info
info

Google Pixel 6 Pro: najdou se nějaké slabiny? [recenze]

Další týden, další telefon. Krabička, otevřít, vyzkoušet, zrecenzovat, zavřít a šup na další. Covid navíc všechno umocnil ještě tak, že prakticky každý představený telefon je vybaven jen jedním nebo druhým procesorem. Žádná invence, žádná inovace, jen snaha sekat telefony jak Baťa cvičky. Co nejrychleji, aby se globální výpadek dohnal. Když jste ovšem jako výrobce telefonů odkázáni na systém ber tento procesor nebo nech být a nemáte moc šanci do jeho vývoje žádným způsobem zasáhnout, prakticky se jen zařadíte do stejného stáda dalších stejných telefonů nebo si řeknete dost, chci na to jít jinak. Odlišnost a rozmanitost je totiž něco, co vám dává v životě výhodu před ostatními. Jste unikátní, jste jedineční a vystoupíte z davu.

Google Pixel 6 Pro: najdou se nějaké slabiny? [recenze]

 

A přesně takový je nový Google Pixel 6 a 6 Pro. Zapomeňte na všechny Pixely, které se představily doposud. Nový Pixel je opravdu něčím revoluční. Vydal se totiž na vlastní cestu. Na cestu, po které už dávno jde Apple. Google si totiž navrhl a nechal vyrobit svůj první vlastní procesor Tensor. Rázem tak má pod taktovkou kompletní design hardwaru a softwaru a stejně jako Apple má tak unikátní možnost být jiný než všichni ostatní. Lepší než všichni ostatní. Google si doslova může napsat svůj Android tak, aby vyhovoval právě jemu. Aby všechno běželo rychleji než na jiném androidovém telefonu, aby vydržel déle nabitý než ostatní androidové telefony, aby lépe fotil než jiné androidové telefony. A podařilo se mu to? Ano i ne.  

 

Pixel 6 Pro
Pixel 6 Pro  | foto: Huramobil

 


Skvělá uživatelská zkušenost

Jestli jste někdy koukali na světovou premiéru nějakého telefonu, určitě jste viděli, jak se každý výrobce chlubí grafy, že náš telefon je rychlejší než jeho konkurent. Bylo ale poměrně neobvyklé sledovat, když Google prohlásil, že ano, máme 5nm procesor jako Apple nebo Qualcomm, ale nečekejte, že budeme soupeřit v benchmarcích. My jsme si vlastní procesor vyrobili jen kvůli tomu, že nikdo nám jej nechtěl vyrobit tak, jak jsme chtěli my. Necílíme na nejvyšší čísla, ale raději na skvělou uživatelskou zkušenost, neotřelé funkce, umělou inteligenci a strojové učení. A musím říct, že tohle se povedlo. Pixel 6 za mě nabízí jeden z nejlepších uživatelských zážitků, které jste schopní na androidovém telefonu dostat.

 


Sleduj také video recenzi


I když procesor neatakuje první příčky benchmarků, neměl jsem problém ani s tím, že by se po delším používání extrémně zahříval nebo by i třeba jakákoli náročná hra nestíhala. Prostředí Androidu 12 je krásně čisté, plynulé, nic se neseká a zkrátka za celých 14 dní byla radost telefon používat, včetně třeba takových „fíčurek“, jako je automatické přizpůsobení prostředí tapetě. Stačí vybrat tapetu, telefon rozpozná použité odstíny a rázem vám navrhne 4 možnosti barev písma a podbarvení tak, aby všechno ladilo a bylo dobře vidět. Android 12 je vůbec celý uhlazenější, zakulacenější, ikonky v ovládacím centru vystřídaly zakulacené bubliny s nápisy, což ale nemusí vyhovovat každému. Přece jen je to fajn na začátku, když nevíte, která ikona je která, ale postupem času to prostě znamená víc swipování a víc scrollování.

