co středem zájmu není. Na reálné testy si samozřejmě bude potřeba počkat, ale už i v traileru, který Apple na konferenci prezentoval to zrovna bezchybně nevypadalo a rozhodně bych tak krotil vášně o tom, že každý teď bude natáčet filmy. 

 

iPhone 13 Pro

 

Logickou změnou už je pak tradičně zase o chlup lepší procesor A15 Bionic, který je zase výkonnější než vloni, ovšem v modelech iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max má po vzoru M1 čipů o jedno grafické jádro navíc. No a konečně nepatrně se pak zvýšila výdrž na 1 nabití.U iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max telefonů, kromě 120Hz displejů, je to hodně o foťácích – teda aspoň podle Apple je to „whole new level“, ale spíš bych trochu krotil vášně. Zejména širokoúhlý foťák to potřeboval, protože jeho kvalita v iPhone 12 odpovídá plus mínus tak androidovým telefonům za 8 tisíc korun. Otázkou je ovšem jak moc je ve finále šíro přepracované. Rozhodně se přidalo ostření, to je fakt, takže jej můžete použít i na makrofotografii, což je něco, kde androidoví výrobci ve většině případů používají dedikované makrofoťáky nepříliš valné kvality a málokdy vsadí právě na šíro s ostřením. 

 

iPhone 13

 

Ale hlavně jsem si ovšem až na druhý pohled všiml jedné zajímavé věci, a to že ač bylo u hlavního foťáku spoustu parametrů včetně velikosti 1,9 mikronu jednotlivého pixelu, u širokoúhlého těch informací bylo podezřele málo. Jediné, co totiž Apple prezentoval byla až x násobná světelnost a já jen doufám, že se pořád nejedná o ten stejný senzor, jen s vyměněnou optikou a přidaným ostřením a že ve finále to bude opravdu větší senzor. Paradoxně ještě méně informací jsme se dočkali u zoomu, kde se Apple jen omezil, že se jedná letos o trojnásobné přiblížení, což teoreticky by zase stačilo jen vyměnit čočky. 

 

iPhone 13

 

Doporučuji si tedy počkat aspoň na první pohled, kde vám už příští pátek dám pár ukázkových fotek. Taková malá kulišárna se pak skrývá u úložišť, ale nejdřív kapacity, které se vyšplhaly až na 1TB, ovšem s nutným příplatkem. iPhone 13 Pro seženete od 128GB kapacity za 28 990 Kč až po 44 390 Kč za 1TB a iPhone 13 Pro Max od 31 990 Kč za 128GB až po 47 390 Kč za 1TB. A teď ta vychytávka, že pokud máte v úmyslu natáčet Pro Res video na iPhone 13 Pro (Max) modelech až ve 4k30, je potřeba zakoupit alespoň 256GB variantu. U 128GB je totiž maximální podporované rozlišení Pro Res videa jen FULLHD. Jestli je to tím, že ve 128GB je jiný typ trochu pomalejšího úložiště nebo se Apple bojí, že by se 128GB zaplnilo až příliš rychle, těžko říct. Jen tedy pozor, až si budete nový iPhone kupovat, abyste nevzali špatnou variantu.
 
Teď asi čekáte na to, jestli upgradovat nebo ne. U základních iPhone 13 mini a iPhone 13 bych uvažoval vážně o upgradu snad jen, jestli přecházíte z iPhone XS a nižších. U iPhone 11 bych se hodně rozmýšlel a přejít z iPhone 12 nebo iPhone 12 mini – to bych raději utracené peníze věnoval na charitu. Každopádně u iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max už je argumentů daleko víc. Jednak 120Hz displeje, ale ve finále bych počkal až jak dopadnou foťáky a možná reálná výdrž u iPhone 13 Pro Max na 1 nabití. Jinak to oproti loňsku na extra hitparádu nevypadá. 
 

Watch 7

Watch Series 7

Asi nejméně informací pak padlo kolem nových Watch 7. Jednak už na první pohled je vidět, že hranatý design, který se objevoval všude možně byl klamný, ale současně jsou také Watch 7 jediný produkt, u kterého svítí dostupnost někdy v průběhu podzimu. To ovšem může také značit i fakt, že Apple na poslední chvíli plánované hodinky odvolal a rychle vytáhl z šuplíku záložní řešení, které ovšem ještě nešlo do výroby – proto ono zpoždění.

 

Watch 7

 

Pro tento argument svědčí i fakt, že procesor je ten stejný, který byl použitý už i u Watch 6 a prakticky jedinou změnou je tak o chlup větší displej – konkrétně 41mm nebo 45mm, kterého Apple docílil tenčími rámečky a zaobleným sklíčkem, což mi tak úplně kvůli odrazům světla nevoní, ale co třeba nakonec hodinky překvapí.

 

Watch 7

 

Kde už ovšem nepřekvapí je výdrž, ta je pořád stejná, což v pojetí Apple znamená použití na 1 den neboli 18 hodin a v reálu se obávám, že to bude kvůli nepatrně většímu displeji ještě horší než u šestek. Aspoň jedna slabá útěcha – řemínky jsou stále kompatibilní s předchozími modely.

Co na představené produkty říkáte vy? Oslovil vás některý z nich natolik, že jste si už v případě iPadu nový tablet objednali nebo u telefonů, že jej rovnou v pátek objednáte? 😍

 

Záznam z komentovaného představení Apple novinek

Co na představené produkty říkáte vy? Oslovil vás některý z nich natolik, že jste si už v případě iPadu nový tablet objednali nebo u telefonů, že jej rovnou v pátek objednáte?

Novinky na e-mail...Další podobné články

Copyright © 2012 NetComp, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
webDesign By: BPstyle - Graphic studio
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.