info
info

OnePlus Nord 2 5G: Nejlepší fotomobil za 10 tisíc! [recenze]

OnePlus Nord 2 je jeden z nejlepších mobilů na focení, který si momentálně můžete koupit kolem 10 tisíc korun. Nemá totiž jen skvělý 50Mpx fotoaparát, ale také vlajkový procesor Mediatek Dimensity 1200 AI.

OnePlus Nord 2 5G: Nejlepší fotomobil za 10 tisíc! [recenze]

OnePlus a konkurence

OnePlus to poslední dobou neměl úplně lehké, po odchodu Carla Peie dělal jeden kiks za druhým, vzpomeňme na obrovské problémy s aktualizacemi, poslední dobou zpomalování procesorů vlajkových řad, ne moc úspěšná série Nordů až na ten jediný vlajkový Nord až to všechno vyvrcholilo integrací do Oppa. Tato značka tak potřebovala zoufale udělat nějaký významný úspěšný krok, aby si napravila svou reputaci a musím říct, že právě Nord 2 je konečně telefonem, kterého by se měl bát Samsung se svou letos ultra podařenou sérií A52.

Je to opět takový ten návrat ke kořenům, který přináší vlajkové prvky kolem hranice 10 tisíc korun. Nečekejte tedy úplně nejlepší specifikace, ale většinou tak ty druhé nejlepší, které přinesou značnou úsporu v nákladech, ale pořád jsou pro vás, jako zákazníka hodně atraktivní. A začít mohu klidně hned u designu, kde si OnePlus drží stejné linky jako vloni, tím pádem kombinace plastového rámečku s displejem I zády krytými Gorilla Glass pětkou. Ta jsou sice lesklá, ale díky speciální povrchové úpravě na nich neulpívají otisky prstů. A komu by skleněná záda nevyhovovala, Nord 2 se bude dodávat i v imitaci zelené kůže podobně, jako třeba sesterské Realme GT.

Jediná vada na kráse je pak to, že nebude dostupná hned od začátku, ale o chvilku později. I tak ale po konstrukční stránce je telefon nádherný a designem, který vychází z dospělých OnePlus 9 byste jej klidně mohli tipovat I na mnohem dražší telefon. Naštěstí od odlehčených Nordů Nkové řady nebo CE řady pak nechybí ani oblíbené boční tlačítko po vzoru iPhonů, kde máte možnost úplně ztišit vyzvánění nebo zapnout pouze vibrace – zase něco, co konkurence absolutně postrádá. A když už jsem u vibrací, rozhodně musím pochválit skvělou haptickou odezvu opět pocházející z vlajkových lodí. Je jasné, že kolem Hranice 10 tisíc korun je ale potřeba I za něco ušetřit a tak třeba voděodolnost tady bohužel nenajdete.

Displej a baterie

U displeje se od loňska nezměnilo vůbec nic. Pořád se ovšem jedná o krásný 6,43” Fluid Amoled displej s 90Hz obnovovací frekvencí a poměrem stran 20:9. Samozřejmě nejedná se o displej s technologií LTPO, kde by dynamicky padala obnovovací frekvence, aby se šetřila baterie, ale poměrně chytrý smart režim dokáže samozřejmě přepínat mezi 60 a 90Hz přesně tak, jak je potřeba. Procházíte tedy v systému, vše je krásně plynulé, na chvíli se zastavíte nebo je obraz staticky a hned se přepne do 60 a šetří baterii. Když už jsem u té výdrže, tady se naopak meziročně hodně zlepšovalo.

Původní 4 tisícová baterka narostla až na 4,5 tisíce mAh a zrychlilo se i nabíjení ze 30W rovnou na 65 a nabíječka je přímo uvnitř balení stejně jako třeba průhledné pouzdro. Po stránce výdrže už je to ovšem I přes nárůst víceméně stejné jako vloni. Pravidelně jsem se vracel domů s 20-30 zbývajícími procenty a to jsem normálně telefonoval, fotil, sem tam točil, brouzdal při cestě do práce po internetu a poslouchal muziku. Tím pádem je tu pořád dostatečná rezerva pro někoho, kdo by na telefonu chtěl třeba hrát. Kolem a kolem tak počítejte zhruba 4,5-5h screen on time. Tím pádem jasně, jste schopni telefon vybít při hraní her I za den, ale 65W rychlé nabíjení vám za 30 minut nabije telefon z nuly na 100%.