 

Pixel 6 Pro
Pixel 6 Pro  | foto: Huramobil

 

Přidalo se pak konečně nativní nahrávání obrazovky a musím říct, že snad jedinou výtku jsem měl asi k ovládání jasu displeje. Ten je trochu zbytečně obráceně až nahoře v ovládacím centru, takže na něj těžko dosáhnete jednou rukou. A Google vůbec dělá rád spoustu věcí obráceně. Vyloženě nezvyk je totiž, oproti jiným telefonům, obrácení zapínacího tlačítka s kolíbkou hlasitosti na pravé straně tak, že zapínání je výš a kolébka hlasitosti níž. A jestli jste zvyklí po vyfocení zmáčknout vypínací tlačítko, hodit telefon do kapsy, než si na to prohození zvyknete, garantuju vám, že budete mít v telefonu spoustu zbytečných fotek. V konečném důsledku jde fakt opravdu jen o zvyk a musím říct, že celkově z používání Pixelu po softwarové stránce jsem měl fakt radost. Nenechal jsem si jí zkazit ani pár bugama z první verze Androidu 12, jako je problikávající displej při vypínání telefonu nebo v jednom případě odpojení z handsfree sady. To jsou takové ty úvodní porodní bolesti, které vás extra zvlášť netrápí, protože víte, že další aktualizace by je měla opravit.

 


Baterie

Samozřejmě s používáním jde ruku v ruce baterka a tady musím říct, že nový Pixel 6 Pro nenaplnil moje očekávání. Přece jen u 5000 mAh baterky bych čekal výdrž blížící se iPhonu 13 Pro Max s o 20% menší baterkou, to znamená výdrž 2denního telefonu při běžném používání, ale chyba lávky. Jak menší Pixel 6, tak větší Pixel 6 Pro jsou oba jednodenní telefony. Abych byl přesný, den a kousek, nějakých 5-6 hodin zapnutého displeje. Těžko říct, jestli se tohle ještě zlepší další aktualizací, dost dobře možná ano, protože jsem měl pocit, že některé googlovské aplikace zbytečně běží na pozadí a ukrajují z baterky cenné miliampéry. Celkově jsem od výdrže ale čekal víc. Nabíjení je pak kapitola také sama o sobě. Telefon se nabíjí až překvapivě celkem dlouho. U nedávno testovaného realme GT Neo2 se 5000 mAh baterka při 65W nabila za nějakých 35 minut a stejně velká baterka u Pixelu 6 Pro se s 30W nabíjela skoro 2 hodiny. To je samozřejmě dost slušná disproporce a rozhodně to je něco, na čem by měl Google v další aktualizaci také zapracovat. Bude ale každopádně záležet na vás, jakým způsobem telefon nabíjíte. Jestli jako drtivá většina populace v noci na stolku u postele, zase si toho prakticky vůbec nevšimnete.

 


Fotoaparáty

Pixel byl vždy v androidovém světě brán jako etalon za foťáky a je pravda, že nejspíš nikdo nedokázal na tomto poli s jedním objektivem udělat tolik parády jako právě Pixel. O to víc jsem se těšil, kam až se to letos posunulo. Navíc právě poprvé i s ohledem na kompletní trojici hlavního, širokoúhlého i 4 násobného teleobjektivu. A musím hned v úvodu říct, že Pixel 6 je jednoduše momentálně nejlíp fotící telefon. Lépe řečeno, hodně často dokáže udělat opravdu nádhernou fotku, která vyrazí dech a hravě byste jí dali 10 z 10. Krásné barvy, tak akorát ostrost, skvělý dynamický rozsah, radost se dívat. Pak si ale občas telefon vybere slabší chvilku a je vidět, jak zbytečně moc se do hry zapojí postprocessing. Najednou je tráva zelenější než letní žabinec, obloha zbytečně moc modrá, zkrátka HDR dá fotce opravdu na frak a body rapidně klesají. Teď už je jen na Googlu, aby na fotkách zapracoval a místo, aby dopadlo třeba 8-9 fotek z deseti jich dopadlo dobře 10 z 10. Širokoúhlý senzor, jestli se mu tak dá říkat, protože moc širokoúhlý opravdu není, podává také nad očekávání dobrý výkon, kde bych pochválil zase hlavně dynamický rozsah. A opakovat se budu i u 4násobného zoomu, kde s výstupem z foťáku jsem byl nadmíru spokojený a snad jediné, co mě nevyhovovalo bylo časté automatické přepínání mezi výřezem z hlavního foťáku a právě teleobjektivem. Software zde vyhodnocuje, která fotka by měla dopadnout lépe. Často se mi tak stávalo, že jsem se zasoustředil na pěknou kompozici, zaostřím a bum ho, telefon přepne na druhý objektiv a já zase musím komponovat a ostřit znovu. To bylo fakt asi jediné mínus jinak téměř dokonalého teleobjektivu, který mimochodem můžete použít i na daleko větší přiblížení.


Porovnání Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max
Porovnání fotoaparátu Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max | foto: Huramobil


Porovnání Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max noční fotografie
Porovnání fotoaparátu Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max - noční fotografie | foto: Huramobil


Porovnání Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max portrét
Porovnání fotoaparátu Pixel 6 Pro vs iPhone 13 Pro Max - režim portrét| foto: Huramobil

 

A ani při tom desetinásobném zoomu se fakt nemusíte za fotku stydět a tady Pixel hravě poráží třeba Mi 11 Ultra nebo Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Jestli tedy váháte mezi menším Pixelem 6 a větším Pixelem 6 Pro, teleobjektiv pro vás může být ten správný jazýček na vahách. Samozřejmě v kombinaci s ještě lepší selfie kamerkou. U večerních fotek bude hodně záležet na vás, jaký výsledek preferujete. Google celkově všechny 3 fotoaparáty nastavil na daleko prosvětlenější snímky, které tak úplně moc realitu neodrážejí. Není to sice Huawei P30 Pro, který vám udělá z noci den, ale rozhodně je na snímcích více světla než v reálném světe. Každopádně, pořád je zachován velmi dobrý dynamický rozsah a rozhodně nečekejte HDR omalovánky telefonů Motorola. A třeba oproti iPhonům, které jsou letos naladěny spíš do kontrastnějších večerních fotek nesnažících se ve stínech hledat to, co byste ani svým okem neviděli, je rozhodně Pixel 6 telefonem produkujícím daleko světlejší fotografie.

 

Fotografie pořízené Google Pixel 6 Pro

A když už jsem u porovnání s iPhonem 13 Pro Max, musím říct, že tak úplně mě nenadchlo video. To má v sobě patrný šum jak za denního světla, tak se to samozřejmě o to víc projeví večer. iPhone je ovšem dlouhodobě premiant ve videu a bez problému poráží jakékoli telefony. Google tak rozhodně oproti svým předchůdcům ve videu hodně přidal a spíš je teď plnohodnotně srovnatelný s androidovou konkurencí. Na druhou stranu opravdu příkladná je stabilizace – tady by se mohli ostatní výrobci opravdu učit. No a konečně hodně srandy si užijete u nových režimů a ty musím pochválit na plné čáře. Ať už to je efekt ostrého pohybujícího se předmětu s rozmazaným pozadím nebo naopak, vypadá to velmi efektně, i když chyb je tady spousta. Pokud ovšem fotku šikovně oříznete, umístíte na Instagram, určitě si pár lajků navíc odnesete. Posledním zajímavým efektem je Magic Eraser neboli kouzelná guma, který využívá umělou inteligenci a na fotce vám označí osoby nebo nežádoucí objekty, které můžete přímo vymazat jedním klikem anebo použít štětec a přes objekt přejet a Pixel se už o zbytek postará za vás. Někdy to funguje skvěle, třeba u lampy a jinde zase hůř. Dokážete ale aspoň udělat kreativní fotku samotného kola bez cyklisty :D.