Hardware a software

Po hardwarové stránce je tu od loňska změna opravdu výrazná. Pro někoho by možná mohl být přechod od Qualcommu k Mediateku trochu zklamáním, ale berte to tak, že vloni jste dostali v Nordu Snapdragon 765, to znamená odlehčený vlajkový procesor a teď dostáváte v Nordu 2 sice Mediatek, za to nejlepší procesor této značky navíc speciálně potuněný od OnePlus co se AI funkcí. A dokonce prý potuněný až tak, že si zasloužil vlastní jméno Dimensity 1200 AI. Nové AI funkce by se měly podílet zejména na live HDR náhledu videa a fotek, ale znáte to, marketingovými frázemi nikoho moc neurazíte a já vám upřímně říkám, že tato funkce by rozhodně chtěla ještě doladit.

Přece jen po vyfocení nebo natočení videa jsou fotky o poznání lepší než je vidíte přímo na displeji v průběhu pořizování, ale tak třeba se tam OnePlus s dalšími aktualizacemi dostane. Každopádně, co se týká výkonu, tak oproti původnímu nordu se připravte zhruba za 60% nárůst výkonu, což jen pro představu v Antutu znamená vice jak 550 000 bodů. Je tím pádem jasné, že všechno běží jak na drátkách, nikde se nic neseká a nadstavba Oxygen OS 11.3 je po OneUI od Samsungu pořád mojí druhou oblíbenou variantou. Samozřejmě po integraci do Oppa můžeme čekat ještě určitě nějaké změny, minimálně na poli jádra systému a teoreticky možná i příchod nových funkcí, které jsou v Color OS.

Bohužel nové funkce si ale patrně také časem vyžádají trochu pozdější příchod aktualizací, I když u Nordů se OnePlus nikdy s rychlostí extra nepřetrhl. V každém případě nový Nord 2 přichází na Androidu 11 a zaručeny jsou 2 velké aktualizace systému a 3 roky bezpečnostních záplat, což je třeba o rok kratší doba než má třeba Samsung u A52 a rozhodně byste to měli vzít do úvahy při rozhodování o novém telefonu. Asi nemá cenu na tomto místě extra popisovat každý parametr, který si přečtete stejně ve specifikacích, ale rozhodně bych chtěl na tomto místě vyzdvihnout stereo repráčky, které sice samozřejmě nedosahují ROG Phonu nebo Herman Kardonu v Mi 11, ale na svou cenovku hrají velmi dobře, na maximum nechrastí a dokonce nepostrádají ani basovou složku.

Fotoaparáty

Ten pravý nářez ovšem přichází u foťáků. A to v dobrém slova smyslu. Jednak ono trio na první pohled vypadá už celkem působivě, ale co rozhodně stojí za to je hlavní 50MPx senzor od Sony na hlavním foťáku. Je to ten stejný, který najdete jako širokoúhlý senzor u OnePlus 9 Pro nebo jako hlavní senzor u vlajkového Oppo Find X3 Pro a hned na začátku musím říct, že Nord 2 je momentálně za mě rozhodně nejlepší telefon na fotky na hranici 10 tisíc korun a v návaznosti na včerejší video mohu s klidem říct, že Nord 2 odsouvá A52 bez problému na druhé místo. Je opravdu nádhera se dívat na snímky, které hlavní foťák v této cenovce produkuje a při jeho 50MPx je paráda, jak se i s jedním kašpárkem dá zahrát sborové divadlo.

Hlavní senzor totiž hravě zvládne nahradit hned 3 foťáky – tím myšleno onen hlavní foťák, který po spojení pixelů produkuje 12MPx snímky, ale můžete jej použít i na dvojnásobný nebo pětinásobný zoom, který nahradí prokleté makro objektivy v mnoha telefonech. Navíc i na 5 násobný zoom dostanete z velkého senzoru při porovnání s makrofoťáčky daleko hezčí fotku s dostatečně malou hloubkou ostrosti. To je možná ovšem zároveň i trochu slabinou tohoto telefonu. Připravte se, že pokud jste zvyklí se svým současným telefonem fotit hlavním foťákem opravdu detaily z krátké vzdálenosti, překvapí vás jak daleko je minimální ostřící vzdálenost.

Bude to chtít z počátku trochu cviku a počítat s tím, že na detaily je u Nordu 2 potřeba použít onen zoom. Pak už vypadají fotky krásně. Naopak pětinásobný zoom bych moc nepoužíval na focení třeba budov, kde přece jen už je digitální výřez dost poznat. Nord se ovšem nemusí stydět ani večer a vyloženě vás pozitivně překvapí noční režim I když k zahození nejsou ovšem v podvečer ani snímky bez něj. Tam je Pravda trochu horší dynamický rozsah, ale scéna je o poznání přirozenější. Při nočním režimu dochází samozřejmě k prosvětlení fotky a kdybych měl něco vytknout, je to až zbytečně přeostřená scéna, ale na druhou stranu v této cenovce to asi hravě prominete.