 


Displej

Snad asi jediné, co jsem ještě nezmínil je nádherný 6,7“ displej s QHD rozlišením a LTPO proměnlivou obnovovací frekvencí od 10 do 120Hz u Pixelu 6 Pro nebo 6,4“ displej s FHD rozlišením a 90Hz u menšího Pixelu 6. Frekvence vemte čert, animace jsou na obou displejích skvělé a rozdíl asi moc nepoznáte, ale spíš bych se být vámi rozhodoval podle toho jestli chcete menší rovný nebo větší zahnutý displej. Já osobně jsem čím dál tím víc příznivcem rovných displejů, eventuelně těch mírně zakřivených. Ten v Pixelu 6 Pro je na mě až moc a pokud jste zvyklí ovládat telefon jednou rukou, nechtěným dotykům bříškem palce se asi nevyhnete. 

 

Pixel 6 Pro
Pixel 6 Pro  | foto: Huramobil

 


Závěrem

Když byste se mě teď zeptali, jestli si nový Pixel 6 koupit nebo ne, určitě bych řekl, ano, běžte do něj. Za 16 000 Kč dostanete skvělý přístroj, s kterým budete dlouhodobě spokojeni. Dostanete totiž 5 let bezpečnostních aktualizací a minimálně Android 15 a možná i víc, pokud se Google rozhodne do budoucna svou podporu rozšířit. U Pixelu 6 Pro už je to na zváženou. Pokud chcete to nejlepší od dané značky, je to jasné, ale na druhou stranu je otázka, jestli se vám chce přidat nějakých 8 tisíc navíc za teleobjektiv, větší 120Hz zaoblený displej a lepší přední kamerku. Na to si samozřejmě musíte odpovědět sami. V rámci konkurence je to ovšem třeba proti Samsungu Galaxy S21 Ultra, Mi 11 Ultra nebo OnePlus 9 Pro pořád adekvátní cena. Nehledě na to, že všechny tyto zmiňované telefony už jsou zhruba půl roku staré a brzo očekáváme jejich nástupce zase s daleko víc nastřelenou cenou oproti dražšímu Pixelu 6 Pro. Ať už to berete z jakéhokoli úhlu, oba Pixely 6 se vyplatí, přičemž v porovnání oněch dvou já bych se nebál šáhnout i po tom menším. Pokud to totiž porovnám i s aktuální nabídkou 13tisícových telefonů, jen s příplatkem 3,5 tisíce je Pixel 6 skvělá volba. Jednoduše totiž strčí všechny realme, Xiaomi, Honory s klidem do kapsy a jeho jediná slabina je, že není oficiálně u nás k dispozici. Na druhou stranu, jak už jsem říkal v prvních dojmech – Drážďany jsou za rohem a lístek z Prahy tam seženete za 300 Kč. No, schválně, vrtají vám Google pecky hlavou?

Novinky na e-mail...Další podobné články

Z našeho obchodu...

arr
arr
Bonus program
Nákupem tohoto produktu získáte ... bodů(y).
zavrít okno
Dárek na Vás čeká v košíku.
Máme pro
Vás dárek.
Máme pro Vás dárek
zavrít okno
Dárek prosím aktivujte kliknutím na e-mail, který jsme Vám odeslali. Děkujeme.
zavrít okno
Na Váš e-mail jsme zaslali instrukce pro vyzvednutí dárku. Užijte si ho!
zavrít okno
Jste u nás poprvé? Máme pro Vás dárek.
Máme pro
Vás dárek.
arr
Hlídací pes
...
Jakmile tento produkt dorazí na sklad, chci poslat zprávu na e-mail.
Až cena klesne pod Kč s DPH, chci poslat zprávu na e-mail.