Pořád jde totiž s přivřením oka o uvěřitelnou věc narozdíl třeba od dávných večerních HDR omalovánek u Motoroly a málem bych zapomněl, že k celkové ostrosti rozhodně značne dopomáhá optická stabilizace. U širokoúhlého objektivu to už pochopitelně taková sláva není a při jeho 8MPx senzoru je jasně vidět, že OnePlus obětoval většinu rozpočtu na hlavní foťák. Fotky ze šíra jsou tak bohapustý průměr a aspoň tady rozhodně dostanete třeba z A52 daleko lepší fotky. V konečném důsledku vám možná ani ten širokoúhlý foťák tak chybět nebude, protože hlavní foťák na OnePlus je přece jen malinko širší, než jsme u všech telefonů většinou zvyklí.

U videa pak přichází malinké zklamání, protože i když Mediatek bez problému podporuje 4K, OnePlus si pravděpodobně řekl, že to by bylo asi až moc dobré a tak se bohužel musíte omezit jen na 4K 30 nebo FHD. Pochválit ovšem můžu opravdu fajn stabilizaci. No a konečně pro milovníky selfie je tu 32MPx kamerka a jak víte, já úplně nejsem cílovka, každopádně musím říct, že i při dostatku osvětlení trochu zklame, že nedokáže udělat ostrou fotku v pohybu a přece jen je potřeba se na chvíli zastavit a uklidnit.

Hodnocení

Jestli jste pozorně poslouchali v průběhu recenze, asi vám došlo, že výraznější výtky na tento telefon prakticky nemám, obzvlášť, když vám řeknu, že Nord 2 vstupuje na český trh za cenu 10 299,- ve variantě 8/128 nebo 12699 v konfiguraci 12/256. To je víc než slušná konkurence právě třeba pro již zmiňovaný Samsung A52 5G za podobnou cenu. Oproti němu OnePlus ztrácí jeden rok podpory, nemá voděodolnost, ale zase nabídne dvojnásobný výkon a daleko lepší foťáky. No schválně mi napište, co na tento telefon říkáte vy.

Novinky na e-mail...Další podobné články

TOP 5 mobilů do 10 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 03.11.2022
TOP 5 mobilů do 10 000 Kč [Vánoce 2022]

Hezký den všem milovníkům krásných telefonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Dnes se spolu podíváme na nej smartphony, které jsem vybral do 10 tisíc korun. Pokud ovšem hledáte levnější variantu, níže vám přikládám odkazy na předchozí díly do 3 000 Kč, 5 000 Kč a 7 000 Kč. Pokud naopak míříte vý...

Zobrazit celý článek

Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Petr Hudec | 24.10.2022
Recenze JBL PartyBox Encore: Mega hodně muziky v kompaktním balení!

Jestli jste sledovali páteční post na Instagramu, je vám asi jasné, na co bude dnešní recenze. A pro ty z vás, kdo nesledují, tak dnešní malý cvalík je PartyBox Encore. Nejmenší a nejlehčí PartyBox na trhu od JBL – jedničky na našem trhu. Podle mých šedivých vlasů je vám asi jasné, že na plážové ...

Zobrazit celý článek

Porovnání realme 9 vs realme 9 5G: Který je lepší?

Petr Hudec | 25.05.2022
Porovnání realme 9 vs realme 9 5G: Který je lepší?

Když bych měl mezi všemi výrobci mobilů vybrat dvě značky, které chrlí do světa až zbytečně moc telefonů s minimálními rozdíly, asi by to s přehledem vyhrálo Xiaomi, pak hodně dlouho nic a na druhém místě by nejspíš skončilo realme. Jedná se primárně o telefony v rozmezí 5-10 tisíc korun, kde je ...

Zobrazit celý článek

TOP 5 mobilů do 7 000 Kč [Vánoce 2022]

Petr Hudec | 01.11.2022
TOP 5 mobilů do 7 000 Kč [Vánoce 2022]

Vítám vás u dalšího dílu seriálu TOP 5 telefonů. Máme za sebou videa do 3 a 5 tisíc korun a dnes se spolu podíváme zase o kousek dál.

Zobrazit celý článek
arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.